SME
Sobota, 20. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Teraz je čas hovoriť o migrácii (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Európa nikdy nebola...

...akýmsi "jednoliatym celkom" - hlavne jej južná časť, Balkán, oblasť Stredomoria, Španielsko, Portugalsko, obrovská časť Francúzska. Nebola a ani nie je "jednoliatym celkom" ako ekonomicky, tak aj hospodársky, kultúrne i nábožensky, ale aj v oblastiach filozofických prúdov, názorov a vied, ktoré ju formovali.
Našinci už pár desaťročí slobodne cestujú a objavujú aj Európu - tú jej časť, ktorá im bola komunistami od roku 1948 do roku 1990 krajinou zakazovanou. S prepáčením "aj slepý" musí vidieť rôzne vplyvy, ktoré do Európy po stáročia prichádzali spoza Stredozemného mora - či už v oblasti kultúry, vedy, staviteľstva, umenia... ...ale aj takých "maličkostí," akými je gastronómia. Jednoducho - tú Afriku, islam, "to iné" je v rôznych podobách a formách v Európe už stáročia a s tým nič nespravíme (a napokon ani nič robiť nechceme - nemáme prečo, niet dôvodu). Do Európy v tých dávnych časoch neprichádzali len myslitelia, stavitelia, umelci, znalci, odborníci... ... ale predovšetkým milióny obyčajných ľudí - Arabov, Maurov, Turkov... - súhrnne tých, pre ktorých bol islam hlavným a jediným náboženstvom. Aj oni boli "budovateľmi a staviteľmi" Európy takej, akú ju poznáme dnes.
Isteže - bolo aj obdobie výbojných vojen; Turci sa nadlho zastavili až kdesi za dnešným Fiľakovom - ale aj tieto zlé časy priniesli napokon istý osoh, napríklad v podobe prevzatých, udomácnených zvykov. Ale - ruku na srdce - dobre vieme, čo spôsobil európske radikálne kresťanstvo, napríklad v stredoveku, tu, doma, v Európe.
Angela Merkelová, ktorú považujem za mimoriadne významnú a hlavne prezieravú nemeckú političku, významovo hodnú k postaveniu vedľa Konrada Adenauera, má pravdu. Nielen v tom "Zvládneme to!" ale hlavne v tom, že na začiatku vyslala smerom k utečencom v obrovských migračných vlnách jasný signál v duchu "Dobre, tak môžete prísť." Jej politika, a napokon aj politika francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona ale nie sú "status quo." Menia sa - to je prirodzené, a je prirodzené, že sa menia aj vo vzťahu k utečencom. Podmienky na to, aby niekto ostal v Nemecku, vo Francúzsku, aby tam dostal azyl, sa sprísňujú. Sú to politické riešenia - jasnozrivé a správne. Iné nám, Európanom, ani neostávajú.
Európa nikdy nebola a ani nebude "jednoliatym celkom" - to musíme rozumne prijať. Napokon - ako nedávno povedal Roger Waters zo skupiny Pink Floyd - "Všetci sme sem prišli z Afriky."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

kultury sa miesat nedaju a vsade na svete je stym problem, aj hruska a jablko su ovocie, ale kazde je ine, my mame prijat pol afriky? alebo len stvrt? alebo celu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kresťanstvo nevzniklo v Európe

Autor zabudol pripomenúť, že ani kresťanstvo nevzniklo v Európe, teologická dominancia Európy tiež upadá (na vzostupe sú teológovia z Ázie a Južnej Ameriky) a najviac kresťanov nie je v Európe, ale Afrike. Prepánajána, veď ešte aj kresťanstvo sem doviezli starovekí imigranti (porov. Sk 8,4).
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre