Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nie, na webe nie je všetko (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vážená pani Eleková,

sú tu objektívne údaje z EU, kde v roku 2013 zbytočne zomrelo 11 078 obyvateľov SR len preto, lebo neboli použité známe postupy lekárskej vedy v konkrétnych prípadoch. Je to 44,6% zo všetkých zomrelých do 75 rokov.

V roku 2014 to bolo 10 500 prípadov.

Co to hovorí?

1. Tak vysoký podiel tretí najvyšší v EU že je tu prevaha systému pokus omyl a nie cielená liečba ktoru postupne lekár odstraňuje jeden následok za druhým až odstráni pôvodnú príčinu

2. Moja skúsenosť v jednej nemocnici za posledných 10 rokov je, že som asi 80% diagnóz stanovených:

a/ zle
b/ vymyslené
C/ dobre stanovená diagnóza ale neliečená
D/ dobre stanovená diagnóza ale liečená len čiastočne

Došlo k vyhotoveniu zdravotnej dokumentácie obrazne povedané pozrem sa do stropu, poprípade došlo k pozmeneniu.

V druhej nemocnici mi lekár vyvolal anafylaktický šok a keď som ďalšiu liečbu tohto typu odmietol a žiadal som ho aby nechal ukludniť môj organizmus tak ma jednoducho z oddelenie poslal v stave ťažkej hypoglykémie krížom cez studený dvor na interné.

Následne som dohľadal problém a pán lekár nebol ochotný ani len pozrieť do príbalového letáka a prečítať kontraindikácie - mal to tam jasne popísané.

Moje sťažnosti riaditelia nemocníc jednoducho odbyli.

Nakoniec som si rozhodujúce diagnózy a spôsoby liečby musel stanoviť cez odborné články a literatúru z Dr.Googla sám.

Popisujete voľačo čo nie je pravda.

Je tu jednoducho systém, ktorý je neuveriteľne vykrádaný bez toho aby boli robené reálne liečenia príčin a v náhodnom procese sa odstraňujú následky.

Ohromná nevzdelanosť s ktorou som sa stretol je priam katastrofická.

Ak dekan lekárskej fakulty do médií rozpráva že znižovanie cholesterolu je cez podávanie statínov bezpečné, tak minimálne môžem povedať, že problém nerieši.


Ale §4 zákona o zdravotnej starostlivosti hovorí, že diagnózu musí stanoviť lekár správne a za správne stanovenú diagnózu a spôsob liečby sa pokladá ak zohľadnil všetky posledné známe poznatky lekárskej vedy.

Keď budete analyzovať konkrétne diagnózy tak zistíte že nie sú zohľadňované desať či tridsať rokov známe poznatky, nie to aktuálne.


SR potrebuje v prvom rade lekárov, ktorí sú schopní udržať človeka v zdraví. Až potom lekárov, čo menia orgány.


Systémová analýza ale ukázala, že náš zdravotný systém je postavený na princípoch, ktoré Zimbardo nazval Luciferov efekt.

Mohutne sa rozkráda, skutky sa stávajú ale nik nie je zodpovedný - len občania temer polovica ročne zbytočne zomiera a ešte si za to celý život platila.

Jedna katastrofa za druhou a pokiaľ by došlo k reálnej analýze nezostal by kameň na kameni.

Ale to by občania boli liečení a vyliečení a nemohlo by sa veselo kradnúť.

Spravodlivosť tohto systému je len v štatistike smrti - postihuje rovnako vyvolených ako aj bežného človeka.

Za peniaze sa zdravie kúpiť nedá.

Lekárska veda postúpila neuveriteľne dopredu ale my sme tak 20 až 30 rokov často za poznatkami.

Minimálne v riešení systému zdravotníctva.

Články o DR.Google sú proste kecy. Na Amazone cez Dr.Google máte k dispozícii monografuie a môžete si ich objednať ešte skôr ako výjdu.

Sú tu všetky odborné články.

Som ohromne kritický voči zdravotnému systému a voči propagande ktorá bráni ľuďom sa vzdelať.

Tri spoločnosti: Amazon, Hathaway Berkshire a JP Morgen investujú do telemedicíny miliardy USD.

Výsledok bude, že cez dotazník Vám stanovia profil, navrhnú testy a po ich vyhodnotení Vám navrhnú spôsob liečby.

Aplikovaná epigenetika robí zázraky. Ale u nás o nej ani nepočuť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Môžem s Vami len súhlasiť v tom, ako sme pozadu v mnohom, aké sú žalostné štatistiky, čo vlastne znamená niečo ako diagnóza /často len číselný kód pre poisťovňu/ a o čom všetkom u nás ani nechyrovať. Aj v tom, že nevzdelanosť je obrovská - ale na oboch stranách. Preto naozaj považujem za dobrodenie, ak sa dnes vieme dostať k odborným článkom z celého sveta /ak chcem, zaplatím si a to, čo si prečítam, dokážem aj zinterpretovať, lebo povedzme si rovno, ak to nie je z môjho odboru - síce rozumiem, ale neviem reálne usúvzťažniť - dôsledok atomizácie medicíny/, aj to, že sa človek môže vzdelávať aj ako laik. Vážim si, ak človek má snahu zistiť si niečo o svojom probléme, neuráža ma, ak so mnou chce o tom, čo sám zistil, diskutovať, rovnako ako to, že chce poznať názor viacerých - to je úplne normálne, veď má strach. Myslím, že čo sa toho týka, sme sa dostali tak trochu do pozície učiteľov, ktorí už nie sú jediným zdrojom informácií pre svojich žiakov a ak chcú dostáť svojej novej úlohe, musia sa naučiť s tým pracovať.
A ešte k novým možnostiam vzdelávania sa - moje ohromné nadšenie, keď som postupne zisťovala, čo všetko už dnes majú napr. študenti medicíny skrz net k dispozícii, schladilo napr. to, keď som videla:
a/ ako málo to reálne využívajú
b/ako ich systém testovania pri skúškach neučí rozmýšľať v súvislostiach, ale v intenciách - mám to 50 na 50 - buď sa trafím alebo nie... Ale to je už na ďalšiu samostatnú diskusiu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Btw.: práve teraz podávam svojej dcére liek v dávke, aká nie je v letáčiku uvedená a akej sa čudoval aj lekárnik. Lenže ani on ani ja nie sme pediatri a je to presne o tom, o čom hovorí záver článku: skúsenosti ničím nenahradíš. A možno to bude znieť formálne, ale je mi ozaj ľúto Vašich skúseností s nemocnicami, o to viac, že čisto štatisticky nie ste zďaleka jediný, napokon, sama mám podobných skúseností viac než dosť. S pozdravom a prianím dobrého zdravia
Elena E.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dovolím si ešte otázku : v príspevku spomínate veľmi vážne stavy - anafylaktický šok a ťažkú hypoglykémiu - môžete ich bližšie popísať?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Anafylaktický šok a hypoglykémia

Začnem od konca.

Anafylaktický šok končí zastavením srdca, čo naša lekárska prax nazvala syndróm náhleho zastavenia srdca.

Ale predsa krokodíl sa vie ponoriť pod hladinu, zotrvať tam niekoľko minút, desať a viac a vynoriť sa a žije ďalej.
Porges v svojej publikácii podrobne popisuje fylogenetický vývoj autonómneho nervového systému pričom prišiel k záveru, že mozgový kmeň alebo tiež plazí mozog funguje u plazov tak, že s cieľom znížiť metabolickú spotrebu energie je možné odstaviť dýchanie a zastaviť taktovací signál na srdce a tým minimalizovať metabolizmus. To umožňuje plazom dlhodobú existenciu bez prísunu kyslíka do organizmu. Po vynorení jednoducho systém obnoví taktovací signál srdca a dýchanie.

U človeka tým, že mozgový kmeň je napojený na vyššie nervové štruktúry limbického systému a veľkého mozgu je odstavenie dýchania a taktovacieho signálu riadenia srdca fatálne - odumiera veľký mozog ako prvý.

Anafylaktický šok je spúšťaný hypoglykémiou, ktorej môže predchádzať hyponatrémia ale aj iné stavy, ktoré spôsobujú buď zvýšenú spotrebu energie alebo naopak zabránenie tvorby energie.

Typický príklad predstavujú astmatické záchvaty v ranných hodinách. Akonáhle sú spotrebované diponibilné zásoby energie v pečení a svaloch a štiepenie lipidov je pomalé, či nedostatočné, systém zaznamená nedostatok energie. Spustí prvú fázu a tou je bronchokonstrikcia, kde cez Bohrov efekt sa snaží zvýšiť kysličník uhličitý v krvi a uvoľniť viac kyslíka z hemoglobínu.

Je to naviazané na cirkadiánny rytmus kortizolu - pomáha prísun kortizolu, napr. obyčajnou kávou dochádza k stimulácii nadobličiek.


Riešenie astmy nie sú pľúca ale nadobličky a regulácia kortizolu. Ak je rozvážený kortizol dochádza k rozváženiu pomerov homeostázy bunka a zvyčajne sa spúšťa vysoko energeticky náročná sodíkovo draslíková pumpa. Tá vie veľmi rýchlo vyčerpať disponibilné zásoby energie a vyvolať stav hypoglykémi.

Ak nestačí bronchokonstrikcia dochádza k defekácii a vracaniu, nasleduje upadnutie do bezvedomia a ako finál je odstavenie taktovania srdca.

Preto je potrebná dynamická analýza cirkadiánneho rytmu kortizolu.

Anafylaktický šok vedia vyvolať lieky NSIAD. Ak liek NSIAD zablokuje COX-1 enzým, metabolizmus kyseliny arachidonovej je prevedený na tvorbu leukotriénov, ktoré mejú vazodilatačný efekt, poklesne tlak a naruší sa osmolalita, čím vazopresín dá signál stresovej reakcii a spustí sa K/Na pumpa. Prehĺbi sa hyponatrémia a vyčerpá sa disponibilná zásoba energie a hypoglykémia vyvolá sekvenciu anafylaktického šoku.

Riešenie je doplnenie sodíka napr. Vincentkou a zvýšenie podielu omega 3 mastných kyselín na pomer 1:3 voči omega 6, niektorí lekári uvádzajú až 1:1.

Desenzibilizácia voči NSAID cez napr. denné podávanie acylpirínu je podľa môjho názoru barbarstvo na človeku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Moja otázka nesmerovala k teórii týchto stavov, tú jaksi ovládam, ak by to snáď nebolo jasné - mňa zaujímali konkrétne prejavy stavu, kt. ste nazvali spomínanými diagnózami - vzhľadom na to, že sa vám vraj dostalo takého zaobchádzania.
A trošku ma zaráža, že nechápete, že Dr. Goole neznamená len monografie z Amazonu a svetové odborné portály, ale aj množstvo popularizačných, a často aj patrične odfláknutých článkov v slovenčine. Popularizácia je skvelá vec, ale treba ju vedieť robiť, napr. rovnako ako prevenciu. No a hlavne, treba riešiť aj iné veci, ak ako píšete /a s čím súhlasím/:
"V našom systéme je lekár v pozícii kedy obchoduje s chorobou pacienta. Tak je nastavený systém.
Pokiaľ nebude lekár manažérom zdravia poistenca a bude schopný udržiavať zdravie poistenca ako celého človeka, dovtedy nik nevyrieši problém.
Smiešne rozparcelovanie človeka a špecializácia lekárov ako primárne riešenie zdravia je katastrofou.
Človek ochorie ako celok aj keď symptóm je na špecifickom orgáne. Číňania o tom vedeli už pred dvetisíc rokmi.
Náš zdravotný systém v podstate sabotuje liečbu a udržiavanie zdravia človeka a degraduje lekára v postavení, vedomostiach a spoločenskom a ekonomickom ohodnotení."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

...mysleli ste senzibilizáciu voči NSAID....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Preklady z angl. sa nie vždy vydaria a tento je dosť kostrbatý,-bohužiaľ, to sa stäva aj v odb.článkoch pravidlom - rýchlosť sa cení viac ako dôkladnosť a korektúry, tak ako aj inde v lit., nemá kto zaplatiť. To len tak na okraj. Ale moźno p. Lukášik naozaj chcel napísať desenzibilizácia - poznám prípady, kedy pacienti s uvádzanou alergiou na ASA, prídu s liečbou, v kt.uźívajú denne Aspirin. Tiež veľa prípadov, kedy pacienti označujú za alergiu bežný neźiaduci účinok lieku /napr. hnačky po atb./Ale nepoznám prípad, žeby niekto bez adekvátnej liečby rozchodil anafylaktický šok alebo ťaźkú hypoglykémiu, tak ako to z príspevku vyznieva. Ale možno som len patrične nedekódovala biele miesta v tomto príbehu, ku kt. smerovala moja otázka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Samozrejeme, s tou desenzibilizáciou to bolo irónia smerujúca voči takým javom ako je alergická anamnéza nekompatibilná s liečbou a ani prejavmi alergie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No, s anafylaktickým šokom, alebo ťažkou hypoglykémiou by ho určite nikam poslať nemohli, to som celkom nepochopila ako sa tam čo udialo. Ja poznám ľudí, ktorí sa snažia stanoviť si diagnózy cez internet a stanovia si naozaj všeličo podľa toho, čo tam nájdu. Na internete je kvantum informácií, problém je, že človek, ktorý nemá adekvátne vzdelanie si nevie dať veci do súvislostí a nevie, že to, čo našiel, je jedna z mnohých možností. A terapia často spočíva v tom, čo sa komu osvedčilo pri podobných príznakoch v internetových diskusiách. Informácie sú dobrá vec, len ľudia často nechápu, že treba vedieť informácie aj posúdiť a vyhodnotiť a to najlepšie môže niekto s adekvátnym vzdelaním a skúsenosťami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Diagnózy

Problém štandardizovaných diagnostických postupov je v rozpore s poznaním, že každý človek je orginál, či už na biochemickej úrovni preukázané v päťdesiatych rokoch alebo na psychologickej úrovni.

Kritérium je predsa znenie §4 zákona o zdravotnej starostlivosti - ktorý žiaľ nik nedodržiava.

Snaha nahradiť lekára inžinieringom a urobiť z neho obsluhujúci personál drahých mašín je nezmysel.

Napr. Walsh píše, že pri stanovení psychologického profilu ( napr. vyplnením testu na internete) vedeli temer presne predpovedať aké prídu výsledky biochemických rozborov a teda stanoviť protokol liečby. Na 30 000 pacientoch je to odskúšaný model riešenia založený na princípoch, ktoré do lekárskej praxe zaviedol Linus Pauling dvojnásobný nositeľ Nobelovej ceny.

V podstate ide o epigenetickú intervenciu tak, aby sa znormalizovali regulačné procesy v organizme.

Pomaly sa nedá počúvať, čo rozprávajú lekári politici. Výsledok je jasný podľa EU temer púolovica ľudí zomrie zbytočne v SR. navyše v rozpore s ustanovením §4.

Musí to byť lekár, ktorý bude plne zodpovedný za stanovenie správnej diagnózy, ktorá vôbec nemusí byť štandardizované v nejakom manuáli - ako chcete stanoviť nekonečné množstvo diagnóz

Aj u primitívnych národov bol šaman či mediciman druhým človekom v spoločnosti s adekvátnym ekonomickým hodnotením s dovetkom - dovtedy kým kúzlo fungovalo.

U nás kúzlo lekárom zmizlo. Ak si budete analyzovať prečo tak odpoveď je, že je to dôsledok nastaveného systému v zákonoch, ktorý spĺňa kritériá systému s Luciferovým efektom presne tak, ako to popísal Zimbardo.

Kým sa radikálne nezmení systém, nik nezmení výsledky zdravotného systému.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dostupnosť odbornej literatúry

Mám tu literatúru v štyroch knižniciach asi tak za 80 000 euro poväčšine nakúpenú cez Amazon.

Odborné články si sťahujem z internetu alebo ich kupujem vo vydavateľstvách cez internet.
Dnes nik nemôže povedať, že nemá prístup k odbornej literatúre.

No a kritika Dr.Google je smiešna.

Ale pravda je aj taká, že lekár, ktorý neovláda angličtinu nemá ako spĺňať kritérium §4.

Často si objednávam aj pol roka dopredu publikáciu pred vydaním. Nie je problém konzultácie s mnohými autormi odbornej literatúry.

Je ale tragické čítať, ako je bezpečné liečiť znižovanie cholesterolu statínmi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pozícia lekára

V našom systéme je lekár v pozícii kedy obchoduje s chorobou pacienta. Tak je nastavený systém.
Pokiaľ nebude lekár manažérom zdravia poistenca a bude schopný udržiavať zdravie poistenca ako celého človeka, dovtedy nik nevyrieši problém.


Smiešne rozparcelovanie človeka a špecializácia lekárov ako primárne riešenie zdravia je katastrofou.

Človek ochorie ako celok aj keď symptóm je na špecifickom orgáne. Číňania o tom vedeli už pred dvetisíc rokmi.

Náš zdravotný systém v podstate sabotuje liečbu a udržiavanie zdravia človeka a degraduje lekára v postavení, vedomostiach a spoločenskom a ekonomickom ohodnotení.

Riešenie nie dať viac peňazí do systému ale zmeniť radikálne systém s výsledkom, že ľudia budú zdraví, systém bude lacnejší a lekári budú zarábať viac a budú mať primerané spoločenské postavenie.

Na to ale nestačí hovoriť, že .....tomu treba rozumieť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Skúsenosti

je to jednoduché - v odbornej literatúre sú zosumarizované nielen výskumy ale aj overené experimenty či epidemiologické štúdie.

Keď som sa dočítal, že terapeutická dávka vitamínu D je 50 000 za týždeň jednotiek a Vám predpíše lekár tak tretinu alebo menej, máte možnosť veriť lekárovi alebo lekárovi z odbornej publikácie.

Komu by ste verili?

Naše zdravotníctvo popísal pán profesor Fisher v jednej vete výstižne: " predsa si nebudeme .... do vlastného hniezda"

A tak ľudia zomierajú a zodpovedný nie je nik.

MMáte dve možnosti:

1. ísť k lekárovi a zobrať predpísanú medecínu. Ak nefunguje pár razy zopakovať a potom už máte omluvenku a tíško zomrete

2. Druhá možnosť je Dr.Google - no a z toho je zdravotný systém neuveriteľne nervózny a právom - systém je vykrádaný na toľkých úrovniach, že sa to až zle registruje

Ale od falšovania zdravotných záznamov po argumentácie typu my nevieme prokuratúra akceptuje tento stav.

Nuž ja som napísal pánu riaditeľovi nemocnice, že napriek jeho úprimnej starostlivosti ja ešte žijem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na webe

Máte pravdu, na webe nie je živý lekár.

Ale je kompletná odborná literatúra ak akceptujeme Amazon ako súčasť webu.

A začína rozvoj telemedicíny, takže nakoniec za webom bude živý lekár.

V SR v čase, kedy si kdekoľvek na svete objednáte ubytovanie, objednáte letenku, či rezerváciu v reštauráci alebo auta, tak v SR sa neviete objednať cez internet na termín k lekárovi.

Tie hlúposti čo produkovali ministri a zástupcovia lekárov v tejto súvislosti sú skutočne urážajúce povinne platiaceho poistenca.

Minimálne by som čakal od prezidenta, keď sa už vyjadril, že sa bude angažovať v zdravotnom systéme, že tento problém verejne a kriticky rozoberie a ukáže riešenie v podobe tvrdej a odbornej kritiky systému.

Ale žiaľ , nič sme nepočuli.

Telemedicínu už ponúkajú v USA, Nórsku, Švajčiarsku a zajtra už bude aj u nás. tak ako každý občan má mobil tak bude mať dostupnú reálnu zdravotnú starostlivosť a pod tlakom trhu buď zásadne zvýši znalosti alebo nebude mať koho liečiť. V priebehu pár rokov, odhadujem 5 až 10 rokov.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre