SME
Pondelok, 22. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kto sa dostane k moci, ak bude téma korupcie dominovať (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

čo z toho vyplýva?

Fico sa dostal k 44% po Gorile ...

Prevalenie korupcie zlikviduje tých, ktorých voliči nie sú ochotní korupciu tolerovať.


A teraz čo ?
Máme sa báť kritizovať korupciu Ficovej vlády?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je to aj miešanie pojmov.

Korupcia, čiže úplatkárstvo je jedna vec a rozkrádanie štátneho majetku a eurofondov vec druhá. Toho sa dopúšťajú vysokí vládni a politickí činitelia, štátni úradníci a politickí nominanti v žolde oligarchov. A potom sa navzájom korumpujú, aby vytvorili zločinné bratstvo, ktoré musí z obavy pred trestom držať spolu. Toho sme svedkami medzi koaličnými politikmi, vysokými štátnymi úradníkmi, policajtmi, prokurátormi a sudcami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Skorumpovať...

...niekoho, toť dobrý nástroj na vydieranie v blízkej budúcnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Suhlasim s autorom clanku a aj chapem na co naraza. Neidu mi vsak do hlavny cisla statistik na ktore sa odvolava. Aj ked - aj tu sa da povedat - statistika je len to = statistika. Ale predsa, je len nelogicke ze v Rumunsku sa len 13% obcanov stretli s priamou korupciou a vo Svedsku az 17%. Rumunsko je jedna z najskorumpoanejsich krajin EU a Svedsko jedna z najmenej. V Rumunsku, ako aj na SK je korupcia prefiltrovana zhora dolu, absolutne do vsetkych oblasti zivota. Boli sme na to zvyknuti a asi sa to prenasa z generacie na generaciu. Problem tejto statistiky vidim v tom, AKO dotazovani vnimali otazku korupcie. Mozno nieco co Rumun alebo Slovak toleruje a pomaly to ani nepovazuje za korupciu lebo s tym zil cely zivot, Sved alebo Belgican tolerovat nikdy nebude.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo z toho

vyplýva pre Slovensko ? Poznatok, že po kritike korupcie vládnej moci na Slovensku, v Maďarsku, Poľsku a pred nedávnom v Česku (Sobotka) sa dostali k riadeniu štátnej moci ... právnici ... na Slovensku vládna moc vedená našťastie už z pozadia právnikmi ... navyše nielen korumpuje kauzami, ktoré sa nestali či vytvorili podmienky na vraždy, ktoré nebudú nikdy vyšetrené ale ... stali sa. Riešenie : právnici možno by mali patriť iba, snáď do politiky, ale rozhodne nie do riadenia rozhodújúcej štátnemoci vlády, parlamentu, ministerstiev či prezidentského úradu ... :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mne z príspevku vyplýva hlavne to,

že korupcia ako nosná téma politickej agitácie, je podľa uvedených príkladov vyprázdneným pojmom a deklarovaný boj proti korupcii vábničkou na voličstvo, cestou ako presadiť všetko to, čo je zamlčané alebo prekričané protikorupčnou agitáciou. Absencia ponuky reálnych riešení prevládajúcich problémov spoločnosti aj jednotlivcov, ktoré sú spracované a garantované skutočnými odborníkmi a odborníčkami a úplné opomenutie hodnotových vízií o napredovaní spoločnosti v oblasti aj etiky a morálky, poukazuje jasne na to, čo sa s prísľubom “nekorupcie” stane po voľbách, teda že sa nestane nič. A veď dobre, tešme sa na stav, keď právne normy budú formulovať a vykladať absolventi vysokej školy života a absolventky sociálnej práce.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Barborka hovoríš zaujímavo ... no papalášska korupcia na Slovensku je holý fakt, ktorý podľa Fica neexistuje ... to je jeden rozpor, ten druhý je v tom, že právnik Fico nedosiahol v reále žiadny výsledok, ale vytvoril dojem, že je ten pravý bojovník proti korupcii, čo je zase v rozpore s realitou ... robiť zákony pre zákony nie je dobrá cesta ... môžeme ich mať milióny, keď výklad či orientácia v nich umožňuje zločinecké konanie ... problém právnikov v riadení štátnej moci je v tom, že sú mentálne orientovaní iba na osobné víťazstvo za akýchkoľvek podmienok s využívaním všetkých možných aj nemožných, teda morálnych aj nemoránych podmienok aj v rôznom čase napr. od vzniku republiky až po žalostný výsledok ich práce v súčasnosti ... :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ojoj, aký sarkazmíček!

Tak utekaj pred zrkadielko a sprav doň kuk! Možno sa ti pošťastí zbadať tvár erodovanej slušnosti a nekritickej povrchnosti. Netreba mi vysvetľovať, že korupcia je zlá, ani že Fico je jej symbolom. Ibaže na zmenu nepostačí nahradiť Fica, alebo Smer. Fenomén korupcie je rozšírený naprieč celou spoločnosťou, vrátane súkromného sektora (a argument, že nato nedoplácame je fail, pretože tie “provízky” platíme v cenách tovarov a služieb). Ale to nič ňu-ňu, kľudne si nevšímaj nič čo ti nekonvenuje, je to ľudské.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

rozosmiala si ma, vďaka, navyše kde máš utekať a do čoho máš pozerať, nechám radšej na Teba ... hovorím o výsledku právnikov v riadení štátnej moci, ak bude téma korupcie dominovať ... takže si mimo ňu-ňu-ňu ... :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak nech máš pekný večer, priznám sa

som právnička. Víťaziť je super, ale túto skúsenosť mám zo špotovej karíery, fakt je to úžasné. Dobré je aj prehrať, dobro z prehry plynúce sa síce ukáže neskor, ale pre budúce víťazstvá sú prehry podmienkou. Aj preto sa skutočne teším na právo tvorené aj interpretované absolventmi univerzity v Ružomberku, socíalnymi pracovníčkami zo Sv. Alžbety či masmediálcami z Trnavskej univerzity. Osobitne sa teším na výkony IT-čkárov v tejto oblasti. Bez právnikov to ide, prečo aj nie... bude sranda; alebo aj nie. Pretože napríklad ak nevieme, aký je rozdiel pre dieťa vo výsledku medzi jeho osvojením a pestúnskou starostlivosťou, tak je to fajn žrádlo pre dnešné ufňukané príbehy o “profesionálnych” ublížených mamičkách. Zajtra to už možno vtipné nebude, pretože ten “profesionálny najdúšik” nie je právne rovný s biologickými potomkami, ak nebude dobrý v 18 (prípadne skor) je z rodinky von a na rodinný majetok nedosiahne nikdy. Obdobne je to s ďalšími javmi a príhodami, čo si tu vešiame na nosy v mene agitácie. Btw. do zrkalda som pozerám pomerne často, raz rátam vyrážky inokedy vrásky, a občas sa pozriem na človeka pred sebou a poviem si, choď sa radšej vzdelávať trúba, vieš toho málo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

hodnotím ľudí podľa výsledkov v práci a ich skutov v živote, nepodceňujem nikoho ... politika je o niečom inom, nie iba o práve a zákonoch. V bežnej praxi existujú tísicky statočných a slušných právnikov ... no akonáhle sa dostanú do riadenia štátnej moci vlády a pod. ich výsledky sú známe nielen od roku 1993 ... preto študuj, nielen právo, samozrejme iba ak chceš, no nenazvem Ťa, keďže si sa už ohodnotila ... :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Už forma oslovenia vo vašej 1.reakcii

vyvracia Vaše tvrdenie, že nikoho nepodceňujete. V diskusiách vykám, vyhýbam sa hodnotiacim úsudkom o ostatných diskutujúcich a paušalizácii, nefunguje to. Pespektíva1, boli ste moje večerné morské prasa, skúsila som sa pripodobniť štýlu, znova fail. Neviem kto ste, zato vy viete všetko. Vraciam sa spať k svojmu, ako sociálny experiment komunikácia s vami mala pre mňa význam. Ako som už povedala, neúspech má význam, vďaka a dobrú noc.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Barbora Ľudmila, " ako som kúpil tak predávam ", prečo sa čudujete . Hlavne si prečítajte svoje príspevky ... ďalej, nezaujíma ma kto ste, ale čo píšete ... dobré ráno ... :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Skor “čo ste kúpili” to ponúkate

S tykaním ste začali vy, navyše ste použili v oslovení zdrobnelinu a sarkazmus. Veľmi slušné to nie je a o nepodceňovamí nikoho to nesvedčí. V prvom príspevku tvrdíte, že právnici nepatria do riadenia štátnej moci, parlamentu, ministerstiev, prezidenstého úradu,... no ďalej tvrdíte, že v praxi existujú tisícky statočných a slušných právnikov...to ale úplne popiera ďalšie vaše predchádzajúce tvrdenie, že právnici sú morálne orientovaní len na osobné víťazstvo za akýchkoľvek podmienok. Mňa do určtej miery zaujíma, kto sú diskutujúci, prečo používajú zvolenú formu komunikácie, z čoho pramenia ich postoje. Zaujíma ma to s ohľadom na snahu zistiť, ako motivovať anonymného diskutujúceho ku kritickému rozmýšľaniu o všetkých tvrdeniach, nielen o cudzích ale aj o vlastných. A čítanie je bezpochybne cesta, ako to dosiahnuť. Vaše odporúčanie je preto univerzálne vhodné. Dobré ráno a pekný deň.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Barbora Ľudmila, ak sa neurazíte musím Vás opraviť, je to celé inak, čítajte po sebe ... na príspevok ste zareagovali ako prvá Vy ... moja následná odpoveď bola reakciou na Váš príspevok až v druhom slede. Treba vysvetliť? ... Oslovením Barborka bol prejav k čitateľovi, ktorého nepovažujem za sluhu, ale partnera v diskusii. Vo väčšine si na web stránke novín tykáme ... nebudem robiť rozbor Vašich príspevkov snáď ste si ich korektnosť kriticky preštudovali ... ďalej zopakujem : v hodnotení mám vážne výhrady k výsledkom práce právnikov v riadení štátnej moci vlády, ministerstiev, parlamentu, či nedávno v prezidentskom kresle a to od vzniku samostatnosti republiky čiže od roku 1993 lepšie od roku 1971 ... čo skončilo s mizernými výsledkami ... nielen čítanie je bezpochyby cesta ako to poznanie dosiahnuť, musíte chcieť, otvoriť oči ... navyše viťazstvo sa dá dosiahnuť aj čestným spôsobom - čiže v mojom hodnotení žiadny rozpor ... skúste obrátiť svoju pozornosť na konkrétne osoby v riadení štátnej moci a opýtajte sa priamo ich z čoho pramenia ich postoje, výsledky, skutky, činy ... je to túžba po moci, klamstve, sláva, peniaze, neschopnosť, schopnosť, práca v zhode, organizácia práce, nezodpovednosť atď, atď ? ... :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale no tak;

ak ste niečo uviedli v prvom príspevku, je obsoléntne spresňovať, že “vo vašom”. V prvom príspevku ste použili paušalizáciu nie ohľadom výsledkov práce “právnikov v riadení štátnej moci vlády, ministerstiev, parlamentu...”, ale tvrdili ste, že právnici nepatria do riadenia štátnej moci, parlamentu atď. Toto je ohýbanie vlastných tvrdení, posúvanie ich významu bez kritickej reflexie, a nie rozvoj úvah. To je nástroj tých, ktorých kritizujete. Myslím si, že ak chceme lepšiu spoločnosť, musíme urobiť viac, ako kritizovať a haniť druhých. Politici sú takí, akí sú ich voliči. Bez zlepšovania seba, budeme zažívať rovnakú kultúru vedenia krajiny a podľa toho, čo sa deje teraz, bude to horšie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale, ale

je to Váš názor a podľa toho čo píšete, žiaden kritický rozbor Vašich príspevkov sa teda Vami nekonal ... nespresňujem nič, hodnotím prácu, výsledky právnikov, hlavne sa snažím neustále dlhodobo poukazovať na fakt, že počas všetkých vlád právnikov nemôžeme hovoriť o nejakých reformách, stratégii, cieleného rozvoja spoločnosti, či kvalitných výsledkoch. Len amatér pracuje systémom náhod alebo od buka do buka či od mantinelu po mantinel ... to je naozaj tak ťažké pochopiť ak právnik nepracuje v mocenských štruktúrach vlády atď .. nemá tam prakticky žiadne výsledky(okrem vplyvu - súčasnosť) ... ak tam pracuje má tam aj výsledky(spravidla negatívne) ... samozrejme, že je čo zlepšovať, hlavne ak sa porovnávame s lepšími. Nemám žiadne obavy o budúcnosť krajiny, keďže ľudia konečne začínajú reagovať, síce oneskorene, opatrne ale predsa. V prevažnej miere kto, čím a prečo vyvolal apatiu v spoločnosti ? Čo myslíte ? ... to či bude horšie záleží len a len od nás, teda aj od Vás ... už najbližší vývoj politickej scény to ukáže ... v Maďarsku a Polsku už ukázal ... :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Na Slovensku sa 85 percent opýtaných nazdávalo, že korupcia je rozšírená, ale len päť percent ľudí osobne zažilo alebo bolo svedkom korupcie za minulý rok – čo je pokles o 11 percentuálnych bodov od roku 2013.

Tato veta je tiez na zamyslenie a mam problem verit ze zodpoveda realite kazdodenneho zivota na SK. Len 5% ludi osobne zazilo alebo bolo svedkom korupcie v 2017? Ja osobne som bola svedkom aj obetou korupcie minuly rok minimalne 3 x a tu hovorim len o zdravotnictve! Len ako priklad uvediem, ze som zila v 7 krajinach za poslednych 25 rokov. Vo vacsine tichto krajin maju problem s korupciu (vo sferach vysokej politiky) ale nikde, podotykam v ziadnej z tychto krajin som nikdy nemusela davat uplatok v nemocnici. Na SK ale ano. Niekolkokrat. Bola som k tomu donutena okolnostami. Ked to niekto nezazije na vlastnej kozi, tak sa tomu da tazko uverit. Ked sa tyka o zivot a zdravie, zasady idu bokom. To je realita. Ale verim ze sa proti tomu musi bojovat. Ked to dokazali v Estonsku, mozno by sme to mohli dokazat aj my na SK.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre