SME

Diskusia k článku: Košický ústavný pučík

Ústavný súd obracia zavedený ústavný systém.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
22 príspevkov

  • Pozorovateľ_851555

    Keď Slovensko, resp ČSSR prešvihlo

    možnosť vysporiadať sa s komunistickými sudcami a prokurátormi, tak by táto zásada mala platiť aspoň teraz. lebo súdy sa takto nikdy neočistia od kreatúr. začať by sa malo ústavným súdom. A to hneď. Žiadny komunista - terajší či bývalý by sa sudcom stať nemal.
  • pumpelnikel

    Nie som právnik

    ale nie je ústavodárnym subjektom parlament? Ústavný zákon JE SÚČASŤOU ÚSTAVY a Ústavný súd ho môže len vykladať a nie zrušiť. Tvrdím konzistentne, že skutočnými vládcami v štáte sú právnici. Majú v rukách súdnu moc a toto je pokusom zbaviť sa akejkoľvek kontroly nad ňou. Bez preháňania to možno označiť za protiústavný puč právnikov proti vláde ľudu z ktorého pochádza podľa Ústavy všetka moc. Generálny prokurátor by mal konať kým nie je neskoro.
    • tan tan
      Prémium
      Suhlasim, ako moze byt ustavny zakon v rozpore s ustavou ked je ustava. Mozu byt zakony v protiklade ale nemoze byt protiustavny. Normalne skutocny vladcovia tejto republiy. Ja viem, ze tento bordel mnohym politikom vyhovuje, ale to ozaj ludia nevidia. Velmi dolezite rozhodnutie a ovce si bud nevsimaju alebo tlieskaju :/
    • babs
      Existujú určité vyššie ústavné princípy, ktoré majú mať prednosť aj pred vôľou 90 poslancov. Napríklad keby parlament odhlasoval aj ústavnou väčšinou zrušenie práva na život, zrušenie zákazu mučenia, zrušenie slobodných volieb alebo zrušenie deľby moci, takáto zmena by bola v rozpore s vyššími ústavnými princípmi, hoci by aj formálne bola prijatá formou ústavného zákona. Podľa mňa je dobré, že máme inštitúciu, ktorá by bola schopná takúto svojvôľu zvrátiť, nie je za tým žiadny puč.
      • pumpelnikel

        Až na jednu

        maličkosť. Bez vzájomnej kontroly nositeľov moci niet demokracie. Kto kontroluje Ústavný súd? Ústavný zákon sa stáva súčasťou Ústavy a Ústavný súd môže Ústavu len vykladať a nie meniť. Všetka moc pochádza z ľudu a ľud priamo volí svojich zástupcov v parlamente. Súdna a výkonná moc dostávajú mandát už len sprostredkovane cez parlament a prezidenta voleného tiež priamo. Takže Ústavný súd narušil deľbu moci a som zvedavý aká bude reakcia. A tvoje argumenty sú čiste špekulatívne nehovoriac o tom že ako členská krajina EÚ máme medzinárodné záväzky ktoré tvoje špekulatívne príklady zakazujú. Teraz však ÚS vyňal sudcov spod kontroly čím sa súdna moc stala nekontrolovateľnou. V skutočnosti sa stala nekontrolovateľnou neformálna personálna únia absolventov právnických fakúlt čo je v príkrom rozpore s trojdelením moci. A to už nehovorím o tom, že právnici sa môžu podieľať i na zákonodárnej a výkonnej moci. Pritom ľudia vzdelaní v inom odbore nesmú vykonávať povolania tvoriace súdnu moc. Z toho vyplýva, že právnici si uzurpujú väčšinu moci v štáte a zbavili sa aj väčšiny kontroly. To nie je demokracia, ale jej právnikmi stvorená karikatúra.Bodka.
        • babs
          "Všetka moc pochádza z ľudu a ľud priamo volí svojich zástupcov v parlamente" Inými slovami povedané - vyhraj voľby a môžeš všetko. Áno, takto to chápe Fico a Danko, a ty. "Súdna a výkonná moc dostávajú mandát už len sprostredkovane cez parlament a prezidenta voleného priamo" Nie celkom. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že zatiaľ, čo do parlamentu môže kandidovať hocikto, aj bez vzdelania, alebo s nanajvýš pochybným vzdelaním a inteligenciou (viď - Danko, Kotleba, celý poslanecký klub ĽSNS, Kollár, Matovič, atď.), ústavným sudcom sa môžeš stať len ak máš na to potrebné vzdelanie a máš minimálne 15 rokov prax v právnickej profesii. Legitimita ústavného súdu pindať do vecí a do toho čo schváli parlament sa neodvodzuje od toho, že tých sudcov volil parlament (to platí možno tak v prípade Lašákovej, ktorá tam nemá čo robiť), ale od ich odbornosti. Ústavní sudcovia si neuzurpujú žiadnu moc, oni nemôžu schváliť žiadny zákon, len posudzovať zákony, ktoré schváli parlament. Je to štandardný inštitút kontroly ústavnosti v demokratickej spoločnosti a právnom štáte. Nedávam za to bodku ako ty, predpokladám, že ešte príde nejaká reakcia v štýle "vyhraj voľby môžeš všetko" a "Fico s Dankom môžu schváliť hocijaký zákon, aký sa im zapáči".
          • pumpelnikel

            Typická ukážka

            hulvátskeho spôsobu “diskusie”. Okamžite osobný útok “Fico, Danko a ty”. Od teba si to kedykoľvek vyprosím ja som argumentoval slušne. Tipujem že si právnik pretože naznačuješ že právnici sú napríklad v porovnaní s poslancami, vzdelancami. Nuž taký Danko, Laššáková a našli by sa ďaľší sú príkladom vzdelanosti. Ja mám inžiniersky diplom z techniky a xyz skúšok z vysokej matematiky, fyziky, chémie atď na rozdiel od “vzdelanca” právnika ktorý svoje skúšky “modeluje” miesto toho aby musel bezchybne vypočítať napríklad zložitý integrál. Nikdy som nepovedal vetu vyhraj voľby a môžeš všetko takže také “argumenty” si strč za klobúk. A pri tých invektívach zabúdaš argumentovať. Komu sa zodpovedá súdna moc, Najvyšší a Ústavný súd? Volia ich na 12 rokov čo je čas ktorý uplynul od uchopenia moci Hitlerom po rok 1945 a totálnu devastáciu Nemecka. A prečo neformálna právnická personálna únia obsadzuje všetky tri piliere demokracie. Tvoje rečičky sú len bezobsažné floskuly. Áno Ústava jasne hovorí že všetka moc pochádza od ľudu a to platí aj pre teba , platilo pre zlodeja Pašku Fica Danka a nemôžeš všetko. Bodka!
          • pumpelnikel

            A ešte dovetok

            prinášam citát z komentára Petra Schutza ktorý mi pripadá celkom vhodný na danú situáciu. “S nálezom, že „implicitnému materiálnemu jadru Ústavy SR nemôžu odporovať ani ústavné zákony“, ale vyvstane problém, ak sa ho zákonodarná či výkonná moc rozhodnú nerešpektovať, čo sa vylúčiť nedá. Aj so zdôvodnením, že kompetenciu siahať do ústavy si súd pridelil sám. Respektíve, že to nie je žiadna demokracia, kde sedem sudcov (väčšina) je viac ako 90 poslancov.” Ústavný sú konal svojvolne a nie po prvý krát. Opakujem teda otázku kto kontroluje Ústavný súd?
  • sedo

    Stací

    sa pozriet co za osoby sedia v parlamente a majú zákonodarnú moc... Vacsina je tam len na zdvíhanie rúk... A tí dalsí si vymyslia zákony podla chuti, nieto este overujúc si, ci sa neprotirecí ústave... Ale akí volici, taký parlament...
  • nebo
    Prémium

    má to aj inú súvislosť

    Týmto rozhodnutím ústavní sudcovia vlastne vyhlásili, že sú štát v štáte a že majú byť mimo akéjkoľvek kontroly. Argumentovať tým, že bezpečnostné previerky zasiahnu do nezávislosti rozhodovania je demagógia najhrubšieho zrna. Veď práve bezpečnostné previerky mali zabezpečiť, aby sa nestali sudcam,i ľudia, ktorí by boli v budúcnosti vydierrateľní. V oblasti justície sa po roku 1989 urobila veľká chyba, že sa komunistickej justícii ponechala hneď osobitná pozícia vo veľkom rozsahu. Od totality k demokracii sa treba prrepracovať postupne a v justícii to malo byť kontrolnymi mechanizmami štátu. Sudcovia sa nemôžu stavať do pozície ľudí s výnimočnosťou práv bez kontroly.
  • 894686
    Teraz sa na naplno prejavil charakter sudcov. Bez chrbtovej kosti. Myslia len na vlastné záujmy a na príjmy. Prečo by mal sudca, ktorý má vysoký príjem aj za to, že je rizikovým povolaním ( toto riziko je už zahrnuté v príjme ), mal ešte k starobnému dôchodku dostávať cca 800 EUR ako sudcovský príplatok, keď my bežní ostatní musíme žiť len z toho, čo nám vypočíta sociálna poisťovňa ?
  • 1366558
    Prémium

    Kto za mladi

    čítal Zagorku a napr. jej Gričskú čarodejnicu vidí analógiu medzi stredovekou prokuratúrou a súdmi a súčasným stavom. Vtedy, ako veľmi mladý človek som si "naivne" myslel, že toto je možné len v stredoveku. Už po normalizácii (ešte stále mladý a naivný) som si uvedomoval, že aj v tejto modernej dobe to v tomto segmente nemusí byť všetko celkom OK. Ked spravodlivosť zobral do rúk človek, ktorý teraz chce byť prvým mužom v štáte ( a ktorý spravodlivosť systematicky láme na kolene )som si povedal, že stredovek už je tu. A teraz, po tom všetkom, čo sa deje v súdnictve a na prokuratúre tvrdím, že 30% národa tento stredovek zjavne vyhovuje, 30% je to jedno ( len ked je na chleba) a našich 30% túžiacich po slobode a spravodlivej spoločnosti je tým ostatným na smiech. Ak niekomu chýba 10%, vie kde ich hľadať.

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 546
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 218
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 095
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 959
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 536
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 856
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 197
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 1 738
  1. Radoslav Medzihradský: Exaktnosť v médiach a politike
  2. Marian Vojtko: Každý nový pápež niečím prekvapí.
  3. Zuzana Berger: Maslowova pyramída v Keni neplatí: Príbeh školy zrodenej na skládke
  4. Dušan Koniar: Kde si Šutaj nie je istý, tam to Eštok poistí
  5. Vladimír Hatara: Úbohý "suverén" ...
  6. Jozef Javurek: Moja aktuálna knižná kultúra
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Pavol Burda: Poceluj menja
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 967
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 765
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 464
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 394
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 998
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 857
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 907
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 876
  1. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  3. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  4. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  5. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  6. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  7. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  8. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?