SME
Pondelok, 22. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Alexander Dubček nie je národný hrdina Slovákov. Len komunistov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Veľmi

presná diagnóza.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dubček bol hrdina aj pre

nekomunistov. Palata o tom vie pramálo, len z čítania. Ale kto to zažil, vie svoje. Dubček je národný hrdina Bol a je. tak to je.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Bol to komunista

a zbabelec. Hrdina bol Kriegel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie, nebol zbabelec

viem to od ľudí, ktorí s ním boli v priamom kontakte.

Zbabelci sú tí, ktorí na neho špinia, aby zamaskovali svoje špinavé stalinistické podra,y, udávanie, intrigy a členstvo v normalizačných komunistických bandách.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kriegel bol členom ÚV KSČ

pre teba : to bol vrcholový manažment komunistickej strany.

A keďže tvoje myslenie je veľmi ploché, ešte jedna info pre teba: (bežný človek by na to prišiel aj sám):
Členom ÚV KSČ mohol byť tiež len komunista.

František Kriegel bol poslancom za KSČ už od februára 1948.

Kriegela chceli zadržať po únose vedenia celej ČSSR v Moskve, ale Dubčeka vyhlásil, že bez Kriegela sa domov nevráti.

Rusi potrebovali Dubčeka prepustiť, pretože bol známy a Vyšný na celom svete.

Tak "zbabelec" Dubček zachránil Kriegelovi život s nasadením vlastného.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dubček bol a zostal symbolom. Podobne ako spomínaní Štefánik alebo Kováč mal aj nepopulárne a temné stránky, ale ľud potrebuje aj symboly, nie len pravdu.
Pravdou je, že aby sa človek dostal na najvyššie poschodia moci, musí robiť nie len kompromisy, ale aj vyslovené špinavosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Palata

Nuž Palata, pokial je to ten Pražák, vyprodukoval dosť jednoduchý šovinisticky článok. Prečo ho nepublikoval v Mladej fronte, ale v slovenskom médiu, by mohli zodpovedať odborníci na podobne typy správania.
Asi bol sympatickejší Biľak. Alebo další z tých grazlov, ktorý podpísali list a prehlasovali Dubčeka a spol.
Neviem, či bol zbabelec. Možno to tak človek dnes z bezpečného tepla svojho kresla vie hrdinský posúdiť. Ale v čase, keď Rusi masírovali našich súdruhov a vyhrážali sa im, keď nebudú trestať tých, ktorých považovali za imperialistov, to možno za malú odvahu považovať.
Prísť k záveru, že bol priatelny v danej dobe len pre komunistov, ktorí ho prehlasovali, je veľmi jednoduchý pohlad a človek s takým pohľadom by sa nemal k veci vyjadrovať. Ale keďže mame demokraciu, môže každý vsetko. Aj Palata. Nabudúce to iste napíše o Stefanikovi, bez ktorého by nikdy Češi nezávislosť od Nemcov nezískali
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuž, možno sú i takí,

ktorí si myslia, že Slováci by "nezávislosť od Maďarov" bez Masaryka a Beneša nikdy nezískali...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No takto by som to neformuloval, ale určite by to trvalo omnoho dlhšie a oveľa viac obetí. Viete koľko českých vojakov padlo pri oslobodzovaní Slovenska? Asi nie, lebo by ste tu nepísali také veci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A v čom je moje tvrdenie

v rozpore s Vašim? Štúdium zlomových dejinných momentov ukazuje, že ak by Masaryk a jeho druhovia "nevklavírovali" do Wilsona tézu o dovtedy nikdy v dejinách neexistujúcom štátnom celku, možno by sa (nielen on) priklonil k federalizovanej Strednej Európe.
A to, kto oslobodil Slovensko od maďarských pánov a potom zakrátko ešte raz zahnal maďarských súdruhov, je mi tiež jasné. Už aj v čs.légiách tvorili Slováci "výraznú menšinu" a pochybujem, že by maďarskí páni či súdruhovia osamotene bojujúcich Slovákov (ak by sa nejakí bojujúci našli!) nezdolali, hoc aj súc sami v agónii.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Osuský. Nebu´Dte naivný, alebo prinajmenšom vymyvačom mozgov, ako to robia dnešné slovenské školy. České školstvo narozdiel od našeho nikdy nezabudnú dať príponu Československo, kdežto my sme teraz oslávili sté výročie Slovenskej avionautiky, ktoré sme nikdy nemali, ale bratia Česi nevravia o Českej ceste, ale o československej. Prestante tu ohlupovať mládež Vašou demag´giou. Bez bratov Čechou by sme boli úbohá agrárna zemička. Nemám rád ľudí čo sa snažia prekrútiť dejiny vo svoj prospech, len aby ho brali ako Barda a mysliteľa. Nechcem napísať, že mi začína byť nevoľno. Nie všetci sú ovplivnený dnešnou falošnou ideológiou, ktorú sa bohu žiaľ snažíte vmasírovať aj čitateľom denníka SME. Históriu neprekrútite.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Myslím, že ste na samom počiatku

našej diskusie nepochopili moju iróniu, s ktorou som písal "o možno i takých".
Je celkom humorné čítať tirády na svoju adresu od autora, ktorý ma považuje za "čiernočižmového" vymývača mozgov.
Viac než 20 rokov hovorím v Bratislave pravidelne 28. októbra kedysi "pod levom" a teraz "pod Masarykom" k rovnako zmýšľajúcim. Ten Masaryk tam stojí tak trochu i mojou zásluhou. A nebohý Dušan Slobodník ma čas od času puncoval ako čechoslovakistického Judáša, ktorý chodí "pod kocúra".
A teraz toto... zrejme by som mal kvôli niektorým diskutujúcim dávať k ironickým príspevkom smajlíky, aby pochopili...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

SA ospravedlňujem Pán Osuský. To je polemika na dlho. V podstate s Vami súhlasim. Som zástanca Čechoslovakizmu a falošná hrdosť k niečomu, čo nieje hodné ani zmienke v reklamnom letáku, nemá u mňa miesto. Bohu žiaľ vládne tu mafia a vrahovia ako za čias Mečiara. Som presvedčený, že smrť nevinných ľudí schne na paprčiach sfetovanej lúzy, donedávna vedúcej tento štátik, pričom sa nič v podstate nezmenilo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja sa tiez cely zivot

predstavujem vo svete ako Cechoslovak.
Ked sa niekto spyta ci Cech alebo Slovak, potom poviem, ze som Slovak narodeny v Ceskoslovensku. Pretoze viem, ze ten co sa tak pyta, rozumie situacii.
Tento rok som vsak sklamany, pretoze Ceske zastupitelstva vo svete oslavuju 100 rokov nezavilosti Ceskej Republiky. O Slovakoch ani slovo.
To sa ma velmi dotklo a zda sa, ze aj Ceske pocity voci Slovensku sa menia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No, možno Vás poteším,

ale na jar som bol hosťom podujatia, ktoré poriadalo v Paríži vyslanectvo ČR (v spolupráci s vyslanectvo SR) v rámci storočnice a bolo venované pamiatke Štefana Osuského, ktorý bol takmer 20 rokov nepretržite vyslancom ČSR vo Francúzsku. A nemal som pocit, že sme si pripomínali 100. výročie Českej republiky...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dakujem,

Ale zasa vo Washingtone je na Ceskom vyslanectve velikansky banner o 100 rokoch Ceskej nezavislosti. Mozno to je aj na velvyslancovi.
Terajsi nie je ako byvali Peter Gandalovic, ktory bol skutocnym diplomatom
a priatelom krajanov oboch narodnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

oprava

ako byvaly Peter...
Mimochodom,teraz je v Parizi v OECD.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Veď práve

V tomto spočíva omylnost dojmov. Ale nič to. Buďme vďační za Stefanika, ale i Masarika. O Benešovi schválne pomlčím ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pardon

Masaryka
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nech už si o istých postojoch

a rozhodnutiach Benešových myslím čokoľvek (som nakoniec druhostupňpový prasynovec jeho spolupracovníka a potom doživotného oponenta), ak je reč o záležitosti s Maďarmi, je Benešova zásluha o Slovensko neodškriepiteľná. Spolu so strýkom Štefanom mohli po Trianone smelo povedať, že bez nich by Slovensko a jeho hranice vyzerali inak. Možno tak, ako po Viedenskej arbitráži a možno dokonca bez Bratislavy a Nitry... Talianska podpora "maďarského pohľadu na vec" je pomerne známy fakt...
 

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre