SME
Utorok, 22. október, 2019 | Meniny má Sergej

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Švajčiarsky teológ považuje kacírov za stroskotaných svätcov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Najlepšia myšlienka

ak sa inštitucionalizuje, obráti sa proti sebe samej. Cirkev je zločinecká organizácia, ktorá s Kristom na perách stáročia rozsievala strach, zlo a nešťastie. Bolo o tom napísaných viacero kníh. Tá, ktorá je opísaná v článku dopĺňa ich rad. Paradoxom je, že v cirkvi sa vyskytlo aj niekoľko skvelých a nasledovaniahodných osobností, ale nie vďaka tejto mafii, ale napriek. Komunisti prebrali od cirkvi totalitné praktiky, zaviedli svoju konkurenčnú vieru a svojich kacírov hubili v miliónoch sami. Ale návod má iný copyright.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ty musis mat

tazky a smutny zivot.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nemusím.

(nič nemusím) ani nemám:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Paradoxom je, že v cirkvi sa vyskytlo aj niekoľko skvelých a nasledovaniahodných osobností, ale nie vďaka tejto mafii, ale napriek."

táto myšlienka je kľúčová, a niektoré z osobností sú spomenuté v komentári ku knihe.
Dejiny vedy kráčajú po stopách kacírov-heretikov, ktorí stáli pri zrode historicky tých najpokrokovejších objavov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mnohim stupes po otlakoch

;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ooops

Mnohym...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja moderných kacírov vidím v osobách ako Rostas a jemu podobní. Britský teológ Chesterton hovorí, že heréza nie je lož, ale zbláznená pravda. Heretik nedokáže vydržať napätie a paradoxy náboženských právd, jednu z nich absolutizuje a ostatné odmietne.

Spôsob, akým sa Cirkev vyrovnávala s herézami, môže byť inšpiráciou pre spoločnosť, ako sa vyrovnať s konšpiračnými médiami. Vôbec nechválim Cirkev za násilie, ktoré vykonávala na kacíroch (v dobových podmienkach by práve nenásilné prostriedky boli považované za nesprávne; napríklad aj Jan Hus vo svojich spisoch súhlasil s tým, aby bol heretik upálený). No idei prežili svojich autorov a Cirkev prežívala rozpaky, stáročné myšlienkové vojny a polemiky nad spôsobom výkladu Zjavenia, kým herézu prekonala - spravidla na jednom z koncilov a synôd, kde prebiehala plodná diskusia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Rofl

Mena spomenute v clanku hladali pravdu, aj ked sa dobovo mohla zdat kacirska.
Tebou spominany "kacir" iba hlada rubliky na ruskej ambasade a eura z penazeniek konspiracii milovnych citatelov ZaV.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hmmm

vraj mená v článku hľadali pravdu; ja by som skôr povedal, že heretici sa nazdávali, že sú VLASTNÍKMI pravdy, a narazili na názory (pravdu) iných, ktorých bola väčšina.
Tí, ktorí skutočne hľadali pravdu v pokore, uznávali, že pravdu môžu mať aj iní.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:) neplati, ze "pravdu mozu mat aj ini",

ak ju mas ty. Dam ti priklad, ak mal Galileo pravdu s heliocentrizmom, nemohla mat pravdu aj RKC hlasajuca geocentrizmus. Mozeme mat rozne nazory alebo stupen pochopenia, ale nie rozne pravdy. Akokolvek, ak si si pozorne vsimol, ja som kacirov oznacil za hladacov pravdy (ktori vyvracali dogmu - pravdu zjavenu alebo na zaklade dovtedajsich poznatkov inak uznavanu), nie jej vlastnikov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Asi si pozorne nečítal

ja ti nepripisujem, že by si ty označoval kacírov za vlastníkov pravdy - to JA hovorím, že sa (viacerí) tak cítili. Preto mali problémy - neboli dosť pokorní a ochotní prijať, že sa môžu aj mýliť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pokrok bez herezy neexistuje

veda ma herezu ako system - kazda teoria (momentalne platna pravda) moze byt vyzvana a zmenena. Nabozenstvo heretikov zavrhuje (ci rovno pali na hranici), znemoznujuc tak pokrok. Ak niekto pod tiahou dokazou nedokaze priznat svoj omyl (a to moze byt aj heretik), je dogmatik - pretoze on nedokazuje, ale kaze svoju pravdu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Proti tvojim tvrdeniam

v podstate nenamietam. Neuvedomuješ si však (podľa tvojej argumentácie), že zmiešavaš prírodné vedy a teológiu. "Heréza" v prírodných vedách je často užitočná, heréza v prvotnom, teologickom zmysle je dačo celkom iného. Tam sa na rozdiel od prírodných vied sotva dá meraním, výpočtom a pod. dokázať, kde tá ozajstná pravda je. V pôvodnom zmysle heréza znamená popieranie toho, čo všetci alebo väčšina považuje za ("filozofickú") pravdu. O tom hovorím ja.
Na rozdiel od toho, čo sa nám snažili nahovoriť kedysi (vraj heretici boli trestaní za tvrdenia v oblasti prírodných vied), až na vzácne výnimky boli trestaní za teologické herézy. Nevravím, že to bolo správne, ani v stredoveku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale ved to RKC si vymedzila

pravo urcovat pravdu aj v prirodnych vedach. Kopernikov a Galileiho heliocentrizmus bol herezou voci dogme o neomylnosti cirkvy, ktora hlasala ptolemaiovsky geocentrizmus. A pretrvava to doteraz - antiockovacie kampane africkych biskupov nie su nepodobne tym, ktore proti ockovaniu vedie z pozicie dogmatizmu Taliban. A to nehovorim o utrpeni v podobe vysokej porodnosti (a z toho plynucej vysokej umrtnosti, podvyzive a celkovej chudobe) a rozsireni HIV a inych sexualne prenosnych nakaz vdaka odmietavemu postoju katolickej cirkvy k vedecky jednoduchemu rieseniu - pouzivaniu kondomov.
Hitchens a Dawkins hovoria o inom pristupe cirkvy k hereze ako sa snazis predostriet ty. Tu sa nase nazory asi nadobro rozidu, pretoze Hitchinsovo motto "Nabozenstvo znici vsetko" vo mne nema oponenta. Preto, dufam, ze tvoja viera ostane tvojou osobnou vecou a nebude zakladom podpory niektorych nabozenskych snah o "liecbu homosexualov" alebo inych nevedeckych nazorov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Všetko zle

ale si len zostaň vo svojej blaženej nevedomosti. A nechaj si svoje osobné presvedčenie ale nesprávaj sa podľa neho.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

napodobne

Pozehnany a jasny den prajem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ad kacír Rostas:

Pokrokové myšlienky nešli ako alternatívny prúd k oficiálne prijatým teóriám/dogmám.
Ich nositelia poznali celý predchádzajúci obsah poznania a na ten nadväzovali, neodmietli ho, len pomocou modernejších technológií, ak tak môžme nazvať napr. prvé optické prístroje na pozorovanie oblohy, prvú šošovku, prvý ďalekohľad a pod., dopĺňali, opravovali, zdokonalovali.
Pokiaľ dejiny filozofie a teológia majú svojich bohov, dejiny vedy majú svojich obrov. Pre Cicera bol Platón bohom filozofov, pre Tomáša Akvinského to bol Aristoteles, a tak jeho filozofiu Tomáš položil do základov katolíckej teológie - aristotelovko-tomisitká teológia.
Ako sa vyjadril Newton, že pokiaľ videl ďalej ako ostatní, tak to bolo preto, lebo stál na pleciach obrov („in umeris gigantum“).
Veda nepozná newtonismus, einsteinismus, kopernikizmus a pod., zato filozofia, teológia a sociálne vedy majú ako hlavné prúdy aristotelizmus, platonizmus, tomizmus, marxizmus, leninizmus a pod.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tomáš Akvinský

Čo sa týka Tomáša, jeho nadšenie Aristotelom je zvláštne, už len tým, že pápeži opakovane zakazujú a sprísňujú zákazy študovať Aristotela (roku 1245, kedy Tomáš prichádza z Toulouse do Paríža, potom v r. 1263) a Tomáš aristotelizmus ďalej vyučuje, hoci o týchto zákazoch musel vedieť. A po jeho smrti sú Tomášove spisy zakázané. V r. 1879 pápež Lev XIII. vydáva encykliku Aeterni Patris, v ktorej odporúča filozofom, aby Tomášovu filozofiu používali (sám Lev obdivoval Tomáša natoľko, až to hraničilo s idolatriou).

Teda filozofia, teológia, prírodné vedy aj politická situácia existujú v jednom svete a navzájom sa ovplyvňujú.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre