SME
Pondelok, 22. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako veľmi sa bojíme rakoviny? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

minule tu bol clanok

ktory tvrdil ze za vacsinu rakoviny su zodpovedna NAHODA
https://primar.sme.sk/c/204946...
Tak ako?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pani Katarína (fakt neviem, prečo si dávate pseodonym), ako lekárka si dovoľujete napísať, že len 5% onkologických ochorení spôsobuje genetika? Pardón, asi ste chceli napísať dedičnosť (čo tiež nie je pravda). Genetika defacto spôsobuje onko ochorenia na 100%. Práve zmena génov totiž spôsobuje vytvorenie nádorových budniek. Denne ich vzniká na tisíce a na tisíce nám ich imuntný systém zničí.
Ak ste psychologička, liečte dušu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán nal, neviem, prečo si dávate pseudonym Vy /možno je to tiež umelecké meno/, ale akokoľvek - mňa ste si napriek tomu ľahko vygúglili. Isteže, genetika nie je korektný výraz, aspoň nie podľa JÚĽŠ-u, pretože genetika je de facto veda. A aby som bola ešte korektnejšia, môžem uviesť, že štúdia realizovaná v The University of Texas M. D. Anderson Cancer Center, na ktorú sa dodnes radi odvolávajú preventisti, uvádza tých 5-10% pripadajúcich na genetické defekty. A hoci dnes uznávame, že presná príčina vzniku nádorových ochorení je do veľkej miery neznáma a etiológia je multifaktoriálna, nebráni nám to vyčísľovať, že približne 90% úmrtí spôsobených malígnym ochorením pľúc je zapríčinených fajčením. To, že v procese vzniku sa uplatnia genetické mechanizmy je samozrejme dávno známe. A isteže, v praxi som videla už aj dosť nefajčiarov s Ca pľúc /lenže tých sa napr. nik nepýtal, či fajčia ich partneri, pričom pasívne fajčenie predstavuje dvojnásobné riziko vzniku malígneho ochorenia pľúc/. Summa summarum – štúdie pribúdajú denne – jedny na základe matematických modelov spomínaných vyššie, iné klinické a môžeme si nimi navzájom argumentovať. Ale napr. podľa prierezovej štúdie na vzorke dospelých v okolí Nitry je stále veľmi nízke povedomie o rizik. faktoroch život. štýlu – teda to jediné, čo máme ako – tak vo svojich rukách – bez rozdielu skúsenosti s nádorovým ochorením napr. v rodine. Toto je považujem za vážnu vec a preto si dovolím napísať to, čo som napísala. Btw. to liečenie duše by tiež nebolo márne, žiaľ, čo som naposledy počula od kolegov, poistovňa ani psychiatrom psychoterapiu neprepláca, nieto iným lekárom. A asi tiež viete, že psychológ nie je lekár.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A to, že reagujem ako kamoga, je v súlade s tým, že si v diskusii nevytváram tisíc iných nickov a tento používam už veľmi dávno, od registrácie na sme.
E.E.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Stále sa nerozumieme.
Nádorová bunka je genericky poškodená. Či už z hľasiska dedičnosti alebo vplyvom vonkajších vplyvov.
Nemám štatistiky v malíčku, preto nechcem vypisovať či 90% alebo 70% (celkom by ma zaujímali primárne mozgové nádory, akým vedľajším vplyvom vznikajú a odpoveď by bola - žiadnym).
Čiže - asi chcete napísať, že tých “10%” je vznik nádorových ochorení bez vonkajších vplyvov.
A k pseudonymu - ja ako nivibár pri prezentácií píšem celé moje meno. Akebo skratku mc. Je na vás, či chcete aby vás svet poznal pod vymysleným alebo reálnym menom :)
Pekný deň!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ak dovolíte, údaje z abstraktu k prednáške Vplyv nadváhy a obezity na výskyt nádorov CNS, kt. odznela na spomínanom kongrese 22.6.2018: "etiológia vzniku TU CNS je multifaktoriálna. Zahŕňa GENETICKÉ FAKTORY, ionizujúce žiarenie, vplyv chemických látok, ako napríklad arzén, ortuť, či olovo."
Ale asi by si ste si nerozumeli ani s autorom z neurochirurg. kliniky, čo sa týka používania výrazu genetický faktor. /Inak genetika - ani s veľkou pompou ukončený projekt HUGO nevyriešil všetko to, čo sa od neho očakávalo, zato je veľmi zaujímavá epigenetika, a rôzne -omiky, napr. aktuálny hit nutrigenomika/
Mimochodom, čo sa týka tej obezity, potvrdiť ju ako nespochybniteľný rizikový faktor pri národoroch CNS bude vyžadovať ďalšie skúmanie a lepší dizajn budúcich štúdií. Rovnako ako ešte chvíľu potrvá to, o čom si už v našich kruhoch šepkáme: že ani používanie mobilných telefónov a vôbec nových technológií nie je bez tumorigénneho potenciálu pre primárne nádory CNS. Je celkom čarovné, keď si človek uvedomí, čo všetko vplýva na výskum a je celkom užitočné, ak si vie uvedomiť, že jeho pohľad sa bude v priebehu času meniť, no je dôležité, aby mal vždy aj akúsi "vieru", či presvedčenie o tom, čo je dôležité /hoci aj to sa časom zmeniť môže/ - teda napr. či je dôležitá prevencia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A ja som si doposiaľ myslel, že CNS (píšeme pre noviny, tak skúsme to nazvať mozgové nádory) môže externe spúšťať práve genetická predispozícia, Recklinghausenova choroba, papilonové víry (nájdene v Glioblascome) a až potom spôsobené vplyvy radiácie a ťakžkých kovov. O obezite som nepočul (možno aj preto, že tuk ako taký sa nám nedostáva do mozgu). Už z hľadiska toho, že glioblasty nedokážu poňať tukové väzivo. (doposiaľ som bol v tom, že glukóza a kyselina mliečna sú ďalšími vyvolávačmi, ale už budem ticho...).
Lebo ak by sme si písali o nezhubnej forme nádoru - meningeome - tam je viacero externých spúšťačov - od spomenutej zvýšenej radiácie po úraz hlavy.
No nič, vy ste odborníčka. :)
Mimochodom, písal som, že lekárskej tématike sa venujem dobrých 20 rokov? Ale áno, nemám titul MUDr. ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Titul samozrejme nie je všetko, no napokon, ja ním ani neargumentujem. Možno je ale občas pre vzájomné porozumenie aj dôležitý: lebo napr. ak sa tuk neukladá do mozgu, neznamená to, že tuk inde v tele nie je dôležitý pre tumorigenézu v mozgu (alebo aj inde v tele) - tukové tkanivo totiž napr. produkuje zápalové adipocytokíny /napr. TNF- alfa alebo IL-6/ - kt. sú zodpovedné za chronický zápal nízkej intenzity, kt. v priebehu času postupne poškodzuje DNA, čo môže viesť k malignizácii buniek, kt. sú schopné exprimovať IGF -1 receptory a podobné IGF -1 boli identifikované aj u gliových TU, ak sa teda budeme baviť konkrétnejšie o nich, čoby primárnych nádoroch mozgu (a patria medzi nádory CNS - z kt. tvoria väčšinu) A tu sme asi pri tom, prečo ste vy napísali, že genetika spôsobuje 100% onkoochorení. Ale napriek tomu ich aj v súčasnosti nedávame do chlievika genetických chorôb a používame aj pojem etiologické genetické faktory, o kt. som písala ja. A áno, má sa za to, že genetická predispozícia je nemálo dôležitá pri onkoochoreniach, ale stále je to "len" predispozícia a napriek tomu o etiológii stále hovoríme aj to, čo som napísala vyššie. Záverom: nesnažím sa spochybniť Vašich 20 rokov novinárskeho záujmu o medicínu, ani Vaše vedomosti - určite ste sa dostali aj k poznatkom, o kt. ja netuším už len pre to, že nie je možné sledovať množstvo pribúdajúcich informácií z každého odboru, ak sa chceme venovať jednému a navyše aj v praxi.
A keď si tu už vylievame duše: keď som pristúpila na písanie pre sme, oslovili ma práve ako Elenu Elekovú, autorku nejakej literatúry. Ani som pôvodne nechcela písať o medicínskych témach (a dosť dlho aj nepísala), keďže nakoniec tu takáto sekcia je, ale čas ukázal, že sú to dôležité témy aj z pohľadu slov. lekára, kt. zdieľa aj s kolegami isté skúsenosti a za tým, čo som napísala, si stojím, aj keď netvrdím, že to vždy viem naformulovať tak, aby to bolo správne pochopené alebo že sa tu o tom nemôžeme sporiť. Preto som aj písanie pre noviny zvažovala - cítim rešpekt pred takýmto slovom nemenší akoby som kvákala na odbornom fóre. A viac by mi bolo ľúto, ak by som nebodaj týmto článkom vyvolala u niekoho pocity viny, napr. za nádorové och. jeho dieťaťa.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre