SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pozícia Mayovej je už neudržateľná (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Voľný pohyb tovaru, ale NIE služieb,

táto požiadavka brit.premiérky je typickým britským postojom vo všeobecnosti-chceme vždy niečo naviac pretože sme Briti. EU by bola padnutá na hlavu, ak by s tým súhlasila, aj keď len modifikovane. Do sev. Írska nech si postavia most po mori.
 
Hodnoť

Brexit už nastal

Stalo sa to 29. marca 2017 a prechodné obdobie rozchodu trvá dva roky (do 29. marca 2019). Podľa právneho stavu už nie je možné tento proces zmeniť (referendum ...), pretože už nastal a momentálne beží prechodné obdobie. Británia prevzala mnohé právne predpisy a nariadenia EÚ, lenže tie 29. 3. 2019 strácajú platnosť. Prechodné obdobie malo slúžiť na to, aby si Británia doplnila právne predpisy tak, aby 29. 3. 2019 nenastalo bezprávie (EÚ predpisy od rybolovu až po dopravu). Toto obdobie malo slúžiť aj na to, aby Británia navrhla nový obchodný model spolupráce (možno ako Nórsko).
V Nemecku bolo vydané upresnenie ako obchodovať s UK po 29. 3. 2019. V UK nebudú platiť žiadne dôležité predpisy volného obchodu (ochrany, ...) a preto sa bude MUSIEŤ obchodovať ako s nečlenom EÚ. Pri formulároch sa zadáva odberateľ, alebo dodávateľ "nečlen EÚ", v opačnom prípade nastanú sankcie za chybné deklarovanie údajov.
Posledná možnosť na predloženie nového obchodného modelu GB - EU je 17. - 18. novembra 2018, pretože aj ostatné krajiny sa musia taktiež pripraviť na nový obchodný model (tlačivá, formuláre ...)
Angela Merkelová to povedala jasne: žiadny kompromis a ústupky sa nebudú konať
https://www.topky.sk/cl/100091...
Nechápem, prečo neboli zverejnené dôležité informácie o nemožnosti vykonať referendum už o vykonanej zmene. Informácie o tom, že po ukončení platnosti EÚ predpisov, bude UK obchodne, legislatívne na úrovni Albánska. Obe krajiny by mohli vstúpiť do EÚ až po roku 2025 !!! Referendum v GB je možné vykonať o začatí jednania o vstupe do EÚ a nie o odchode. Pokiaľ by bolo úspešné, mohli by vstúpiť spolu s Albánskom až po roku 2025.
Nerozumiem tomu, ako je možné, že to Mayová nechápe. Angela Merkelová to prezentuje od podpisu a GB na to vôbec nereaguje.
 

neviem či máš pravdu -

referendum je ľudové hlasovanie a ak sa občania rozhodnú že chcú dôležitý celospoločenský problém riešiť ľudovým hlasovaním tak by im v tom nemal žiaden právnik brániť
 

tu nejde iba o právo GB

ale ide aj o právo EÚ. Referendum dopadlo tak, že GB vystupuje, čiže aktivoval sa čl. 50.
GB je momentálne v prechodnom 24 mes. období, kde by si mala dohodnúť nové pravidlá, to ale nerobí. Bolo možné ešte využiť čl. 49, lenže to taktiež nevyužilo. Nastal bod zlomu a momentálne nie je už žiadna možnosť ako proces zastaviť. Musela by sa opäť schváliť výnimka, ktorá by to umožňovala, lenže Nemecko a Francúzsko to už nedovolí. Posledné ústupky dosiahla GB pred referendom, a zahodila ich. Pre Nemecko je to konečná. GB môže vyhlásiť referendum o tom, či GB požiada o prístupové rokovania. Tu je ale termín ukončenia rokovaní a prijatia GB až po roku 2025.
 

nemal som na mysli právo GB

ale právo občanov na vyhlásenie referenda a pýtal som sa či môže nejaký právnik zakázať občanom zorganizovať referendum, každý proces ktorý spustia politici a právnici sa dá jednoducho zastaviť
 

 

Také právo vo všeobecnosti neexistuje. V rôznych štátoch môžu iniciovať občania referendum za rôznych podmienok, ak vôbec môžu. Vieme, že na Slovensku ich musí byť aspoň 350 000, no napríklad v Čechách nemôžu občania iniciovať referendum vôbec.
 

čítaj:

... pýtal som sa či môže nejaký právnik zakázať občanom zorganizovať referendum..
 

neviem aká je podmienky na referendum

ale ak je splnená, tak príslušná osoba – politik vyhlási referendum. Prečo by to mal nejaký právnik zakázať, alebo obmedzovať. Pokiaľ na Slovensku Národná rada príjme zákon, predseda Národnej rady napr. určí dátum volieb, prečo by ho mal nejaký právnik zrušiť ? Nemá na to kompetencie. Pokiaľ by ale nepostupoval podľa Ústavy, tak to Ústavný súd zruší. Ide o vnútroštátnu záležitosť krajiny.
Určite nie je možné vyhlásiť referendum v GB, ktoré by umožnilo napr. pripojiť Nórsko k GB. Taktiež GB nemá právo referendom meniť Lisabonskú zmluvu a ostatné predpisy EÚ, bez súhlasu ostatných krajín. Môže navrhnúť zmenu (v niektorých prípadoch už nemôže) právneho stavu EÚ.
 

bavíme sa o GB -

tak môže alebo nemôže? ak nevieš tak sa na to vykašli
 

 

nikto nevie, na čo myslíš, pokiaľ to nevieš jasne sformulovať. keby si bol sformuloval svoju otázku hneď jasne, nemusel si viesť túto diskusiu.
 

 

Môže.
V GB môžé ľud hlasovať v referende,
ak mu to politici, ktorí sú zväčša právnici, láskavo dovolia.

Láskavo dolili ľudu GB rozhodnúť o vystúpení z EÚ.
Ľud rozhodol.
Teraz nech ľud čuší a vyžerie si, čo si navaril.

My by sme sa tiež mali dobre pozerať, aby sme videli,
aký "rozkvet" nastane v GB po tvrdom brexite.

Aj náš ľud by si mal dobre všímať,
aké bohovsky nezodpovedné je robiť vysokú politiku na ulici.
 

 

Macron povedal, ze ak sa GB rozhodne zostat v EU moze to urobit do posledného dna jej clenstva v EU. Takze do 29.3.2019. Referendum je prave kazdej krajiny.

O tom ci vstupi opat GB do EU zalez na rozhodnuti EU. A Merkelova tam tiez nebude vecne.
 
Hodnoť

rozhodli o to Briti v referende

sudruh šuc "alárendeli magát" fiam po vasom...
 
Hodnoť

 

britska vlada (Mayova obzvlast) vlastne ziadny brexit nechcela. preto jej plan vyzeral ako brexit, po ktorom by britania ostala viazana mnozstvom pravidiel EU.

EU na druhej strane chce aby brexit prebiehal o mozno najchaotickejsie a dopadol pre Britaniu co mozno najhorsie, aby odstrasili ostatnych. Nevolenym uradnikom v Bruseli je jedno kolko to bude stat penazi, danovi poplatnii EU to zatiahnu a hotovo.

Z toho sa dohoda nemohla zrodit. Nakoniec to skonci tak ako si to briti odhlasovali, vystupenie z EU.
Lubovolne dalsie obchodne dohody budu moct byt uzatvarane bez casoveho a politickeho tlaku a obidve strany budu moct vyjednavat ako rovny s rovnym.
 
Hodnoť

zalospevy

jeruzalemskeho eurohujera sorosvskej odnoze.
 
Hodnoť

šuc je vzdy odhodlany kopnut

do niekoho, ked donho den predtym uz kopli vsetci.
Darmo je to investigativny "hrdina"
No, aj tak sa da zivit.
 
Hodnoť

Mayovej princípy sú jasné:

1. Žiadna dohoda je lepšia ako dohodá zlá.

2. S EÚ som vždy rokovala s rešpektom a Londýn očakáva od Únie to isté.

V preklade by sa jej dôslednosť so spôsobmi slušného gentlemena a nepredvidateľnosť v konaní dali preložiť ako výhoda s predpokladanou výhrou.

Zabuchnúť za sebou dvere bez ochoty čo len k najmenšiemu kompromisu však dáva síce tušiť zvýšený krvný tlak u nášho gentlemena, ale ten sa mu zvyčajne upokojí a kto Mayovú pozná, vie, že sa jej to neskôr rozleží aj v hlave a v druhom dejstve ľahko získa, čo by v prvom bolo veľmi otázne i keby jeho protagonistom mal byť už len jej nástupca.

Ak by boli burzovní akcionári aj psychológmi, tak by teraz vsadili na anglickú Libru.
 

v bode 2 je chyba

2. S EÚ som nikdy nerokovala s rešpektom a preto EÚ nemôže očakávať slušnosť od GB.
Výnimky, ktoré dosiahla GB pred referendom boli posledné čo mohla GB získať. Istota je tvrdý Brexit. V prípade, že by sa dohodlo na niečom inom, Nemecko to zablokuje. Je koniec.
 

ku. chuapi, nesraste!

Ja tu zijem aj s rodinou. Bude to takto: Parlament posle Terezu s dohodou-nedohodou do..., ludia v druhom referende budu za remain, ECJ pravne odobri zrusenie britskej ziadosti o vystupenie podla cl. 50 a Briti budu niekolko rokov sediet na konci rokovacieho stola na zasadaniach Europskej Rady, poslusne zdvihat ruku na kazdy nemecky a francuzsky navrh a budeme o par europskych institucii lahsi. Neberte mi poslednu nadej! :-O
 

tak ten parlament už by mal začať konať

aby to stihol do 17. a 18. novembra, pretože 17. a 18. novembra sa v Bruseli uskutoční mimoriadny summit EÚ o vystúpení Británie – záverečné požehnanie.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre