SME
Štvrtok, 25. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Stredná Európa nie je priemerná (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Maximum dve volebné obdobia

Táto obsiahla Jaškova recenzia síce občas akoby pokuľhávala, ale končí pomerne obstojne:

"Prenos modernej civilizácie tolerancie a slobody, individuálnej zodpovednosti a občianskej spoločnosti nie je bez problémov."

Nevedno síce, na aký prenos je tu presne myslené, ale ide tu zásadne o prenos zo sféry teoreickej do paktickej, zo sveta projektu, myšlienky do reality života.

Po striedaní nesčíselných politických modelov a vlád v Európe i vo svete sa v priebehu tisícročí totiž ukazuje, ako krehké bývajú medziobdobia mieru medzi vojnami, iba krátke prestávky civilizácie slobody a kultúrnej i náboženskej tolerancie alebo znášanlivosti po fázach tvrdých diktatúr.

Dokonca i v súčasnej atmosfére slobodných volieb je niekedy úplne jedno, aká vládna koalícia sa nám tu dohodne na spoločnom rozkrádaní spoločného vlastníctva štátu a udržaní si svojho impéria, táto črta ostáva pre nich spoločnou, takmer charakteristickou.

V konečnom dôsledku ide vlasne už len o to, aby to-ktoré koaličné zoskupenie nebudovalo svoje nikým neobmedzené postavenie viac ako dve volebné obdobia za sebou, inak tu dochádza k neúnosným korupčným a im podobným diktátorským degeneráciám typickým pre totalitné režimy v každom smere a období.

Zodpovednosť občana vidím teda predovšetkým v prvoradej zodpovednosti kritického voliča pri odovzdávaní svojho volebného hlasu. Podobne dôležitá pre zachovanie aspoň rámcovej demokracie je úloha kritického žurnalizmu a opozície.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre