Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slovensko potrebuje dlhodobú terapiu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

no ale

zase tá tvoja odpoveď, či protesty niečo zmenili .... nebola celkom pravdivá

Ja si myslím, že protesty (a hlavne vražda, ktorá ich vyprovokovala) zmenili veľa - zmenili to, že si mnoho ľudí uvedomilo, že bez nich to nepôjde, že predstavujú nejakú silu. A zmenilo sa aj vnímanie toho (samozrejme nie u všetkých), že existujú limity, za ktoré už zneužívanie moci nemôže ísť - že každý pohár má poslednú kvapku a každý krčah sa nakoniec rozbije.

Iste - našu spoločnosť treba "liečiť" a je to na dve generácie. Lebo to, čo sa mení najťažšie, sú postoje ľudí. Niekde treba začať. Ja by som skúsila školstvo. Zmena kultúry správania aspoň terajšej opozície. Ale je toho viac.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nyrra,

ty vidíš nejaké "limity, za ktoré už zneužívanie moci nemôže ísť" v praxi?
Ja teda nie, skôr aroganciu moci!
Však si bez škrupúľ a hanby prijali "poradcu" ministra vnútra a idú si zabetónovať beztrestnosť na 7 rokov.
Ja som síce realista, ale aj tak trochu optimista. A verím, že sa to koalícií vráti aj s úrokmi.
A najviac snsákom a mosťákom, keď ich smeráci odkopnú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jaaaj

to je jasné, že takto arogantná moc si nedá limity sama sebe ....ale niekde narazí, ľudia (väčsina voličov koalície nie je ani tretina nás všetkých) má toho dosť

Uvidíme (niežeby som bola prehnaný optimista), či im bude stáť za záchranu Kočner (a ten toho vie dosť) alebo Kaliňák, či Čižnár zahodí svoje odborné renomé (nejaké má - minimálne sám seba nejako vidí), či sudcovia nedostanú strach (mnohí v tom lietajú) .... a uvidíme, či vieme prísť zase námestie v dostatočnom počte.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To ano, ale ten hnoj už bude rozkydaný
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nebude,

už dávno je!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

reakcia rodákov,

žeby štokholmský syndróm?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie,

nadkritická strata súdnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pokračovanie terapie

Mám možnosť priamo v Bratislave i na vidieku pozorovať názorový vývoj a zmeny mentality veľkej časti národa, počnúc od študentov až po dôchodcov, od vrstvy jednoduchých robotníkov až po inteligenciu.

Áno, ide tu o dlhodobú diagnózu s nutnou podobne zdĺhavou terapiou. Ale ako v nej pokračovať, ak ani presne nevieme, kedy sme choroba vlastne začala, či už okolo roku 1968 alebo až o päťdesiat rokov po ňom.

A potom... aj ochorenie, diagnóza sa vyvíja, niekedy sme na tom i po rokoch tvrdej práce s liečením akoby ešte horšie ako spočiatku.

Ďalšia okolnosť na zváženie: počas každej terapie sa často vyskytujú aj pauzy alebo vynútené prestávky, preto kladiem začiatok terapie až kamsi do obdobia Pražskej jari. Po nútenom útlme socialistickej normalizácie prišlo totiž pokračovanie okolo polovice sedemdesiatych rokov, Charta77 bola jedným z nich a vyvrcholilo to koncom osemdesiatych rokov pádom komunizmu.

Dnes, trisať rokov po týchto udalostiach akoby tento proces terapie chcel nadviazať na svoje doterajšie skúsenosti, bojuje sa tu opäť.

K osobnostiam ako Kuciak by sme sa ale bez dejinného vývoja tejto terapie nikdy nedostali. Veci sa totiž na Slovensku ujala väčšina publicistickej obce, Kuciak tu nepracoval sám ale v spoločnosti viacerých kolegov.

Títo a ďalší im podobní redaktori sú vyháňaní, vyštvaní z ich redakcií, verejné médiá pod politickým vplyvom niekedy akoby vo svojej činnosti ochrnuté, v ich práci cítiť obmedzovanie ako okyptenie stromu a neprirodzené zásahy zvonka intrigánsky fungujúce podobne ako kedysi za čias diktatúry iba silou svojej zotrvačnosti.

Niet divu, ak sa veci ujíma aj prezident Kiska a väčšina opozície, čím si zaslúžili aj oni poriadnu dávku arogancie súčasnej vládnej garnitúry.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dovoľujem si upozorniť, že na vážne choroby dlhodobé užívanie vitamínu V a harmančeka nepomáha.
Chemoterapia síce niekedy zabije aj pacienta, ale občas vylieči.
Ak je tento štát do kosti prežraty rakovinou, vieme, čo robiť. Zničiť všetky choré bunky a ich okolie, ktoré ich zásobuje živinami a chráni pred leukocytmi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Keď som dnes počul Pellegrinyho

rečniť pred prezidentským palácom o tom, aké je Slovensko fantastické, jeho ekonomika, demokracia a prosperita a ako tieto atribúty vláda rozvíja, tak som si musel sadnúť, lebo sa mi podlomili nohy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja

Som schizofrenik a cítim sa tu ako doma. Ktovie prečo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

pred nedavnom, to bolo aj v spravach, v jednej obci zacala pretekat cisticka odpadu, jednoducho sa tie ***** rozliali ponad steny... podobne, metaforicky, sa nieco stalo aj v nasom spolocenskom a politickom zivote. tych ***** uz bolo jednoducho privela a "odyyebalo dekel".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ak by Slovensko bolo v popísanej situácii, v splaškoch by sa brodili celé generácie, lebo je neslušné a nezákonné povedať kto je za to zodpovedný a urobiť s ním poriadok. Naopak, upratovanie nie je žiadúce , lebo by mohlo upozorniť na to, že tu niečo smrdí.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre