Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Opäť - výborný text,...

...pán Havran. Zaujímavé a dobre, čitateľne napísané. Bolo by zaujímavé vedieť, ako túto tému spracúvajú psychológovia z pohľadu psychológie človeka. Do akej miery sú tieto "fake news" dôležité pre človeka, ktorý prostredníctvom nich uniká, uteká od reality? V súvislosti s náboženstvom - má Marx pravdu v tvrdení, že "náboženstvo je ópiom ľudstva?" Teda - sú "fake news" istým ópiom?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

súhlasím

Fakt skvelý článok. K psychologickému rozmeru odporúčam od S. Freuda dve knihy: 1.Totem a tabu, a 2. Mojžiš a monoteizmus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vďaka za tipy,...

...sú daždivé dni aj noci, zahĺbim sa do literatúry.
Na oplátku - odporúčam Vám knihu Evropa a moře od francúzskeho historika Michela Mollat du Jourdina. Je to skvelý román, opisujúci vplyv mora - námorných ciest a v podstate migrácie obyvateľastva, na Európu. Knihu mám v češtine, zo začiatku 90-tych rokov. Je v nej veľa stôp, ktoré vedú k dnešnej utečeneckej kríze, alebo ako to nazvať.
Prajem Vám pekné dni aj s knihami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Havran ma dobre clanky, vacsinou.

S tymto ale ja do znacnej miery nesuhlaim. Ciastocne ano, ale skor nie.
"Úspech falošných správ je teda hlbšou kultúrnou a antropologickou problematikou a nedokážeme sa s ním vysporiadať nahlasovaním falošných profilov, pretože my Európania falošné profily oživených, navrátených, stratených milujeme a potrebuje."
Kto je to my Europania? Obyvatelia kontinentu Europa? Vacsina tychto obyvatelov? Aka vacsina? 50 percent + 1 clovek? Alebo 85 percent? Alebo kolko? Ja tuto potrebu nemam.

Obyvatelstvo Europy je Krestanske. Do akej miery su tito ludia, ktori o sebe hlasaju ze su Krestania aj naozaj praktizujucimi katolikmi/evanjelikmi/protestantmi ci pravoslavnymi krestanmi je ale ina vec. A ktori naozaj podla tohto ktoreho ucenia aj ziju je uz uplne o inom. Cize to, ze niekto o sebe tvrdi, ze je Krestan, este neznamena, ze Krestan naozaj je, len preto, lebo veri ze existuje Boh, ze existoval Jezis Nazaretsky, a rozpravku o zmrtvychvstani prenecham bez dalsieho hlbsieho komentara.

Ja nepopieram, ze mnohi ludia sa utiekaju k tomu, co popisal Havran v clanku, ale zamyslam sa nad tym koho presne tym myslel - vacsinu ako som spomenul vyssie?
To, ze ludia v Europe sa utiekaju ku Krestanstvu a nie ku Islamu alebo Budhizmu, pripadne ku polyteizmu ako to robili stari Greci, Inkovia, Aztekovia a Mayovia ale aj Pohania je len a len z historickych dovodov, vzhladom na to ako sa situacia na kontinente vyvijala - politicky, vojensky a nabozensky.

Ze ludia veria v "rozpravky" aj tam, kde nejdu v stopach Krestanstva, ale v stopach inych nabozenstiev? Ano, presne tak. Cize:
1. nielen mnohi ludia v Europe ktori o sebe tvrdia ze su Krestania potrebuju rozpravky - chcu v nich verit aj Krestania inde, ale predovsetkym ievidentne aj mnohi neKrestania
2. to, ze kazde z nabozenstiev chce verit vo svoju rozpravku nam vravi co? Okrem toho, ze ludia si rozne vykladaju tu istu situaciu. Vravi nam to okrem ineho to, ze nevieme ci ktorekolvek z tychto nabozenstiev sa zaklada na pravde, a ak, tak ktore - kazde ma predsa svoju "pravdu" podopretu "argumentmi"
3. je dobre ak dospeli ludia veria na rozpravky? Nemal by im niekto povedat uz konecne, a oni by nemali konecne uz zacat zit podla toho, ze staraj sa o svoju rodinu, bud ohladuplny k svojmu okoliu, neublizuj, pracuj na svojom rozvoji, ale za svoj zivot si zodpovedny ty sam, a ty sam vytvaras podmienky v akych budes zit ty a spolocnost okolo teba? Totizto zvalovat svoj neuspech, predovsetkym prave v Europe, kde napriek mnohym problem ktore mame, sme ta technologicky a vedomostne vyspelejsia cast sveta na niekoho ineho je detinske.


Ak ludia prestanu verit rozpravkam, v Europe tej krestanskej, tak sa podla Havrana Europa rozpadne? Preto lebo prestanu verit v tuto rozpravku? Pretoze aj Rim prestal verit v tuto rozpravku a tiez sa rozpadol? Nuz, mozno by si mal Michal Havran dostudovat viac suvislosti z dejin Rima ako takych, nielen tych teologickych.
Ako som napisal vyssie, ludia mozu neublizovat a fungovat "v mieri" v spolocnosti aj bez verenia v rozpravky, akekolvek. Takze na co teda porebujeme rozpravky tohto druhu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ide o to, že práve naivná europa bola tým prvý nepripraveným kontinentom, na ktorom sa fake news o zmŕtvychvstaní asexuálneho tesára úspešne šírili.. no a europania potom tieto fake news šírili aj do nového sveta a po africe.. za cenu millionov nevinných obetí, ktoré tomu výmyslu odmietali veriť..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kuffa by ti dal, spolu s Jancim C. :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dati,

keď Európa bola za čias rímskej ríše naivná, môžeš napísať, ktorá vtedajšia civilizácia naivná nebola?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

však židia.. furt po nich niekto išiel a furt prežili.. a to ešte netušili čo na nich christania prichystajú počas ďalších takmer 2000 rokov.. ak by to jošua vedel tak mlčí jak hrob a nešíri fake news..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Najskôr chceš od Havrana počet tých čo veria v rozprávky v Európe a potom to zaklincuješ týmto: "Ze ludia veria v "rozpravky" aj tam, kde nejdu v stopach Krestanstva, ale v stopach inych nabozenstiev? Ano, presne tak."

Inak Havran podľa mňa nehovoril len o náboženských rozprávkach. Napríklad aj postup Chorvátov do finále MS sa dá považovať za skvelú rozprávku z reálneho života. Prípadne to, že Leicester (či ako sa to píše) vyhral Anglickú ligu ako úplný outsider. To, že Este Ledecká na zimnej olympiáde vyhrala 2 zláte a tú prvú na lyžiach na ktorých sa pôvodne šla len "povoziť".
Prípadne celá existencia "story telling" priemyslu od kníh, divadla, filmov až po youtuberov je dôkazom potreby "rozprávok" pre všetkých. Samozrjeme otázne je kto si čo vezme z týchto "rozprávok" a používa to potom v reálnom živote.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja tvrdim, ze aj inde existuju ludia ktori veria v rozpravky, on tvrdi, ze my v Europe ich potrebujeme. Nevidis v tom rozdiel?

"Úspech falošných správ je teda hlbšou kultúrnou a antropologickou problematikou a nedokážeme sa s ním vysporiadať nahlasovaním falošných profilov, pretože my Európania falošné profily oživených, navrátených, stratených milujeme a potrebuje."

Kde tu vidis nieco ine ako nabozensku rozpravku?


V casti kde pise o Romanovovcoch tiez nepise nic o nejakom snivani o uspechu, ci uz osobnom profesnom, uspechu krajiny v napredovani alebo sporte.

Nevie aky presne story telling mas na mysli, fantasy a sci-fi literatura je o uplne niecom inom ako to, o com Havran pisal. Youtuberi - poznam dvoch, a ani jeden z nich netvrdi, ze nieco existuje na co nema dokazy, alebo ze sa nieco da co sa v skutocnosti neda.
Ak to ini youtuberi tvrdia, tak su to hluposti - rozpravky ktore tu nepatria, ale ja som sa vyjadroval ku konkretnemym tvrdeniam niekoho ktore sa ku mne dostali. Nebudem teraz hladat ci niekto tvrdi, ze nieco existuje a existovat ma aby soms a mohol k tomu vyjadrit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Všade existujú ľudia čo potrebujú rozprávky. Teda aj v Európe. Nie je v tom žiaden rozpor.

"Story telling" nie je len sci-fi. Je to celá beletria a tiež aj filmy, divadlo, hry,.. Proste všetko od Vojny a mier až po posledný videoklip Rytmusa. Všetko je to výplod fantázie. V podstate sem môžem zahrnúť aj všetky náboženstvá. Aj tie len rozprávajú príbeh.
Samozrejme je rozdiel či to niekto považuje za reálne, alebo to má len ako zábavu. No aj také uverenie v existenciu "toho pravého, dokonalého princa na bielom koni" na základe romantických filmov či kníh je v podstate škodlivý blud. Primárne pre tú babu čo mu uverí no aj pre toho chalana čo sa do nej zaľúbi a nesplní jej vysnívaný štandard.
A takýchto nereálnych vecí, ktorým ľudia uveria na základe "Story telling" je kopec aj mimo náboženstva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je ich kopec aj mimo nabozenstva. A? Havran pisal o tom Krestanskom "story-tellingu" a na to som reagoval.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Skôr ako európanov definovať ako príslušníkov konkrétneho náboženstva je vhodnejšie povedať že sa opierajú o Bibliu hoci nemusia byť veriaci v zmysle praktikujúcich veriacich podľa príslušnosti k cirkvi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Co to znamena opierat sa o bibliu? Znamena to aj chodit do kostola a hlasat ze Boh je len jeden a veci sa diali podla toho ak su popisane v Biblii a ako vravi ta ktora cirkev? - katolicka/evanjelicka/protestantska/pravoslavna.
Ci bez tohto? AK bez tohto, tak co teda znamena opierat sa o bibliu? Ak to zahrna vyssie spominane, tak je to to, co tu uz bolo popisane a to, co pod tym rozumie vacsina ludi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

táto téma

vytvárania si mýtov, stereotypov a fám .... je zložitejšia

Vôbec nemusí ísť o únik od reality - ale skôr snaha tú realitu pochopiť, zjednodušiť si ju alebo vysvetliť natoľko, aby bola ľahšie uchopiteľná.
Robia to ľudia všeobecne - ateisti majú svoje vlastné fámy.

Tu na diskusiách mnohí ľudia hneď "vedia", čo si tí iní myslia, prežívajú (každú chvíľu niekto niekomu pripisuje nenávisť), prečo robia čo robia a čo tým chcú dosiahnuť. A nedá sa im to vyvrátiť - lebo pre nich je to jasné ako facka.

Celá proces abstrakcie je postavený na tom, že sa ľudia snažia vybstrahovať nejaké spoločné znaky a pomenovať ich. Niekedy správne - niekedy nie.

Dôležitá je otázka, ako odlíšiť fámu od reality.
Lebo sú "fámy", ktoré sa môžu ukázať ako pravdivé a naopak, sú "pravdy", ktoré sa môžu ukázať fámami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nakoniec

aj tento článok je o tom, že podľa Rimanov "fake news" (zdôrazňujem PODĽA Rimanov) znamenala uvádzaná udalosť politické nebezpečenstvo ... nie to, či išlo o skutočnú "fake news", ale to, aký význam sa jej pripísal - hralo úlohu

Na tom je postavené aj vytváranie tzv. morálnych paník.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Súhlasím.Výborný článok.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prečo Európa?

Položme si opačnú otázku. Existuje civilizácia , ktorá by nemala vieru v iracionálne tvrdenia?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ale tento článok

nie je o viere v iracionálno ... ale "fake news" ... a tie môžu niekedy pôsobiť veľmi racionálne, dokonca niektorí novinári k nim prikladajú magické slovká "podľa vedcov" (a žiadnych neuvedú)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Starodávne hoaxy

Aj neskoršie starocirkevné herézy ako adopcionizmus, doketizmus, arianizmus či rôzne smery dualizmu, môžeme považovať za fake news oproti väčšinovému teologickému mieneniu.
 

1 2 3 4 5 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre