Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hybridné línie kultúrnej vojny (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Rád by som videl

prieskum agentúry FOCUS, o ktorom tvrdí Kocúr, vraj 56% členov cirkví sa nestotožňuje s učením svojej cirkvi. Bez toho neviem posúdiť, či Kocúr tára, prekrúca, alebo hovorí pravdu.

S Kocúrovými tvrdeniami a názormi škoda polemizovať. Jediné, s čím viem v celom článku súhlasiť, je, že debatovať aj o rozporných témach a názoroch treba. Určite ale nie tak, ako Kocúr - obviňovaním, nálepkovaním, prekrúcaním. A nástrojmi a terminológiou používanou za komunizmu: napríklad "reakčné konzervatívne kresťanstvo".

Je pozoruhodné, a smutné, že tento slovník a taktiku používa bývalý katolícky kňaz.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

rád vám predmetný prieskum, ktorý agentura focus robila na reprezentativnej vzorke respondentov poslem. poslite mi na adresu mirokocur.mk@gmail.com svoju emailovu adresu. s pozdravom mk
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie, nie

prečo by sme rokovali separátne ? Aj ostatní diskutéri majú právo vedieť, aké boli otázky a výsledky toho výskumu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ja s vami nerokujem. lan sa snazim zmyzsluplne reagovat na vás "diskusný príspevok".

zial tento editor to neumoznuje. je to v grafoch a tabulkách. redakcia ma graf s dátami k dispozicii, ak ho do vydania nezaradila, asi mala na to dôvody. mozem vas ubezpečit, že dáta su spolahlivé.

otázka znela:

Báza: Celá vzorka (N=1 000)
Q. do akej miery súhlasíte alebo nesúhlasíte s nasledovným tvrdením - Vo svojom osobnom živote sa úplne riadim učením cirkvi, ku ktorej sa hlásim..

Rozhodne nesúhlasím: 28%
Skôr nesúhlasím: 28%
Skôr súhlasím: 29%
Rozhodne súhlasím: 11%

Môžeme teda povedat, že len 11% opýtaných sa naplno stotožnuje s učením cirkvi, ku ktorej sa hlási. takze interpretujem to dobromyselne. a to nie preto, lebo chcem spochybnit ucenie cirkví. Skôr preto aby som naznančil, ako sú cirkevné ústredia vzdialené krestanskej praxi svojich členov a že by preto s tym bolo dobré niečo robit. napr.:

http://www.cbkaplnka.sk/sk/Kni...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ahá

takže otázka znela, či sa ľudia "úplne riadia" učením svojej cirkvi. To je ale čosi úplne iné, ako "úplne sa s učením svojej cirkvi STOTOŽŇUJEM". Mnohí respondenti môžu nenamietať proti učeniu svojej cirkvi, ale vnímajú, že sa ním vo svojom živote úplne neriadia.
Takže nijaká dobromyseľná interpretácia, ale dezinterpretácia, a ty to ako bývalý kňaz dobre vieš.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

viem...

ze zistenie to je neprijemne a zle sa to číta. ale to nema nic spoločne s tým či som alebo nie som knaz. co sa ti tiez pochopitelne nepaci. to by si pri takýchto verejných osočovaniach mal vediet aj ako anonym. pan Boh ta vidi aj takto v skrytosti. :-) takze vies, že tahas za kratsi koniec. preto sa pochopitelne nemôzes pod svoje "nazory" podpisat. takze pokus o dialog sa konci. focus teda nestaci. cítaj JKS....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo ako budeš vykrúcať a prekrúcať

fakt, že ide o dezinterpretáciu výsledkov referenda neodškriepiš. To, že FOCUS zadal v referende takúto nejednoznačnú otázku, je ich zodpovednosť; im sa ale nemožno čudovať, ak nie sú veriaci. To, že ty si tie výsledky pri takejto otázke interpretoval po svojom a falošne, je už ale tvoja zodpovednosť. A ty namiesto argumentov v prospech svojej (dez)interpretácie ma napomínaš, že diskutujem (tak ako 95% diskutérov) pod prezývkou, a upozorňuješ, že Pán Boh ma aj tak vidí ...
Dosť zvláštne, v tvojej pozícii bývalého kňaza, nemyslíš ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:-)

otázky som zadal ja. a focus mi moje výskum expertne spracoval a technicky upratal. to len na vysvetlenie. si uplne vedla. más síce nazor ale nevies na čo a ani na základe čoho okrem svojich dojmov si k nemu dospel. a ako veriaci človek a teolog viem, na čo som sa pýtal. Dezinterpretácia? Nie je stav spoločnosti na slovensku výsledkom toho, že len 11% ludí sa vo svojom živote riadi tým, čo cirkvi učia? a boli tam aj iné otázky. nerad varím z vody. opieram sa rád o fakty. a fakt je napríklad aj to, že nie som bývalý knaz. deiure som stále knazom. nehovoriac o dalsích súvislostiach, ktorými ta nejdem zatazovat. som "len" mimo cirkevnej služby. ale to tebe moze byť jedno. tak ako ti je jedno čo píses. na tvojich slovách ti totiž nezáleží. vsetky tvoje otázky z prvého príspevku boli zodpovedané. čo sa zmenilo? takto to vyzera pri dialogu podla tvojho strihu. lebo ty utečies so svojou argumentáciu opat uplne inde. zacal si klamstvami, dojmami, osobnými útokmi. a tam si aj zotrval. a to ti hovorim aj ako clovek aj ako knaz, ktorý je na vlastnú ziadosť mimo cirkevnej sluzby.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ha-ha

tak si sa rozhorlil v dokazovaní, že "som úplne vedľa", až si sa dokonca priznal, že takú zavádzajúcu otázku si sformuloval - sám. To som sa ani nenazdal - a to je ešte horšie. Ty sám sformuloval si otázku tak, že mnohí dotazovaní veriaci si uvedomili, že sa nedokážu ÚPLNE riadiť učením svojej cirkvi (hoci by aj chceli - veď nie sme bez hriechov), a preto v pokore a pravde odpovedali "skôr nie" alebo "rozhodne nie". Zavádzajúce, ako vidno, je predovšetkým slovo "úplne", a myslím si, že to vieš - alebo prinajmenej by si mal vedieť. V spojení s tvojou otázkou nie sú tvoje závery žiadne "fakty" o ktoré sa vraj opieraš, ale sú jasnou dezinterpretáciou.

O tom, že vysvätený kňaz je aj po odchode od kňazskej služby stále kňazom, viem. Viem dačo od tvojich bývalých spolubratov aj o príčinách tvojho odchodu na vlastnú žiadosť ... nemusíš ma zaťažovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Riadit sa ucenim cirkvi je jedna vec. A hriech je niečo celkom iné. Toto bol prieskum názorov v danej oblasti a kazdý odpovedal ako chcel. toto nebola spoved. ale je jasne, že sa ti rúca svet a všetko je lepšie ako to, že ti nevychádzahú tvoje hypotézy, osočovania a že Tvoje osobne útoky a nesprávne predpoklady netriafaju ciel. formulacia otazky bola uplne legitimna a standardna. dalsími ta uz ani nejdem zatažovať. poradil som sa so sociologmi. skus sa aj ty raz poradit s odborníkmi. určite nie som zvedavý na to čo všetko o mne vieš. nezatažuj ani seba ani čitateľov. a netvár sa dôležito. a ak nemas zaujem o vecnu diskusiu, nevstupuj do diskusie. ovladni sa, ked sa nevies alebo nesmies podpisat. myslím, že sme už prebrali všetko, čo ťa zaujímalo. a mam aj grafy a výsledky názorov veriacich na interupcie a čo si o nich myslia. aj to spracujem. tak aby si rozumel ako daleko je svet bežných veriacih ludi vzdialeny od sveta takého klerika ako ty, ktorý sa nesmie ani podpísat pod svoje názory, lebo ho to zatažuje. nadovšetko sa nezatažuj hypotezami o mne. nevieš spoľahlivé nič. chod si pripraviť pekný povzbudivý príhovor pre veriacich. však su pekné sviatky. Turíce. vyprosujem ti a prajem hojnosť darov Ducha.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Áno

prebrali sme všetko, čo ma zaujímalo.
Vyjasnilo sa, ako si sám sformuloval takú zavádzajúcu otázku, že skreslila výsledky výskumu, ktoré si potom ešte dezinterpretoval.
Všetky tvoje smiešne závery o mne ma len rozveseľujú. Zle triafaš vo všetkom; nie som kňaz; nikoho neosočujem, iba konštatujem, aké irelevantné názory šíriš. Určite sa nebudem riadiť tvojimi odporúčaniami. Ani si kvôli tebe nebudem meniť nick; už som ti o tom napísal - čítaš vôbec, čo ti oponenti píšu ? Môj svet sa mi tvojím článkom nijako nerúca, lebo je nezaujímavý a o skutočnosti takmer nič nevypovedá.

Aj z tunajších diskusií, aj z osobných rozhovorov viem, že nie som jediný katolík, ktorý so smútkom sleduje, čo sa z teba stalo: z kňaza - podrývačný a neférový kritik katolíckej cirkvi a kresťanov vôbec.
Napriek tvojmu profilu ti ďakujem za tvoje prianie a chcem aj po tvojich útokoch veriť, že nie je iróniou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

lepsie hospodár so svojim časom a nereaguj na irelevantné názory. dalsie vysvetlovanie toho, akým sposobom si tu predstavil svoj mentalny svet nie je potrebné.

moje prianie je uprimné a musís sa s ním zmierit napriek svojmu profilu. davam ti na zvazenie aspon tichu reflexiu na tému toho, že či by si tu takto písal aj vtedy ak by si sa pod svoje riadky mohol podpísat.

tvoje osobne invektivy sú určite hodné tvojej osobnej reflexie. neviem prečo by som kritizoval neferovo a podryvacne inštituciu, ktorej som členom. mozno mi len uprimne lezi na srdci to, čo dobre poznám a inej cesty na osvetu niet. pozri si film spotlight. je to polutovaniahodne, že más odvahu anonymne osočovať človeka, ktorého nepoznaš ale máš sebavedomie takto verejne no pre istotu anonymne utočiť.

skus jednoducho pripustit tu možnost, že tento moj pristup moze byt dobromyselny a skus sa na to pozriet očami nezaujatého človeka. prípadne sa pozri na všetko čo robím, skus ma pochopit, prípadne sa na mna obrát priamo mailom, ktorý som ti ponukol hned v uvode.

prečo sa toho bojiš? nemusíš odpovedat. velmi ti rozumiem. jedného dna si na to spomenieš. nateraz ti mozem povedat len tolkoto: písem o faktoch, ktoré su neprijemne a mne prvému je neprijemne, že o nich treba písať a nie je jasné zo samotnej veci, že potrebné riešenie neprichadza z miest, kde na to maju moc, čas aj peniaze. a že by ma ludia ako ty najradsej umlcali je pochopitelne. vieme vsak obidvaja komu a prečo nie je príjemná pravda hoci ju vypovie aj malé dieta. takze sa mi ozvi osobne. rád s tebou stravim tolko času, kolko budes potrebovat. a uz tu nepís.

:-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

čítať ...

a diskutovat mozes tu. potesím sa akejkolvek spätnej väzbe a úprimnej spolupráci na zlepšovani sveta. bez osocovania a osobných útokov od chrbta.

http://www.aomega.sk/sk/
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Stále to isté

Niektorí si myslia, že opakovanie je matka múdrosti, ale iní to skôr hodnotia, že stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou.
Načo ? Prečo ? Predsa "pokus o dialog sa konci" ...
Najčastejšie vyzývajú oponentov zamyslieť sa tí, čo sa nechcú alebo nedokážu zamyslieť nad sebou, radšej mnohomluvne a opakovane obviňujú oponenta.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A vraj

"dobromyselný prístup" ?!

S TAKÝM SLOVNÍKOM ?!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

"

Križiaci povstali ... Božie slovo nie v mene viery ale v mene zákona
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aj Jezis bude takym akym si ho urobime?
Autor zabuda ze krestanske ucenie sa neda menit podla chuti a mody.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ježiš je uz 2000 rokov prave taký, akého si ho ľudia urobili. Zdroj: ktorékoľvek cirkevne dejiny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Biblia + Posvatna tradicia + Duch Svaty je Zdroj
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre