SME
Sobota, 20. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Orbána vyťahali za uši (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

O čo tu ešte išlo

Schutz tu zaiste vystihol jeden aspekt problematiky: "Je naivné a iluzórne si myslieť, že je možné ustrážiť demokratické „niveau“ v 27 štátoch cez volebné periódy pri celoeurópskom vzostupe neštandardných zjavov v politike."

Dôležitejším faktorom pri tomto Orbánovom trapase je však podporiť ubitých kritikov a opozíciu fideszu v Maďarsku a prejaviť solidaritu zrušeným alebo šikanovaným organizáciám, publicistom alebo redakciám v Budapešti

Spomeňme si na časy totality. Nikto tu vtedy nečakal zo západu žiadne zázraky, stačilo iba gesto spolucítenia a podpory - aspoň symbolickej.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Problém tkvie v tom, že väčšina zainteresovaných akosi nemá vôľu predvídať a dôsledne analyzovať možné dopady Orbánovej politiky. Ak by to bol niekto býval schopný urobiť napr. v prípade Hitlera, určite by sa veci boli uberali úplne iným smerom. Vo vzťahu k tomu, čo všetko prichádza do úvahy, sú totiž politické kalkulácie jednotlivých frakcií EP marginálne až trápne. A preto je priam neuveriteľnou ľahostajnosť a nezodpovednosť členov tohto orgánu, s ktorí dovolia aby tu niekto beztrestne s nimi cvičil ako s prvodňovými regrútmi na buzerplaci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Schutz relativizuje

dodržiavanie princípov demokracie, ktoré v iných prípadoch obhajuje. Maďarsku v záujme akéhosi udržania pokoja v v EÚ nemožno ustupovať. V maďarsku vzniká nedemokratický režim, ktorý nie je zlučiteľný s EÚ. Ak by malo byť dnes Maďarsko prijímané do únie, tak môže na to zabudnúť. To je všetko.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tak ,tak manicka relativizuje az

zosmiesnuje- uz nadpisom clanku
na jednej strane vlastne hovori
o demontazi demogracie-ustavne pravo,
feudal.nepotizmus, systemova korupcia..
a na druhu stranu prihodi ideologicke
vyryvanie, predsudky...vysledkom ma byt
vyhrocovanie konfliktu, takze pekne po spickach
okolo rozdrapeneho orbana
vela napovie nedela, ked je zvolany protest
mad. opoziciou proti orbanovi
aj samotny rozdrapenec sklapne, ked
mu docvakne, na koho peniazoch
si vybudoval svoju "neliberalnu demograciu"
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

EU by mala byť ticho aj pri hodnotení právneho štátu keď samotná konštrukcia orgánov moci EU významné odporuje základnému princípu právneho štátu a tým je deľba moci ( pre neznalých a nevidiacich v EU úplne splýva zákonodarna a výkonná moc, čo má.za následok väčšinu neduhov EU z preregulovanostou na čele )
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Orbánizmus? Nie!

Ak Orbán v krajine necháva dlodpbo svojvoľne vládnuť svoju kliku bez ohľadu na princípy a pravidlá kultúrnej spoločnosti: tak toto jednoznačne nemá s právnym štátom nič spoločného, nech to maskuje a odôvodňuje akokoľvek.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Veď nemá , písal som o eú ;)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj keď veľmi nerád

ale musím so Schutzom súhlasiť. Všetko to skončí akýmsi vyšetrovaním, ktoré nebude mať na politickú realitu v Maďarsku žiadny dopad a propaganda akurát zvýši Orbánovi preferencie a ešte viac upevní moc. Vyhodiť Maďarov sa nedá, trest je možný len taký symbolický a sami z EÚ neodídu. Naopak sa ešte viac posilní nacionálna internacionála protiimigračných strán na čele s Le Penovou, Salvinim, Orbánom a ďalšími - a ktovie koľko si uhryznú z poslaneckých kresiel v Europarlamente. A čo je najväčšou iróniou, všetky euroskeptické sily, ktoré už roky vyčítajú EÚ deficit demokracie sa práve spoliehajú na nasledujúce eurovoľby, ktoré z nich možno spravia dôležitú (ak nie rozhodujúcu) politickú silu.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre