ved sa vlastne splnili vsetky poziadavky slusne protestujucich obcanov - Kali je prec, Fico je prec, Gaspar je prec... nechapem, s cim sme stale nespokojni a na co sa stazujeme... :) mozno je to tym, ze v dnesnej dobe sa uz veci nevedia riesit dokladne - protestujeme pomaly aj proti zlemu pocasiu, pochodujeme za milujuce sa pariky rovnakeho pohlavia ( nie som homofob, akurat ja nejak nemam potrebu niekde deklarovat svoju hetero orientaciu :) )... uz davno nebol na Slovensku protest, ktory by mal realnu sancu nieco zmenit.. vlastne to uz bude takych 30 rokov...
R.T.E na post istanbulskeho starostu. Mestske parky a restauracie v nich boli pod jeho spravou a div sa svete - zrazu nebolo v repertuari ani pivo, ani raki. Na otazku preco (po turecky "ni je") bola odpoved len myknutie plecami.. takze "demokracy bitte, Atatürk gitte" - demokracia skoncila a Atatürk (a laicizmus) skoncil.
Dalsou principialnou otazkou je, nakolko je zlucitelna demokracia a islam ako statna ideologia. Lebo islam v praxi znamena aj kodex co sa smie a co nie, prikazy a zakazy, archetyp poslusneho a mlciaceho slepo uznavajuceho autoritu. Pokial v Anadolu (centralna ruralna cast Malej Azie) sa nie je velmi comu cudovat, tak turkom v Nemecku sa je cudovat az moc. Osobne by som im odporucal byt konzekventny a sa vratit do narucia milovaneho diktatora..
Takze turecky laicizmus bol historicky omyl a krajina ide tam, kam tradicne patri, teda smer islamsky sultanat. Elity caka emigracia a krajinu doba temna..
mimochodom, podla nemeckych zdrojov venovali Ozil a Khedira Erdoganovi svoje dresy aj s napisom Mojmu prezidentovi... a to je pritom tretia generacia Turkov v Nemecku. Preto vraj ani nenastupili proti Svedom...
su relevantne a asi aj spravne, akurat je tu jeden, ktory ich vsetky predci - bolo to demokraticke rozhodnutie obcanov - to znamena, ze cely svet vratane teba a mna moze nanajvys krutit hlavou a diskutovat o danej teme, pretoze z demokratickeho hladiska, ktore je dnes mantrou globalnej politiky, je vsetko koser - t.j. rozhodnutie bolo legitimne
Demokracia nie je o tom, ze vitaz berie vsetko, ale o tom, ze vacsina berie vsetko. tvoj priklad by sa skor hodil na USA, kedze je tam system dvoch stran a vitaz naozaj berie vsetko.
U nas je to ale takmer vzdy o vacsine. SMER vyhral volby a aj tak nemohol vladnut sam, ale potreboval este nejaky support na to, aby mohli byt pri moci. Bohuzial to dnes nie je o uprednostnovani niektorych z mantier - v demokracií to mas zvycajne bud - alebo.
V totalitarnom rezime si tuto otazku ani klast nemusis... A pokial v demokracii nastane pripad, ze vitaz berie vsetko ( obdobie, ked vladol SMER sam ) - sice mozeme hovorit o autokracii, avsak legitimovanej demokratickymi principmi resp. mechanizmami.
u nás aj v Turecku so zneužívaním polície, prokuratúry a súdov. Je otázne, či by u nás vládol Smer, ak by polícia stíhala jeho funkcionárov za podvody a defraudácie...
Takže - my demokraciu nemáme, lebo nemáme právny štát a ani voľby nie sú demokratické, lebo 30 - 40 miliónov vlastnou hlavou urobí svoje.
že Turecko do EU v žiadnom prípade nepatrí a ani patriť nebude. Len Vy pán Krčmárik ste to pochopili až teraz. A podobne pochopíte veľa iných vecí neskôr.
a to kedysi uzatváral jednu kapitolu za druhou... kebyže sa neozvú Holanďania tak dnes už je Turecko v EU a máme problém. Okamžite vypovedať všetky zmluvy s Tureckom, ktoré sú nevýhodné a uzavreté iba kvôli tomu, že ktosi chcel Turecko uchlácholiť a nasmerovať smer Európa. Zavrieť hranice a postaviť múr - nie plot - múr. Strážiť a strážiť. Všetkých Turkov čo sú v Európe nelegálne (opakujem nelegálne) posadiť do lietadla a poslať Erdoganovi. Možno by potom skrotol.
som rad, ze sa krcmarik konecne zorientoval - nezabudnem na jeho kvilenie po prevrate v turecku, ked splietal nieco o demokracii a ze vojensky puc je nedemokraticky a zly zly zly... potom si asi uz konecne zacal studovat historiu turecka, a ze zial armada je tam to jedine, co drzi sekularne a ako tak demokraticke turecko, a ze to cele padlo do prachu v prospech tohto blazniveho islamistickeho sultana...
Ak by sme si aj odmysleli Erdogana a jeho autoritarsky režim, tak je tu iks ďalších podmienok, ktoré by museli splniť, ak by chceli pristúpiť do EU, mimo iného urovnať spor s Gréckom o Cyprus a nie som si istý, či by turecký režim v tejto otázke vycuval. Ďalej napr si tiež nie som celkom istý, či Turci mimo väčších miest ako Istanbul alebo Ankara naozaj do EU chcú ísť, to by sa zistilo len prípadným referendom, čo je conditio sine qua non pri takýchto závažných otázkach. Nehovoriac o tom, že Turecko je z 97% geograficky v Malej Azii, čiže do európskeho priestoru nepatrí. Historické súvislosti asi tiež nemožno opomenúť. Môžme zostať pragmaticki partneri, ale na užšie spojenectva by sme mali zabudnúť. Definitívne.
aj ja si myslim...