Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo by sme mali deti vychovávať pre iný svet? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Oka, rozumiem autorke, na co naraza

Ale netvorime tu dnesnu dobu prave my? To nie je nejaky nehmotny stav, ktory sa tu objavil - ta doba. A kto bude teda tvorit dalsiu dobu? No predsa nase deti. Cize, ak im vstepujeme nejake pravidla a ukazujeme ako zit, lebo mame predstavu, ako by sa mali spravat a mame predstavu, ako nechceme aby sa spravali - napr. prave tak ako niektore rozmaznane a neohladuplne individua, tak vlastne pomahame spoluvytvarat tu dalsiu dobu. Nikdy ju nevytvorime na svoj, ani predosly obraz, prave pre nove poznatky a mnohe premenne, ale bude nejaka a chceme, aby mala co najmenej chyb. Aby to nebolo len o aliby, ze taka je doba a viac som vo vychove nemohol spravit..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Podľa mňa, doba sa v zásade až tak nemení.
Pre dosiahnutie cieľov sa vždy bude treba snažiť. Rovnako pre vyhnutie sa zlému koncu sa bude treba ovládať.
Ak sú deti vychovavane štýlom Na to máš nárok (pozrite si reklamy), prípadne dopraj si, kašli na ostatnych, nakoniec sa to vypomstí spoločnosti, ale hlavne tým deťom, ich rodičom, partnerom a budúcim deťom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kráľom dneška je individum

Kráľom dneška je individuum a jeho priania. - a toto súčasné novodobé súčasné sebectvo je nejaká nová hodnota, ktorá nám zlepšuje živoť? Takto teda treba deti vychovávať, že sú kráľmi a môžu všetko, len stačí dostatočne silno dupať nožičkami? No myslím, že akurát rozšíria zástupy ľudí, ktorí budú nesamostaní, frustrovaní a zrelí na návštevu a pomoc nejakého psychológa. A môžu čítať potom motivačné príručky do aleluja.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Milá pani autorka,

prepáčte, ale nerád okolkujem: môj dojem z vášho článku - zbytočné kecy a tliachanie o ničom. Škoda papiera.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tiež nesúhlasím s autorkou.

Vy naozaj veríte, že príručky o tom, že keď chceš tak všetko dosiahneš sú tým správnym vodítkom? Podľa mňa sú to len kecy. Zväčša takéto múdrosti chodia z Ameriky, tam je to pulárne. A potom sa čudujú, že pri prvej prehre a v strete so skutočným životom deti nevedia, čo robiť. A z frustrácie postrieľajú učiteľov, spolužiakov a mnohokrát aj seba. To je fakt víťazstvo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslím, že autorka to má veľmi pomýlené. Už z jej vzhľadu sa dá čo-to odčítať... Ale vráťme sa k deťom: Ak si užívam pôžitky, tak to doprajem aj dieťaťu. Ale nie preto, aby som umlčala jeho rev... Dám mu to, čo ja uznám za vhodné, aby žilo na mojej úrovni, no vôbec to nesmie súvisieť s jeho chovaním, známkami a podobne. Dieťa potrebuje mantinely a hlavne pozornosť!! Tú vec, ktorú dnešní rodičia deťom absolútne nedávajú a ak áno, tak len vtedy, keď začne byť neposlušné. Matky na materskej sa venujú mnohým aktivitám, v ktorých sa predbiehajú s inými mamičkami, a dieťa ostáva len prostriedkom na predvádzanie. Dieťa nepotrebuje gelové nechty mamy, ani dokonalý účes, ani kávu v nákupnom centre, ale pozornosť a výchovu, v ktorej dieťaťu ukážete, čo je správne, a čo nie. Dobrým sa človek nenarodí. Cnosti sa treba naučiť. Je pravda, že našťastie žijeme v dobe, v ktorej môžem dosahovať svoje sny, ak pre to niečo robím, ALE!!! nesmie to byť na úkor iných. No dieťa, ktoré revom vydiera svojich rodičov a tí mu doprajú pôžitky, aby to nerobilo, je myslím úplne mimo správnej výchovy....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nemám pocit, že autorka si myslí, že "treba deti vychovávať, že sú kráľmi a môžu všetko, len stačí dostatočne silno dupať nožičkami?" alebo že "naozaj verí, že príručky o tom, že keď chceš tak všetko dosiahneš sú tým správnym vodítkom". Tiež neviem, prečo by to mala mať autorka pomýlené (a už vôbec nerozumiem, čo všetko sa vraj dá odčítať z jej vzhľadu), ak iba upozorňuje na to, že to, že deťom dopriavame pôžitky súvisí s tým, že pôžitky si dopriavame všetci, teda nie je to len o deťoch a ich dupaní (ku ktorému majú prirodzené sklony). Či my budujeme svojím dospeláckym pôžitkárstvom lepší svet, len preto, že si to trebárs platíme z peňazí, kt. sme sami zarobili? A súhlasím, že zdôrazňovať zlyhania nejak extra nenapomáha k reštartu kohokoľvek. Tým však autorka nijako neodobrila konzumný životný štýl, sebestrednosť, nevenovanie pozornosti deťom, či iné nezodpovedné spôsoby výchovy. Iba chcela byť ako aj hovorí (najmä v reakcii na názory psychologičky, teda kolegyne v profesii) zmierlivejšia, hoci je jednoduchšie púšťať síru a oheň na hlavy ľahkomyseľným (a áno, nezriedka sebeckým rodičom) a hovoriť o dobe, ktorá speje k záhube a produkuje skazenú generáciu. Hej, je to občas až desivé, keď sa človek poobzerá, ako sa žije, ale nie sme ešte takí proroci, aby sme vedeli, kam to presne povedie.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre