Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pokoju treba bežať naproti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

vyhlasujem patranie po pridanej hodnote tohoto clanku....je nezvestna...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

redakcia

chce urobiť z Michala Havrana konzervatívca a mainstream, preto nasadzuje tento typ autorov/iek. Nejde o obsah, ale o prítomnosť autora, aby bol videný a počutý. Tým sa nastoľuje pozitívna diskriminácia jednej dosiaľ marginalizovanej gender skupiny a sme zároveň kultúrne vychovávaní. Takpovediac vyliezame zo svojich jaskýň kultúrnych predsudkov. Lebo ak sa na tú fotku autora/ky pozrie normálny človek stokrát, jeho estetický kód sa preprogramuje a "rozšíria sa mu obzory" a pochopí, že normálnym nikdy nebol. Obsah takýchto článkov nie je dôležitý, dôležitá je ich váha, pritomnosť v mediálnom priestore, podlinkové pôsobenie. Témou je autor, nie to, čo píše. Skrátka taký malý ideologický product placement.

Takže toľko k pridanej hodnote: článok nie je o obsahu, ale o tom, čo je k obsahu pripojené ako "stopa", je to také kultúrne homeopatikum, napriek tomu však vysoko účinné. Jeden z dôvodov, prečo som zrušil print SME. Mne sa totiž v mojej jaskyni stále páči.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

takýto článok

by mohol o sebe - ak má dostatočný nadhľad a zmysel pre sebairóniu - každý. Možno, do určitej miery máš pravdu, ale je zlé, že sa ostatní dozvedia, že aj takýto ľudia sú ľudia, so svojou inteligenciou, citmi, problémami a ich postojom k nim ako ostatní? Veď, ak som konzistentný, tak si svoj postoje k vlastným hodnotám, nemôžem nechať vziať len preto, že mám pochopenie pre druhého.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mne

sa ten článok nepáčil, je to také potlachávanie o ničom. Na to, aby sme sa o "Matii" dozvedeli, bolo v SME dosť príležitostí. Tento seriál, ktorý ďalej pokračuje, však do novín, ktoré majú zjavne ambíciu formovať verejnú mienku a mali by si preto zachovávať určitú úroveň, nepatrí. Ak teda ich cieľom nie je "preprogramovávať" spoločnosť a jej etické a estetické normy.

Podľa mňa ako jediný dôvod, prečo túto osobu a jej názory redakcia pretláča, je jej "rodová" identita. A to je primálo na to, aby tu takéto články boli zverejňované. Okrem toho jej vzhľad je vulgárny a v mnohých ľuďoch podľa mňa oprávnene vyvoláva odpor. Nepochybne "Matia" má aj slušnejšie fotky.

Ak by boli články nejakým zaujímavým exkurzom, či poodkrytím závoja nad myšlienkovým svetom "transexuálov", ešte povedzme OK. Ale tu sa "Matia" podsúva ako nejaká norma, ako normalita, čiste len svojou mediálnou prítomnosťou, nie tým, čo hovorí. Pritom, ide skôr o tragédiu toho človeka, hendikep. Taký človek si zasluhuje pochopenie okolia, účasť a aj rešpekt k jeho rozhodnutiu, ako sa so svojim hendikepom vysporiada, aj keď s tým spôsobom trebárs jeho okolie (nielen bezprostredné, ale aj širšia spoločnosť) nemusí súhlasiť. Na druhej strane to "okolie", aj širšia spoločnosť, má právo oponovať tomu, aby niečo, čo je skôr na pochopenie a poľutovanie, bolo vystavované ako norma a dôvod k hrdosti.

Ale aby som nebol nesprávne pochopený, ak by bol za týmito článkami nejaký iný dôvod k publikácii, napr. ich vlastný obsah, potom nech si ich píše, kto chce, čo chce (ale so slušnejšími fotkami). Mne však skôr táto publicita pripadá ako pokus o nejakú pozitívnu diskrimináciu, keďže dôvodom publicity, ako ho vidím ja, je nie, čo sa píše, ale kto to píše. A aj to nie preto, že by priamo písal o sebe, o svojich problémoch, radostiach, niečo, čo je netuctové, zaujímavé, ale len preto, aby tu bol, aby bol videný, aby takpovediac "scitlivoval" čitateľskú spoločnosť tým správnym smerom. Komu najbližšie otvoria redakčné okienko v rámci rodovej diverzity, bisexuálom?

Takže takéto články to je ako presolené jedlo. Všetko má mať svoju mieru a tu očividne chýba.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ale, to je predsa

samozrejmé, že nemusíš súhlasiť. Môžeš to cítiť ako presolené. Ale tiež by si nemal hádzať všetkých do jednej skupiny, všetci sme indivíduum, aj Matia. Tou fotkou provokuje, už sme to rozoberali v inej diskusii, je to jej postoj, trvám na tom, že tá fotka nie je dobrá. Myslím, keď budeme všetkých čo nezodpovedajú väčšine hádzať do jedného súdka, a je jedno, či zdravotne alebo mentálne postihnutých, či transsexuálov, gayov a zoberieme celú skupinu ako neplnohodnotných ľudí, potom je na zamyslenie, či máme správny postoj. Veď, aby sme dokázali zaujať k niečomu postoj, mali by sme tú záležitosť poznať a potom zhodnotiť čo je a nie je škodlivé. Odsúdiť a tváriť sa, že takíto ľudia neexistujú, je podľa mňa, najhorší postoj. Škodí nielen tým, ktorých odsudzujeme ale aj nám a veľmi.
Najmä, keď sa nám prihodí, že sa nám vyskytne v rodine buď zdravotne alebo transgenderove postihnutý člen rodiny. A to, či je to tragédia je otázka postoja - ako to berie okolie a on sám/a. Pre niekoho je tragédia, že si zlomí nohu a odvtedy cíti každú zmenu počasia a z druhého, ktorý príde o nohu sa stane majster sveta v cyklistike.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ale

ja nehádžem všetkých do jedného vreca, ja sa vyjadrujem konkrétne len k Matii a vo všeobecnosti k mediálnej propagande SME. A ani neodsudzujem Matiu pre jej orientáciu. Odsudzujem propagandu tejto orientácie ako niečo normálne, lebo to normálne nie je. Odsudzujem gender voľný trh, kde si možno vybrať ľubovoľnú rolu a podľa potreby si navliecť "habit" a s tým aj spoločenský status spojený s "rodom". A podlinkovú propagáciu takéhoto prístupu, o čo ide podľa mňa v tomto prípade. O to "scitlivovanie" naruby. Lebo tu sa nevedie diskusia o "gender", tu sa "gender" postoj podsúva rovno ako normálny.

Ale je dobre, že hovoríš o tých iných hendikepovaných. Ak mám hendikep, fyzický, duševný, iný, je obyčajnou maladaptáciou snažiť sa vyhlásiť pred verejnosťou, že treba redefinovať normu a že norma je zlá a že normálne je byť aj hendikepovaným. Lebo to je popieranie hendikepu. Normálne je, že hendikepovaný dostane pomoc od rodiny, spoločnosti, že sa mu nevysmievajú, že ho podporia. A že prípadne rešpektujú aj jeho rozhodnutia, s ktorými nesúhlasia, lebo je to jeho bolesť a jeho nešťastie a nikto nie je stopercentne empatickým, aby pochopil, aké je to byť v jeho koži a sudcu máme nad sebou. Normálne však nie je stierať rozdiely medzi abnormalitou a normalitou tlakom na spoločenskú akceptáciu toho prvého ako normálneho.

Okrem toho sexuálne abnormality na rozdiel od straty končatiny, či vážnej choroby súvisia so spoločenskými mravmi. Jedna vec je rešpekt k individuálnemu, aj zlému rozhodnutiu jednotlivca, druhou je jeho propagácia ako etalónu, ako sa možno správať a čo možno konať. Nedovolím si hodnotiť vážne prípady poruchy sexuálnej identity, orientácia je však kontinuum, nič nie je čierne ani biele. Mediálna propaganda len zneisťuje tých, ktorí by nemuseli byť zneistení a ktorí sú možno pomýlení len vplyvom puberty, alebo výnimočných udalostí v osobnom živote a v skutočnosti takúto poruchu nemajú. Aj preto nemožno abnormalitu prezentovať ako normalitu, hoci voči jednotlivcovi, nech sa rozhodol vo svojom jednotlivom osude akokoľvek, treba zachovať rešpekt. Hádam som sa vyjadril jasne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

áno,

s tým súhlasím, že inakosť nie je normou - či už je to zdravotná alebo genderová. Verím, že nie každý jednotlivec sa skutočne cíti gayom, transgenderom alebo skutočne nim je a sú medzi nimi pomýlení alebo im z nejakých dôvodov vyhovuje zaradiť sa medzi nich. Nesúhlasím, aby mal možnosť výberu WC, len tak a podľa chute by používal WC ženské alebo mužské. Ako zdravotne handikepovaný na vozíčku potrebuje inak postavené WC, a my by sme to mali prijímať ako samozrejmosť a on, bohužiaľ tiež, tak by to malo byť rovnaké aj pri transgenderových ľudí. Na podsúvanie SME, aby ľuďom znormálnili postoj, nevidím nič zlé, v tom zmysle, že aj to sú ľudia, treba na ich oprávnené potreby prihliadať, ale nemeniť legislatívu tak, ako keby sme boli všetci zdravotne alebo genderovo iní.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Matia,

Ty opica:-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Presne to mi napadlo :))
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre