SME
Pondelok, 22. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zrušiť celibát nestačí, ale dá sa s tým začať (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

mna ako obcana

a platcu dani nezaujimaju interne predpisy RKC
.
co ma zaujima je, ze RKC a ine statom registrovane cirkvi su prisate na statny prsnik a cucaju verejne financie - mna zaujima jedine financna odluka cirkvi od statu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mna este viac zaujima,

ze pre rkc platia vsetky zakony SR.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jasne, aj dodrziavanie zakonov

to je automaticke
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ďakujem

pán Kocúr, vďaka
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Odluka cirkvi os štátu je to prvé, čo by normálne každá vláda dávno mala presadiť. A nebolo by to "na úkor" cirkvi. Prospelo by im to morálne aj všeobecne, lebo by si našli to správne miesto v spoločnosti a v civilnej sfére, kde by mali mnoho úloh. Prisatí na štátnu kasu, je to nemožné. Treba preštudovať nemecký vzor a konať. Apropos: prečo sa na kňazov nevzťahujú zákony štátov? Pedofília je VŠADE trestný čin.To, koľko je medzi nimi homosexuálov, nie je zaujímavé. (Zaujímavé je iba to, že to verejne označujú ako zvrátenosť a hecujú naivných veriacich proti LGBT, čo ohrozujú tradičnú rodinu. O ktorej mimochodom nevedia vôbec nič, lebo celibát...)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vzťahujú sa. Preto takéto činy duchovných cirkevní predstavení zakrývajú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tí čo to zakrývajú sú minimálne spolupáchatelia. Navyše zneužívajú svoju moc. To akoby policajt zakrýval zločiny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Máš pravdu,

tiež ich treba potrestať!
No nezabúdajme na prezumpciu viny.
Ináč sa začleníme sami medzi nich.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Povinný celibát sa však významne podieľa na tom, že klerické prostredie rímskokatolíckej cirkvi priťahuje významne vysoké percento ľudí s emocionálnymi a vzťahovými deficitmi."

Toto si nežiada žiaden komentár. Ani sa mi veriť nechce, že to napísal katolícky teológ.
Ďakujem, pán Kocúr.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hmmmm...

napísal to "katolícky rebel" nie katolícky teológ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vyzera to,

ze by potrebovali viac rebelov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Celkom by ma zaujímalo, či ide

len o tvrdenie autora, alebo je tento fakt nejako podopretý prieskumom, výskumom, či štatisticky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kde ostala laska a ucta k zivotu?

Zijem a narodil som sa v tejto krajine. Teda mam krestanske korene. Ale "chvalabohu" nie som registrovany prislusnik ziadnej cirkvi... toto uz nie je iba o celibate... toto je o obycajnom dekriminalizovani s pozicie moci.. uz davno nie som ateista, nebudem tu tvrdit ze spolocnost nepotrebuje verit, a kludne aj organizovanou formou... ale je najvyssi cas aby cirkev ak ma prezit nasledujucich par rokov zacala razne a od seba robit jasne, citatelne kroky smerujuce k naprave, odskodneniu vsetkych poskodenych... Vas papez je sympos a verim ze svoje ospravedlnenie myslel vazne (prosim ale spomenme si z akej krajiny pochadza a ake skandaly sa prevalili aj tam... o ktorych uz musel davno vediet)... zaroven vsak urcite suhlasim s tym aby cirkev mala jasnejsi, transparentnejsi sposob financovania (od svojich clenov) vratane nakladania so svojim majetkom... preco je v 21. storoci temou postavenie zien v cirkvi? smiesne, zamyslite sa
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ak stratíte morálku, stratíte dušu, ak

stratíte dušu, nemôžte byť duchovný.

Obete, malé deti, chlapci a dievčatká, teraz už v pokročilom veku hovoria o strašných detských zážitkoch, o perverznom znásilňovaní nielen ich tela ale aj duše. Svoju traumu niesli v sebe, ničila ich, mnohí stratili radosť zo života, stránili sa normálneho sexuálneho života, ostali zranení a museli mlčať. Teraz, po dlhých rokoch sa tá bolestná rana otvára, ako keď črepinu musíte dostať zo zahojenej rany, musíte ju rozrezať, opäť pocítiť bolesť, krv a to cudzie, tú ľudskú podlosť vo farárskom hábite vypustiť na svetlo Božie, aby ho konečne spálilo.

Ak sa to dialo pred päťdesiatimi rokmi, tak sa to mohlo, a skôr muselo diať aj pred sto, či dvesto a možno aj pred tisíc rokmi. Čosi je zhnité v štáte dánskom. O čom boli tie zásadové reči o ochrane plodu pred jeho usmrtením? Snáď preto, aby potom tie „plody“ po ich narodení zaviedli do svojej sakristie? Iste, nemožno zovšeobecňovať a nemožno vyslovovať kolektívnu vinu. No, je toho po celom svete, takmer v každom štáte toľko, že v zásadách cirkevného života určite jestvujú anomálie, ktoré sú zdrojom tejto sexuálnej anomálie.

Jedno je isté, že katolícka cirkev stratila to podstatné, svoju morálku, čím stratila svoju jedinečnosť. Vždy vystupovala ako morálna autorita, teraz sa len ťažko bude prihovárať o ochranu nenarodených, o ochranu bitých žien, o ochranu týraných detí, o ochranu ..., veď kto jej uverí?
Pápež František je v tom skôr nevinne, ostáva sa mu len modliť, najmä za tých, ktorí tieto špinavosti páchali, ktorých činy dlhodobo katolícka hierarchia zamlčiavala, až sa to v nej rozšírilo ako rakovina, do všetkých údov i do hlavy. Pánboh pomáhaj!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Arcibiskup Carlo Maria Vigano tvrdí, že pápež František vedel o obvineniach zo sexuálneho zneužívania voči americkému kardinálovi Theodorovi McCarrickovi a poskytol aj dôkazy. Vigano vyzval pápeža, aby rezignoval a išiel tak príkladom ostatným kardinálom a biskupom, ktorí pedofíliu medzi katolíckymi kňazmi pomáhali kryť.
Iné noviny zas píšu, že sa jedná o Viganovu pomstu, lebo bol nútený odísť na dôchodok kvôli vlastným škandálom.

pozri https://www.laverita.info/lex-...

http://www.ilgiornale.it/news/...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ani František v tom nie je nevinne.

Niekedy jeho (ne)konaniu nerozumiem. nerozumiem ani tomu, prečo nedotiahol prípad krivo obvineného a úradu zbaveného biskupa Bezáka. Prečo si cirkev takýchto vzácnych ľudí nechráni. Ale aj to zapadá do mozaiky jej "skutkov". Tak ako pedofília. naši hierarchovia sa často odvolávajú na veľkú autoritu pápeža. Ale v praxi mu autoritu podkopávajú. Ľudia to vidia a a hnevá ich to.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlasím, len prečo sa cirkev nesnaží

tú morálku získať späť. Tá uzavretosť, cenzúra, neúprimosť a pestovanie akéhosi elitárstva, cirkev ničí. Prípad bezák je svetlo - smutný príklad dvojakej tváre cirkvi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prípad Bezák má konkrétne pozadie, konkrétnych "žalobcov". A bez žalobcov by nebolo sudcov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ano, prípad má žalobcov.

Ale dá sa im veriť vo svetle hoho všetkého čo vychádza na povrch aj po návšteve Františka v Írsku? Tí, ktorí svedčili proti Bezákovi sa spreneverili svojmu poslaniu. Zneužili pápeža Benedikta. Ako teraz môžu tíeto nemorálne "autority" viesť katolícku cirkev a kázať Božie slovo?
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre