SME
Štvrtok, 18. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Československo ako prvé skrátilo pracovný čas. Čo tak vrátiť sa k tradíciám (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Absurdné. Vysvetlite to pacientovi v čakárni, investorovi pri vydávaní stavebného povolenia .. 300 000 Slovákov pracuje v zahraničí, máme najnižšiu mieru zamestnanosti v OECD. PLODNOSŤ naši z žien patrí k najnižším v Európe. Kto tu bude niečo robiť? Dĺžka pracovného času nie je parameter na diskusiu. Diskutovať by sme mali o tom, či iba chodíme do prace alebo v práci aj pracujeme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Dĺžka pracovného času nie je parameter na diskusiu"
Prečo?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja som z Auróry nevystrelili. Počas komunizmu sme stratili veľa času a tú stratu síce nedobehneme, ale zvýšeným úsilím by sme ju mohli zmenšiť. Ak budeme skracovať pracovný čas, kde zoženieme kvalifikovanú náhradu. Sadnite si napr. na stoličku riaditeľa zdrav. zariadenia. V niektorých odboroch nenájdete náhradu za sedemdesiatnika ani keby ste ho vyvážili zlatom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prečo je prvý príspevok v diskusii o tom, že by sme mali diskutovať o niečom inom? Hoci by som aj uznal Vaše tvrdenia za fakty, stále tá diskusia o skrátení času môže v kľude prebehnúť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To, že bude o pacienta postarané 24 hodín, ešte neznamená, že tam musí sedieť jeden lekár 24 hodín. To, že je momentálne nedostatok lekárov, to je už druhá pesnička, ale ak by sme im umožnili pracovať oficiálne napríklad len 6 hodín denne - 30 hod. pracovný týždeň, možno by pre nich bola zaujímavá práca aj na Slovensku. To isté plati aj o referentoch na stavebnom úrade. A už nestrašme stále, že nebude mať kto robiť. Pokrok, technológie idú tak dopredu, že výrazne eliminujú požiadavky na pracovnú silu a čas.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Znamená to presne to, o čom tvrdíte, že to neznamená: lekári aj úradníci v Slovenskom chaose pracujú neefektívne. Pred skracovaním prác. času uprednostňujem najprv tvrdo a efektívne pracovať, potom do úvahy prichádzajú aj iné benefity (plat, pracovný čas a pod. ). Technológie vyriešia veľa problémov, ale v niektorých oblastiach momentálne iba zvyšujú časové nároky na vysokokvalif. prácu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak odbory predsa len existujú!

Konečne sa ktosi z odborov ozval (téma je takmer druhoradá) však už robili dojem, akoby tu odbory ani neexistovali.

Že to nie je pravda? K pracovným podmienkam a veciam s tým súvisiacim patrí toho predsa viac ako iba pracovný čas.

Povedzme také miesto práce: robotník má pol hodiny na obed, prestávku, ale z toho k výdajni obeda musí poriadne šľapať okolo desať minút a práve toľko i späť a k obedu mu ostane iba zopár minút, lebo na výdaj obeda musí tiež trochu čakať.

Do tejto kapitoly patria i zanedbané sociálne miestnosti a šatne, nefungujúce automaty na nápoje a kávu, ak vôbec nejaké vo firme existujú.

A konečne sem patria aj neznesiteľné horúčavy v halách pri nefungujúcom vetraní, dobrú klimatizáciu ako prepych ani nespomínam. Odbory akoby tu boli zahriaknuté ako neposlušné decko a neodvážili sa ani ozvať sa.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre