SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Cigánikovej návrh musí ortodoxnému saskárovi znieť protivne (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Naši politici sa rozhodli, že nám spestria uhorkovú sezónu. Trápne vystúpenie čakateľky na ministerské kreslo. SAS- ka sa bojí novovznikajúcej volebnej konkurencie, ktorá jej može odlákať tradičných voličov, tak vsádza aj na “šičky”. Táto sociálna skupina určite nepatrila doteraz medzi jej majoritných voličov. Už sme tu mali jedného politika, ktorý mával v predvolebnom boji zázračnou knížočkou na všetky neduhy Slovenska. A nielenže nezachránil Slovensko, ale položil na lopatky aj vlastnú stranu.
 
Hodnoť

To už nemá SaS iné nápady

ako zaujať voličov a chcieť si zaloviť v smeráckom a snsáckom populistickom rybníčku?
Problém odchodu lekárov do zahraničia je oveľa hlbší ako iba otázka platov. Začína už na vybavenosti nemocníc, pokračuje pri nesystémových zmenách a priam kotrmelcoch všetkých doterajších ministrov zdravotníctva, mohutným rozkrádaním zdravotníctva rôznymi paškoidnými parazitmi, nízkym spoločenským štatusom lekárov, ktorých desaťročia komunisti (aj naši terajší postkomunisti) zaraďovali k službám na spôsob holič a kaderník, vrátane nízkych platov, lebo sa potichu počítalo a počíta so sprepitným (teraz sa tomu aktuálne hovorí úplatky). Mladých lekárov odrádza aj pretrvávajúci vrchnostenský systém v nemocniciach a na klinikách (pyramída: riaditeľ - prednostovia - primári - sekundári), ktorý potláča samostatné myslenie atestovaných lekárov (na rozdiel od anglosaského modelu, v ktorom majú títo funkcionári iba administratívne postavenie). A nakoniec sú to aj tie platy: veď ak na západ od nás atestovaní lekári zarobia aj pri vyšších životných nákladoch niekoľkonásobok slovenských platov a nemusia počítať už od začiatku s každým eurom a zamestnávatelia im aj finančne umožňujú profesionálny rast, vrátane účasti na odborných kongresoch a školeniach, potom sa nečudujme, že keď raz odídu, potom už nemajú v pláne návrat do našich zatuchnutých pomerov.
A mimochodom: zamyslela sa SaS nad ústavnosťou tohto návrhu? Prečo majú "vracať školné" iba lekári a nie aj absolventi iných odborov, napr. inžinieri ekonómovia, strojári, chemici či elektroinžinieri, ktorí tiež odchádzajú do zahraničia. Aj tých máme, alebo budeme mať nedostatok a nebudú nám chýbať? A prečo sa pri nevyhnutnom nedostatku stredných technických pracovníkov nemyslelo už vopred na zachovanie priemysloviek a učilíšť a na ich spolufinancovanie firmami? Túto nekoncepčnosť všetkých slovenských vlád a politických strán, ktoré sa stále spoliehajú na populizmus a nie odbornosť, prekrývajú akcionizmom typyckým pre nekompetentných politických nominantov a kariéristov, z pozadia riadených privatizačnými a eurofondovými zbohatlíkmi. A že vraj liberáli...
 
Hodnoť

 

Článok odhaĺuje nevypočítatelnosť SAS.
Návrh je však logický a keďže konkrétna profesia má silný odbyt na Západe (nie ten Kunderov ,ale len od jazdeckej sochy Svätopluka) mala by byť nejaká brzda úteku.
Agenda ale skutočne nevypadá liberálne.
Čo takto ostať liberálny,nechať lekárov posilňovať stavy nemeckých nemocníc a oni nám za odmenu zoberú našich pacientov...uf EU sa zapotí...
Rýchlovlaky idú najmenej 200 km/hod, vzdialenosť no problém a konečne by aj plebs vyskúšal posteľ inej cenovej skupiny..veď Sulík je v Europarlamente,presadí...
 

 

Nechajme rýchlovlaky na Slovensku spať ďalších 10-20 rokov, ale určité zákroky sa i teraz dejú v zahraničí a stoja i státisíce.
Trump by to zobchodoval...
 
Hodnoť

 

Súdruhovia zo SaS zabudli na to, že nie sú komunistická strana. Presne toto robili komunisti.
.............
Bez ohľadu na záväzky v rámci EU, tot je diskriminácia.
Toto je sloboda podľa SaS?
............
Toto je bezradnosť, keď nemajú víziu, ako túto krajinu urobiť lepšou pre život.
 
Hodnoť

 

Jedno z dalsich "Ad hoc" rieseni. A cuduj sa svete, z dielne SaS. Ked uz hovorime o peniazoch za studium, co takto spoplatnit vsetkych? Napr. studium takeho IT-ckara stoji nejako vyznamne menej? A kolko "stoji" studium tych desiatok nepotrebnych, kadejakych napr. managementov (verejnej spravy). A co tak urobit najprv poriadok v zdravotnictve?
 
Hodnoť

presný opak!!!

keď ma náš daňový poplatník financovať výchovu a výučbu lekárov pre iné krajiny je to absolútne neekonomické, neefektívne a nemorálne.
 
Hodnoť

 

nuž, SAS sa aspoň snaží nejakými praktickými návrhmi rozprúdiť diskusiu o tomto probléme. veď v podstate ide o istú formu školného, čo je agenda typická pre stranu, akou je SAS. ja určite kvitujem tento ich návrh, aj keď ho považujem skôr za prvotný nástrel, ktorý treba meniť. ale chápem, že pre SME je predstava, že by sa takéto veci mali diskutovať verejne, nepochopiteľná, vy si určite myslíte, že to treba nechať na odborníkov (tj. spraviť to tak, aby žiadna záujmová skupina neprišla o svoje výhody a aby sa reálne nič nespravilo)
 

 

toto je predovšetkým komunistický návrh a nie praktický!!!
..............
prosím, zavrime hranice, aby nám ľudia neutekali, alebo aspoň udelujme pokuty, keď niekto odíde!!
a tú pokutu vyššiu, veď ten človek chodil aj na strednú a základnú školu a mal aj zdravotnú starostlivosť.........
toto je čistý populizmus od SaS
 
Hodnoť

Mne sa na tom "páči"

že to má platiť pre lekárov, ktorí sa nevrátia po piatich rokoch. Teda nie ten, kto odíde hneď po škole, ale ten, kto sa nevráti po piatich rokoch. Všetci vieme, že lekár po škole je vlastne nič. Ak chce plnohodnotne vykonávať svoju profesiu, musí si spraviť atestácie. Tie si spraví vonku , lebo v našich nemocniciach sú na to mizerné podmienky, a potom hop, hotový lekár sa nám vráti na Slovensko. Takto si to SAS predstavuje? Už to vidím.
 
Hodnoť

 

Nuž, pani novinárka, ak budem chcieť voliť sociálnu demokraciu, nebudem sa obzerať po strane ako je SAS.
 
Hodnoť

Je to jeden z dobre sa počúvajúcich

návrhov, najmä medzi voličmi majúcimi hlbšie do vrecák, ale problém nevyrieši. Ani doterajšie pochybenia SaS nevylieči. A to som volil SaS pre ich ekonomický program. Som presvedčený, že nie každý študent na Oxforde (doplňte si akúkoľvek inú svetovo uznávanú školu), má financie na štúdium. Pre tých šikovných existujú rôzne podporné nadácie. Medzi tých šikovných nerátam NAŠICH, ktorým by šikovnosť zabezpečovalo politikovanie. Ak chce štát v tejto oblasti pokročiť, možnosti má otvorené. Lenže po doterajších skúsenostiach so štátnou politikou a so školami "zadarmo", takýto systém by sa s najvyššou pravdepodobnosťou zvrhol na "klasiku pre NAŠICH". Podporu by mali dostať mecenáši, ale aj firmy, ktoré potrebujú odborníkov nielen ihneď, ale aj pre svoju budúcnosť. Tu niekde by bolo miesto aj na daňové odpustky a podobné benefity. Zároveň by sa utlmovala potreba VŠ vzdelania, len pre diplom a výhodnú prebendu. Tiež s tým sa vezúce nešváry ako podvody pri diplomovkách a i. Školy by boli tiež motivované zvyšovaním svojich kvalít, aby záujem o štúdium neklesal a ich príjmy boli udržateľné pre prevádzku. Tým by ich renomé stúpalo aj za hranicami. V neposlednom rade, by školné mohlo a malo vyriešiť aj problémy učiteľov. Ak by sa zvyšoval počet nezamestnateľných absolventov, bola by to aj vizitka školy. Možno, ale to je len môj sen, by sa znižovalo aj množstvo všetkéhoschopných politikárov vo verejnom živote :). Pomaly, ale predsa.
 
Hodnoť

1 antisas a anisulik článok denne

ako inak, to je norma SME. Aj Rudé Právo by bolo hrdé.
 

 

Ale za toto si SaS naozaj zasluzi vytahat za usi. Navyse, clanok vobec nie je anti- , ak si ho pozorne cital, tak v podstate hovori, ze to nie je uplne od veci napad a ze su krajiny, kde maju nieco podobne.
 

 

Strana, ktorá chce menej štátu a podporuje slobodu, má dávať návrhy na to aby tu lekári medicíny ostali dobrovoľne a nie, že im po komunisticky budú prikazovať a ešte ich pokutovať.
 

 

to by ale SaS musela mať víziu ako zmeniť našu krajinu...
 

 

Nastastie tak aj vyzeraju ich preferencie. Ludia vidia, ze okrem Sulikovho ega neponukaju nic. Cim skor zmiznu z parlamentu, tym lepsie.
 
Hodnoť

Kovany komunista

by skakal od radosti nad takymto napadom. Saskari v sebe objavili a uspesne ozivili gen komunistu. Alebo gen nebotycnej blbosti? Hej, úbohá šička, ktorá platí štúdium nezodpovedného fracka, ktorý bude nakoniec liečiť Nemca, nie ju (ináč mimoriadne stupídny a od reality galakticky vzdialený príklad - taký vesmírny prd). A ešte úbohejšia krajina, ktorá platí politikov schopných z krajiny vytvárať gheto, v ktorom nasilu zamkne ľudí majúcich tú smolu, že sa tu narodili. Saskári, zavrite hranice (aby sem neprišiel žiadny migrant a neodišiel žiadny doktor), vypnite internet (aby sme si nemohli prečítať, že vaše nápady nefungujú), oploťte nás znovu ostnatým drôtom! Lebo podľa vás je zjavne problémom tohto štátu sloboda.
 

 

Ešteže majú v svojom názve slobodu!
 
Hodnoť

 

Odmyslime si teraz, kto tuto temu otvoril. A polozme si otazku:

Vazne nam nevadi, ze desiatky tisic mladych ludi studuju za peniaze nas vsetkych odbory s nulovou mierou praktickej uplatnitelnosti v realnom zivote na parodiach na vysoke skoly a tlaciarnach diplomov za peniaze nas vsetkych? Vazne nam nevadi, ze mladi ziskaju vzdelanie za nase peniaze, ale idu ho vyhodnejsie "predat" do zahranicia? Fakt je nam to jedno lebo demokracia??

Suhlasim s myslienkou, ze kazdy ma pravo studovat co chce. Ale sakra za svoje, nie za moje!!! Som za system plne plateneho vysokeho skolstva s moznostou bezurocnych studentskych poziciek, stipendii a statnych grantov na odbory, ktore spolocnost potrebuje. Vystudoval si za lekara? Tak odrob 10 rokov na Slovensku a za kazdy rok ti odpustime 10% pozicky. Chces ist do zahranicia? OK, ale z toho dvojnasobneho platu co tam dostanes splacaj, co do tvojho vzdelania stat investoval.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre