SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čaká nás nekatastrofické finále (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Hlavný znak Mikloškovho fanklubu, ktorý ale verejne neprezentujú, je asi takýto: Ak by mali voliť medzi liberálnym Západom, ktorý pre nich symbolizuje EÚ (a zlá zlá Amerika) a konzervatívnym Východom reprezentovaným Ruskom, ako nositeľom tradičných hodnôt, tak dajú prednosť Rusku.
bioetika
<< < 1 2 3 4 5 > >>

 

To je omyl veľký ako Rusko.
 

prepáč

ale práve si ma hodila k rusofilom .... čo je úplne absurdné

Som konzervatívec a Mikloška pokladám za najlepšieho kandidáta ... a vôbec nie preto, že je veriaci. Preto, lebo je to človek, ktorý vždy stál na strane slobody (na rozdiel od mnohých tzv. liberálov) - má náhľad na realitu.

Ak bude treba dám hlas Mistríkovi a nebudem mať s tým problém a určite by som nikdy nevolila Harabina.

Pred chvíľou som v diskusii vysvetľovala, že v tejto snahe o zachovanie demokracie a návratu k právnemu štátu sa nemôžeme deliť podľa konfesie. Bol to človek z okruhu veriacich. Ale vidím, že podobné animozity k opačnému táboru existujú aj na druhej strane a stále chce niekto deliť ľudí na našich a vašich. Aj ty.
 

 

Asi tak. Vidím to úplne rovnako.

Ono skôr bude zábavné, ak sa časť Čaputovej voličov nedokáže preniesť cez Mistríkove spoluzakladanie a podporu od SAS a hodí to radšej Šefčovičovi. :-)

Ferova Múčkova ironická analýza vôbec nie je ďaleko od pravdy.
 

možno

by bolo zaujímavé zistiť prieskumom aj to, komu by kto dal hlas nie v druhom kole, ale keby ich kandidát nekandidoval

Všetko môže byť ešte inak. V poslednom prieskume ešte figuroval Danko.
 

W23 &#9200;

Napriek rýchlemu starnutiu príspevkov,keď otázka US
rieši povahu demokratizmu,či príklon k Orbanovi, Erdoganovi,Putinovi,
vyjadrujem sa k Vášmu príspevku, k večnému kandidátovi Mikloškovi.
Orientácia slovenského katolicizmu k Rusku, je nenapraviteĺnou chybou v programe.Bolo by vhodné informovať vždy a na každom kroku, že dnešné Rusko kontinuálne nadväzuje na Lenina a Stalina.
Paul Johnson v "Dejinách 20.stor." pomerne podrobne opisuje teror a DESIATKY Miliónov obetí v Rusku.Stále tu pretrváva mýtus zlého Hitlera a dobrého Sovietskeho zväzu.Hitler a Stalin sa navzájom inšpirovali vo vykonávaní zverstiev.Taká je realita i nadväznosť NKVD na predošlú činnosť.Chrušťov to svojou topánkou v OSN nezmenil.Náš Putin plní spoločenskú objednávku rúskavo čelavéka, boľševo gerója.
Putin ako bývalý tajný agent je klon,tých predošlých zabijákov,ináč by nemal takú podporu.
 

ako

si prišiel na "orientáciu slovenského katolicizmu k Rusku" ? .... nejaký dôkaz?
 

W24

Prečo katolicizmus a rusofilstvo sa na SK objavuje spoločne?
Pri etablovaní nových politických entít po r.89, výrazné miesto zastával p.Čarnogurský.Napriek nadbiehaniu Mečiara cirkevným kruhom,Čarnogurský - laik s výrazným vplyvom v katolíckom obyvateĺstve,
bol propagandisticky Mečiarom, i Ficovými voličmi zneužitý ideologicky ako likvidátor fungujúceho soc. poĺnohospodárstva. Táto nepravdivá propaganda voči Čornogurskému paradoxne upevnila jeho vplyv v katolíckom silnom jadre.Najpodstatnejšie :Čarnogurský a rusofilstvo je synonymum.Vývoj KDH s týmto nekorešponduje, keďže tam nakoniec ešte dochádza k atomizácii po návrate KDH europoslancov.(5 Slovákov,5 polit.strán)
 

to je dôkaz?

uletený Čarnogurský?

Jeho politická pozícia nekorešpondovala s jeho nepopularitou.
 

W25

Snažil som sa nájsť Mikloškove orientovanie v otázke rusofilstva.
Pripadalo mi to zahmlené.
Symptomaticky v katolíckom spoločenstve čas je entita,kde 70 rokov nič neznamená a preto orientácia Mikloška i na Kolakoviča môže vysvetliť jeho postoje i postoje slovenských kňazov.
Kolakovič, jezuit, vášnivý rusofil chorvátskeho pôvodu v r.1943-45 žil na Slovensku a v Prahe,zúčastnil sa SNP.Jeho vplyv na katolíkov je doteraz výrazný i založením skupiny Rodina. Skrátene sa vyjadruje pojmom:aktívne žité kresťanstvo.
Znamená aktívne sa zúčastniť tvorby spoločenského priestoru.
V dnešnom politickom svete jeho odrazom je snaha cirkvi zúčastniť sa tvorby zákonov.
Svet Kolakoviča v 1945 bol idealizovaný Sovietsky zväz.
Mal snahu stretnúť sa zo Stalinom v Moskve, kde veril v nejaký prielom v ideológií smerom ku kresťanskejšiemu svetu.
Pomerne dobrodružný priebeh r.1945 tak tak prežil bez ujmy a ušiel na západ.K Rusom sa nikdy potom nevyjadril zmenom postojov a na Slovensku ostal jeho odkaz na pozitívnu zmenu sveta trebárs i s komunistami.Nemám to hĺbkovo naštudované, ale Mikloško v článku o Kolakovičovi viac menuje osoby ktoré boli v Rodine a nie o sledovaní ich ideí.
 

už asi rozumiem

ale je to prísliš krkolomná myšlienková cesta k vete o "orientácii katolicizmu k Rusku"

A už vôbec to nič nevypovedá o Mikloškovi a jeho voličoch a ich "orientácii k Rusku".

Neviem veľľa o Kolakovičovi, niečo som si dohľadala.
Mala som z toho dojem, že misia, o ktorú usiloval bola skôr o tom, že v Rusku kresťanov a hlavne katolíkov prenasledovali.
 

dokonca

si myslím, že na sympatiách k Putinovi a jeho Rusku sa podpísal sentiment za socializmom a desaťročia učenia prekrútených dejín, kde Rusi boli mierotvorcovia ... čo je hlúposť

Možno podobne, ako Slovenský štát a Tiso straší v hlavách náckov - tak Putin v hlavách boľševikov.

Ale katolicizmu ako takému (neviem čo tým presne myslíš) to ťažko pripíšeš.
 

 

Bol to hlavne naivizmus možno od čias keď sa Rusi prehnali Europou v boji proti Napoleonovi.
Citovosť a hĺbavosť Rusov daná slovanskou náturou, umocnená dlhým obdobím feudálneho systému,keď zbytok Európy cez éru priemyslovej revolúcie prechádzal plynulo do revolúcie konzumu ich idealizovala.
Občas to bolo priveĺa alkoholu,občas pre Rusa bolo nemysliteľné žiť pragmaticky anglosaským spôsobom.Vec viery bola dôležitá i v dobách stalinizmu.Vždy hľadali a verili v Gaspadina a jeho postava im splývala s vládcom Ruska.
 

 

Mnohokrát to nie je o vplyve Kolakoviča za vojny,ale Mikloško a Čarnogurský ovplyvnili mnohých ďalších.
Kolakovíč a jeho dobovo svieži vplyv, napr.bol priamo podporerný pápežom,čo sa už Bezákovi nestalo.
Kolakovič zas riskoval za svoje naivity vlastným životom.
Vysoko pravdepodobne nemal dostatok informácií.
 

čo konkrétne ovplyvnil

Mikloško?

Hovoríš pre mňa v inotajoch.
 

lenže

prvé prikázanie hovorí, že "nebudeš mať iných Bohov" .... takže ak niekomu splýva Boh s vládcom Ruska - tak to nie je kresťan
 
Hodnoť

no dobre, už

sa hra na šachovnici "prezident" rozohráva a niektoré figúrky už sú mimo hru. Čo sa týka A.Danka, nehrá mu do karát ten "kúpený" doktorát. Tak to asi jeho tím vyhodnotil, že zobchodujú so SMER-SD prezidenta. SNS podporí Šefčoviča, a vláda schváli peniaze na modernizáciu armády. Existuje však riešenie, kedy A.Danko by mohol zahrať najvyššiu politickú hru a získať omnoho viac. Lebo platí, že aj "menšia špina" môže byť vnímaná pozitívne, keď prekryje "väčšiu špinu". Čo bráni Dankovi prísť ku šachovnici a zhodiť na nej ešte všetky hrajúce figúrky? A vyhlásiť novú hru, ktorú si zahrá? Čo by sa stalo na politickej šachovnici, keď by Danko odstúpil ako predseda parlamentu, súčasne vystúpila SNS z vládnej koalície a súčasne Danko by kandidoval za prezidenta? Politické figúrky Fico a Bugár by to už nerozchodili... Danko by získal nový politický kapitál ako osoba a pre stranu SNS významný nový koaličný potenciál. "Za zásluhy" pri porážke ficizmu a harakteru... Aj účasť v druhom kole prezidentských volieb by bola super odmena...
 

 

A Vaše príspevky vyzerali tak normálne - od Danka sa dá čakať aj nemožné ale keď verejne povedal, že nebude kandidovať na prezidenta tak to už nemôže len tak zmeniť ani on...
 
Hodnoť

 

Teodor neblázni.
 
Hodnoť

Konzervatívni liberali a katolici

Za Mikloško. To by bolo. Žiaľ, nie je biedny ako my takže ho nechceme.volime podpriemer
 

 

Počul si ho dnes v TA3? Počul si, ktoré osobnosti ho vyzvali, aby kandidoval? Ako tam nešikovne priplietol Šeligu? Nikto mu neberie jeho zásluhy za sviečkovú manifestáciu, ani za to ako viedol parlament. Je to taký staromilec. Jeho doba prešla pred 20 rokmi. Silne mi pripomína Melníka, ktorého tiež oslovovali "osobnosti". Bol to dobrý vedec a dopadol ako idiot. To čaká aj staromilca F.M.
 

<< < 1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre