SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zvyšovanie minimálnej mzdy nie je armagedon. Už sa to preukázalo (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

zvýši sa minimálna mzda

a rozpočtové organizácie zvyčajne nedostanú adekvátne navýšenie zdrojov od štátu, aby mohli prevádzkovať vrátnikov, upratovačky a iné slabo platené profesie; čiže vyššia minimálna mzda znamená vyšší tlak na štátny rozpočet a tým prehlbovanie deficitu...
 
Hodnoť

U nás...

...inštitút minimálnej mzdy nie je. U nás je zákon o minimálnej mzde a tripartita v zložení vláda ,zamestnávatelia,odbory. Odbory sú najslabší v reťazci. Nepodarilo sa im presvedčiť zamestnávateľov ani na x krát, aby sa dohodli na výške minimálnej mzdy. Nedohodou so zamestnávateľmi sa odbory spoliehajú na suplovanie vládou. Ale i zamestnávatelia sa spoliehajú na vládu ,že vláda neurčí minimálnu mzdu akú žiadajú odbory. Najviac z tej nedohody ťaží vláda ,ktorá si prihrieva polievočku ,akí sú len oni dobrí ,lebo pracujúcim chcú zvýšením minimálky pomôcť,lebo si to zaslúžia ,keď sa ekonomike darí. Chybu robia zamestnávatelia aj odbory : Vládu ani nemajú pripustiť k určeniu minimálnej mzde . Ale keď sa nevedia medzi sebou dohodnúť? ( asi nevedia obchodovať?)vláda bude naďalej propagovať ,že len ona spasí nízkopríjmové skupiny za ktoré očakáva vo voľbách hlasy. Éj politika ,politika,kto sa jej nerozumie nech sa nedotýka! Lebo ho jebpotrasie.
 
Hodnoť

Mozno problem nie je minimalka

Ale skor sposob jen valorizacie. Kazdy rok sa zvysi podla toho ako sa kto vyspi, ci je pred volbami a ci nie. Firmy do poslednej chvile nevedia kolko ich to bude stat a vascinou to nemaju v rozpoctoch na dany rok.

Ak by sa zakonom urcil sposob valorizacie, naviazany napr na inflaciu tak by sa dali naklady navyse predpokladat a firmy by sa zariadili.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre