SME
Sobota, 14. december, 2019 | Meniny má Branislava, Bronislava

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kým sme boli pred sto rokmi (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Očividne vieš po "rómsky"?!
Vieš čo je to "dilino"? No ja by som to o svojich predkoch nikdy nepovedal. Totiž, keď boli oni dilino, logicky si dilino aj ty ako ich potomok :)
1442988
< 1 2

Trochu divná logika, nie ?

Dilino je hlupák. Takže ak si ty hlupák, nevyhnutne musia byť aj tvoje deti hlupáci ?
 

Na aký prívlastok si trúfaš,

keď budeš svojich predkov označovať za hlupákov ?
 

Neprekrúcaj

a nevykrúcaj sa.
1. 1012000 napísal "niekedy". A to je pravda.
2. Odpovedz na moju otázku.
 

Neprekrúcam!

1. Nie som hlupák
2. V žiadnom prípade nebudem o svojich predkoch písať ako o hlupákoch, ani niekedy.
3.Trvám na tom, že ak dehonestuje svojich predkov, automaticky sa tým minimálne vytvára negatívny obraz potomkov. Tu nejde o nejaké IQ , je to spoločensky nevhodné, netaktné.
 

Prekrúcaš.

1. Nie si hlupák, však, ty VIEŠ, že 1012000 napísal niekedy, ale myslel tým vždy. To si chcel povedať ?
2. To je tvoja vec. Múdri ľudia sa chcú poučiť z chýb a hlúpostí našich predkov. Timrava si nevymýšľala, ona len zhustene a umelecky podala realitu.
3. Áno, taktné je o tom zlom, ba dakedy zločinnom (rozšírený alkoholizmus, prenasledovanie Židov, napríklad) vôbec nehovoriť. :-((
 

Tak toto nemám rád!

Neznášam toto samobičovanie národa!
Každý národ vyzdvihuje všetko pozitívne, iba pozitívne a nechápem prečo by sa mali o Slovákoch písať vždy iba negatíva, ktoré sa inak vyskytli vo všetkých národoch - tam sa o tom ale vôbec nehovorí. Každý národ si pestuje vlastenectvo, národnú hrdosť a u nás sa snažíme každý náznak týchto vlastností tvrdo potláčať.
Napríklad, prečo nehovoríme viac o zachránených Židoch a isto neboli všetci Slováci denno denne ožratí!?
Prenasledovanie Židov je ale tiež široká téma a nie je to iba o Slovákoch!
 

To, že to ty nemáš rád

ešte neznamená, že to nie je dobré. Nijaké samobičovanie, história.
Asi celý svet pozná vetu, že národ, ktorý nepozná svoju históriu, je odsúdený prežiť ju znova, iba ty nie ?
Na dobré z histórie treba byť hrdý, ale zamlčiavanie zlého ho z tej histórie neodstráni. Nemci nie sú v Európe obľúbení, ale sú uznávaní za to, že sa nesnažia zamlčať všetko zlo, čo napáchali Ale si to pripomínajú, aby odmietali navracanie starých zlých spôsobov.
Je hlúposť tvrdiť, že sa niekto snaží "tvrdo potláčať" (!!) hrdosť na to dobré z histórie. Kto "tvrdo potláča" ? Ten čo poukáže aj na to zlé, aby sa to neopakovalo ?!
Ja som si dal tú námahu prepočítať pomer vyznamenaných medailou "Spravodlivý medzi národmi", a vyšlo mi, že Slováci patria v pomere k počtu obyvateľov na piate-šieste miesto. Na to môžeme byť hrdí. Ak to nevieš, redaktorka Dagmar Mozolová pravidelne prináša príbehy slovenských záchrancov Židov v relácii Encyklopédia spravodlivých.
Ale treba povedať aj to B, že sme boli jedni z najochotnejších pomocníkov Hitlerovi v "riešení" Židov. Aj to je súčasť našej histórie, darmo by sme to chceli zamlčať. A Spolky miernosti vznikli kedysi prečo ? Nuž, asi bol na Slovensku s alkoholom problém.
 

Momentálne žijúce generácie Slovákov

nikomu neublížili a je choré im sústavne pripomínať nejaké chyby niektorých predkov, pod rúškom bonmotov - národ ktorý nepozná ...

Žijem tu na Slovensku a vidím, že potieranie pozitívneho vzťahu k národu, denno denné vytýkanie nejakých chýb niekoho v minulosti, vysoko prevyšuje práve výchovu k vlastenectvu.

Ostatné národy si s cieľom osloviť svojich príslušníkov zveličujú prikrášľujú históriu, u nás si drasticky všetko ničíme.

U nás v rodine, sa história prenáša ústnym podaním do posledných cca 120 rokov, do čias keď praotcovia cestovali do USA za robotou až doteraz keď sa mladí rozpŕchli po celom svete, vždy sme verili v naše schopnosti boli sme hrdí na to že sme Slovaci. Teda a hlavne bez potreby hľadať chyby v našej histórii!
 

Áno

pre teba je to bonmot. Pre celý ostatný svet múdrosť generácií.

Každý, kto nechce priznať pravdu o minulosti, toho neskutočne dráždi každá jedna zmienka o nej.
 

Tak pre múdrosť generácii

by som mal chodiť celý život zhrbený a mal by som sa báť vystrieť?
Alebo ešte lepšie, proklamovať celému svetu, aký sme mi Slováci otrasný národ a búchať sa v prsia : moja vina, moja vina, moja vina ..........
Prípadne rozplývať sa nad tým, že sme hrdými potomkami Timraviných lenivých Ťapákovcov ?
Bež do kelu!
Múdrosť generácií je súhrn všetkých vedomostí a nikde sa nehovorí o neustálom sebabičovaní malých národov, ale skôr o sebavedomých,hrdých a úspešných národoch!
 

Celý príspevok len ďalšie táraniny

1. Kašleš na múdrosť generácií, keď ti nevyhovuje.
2. Postaviť sa čelom k tomu, čo bolo v minulosti zlé, je iba podľa TEBA "chodiť celý život zhrbený" .
3. Nezakrývať to čo naši niektorí predkovia urobili zlé je určite lepšie, ako by sme to mali sebavedomo a hrdo - zamlčiavať.
4. Porozmýšľaj , čo som ti napísal o Nemcoch. Keby "hrdo a sebavedome" chceli zakrývať, čo v minulosti napáchali, každý by im to ľahko chrstol do ksichtu. Pamätaj si, rozhrešenie si žiadny človek, ale ani národ nemôže dať sám.
Ďalšie opakovanie nezmyselných argumentov už nekomentujem.
 

Tvoj názor - tvoj problém!

kolektívna vina je , že sa jednotlivci ako celok spoločne na niečom podieľajú.
Nie som si vedomý, že by som sa na niečom čo mi tu vnucuješ, podieľal ja alebo moja rodina.

Fenomén kolektívnej viny je zneužívaný na to, aby sa primäl celok pôsobiť na jednotlivcov, ktorí sa mu môžu nejakým spôsobom vymykať.
Tak tomuto rozumiem - vidím to v praxi.

V prípade že považuješ moje názory za táraniny, vôbec sa nemusíš unúvať so mnou diskutovať
 

Ale

veď som to už povedal.
 

 

Schopnosť objektívne sa zhodnotiť a priznať si chyby a nedostatky u seba,ale myslím že aj u svojich príbuzných a predkoch ,sa nazýva sebareflexia.Hovorí vám to niečo?Je totiž dôležitou súčasťou nezdeformovaného charakteru.
 

 

...predkov...
 

Takže podľa Ťapákovcov od Timravy

budeme hodnotiť či haniť svojich predkov, aby sme nemali zdeformovaný charakter?

Nemyslím si, že by to u väčšiny našich predkov fungovalo ako u Ťapákovcov, to by sme tu asi neboli.
U svojich predkov s pred sto a viac rokov vidím len samé pozitíva - teda čo viem z ústneho podania a nemyslím že by mi to deformovalo charakter!
 
Hodnoť

 

Ked tak vlastne premyslam, tak najhuzevnatejsim pokracovatelom "madarizacie" je u nas SNS. Ti kolko krat mali na starosti skolstvo, obsadili ho najvacsim diletantom akeho nasli (nie zeby to v inych im zverenych rezortoch bolo inak) a ich sustavne nesystematicke, amaterske a korupcne riadenie tohto rezortu je v podstate nasilnym branenim pokroku vo vzdelanosti nasho naroda.
 

Veľmi sarkastické

ale do značnej miery pravdivé ...
 
Hodnoť

 

Po 100 rokoch sa najviac kašle na školstvo a zdravotníctvo, bez ktorých by sa Slovensko nepostavilo na vlastné nohy.
A kto za to môže? Hlavne naši národniari, ktorí vedia len kradnúť a podvádzať a akože socialisti, ktorí tiež vedia len kradnúť.
 
Hodnoť

 

Znenie tohto článku by si mal povinne prečítať každý Slovák. A je jasné, že vonkoncom nejde o dehonestovanie a podceňovanie vlastného národa, ale o pravdivé poznanie jeho minulosti. Na základe tohto poznania, ak túto minulosť porovnáme so súčasnosťou, si uvedomíme, aké obrovské zmeny k lepšiemu za tých iba 100 rokov, napriek úskaliam, ktoré sme museli a musíme zdolávať, nastali v našom štáte (a kto nám k tomu dopomohol), na čo máme dôvod byť hrdí.
Lenže tej hrdosti stojí v ceste stav,aký je v štáte za súčasnej vlády, ktorá nekompetentným konaním, nezáujmom o občana, rozkrádaním štátneho majetku, nespravodlivosťou a podnecovaním nenávisti sa vývoj na mnoho rokov zastavil.
A táto situácia hrdosti nepridá.To len tzv. hejslováci sa navonok pýšia svojou hrdosťou a láskou k vlasti, ktorú neváhajú okradnúť, kde sa len dá. Pokiaľ ide o ostatných, k štátu, ktorého vedenie, sa k Vám správa ako k nepriateľovi, zabíja čas len hľadaním spôsobov, akými Vás ako občana mohol okradnúť a potom Vás "obdarovať" darčekom" (balíčkom) oveľa menšej hodnoty, môžu v tom lepšom prípade cítiť iba ľahostjnosť..
 

< 1 2

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre