SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O základných hodnotách sa nediskutuje. Orbán si to nemyslí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Os Putin - Orbán - Kaczynski

zamoruje strednú a východu Európu morom "neliberálnej" demokracie a autokracie a popiera hodnoty, za ktoré sme bojovali pred 30 rokmi. Pre mňa bola hlavným výdobytkom udalostí v roku 1989 sloboda. Niet väčšej hodnoty a títo pseudo absolutisti na vydobytú slobodu siahajú.
 
Hodnoť

Prichodí mi tento Orbánov boj

ako oživovanie brežnevovskej tézy o obmedzenej suverenite, ktorú uplatnil v 68-mom na Československo. Rozdiel je len v tom, že nie je v pozícii veľmoci ako Brežnev a hlása tu len vzťahy Maďarska voči EÚ. Zatiaľ. Na otrávenie politického ovzdušia EÚ to však stačiť môže. Pretože krásne zapadá do snáh o rozpad EÚ vanúcich od východu. Navonok sa V4 tvári, že jej ideologickým základom je "svojstojnosť" politiky voči ostatným partnerom a "riešenie" migračnej otázky, ale zdá sa, že skutočnou politikou V4 (najmä V3) je orbánovská vidina vládnutia jednej strany. So všetkým, čo s tým súvisí.
 

 

Presne, ako si to napísal:
"Na otrávenie politického ovzdušia EÚ to však stačiť môže. Pretože krásne zapadá do snáh o rozpad EÚ vanúcich od východu."

O čo iné im môže ísť?!

Generálny tajomník komunistickej strany Vietnamu Nguyen Phu Trong včera ukončil oficiálnu návštevu Maďarska, kam v sobotu zavítal priamo z oficiálnej návštevy v Moskve. Na stretnutí s Orbánom sa ubezpečovali o priateľských vzťahoch a pokračovaní v naznačenej línii a Nguyen Phu Trong požiadal maďarskú stranu v aktivizácií počtu výmenných návštev, informácií a skúseností.
 

Presne naopak

Doktrínu obmedzenej suverenity uplatňuje Brusel, nie? Veď dnes je Maďarsko v pozícii Československa v 68., vy že Putin :-)
Dokonca vrátane údajnej hrozby zo zahraničia. Len Brrežnev tvrdil že hrozí NATO, vy že Putin.
 

My sme členom

EÚ dobrovoľne. Prijali sme pravidlá EÚ a rozhodnutia sa prijímajú konsenzom. O ako obmedzení suverenity točíš? Takí ako ty nahrávajú Orbánovi, Kaczynskému a hlavne Putinovi. Na takýchto si musíme dávať pozor ak chceme žiť v demokracii.
 
Hodnoť

Zdroje informácií europoslancov

Veľmi rád by som vedel, z akých informácií čerpajú títo bojovníci za demokraciu a Európske hodnoty v europarlamente. Pokiaľ vychádzajú z haluzí, ako ich čítame o dianí na Slovensku v našej progresívnej "liberálnej tlači", ako je Denník N alebo občasných úletov na SME, tak sa im ani nečudujem, že sa ich prejavy blížia blúzneniu po použití psychotropných látok (podobne, ako sa Breivikovi údajne páčilo budovanie "rasovo čistej" spoločnosti na Slovensku).

Predpokladám, že títo zanietení "zelení" poslanci EP by aspoň vedeli na mape Európy nájsť Budapest, o tom, že tam niekedy boli resp. ovládajú aspoň základy maďarského jazyka (aby sa mohli opýtať "bežných občanov" na ich vnímanie "Maďarskej demokracie") a neboli odkázaní len na informácie od správne "vyškolených" hlásateľov neoliberalizmu.

Celkom ma hry v EP potešili, lebo som sa v myšlienkach vrátil do svojej mladosti a spomenul som si, ako Tí správni zväzáci, pracujúca inteligencia a reprezentanti pokrokovej robotníckej triedy podpisovali v školách, úradoch a vo fabrikách výzvy proti "zlej imperialistickej politike západu" (ad hoc, čo bolo práve na pretrase). Asi napíšem pani europoslankyni, že by mohla niečo také navrhnúť doma v Holandsku, Orbán by si určite potom vstúpil do svedomia resp. asi radšej rovno odstúpil.
 

 

Jasne, podla tvojej logiky si tvorcovia spravy otvoria SMEcko a spravu maju za pol hodinu hotovu.

Vsak co ti brani si tu spravu precitat predtym ako ich tu budes prirovnavat k zvazakom?

Orban by mal dostat po prstoch, inak sa to svinstvo co robi rozsiri vsade. Taku slobodu si neprosim.
 

 

Ja pevne verím, že po tom pondelkovom objímaní sa s generálnym tajomníkom komunistickej strany Vietnamu Nguyen Phu Trongom sa tak aj stane.
 

porovnanie

Práve preto som ju porovnal s obdobím pred rokom 1989, lebo takéto isté žvásty, ako predniesla pani europoslankyňa sme vtedy počúvali v televízii, z rozhlasu a čítali v novinách. Podobných iniciatívnych "zväzákov" bolo aj vtedy dosť, tiež boli podobne odtrhnutí od reality a väčšinou ani nevedeli o čom hovoria. No a vtedy sme si pre zaujatie aspoň nejakého relevantného stanoviska pozreli aj iný názor na ORF alebo vypočuli zo Slobodnej Európy a občas dokonca, keď "cenzori" zaspali" niečo objektívne prečítali vo Volksstimme (v Bratislave bol v niektorých stánkoch PNS /resp. Zahraničnej tlači na "Leningradskej ulici"/ k dostaniu a všetci ho nekupovali len kvôli televíznemu programu ORF).

P.S. Zatiaľ ešte netrpím Alzheimerovou chorobou a v mojej domácej zbierke "atrefaktov" komunizmu mám niekoľko veľmi podobných periel na vymývanie mozgu (od Včielky s "parte" k úmrtiu súdruha Brežneva až po príručky pre aktivistov a základné organizácie SZM a KSČ s veľmi podobným obsahom, ako dnes počujeme z EP, akurát vtedy sme my "kritizovali" prenasledovanie odborárov, ľavicových aktivistov, postupy policajných orgánov proti demonštrantom, vyhadzovanie zamestnancov - napr. učiteľov za ich "komunistické" presvedčenie" zo škôl a nemožnosť sa dovolať práva na "zlých kapitalistických súdoch" .....). Čo, že si drvivá väčšina Američanov, Nemcov alebo Francúzov myslela o problematike niečo úplne iné, ako naše ideologické orgány.
 

Ty si stratený prípad.

-
 
Hodnoť

Orbán je

totalitná fosília.
 

Nemyslím si to.

Orbán je len typický predstaviteľ súčasných politikárov - áno, aj u nás ich je plno, hľadajúcich ten správny vánok, spĺňajúci ich sny o ich "historickom" poslaní". Jedno odkiaľ ten vánok duje. Vtedy sú schopní predať aj svoj štát s otrokmi v ňom bývajúcimi, za misu šošovice. Táto téma sa nás týka nielen preto, že ide takmer vždy o prezlečené postsocialistické kádre, ale aj preto, že historické reálie dnešného Slovenska - predtým Horného Uhorska - majú veľa spoločných prepletencov. Iste ako vždy a všade nie všetky sú tým najhorším, ani najlepším čo nás mohlo postretnúť, no z maďarskej strany stále zaznievajú niekedy viac, inokedy menej, ale vždy, tóny snívajúce o Veľkom Maďarsku. O tom je aj Orbánova reminiscencia o tom, ako maďarský národ tisíc rokov chránil a zachránil Európu pred Turkami. V takýchto výlevoch emócií a netýkajú sa len Orbána a Maďarska vždy chýba nám tak chýbajúce sebareflexia. Nuž, ale čo narobíš. Čosi podobné sa odohráva aj v politikovaní u nás. Košeľa je vždy bližšia telu, ako kabát.
 
Hodnoť

Nebezpečné rozmery nákazy

Demagógia u V4 na čele s orbánizmom zabúda na základné princípy ľudskosti, na ktorých akože by rada stáť aj s ideológiou svojho "Vodcu" oháňajúcim sa kresťanstvom.

Potláčaním základných ľudských práv títo novodobí postkomunistickí diktátori nemajú právo na tú drzosť a brať si do úst čokoľvek zo zdedenej demokratickej tradície Európy, zároveň si robiť z nej posmech a popierať pritom aj všade bežné hodnoty práva, sparodlivosti a slušnosti.

Ak sa Európa doteraz celé roky vyhýbala ráznejším opatreniam alebo aj sankciám voči orbánovcom iba z taktických a či diplomatických ohľadov, tak dnes sú už viditeľné následky tohto otáľania: Orbán zo svojich pochybných aktivít nepoľavil a ani sa neunavil, naopak, orbánizmus je v rôznych formách kopírovaný, akoby sa ním nakazili už aj ďalšie krajiny.

Ide tu o organizovaníe sa do útvarov napríklad pod rúškom V4 niekedy dokonca prirovnateľných k organizovanému zločinu s rozpínavou tendenciou.

Je najvyšší čas, aby tu diplomacia siahla aj k dôslednejšímm ráznejším krokom.
 

demokratická tradícia Európy

Rád by som vedel, čo považujú jednotliví poslanci za !demokratické tradície Európy a ako ďaleko do histórie chcú ísť. To istí sa týka aj práva spravodlivosti a slušnosti.

Takí Belgičania by asi museli asi zabudnúť na históriu pred rokom 1945 resp. ešte radšej úplne vymazať tú spred roku 1918, kedy bežne v kolóniách v Afrike usekli ruku aspoň 2 miliónom černochom (tiež celkom slušný počet obyvateľov kolónií s inou farbou pleti poslali priamo do neba za banálne "akože priestupky").

Briti a Francúzi si nemajú tiež, čo vyčítať, Holanďania sa síce o pár storočí skôr vysporiadali s Rómskym etnikom tiež nie celkom "ľudsky" pričom práve vtedy Mária Terézia tento "problém" riešila na druhej strane Európy celkom inak.

Nemci, Španieli a Taliani nemajú pokiaľ ide o dodržiavanie ľudských práv a slobôd ostatným Európanom, čo vyčítať a kto nám teda z členských štátov únie mimo pôvodných častí CK monarchie teda zostal ? Ešte, že sú tu okrem "východoeurópanov" aspoň tí potomkovia starých Wikingov a Grékov.

Nevidím dôvod, prečo by som sa staral do toho, ako chce žiť väčšina Maďarov alebo Poliakov, treba začať vždy od seba doma. Hlavne bez demaršov z cudziny, ktorá najlepšie vie, ako sa máme resp. ako by som sa chcel mať ( a ani nepovažuje za potrebné sa ma na to opýtať).
 

Agapid38, musím dodať:

Problematiku nemožno až tak zjednodušovať. Ako kedysi Chruščov na zdôraznenie svoho postoja podpätkom svojej topánky búchal do rečníckeho pultu, tak argumentácia o zdedenej demokratickej tradícii Európy je práve orbánovské trieskanie do stola kresťanstvom.

Práve v jeho primitívnom chápaní fungovania demokracie tu ide o frašku, kde by sa hovorcovia a predstavitelia kresťanských spoločenstiev mali rázne ohradiť a protestovať proti zneužitiu ich tradície na politické ciele a takémuto spôsobu interprettácie ich viery.

Ak tu ktosi svojvoľe nehorázne zneužíva čosi vyššieho na polické ciele a k udržaniu sa pri moci, tak sú to práve orbánovci a ich epigoni.
 

Pravdu máš!

Bratská pomoc 26 armád, tá bude tým ráznym krokom.
 
Hodnoť

Juncker vo svojom prejave

práve naznačil, že poslanci EP by nemali váhať s použitím článku 7, ak je treba.

Jasná narážka na hlasovanie o Maďarsku.
 
Hodnoť

 

Myslím že sa mali ĺudovci už dávno zbaviť FIDESU ako EUROsocialisti SMERU,a aj rumunských socialistov,paradoxne tieto strany patria vo svojich krajinách percentuálne medzi najúspešnejšie v rámci jednotlivých frakcií v europarlamente. A zjednotiť NEKORUPČNÉ strany/PRAVICOVÉ AJ ĽAVICOVÉ/ v boji proti korupčno-mafiánskym združeniam-hlavne vo východnej európe...
 
Hodnoť

 

Neviem posúdiť, čo všetko urobil v oblasti práva a ekonomiky, ale čo sa týka imigrácie má u mňa uznanie...a držím mu v tom palce.
 
Hodnoť

.

Slovami pani Kepplovej: "Nebudeme mudrovať nad podobou [Orbanovej politiky], pretože do detailov nevidíme", tak ako pani Kepplova nedavno odmietla mudrovat nad rasistickymi zakonmi proti bielym farmarom v juznej Afrike...
Mimoriadne hlupy nazor, nie?

Ale k veci: to, ze Orban bojuje proti pravnemu statu je fakt, ze zautocil na akademiu, ze nahradil sudcov jemu pohodlnymi, ze si z verejnopravnej televizie urobil hlasnu trubu, ze zariadil aby vacsinu medii v krajine vlastnili jeho priatelia a tak efektivne eliminoval konstruktivnu kritiku, ze je skorumpovany az na spik kosti, ze potiera opoziciu atd. Je zrejme, ze taketo spravanie nepatri do EU, ale niekam do Strednej Azie alebo Ruska.

A tento dlhy zoznam jeho hriechov nevylepsi ani fakt, ze pri migracii presadzuje principialny a spravny postoj.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre