Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Aj Rómom patrí táto krajina (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Sonieckari

Nech si ciganov nasťahujú domov. Rom je hanlivý vyraz, sami sa na to hnevajú. Každý aspon po dvoch. A potom napisu svoje skusenosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Žijem v lokalite, kde nežijú žiadni Rómovia, a ak aj niekde, možno trochu ďalej, tak sú bezproblémoví, nič negatívne som nepočula. Občas sa ale v lokalite objavia dvaja - jedna staršia žena a jeden mladý muž. Nepatria k sebe, každý chodí “sólo” a s károu. Muž má záujem len o železo, žena zbiera všetko, čo sa dá ešte upotrebiť. Musím povedať, že nepôsobia spustnuto, špinavo, skôr slušne. Nebudem tu rozvádzať svoje skusenosti s nimi - poviem len toľko, že som ich obidvoch “sponzorovala”. Pri staršej žene to platí stále, ale mladému mužovi už asi ťažko otvorím. Jeho som sa snažila, podľa biblického - naučiť chytať ryby , nie len mu dať rybu zadarmo, ale nepochodila som. Raz sme ho požiadali, keď zazvonil a pýtal si “na rožky”, lebo vraj ešte nejedol, aby pomohol vyhrabať kúsok trávnika pred domom - nemohol, lebo ho bolia kolená. Druhýkrát som chcela, aby pomohol naložiť a odviesť pár fúrikov hliny - nemohol, lebo ho bolí ruka a ide na operáciu a tretíkrát, keď sme ho požiadali, aby pomohol rozrezať pár dosiek - tak mal zasa nejaký problém. Vždy sme sľúbili aj plácu, aj jedlo.
Samozrejme, tie početné komunity v osadách, tie si nepomôžu samé, tam sa bieda a neporiadok zakorenili už veľmi hlboko. Ale aj pomôcť môžeme len tomu, kto si chce dať pomôcť a sám sa aj pričiní.
Vôbec si nemyslím, že väčšina ľudí z tohoto etnika má menší intelekt ako majorita. Tak isto je aj veľa nadaných detí, len podmienky, v akých vyrastajú, im nedovolí intelekt ďalej rozvíjať. Aj aká-taká osveta funguje. Určite má každá rodina TV - nech už pozerajú čokoľvek - vidia, ako sa dá žiť, a predsa dokážu pochopiť, že to nie je zadarmo. Čo im bráni, aby si napríklad niekde pri osade skultivovali kúsok pôdy, a zasadili si tam zemiaky, zeleninu? Aj keď sú osady často na cudzích pozemkoch, určite by im nikto “nezazlieval” ten další kúsok zeme, keby ho obrábali. Majú problém s odpadkami - hádžu to rovno pred dvere príbytkov. Čo im bráni, aby si vedľa osady vykopali a ohradili priestor na smetisko a dva- trikrát do roka sa poskladali na odvoz? Vo vačšine osád nie je vodovod. Čo im bráni, aby si svojpomocne vykopali studňu, kde sa to dá? Tak, toto je pár drobností, ako by si mohli začať pomáhať sami.
Nuž, a ako by mala vyzerať účinná pomoc od spoločnosti - tu sú verzie oficiálne, štátne, angažujú sa organizácie tretieho sektora, názor má vládna koalícia, opozícia, ale žiaľ, všetko to ostáva len v teoretickej rovine a problemy sa skôr prehlbujú ako riešia.
Ak chceme naozaj a účinne pomocť, tak treba:
- mužom pomôcť nájsť prácu. Nie verejno-prospešné práce - to je len tá najkrajnejšia možnosť. Možno ich naozaj aj zobrať “za ruku” a pomocť im v konkrétnych firmách sa zamestnať. Tu by mohli pomôcť napríklad aktivisti z tretieho sektora, ľudskoprávni aktivisti.
- ženám ponúknuť bezplatnú antikoncepciu. Kvalitu života, len ten najjednoduchejší štandart mnohodetných rodín sa nedá zabezpečiť z jedneho prijmu otca, ktorý často, vzhľadom na vzdelanie, vykonáva len menej platenú prácu. Pre matky samozrejme, aj osvetu - a povinnú účasť.
- školopovinné deti - povinná družina, kde by si napísali aj úlohy a naučili by sa - nejaký taký denný “stacionár”. Pre deti od 3 rokov povinná škôlka.
- štát cez obce musí pomôcť z bývanim, dopravou na všetky tieto aktivity
Viem, že toto všetko je už spracované v rôznych projektoch, koncepciách, ktoré stáli neskonalé peniaze. Len to treba začať realizovať. Bude to nákladné, ale ak sa naozaj spoločnosť do toho nepusti, tak nás to bude postupne stáť každý rok viac a viac a problemy budú len narastať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A to Ste sa práve zobudili

a čo sa Vám prisnilo hneď napísali ? V živote to takto nefunguje, cigánska nátura je odlišná od našej, sama Ste to zistila. Prejavte cigánovi súcit alebo uznanie a už sa ho nezbavíte, prisaje sa na človeka ako pijavica. Ich krédo je : klamať, klamať, klamať a líškať sa, aby z vás vytĺkol kapitál a keď sa mu to nepodarí, tak vás prekľaje až do tretieho kolena a tak vás počastuje nadávkami, že by ste najradšej v tej chvíli ani nežili a vie, že si to môže dovoliť, lebo ak proti nemu vystúpite a nebodaj aj fyzicky, tak ste rasista a ombudsmanka bude vyskakovať až do neba. Bol som ručiteľom na novomanželskú pôžičku takýmto "slušným" cigánom a nakoniec som po exekúcii musel zaplatiť 2/3 pôžičky, lebo neplatili a presťahovali sa. Polícia ich samozrejme "nevedela", teda nechcela nájsť, i keď mne to trvalo 2 týždne, hoci mala na to prostriedky - napríklad v sociálnej poisťovni. Súd som vyhral, aj rozsudok som im doručil a NIČ. Takže keď sa Vám nabudúce bude snívať, tak si to najprv premyslite, aby Ste nepísali "slniečkárske" bludy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ta problematika je samozrejme daleko komplikovanejsia, nez si Vy dokazete uvedomit. Prv nez pausalne zatratite vsetkych Romov, odporucam Vam pozriet si pozorne nasledovne uvedene dva linky:

https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ďakujem za link, odporúčam ďalej - prosím, pozrite si to.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Rad si pozriem, len neviem, co si mam pozriet?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dobre, a čo tým

chcete povedať ? Žijem v Košiciach 60 rokov, myslíte si, že o cigánskej problematike nič neviem ? Mal som a aj mám spolupracovníkov cigánov a nehanbím sa podať si s nimi ruku aj na verejnosti, takže nikoho nezatracujem, ale to čo napísala tá pani je mimo realitu. Zrejme nevidela žiadny dokument z Luníka IX, lebo len vtedy by pochopila ich mentalitu, že za všetko sú zodpovední gádžovia a tak im musia všetko dať zadarmo, a tá sa zmeniť nedá ani tými jej výmyslami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Reagujete na môj príspevok, tak si dovolím vám odpovedať.
Pôvodne som chcela svoj prvý príspevok začať polemikou s nadpisom článku - táto krajina patrí všetkým, ktorí pracujú a zveľaďujú ju, a tým, ktorí z objektívnych príčin nepracujú. Všetci ostatní sú príživníci a takí tu nemajú miesto. Ale republika nie je nájomný byt, že neprisposobivého nájomníka vyhodím z bytu /ani to nejde ľahko, bez problémov/. Neprisposobivých občanov nemôžem vyhodiť za hranice krajiny, ba ani nie za hranice obce, ak tam majú trvalý pobyt. Tak čo s nimi?
Kto nechce pracovať, nech ani neje. Ale myslíte si, že u nich nefunguje pud sebazáchovy a budú len pomaly čakať, ako zomierajú od hladu. Nie, rozptýlia sa a budú brať tam, kde je. Jednoducho - budú kradnúť a to aj násilím. Pozatvárame ich? Dobre, zlodejov a násilníkov pozatvárame, ale tu problémy nekončia, nové ešte len vyvstanú.
Tak ako Vy, tak aj ja vidím v TV /lebo to je hlavný zdroj autentických informácií pre nezainteresovaných/, ako žije táto komunita v nelegálnych aj legálnych osadách, ako vyzeral Luník IX, Mašličkovo a veľa ďalších lokalít. Tiež ma nahnevá, ako pri každej “prezentácii” len naťahujú ruky a čakajú, že sa o nich niekto postará a každý je vinný a zodpovedný za ich stav, len oni nie. Samozrejme, v prvom rade si musia chcieť pomôcť sami a pre to aj niečo reálne urobiť. Neviem, ako by som to napísala bez siahodlhých zdovodňovaní, ale ich bieda a tým aj nedôstojné postavenie nadobudlo také rozmery, že si už nedokážu pomôcť sami. Ale účinná pomoc musí byť spojená aj s nátlakom a príkazmi, práve pre ich mentalitu. Musíme ich prinútiť, aby pochopili a podľa toho aj robili, že nemajú len práva, ale aj povinnosti.
A už len posledné: ani politici, ľudskoprávne organizácie a rôzni aktivisti by nemali zneužívať rómske problémy na svoje preferencie a hneď podsúvať politickým a profesným rivalom, že porušujú ľudské práva Rómov a podobne. Lebo opäť - poukazujúc práve na rómsku mentalitu - tí veľmi rýchlo pochopia, že z takýchto sporov “len vyťažia”, ale bude to len v negatívnom slova zmysle.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlasím s Vami,

ale neskreslené informácie sa dajú získať skôr z internetu, i keď Ja to nepotrebujem, lebo žijem medzi nimi. Minulý režim ich síce "prinútil" aby pracovali, ale "terazky" je tá demokracia, nikoho nútiť nemôžete a každý sa má o seba postarať sám, lebo hneď ste rasista a oni sú si toho vedomí a aj to vo veľkej miere využívajú (zneužívajú). Asi je málo rómskych aktivistov aby ich usmerňovali, lebo od gádžov sa dirigovať nedajú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dufam,

ze ida neni slovenka,to by nam urobila zlu povest nam RASISTOM.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre