SME
Pondelok, 14. október, 2019 | Meniny má Boris

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Visegrád sa stále spamätáva z prechodu do demokracie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja by som tiež vedel napísať blog na tému "ako si multikulturalizmus dáva gól do vlastnej brány".

A môžem sem dať aj krátku ukážku:

Jednou zo základných premís je, že miešanie kultúr je obohacujúce. Tvrdíme, že každá kultúra má svoje silné stránky a slabé stránky, pričom ich zmiešaním vieme posilniť silné stránky a potlačiť slabé. Často argumentujeme Novým svetom a ak treba, vytiahneme aj Rakúsko-Uhorsko, prípadne multikultúrny Prešporok.

Zároveň sme svedkami ustupovania (prepáčte mi za výraz) kultu bieleho heterosexuálneho muža v prospech alternatív, pretože biely heterosexuálny muž doteraz zažíval hegemóniu, ktorá je neželaná a potláčala ostatné alternatívy.

Dobre.

Predstavme si Bratislavu v roku 1990. Príde sem prvý predavač zmrzliny z Albánska. Je iný, má iné zvyky, iné náboženstvo a zmrzlina, ktorú robí je špecifická a iná od našej. Máme ho tu vítať? Máme ho haniť? Zhodneme sa, že sme tolerantní a že tu má miesto.

Teraz príde Talian s prvou pravou pizzeriou. Máme ho vítať? Máme ho haniť?

Aaaa už prichádza Xian Xe so svojou čínskou kuchyňou. Vítame ho? Haníme ho?

Sme tolerantní a títo jednotlivci sú skutočne prínosom. Ukazujú nám alternatívu, inú kultúru a zároveň umožňujú miestnym poznať svet. Títo dotyční sa zároveň integrujú a nepredstavujú žiadny problém.

Sme takí farební, rôznorodí a jedineční a svet je krásny.

Do tohto momentu sa teším s Vami. Ale predstavme si rok 2190 o 200 rokov neskôr. Pri súčasnej hegemóniu multikulturalizmu (lebo ktokoľvek ho spochybní, alebo vyzve, aby sme to hamovali je v princípe fašista) bude ako vyzerať tá Bratislava.

Nebude to jedna sivá rovnaká sterilná spoločnosť ako bude vo Viedni, v Kyjeve, Berlíne, Madride, Washingtone, Budapešti? Bude svet skutočne farebný ak budeme mať v každom meste/štáte rovnaký podiel ľudí každej rasy, každého náboženstva, rovnaké množstvo homosexuálov, rovnaké druhy jedál.

A spýtam sa opačne. Som skutočne nevzdelaný fašismom poznačený nedemokrat ak tvrdím, že chcem ísť do Talianska na skutočnú taliansku pizzu a nepotrebujem ju mať v Bratislave. Fakt som takýto niemand ak tvrdím, že si chcem pozrieť právu kapueru v Brazílii? Pozrieť si Africké tance v Kongu? Som fašista ak si chcem pozrieť starobylé mešity v Iráne?

Som skutočne antiliberálna konzerva ak poviem, že nechcem aby sa kult bieleho muža šíril do Nigérie, Indonézie alebo Vietnamu? Že nepotrebujem tancovať africké tance v Bratislave a zvládnem život bez halušiek v Pekingu?

Lebo toto je pre mňa skutočne farebný svet a nie to sterilné zmiešanie všetkých farieb na palete do hnedej farby a tvárenie sa, aký sme pokrokový farebný a dokonalý. Raz to zmiešame a už to niekdy neodmiešame. Chceme skutočne byť len Pozemšťania cez kopirák? Nebola by to škoda pre naše deti? Nie je fakt hriechom zobrať a zahodiť tú unikátnosť každej kultúry, ktorá vznikala každá sama bez vzájomnej interakcie?

Dobre, majme na Zemi miesta, kde sa kultúry miešajú a ťažia z toho maximum. USA sú toho krásnym príkladom, že to funguje. Ale mala by to byť alternatíva z mnohých a nie doktrína, či axioma.

Píšem hlúposti?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Šírenie

kultu bieleho muža v Kongu celkom určite nehrozí, keďže základnou premisou multikulturalizmu je "Afrika Afričanom, Ázia Aziatom, Severná Amerika a Európa všetkým".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Napisal si to dobre a len dodam ze ludia ktori podporuju tuto nasilnu multikulturu by sa mohli vymienat za ludi z krajin ktori sem prisli. Takto by to malo zmysel. :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to si pekne pomiešal

predsa multikulturalizmus nie je to, že všade je všetko.
To je o tom, že ak príde na slovensko africky masaj tak to nie je hrozba. Neprišiel tu zrušiť veľkonočnú šibačku, ale ak nechce nemusí sa jej zúčastniť.
To nie je o tom, že povinne musíme zjesť 3 čínske jedla, 2 kebaby, jedno moroženoje a 17 mravcov. Môžu nám to ponúknuť a nie je to ohrozenie rezancov s makom a my sa rozhodneme, že si dáme maďarský guláš.
Raz bol v telke český cestovateľ, ktorý prišiel na najvyššie položenú chatu na Kilimandžáre a zistil, že chatára tam robí Slovak, ktorý ponúka aj bryndzové halušky. Ale pre Teba z toho nevyplýva povinnosť v Bratislave konzumovať africké pavúky na ražni.
Multikulti to je ako spieva Marika Gombitová...ži a nechaj žiť...
TAkže Ti odpovedám na Tvoju otázku: Áno píšeš hlúposti, ale ako múdro.

Ale som rád, za príklad spojených štátov, kde to funguje a prináša plody.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hm...

Hm, pokiaľ dobre rozumiem, tak by sme tu nemali mať ani kolumbijskú kávu, americkú Coca-Colu, arabskú naftu atď. V skutočnosti celé dejiny sú výsledkom vzájomnej interakcie. Neraz i násilnej, v lepšom prípade riadenej autokratickými vládcami. Však aj to tunajšie dominantné náboženstvo na Slovensku bolo na začiatku židovské, jeho centrum je v talianskom Ríme a do našich končín ho priniesli vierozvesti z tureckého Istanbulu. Kam sa podeli Perún, Stribog, Svarog a ďalší slovanskí bohovia?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

písal som narýchlo a spola žartom

šiel som na obed, ale už som sa najedol.
Ono ten multikulturalizmus funguje bez ohľadu koľko múdrych hláv okolo toho tára.
Zemiaky máme z ameriky, ryžu z číny,šošovicu priviezli turci, paradajky a papriku máme tiež z ameriky. A to nemusím spomínať len veci, ktoré sú tu dávno, možno nechceš tancovať africké tance, ale keby Ti na plese hrali čisto slovenský folklór tak by si asi nejasal.
Preberáme rastliny, recepty, piesne, tance, módu, filmy, hudobné nástroje, ale aj algebru, výdobytky techniky, lieky, medicínske postupy. Nielen to židia dali svetu zákon, kresťania lásku, moslimovia by chceli priniesť spravodlivosť, tým chcem povedať, že preberáme aj náboženstva alebo aspoň ich časti. Keby len
Chceš pozerať mešity v Iráne, ale rád by si sa tam cítil bezpečne bez strachu, že Ťa dokope nejaký miestny bojovník proti multikulti.
Multikulturalizmus a spolunažívanie v úcte je normálne tie reči okolo sú choré.
Svet ako ostrovy autonómnych kultúr, ktoré na seba zazerajú, vzájomne sa neznášajú, ani sa mi nechce ďalej o tom písať, strašná predstava.
Čím viac nad tým rozmýšľam, tak všetci čo sa tu oháňajú, vlastenectvom, tradíciami, svojbytnou kultúrou, národom a ja viem čím ešte aby dokázali, že ľudia nie sú schopní navzájom žiť v úcte, ale musia sa medzi sebou, biť, zhrýzať, celé je to choré nakazené neznášanlivou politikou, tí ľudia si nechali do srdca nakvapkať jed.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No,

vidno, že ste po obede, mozog je ešte odkrvený...ak si niekto mýli medzinárodný obchod s multikulturalizmom, nuž, čo k tomu dodať...recepty,hudba, piesne, móda či filmy , ktoré sú v kurze v Európe a USA sú, až na drobné výnimky, európskej či americkej proveniencie. Popularita ázijskej kuchyne je najmä v tom, že sa dá zabaliť do papierovej krabičky a jesť na ulici, o úrovni napr. indickej kuchyne hovorí aj to, že snáď najpolpulárnejšie jedlo v indických reštikách v UK je vindaloo...portugalského pôvodu. Beethoven, Mozart či Smetana sa hrajú po celom svete, celý svet sa oblieka podľa európskej módy, zatiaľ čo na prehliadku čínskej módy by veľa ľudí nenalákali, takisto na koncert africkej hudby (možno okrem pár etnozúfalcov). A akéže to prelomové výdobytky techniky, lieky či medicínske postupy Európa či USA preberalo a od koho? Algebru, budiž, ale aj táto je len pokračovaním gréckej aritmetiky...rastliny nám v drvivej väčšine priviezli európski cestovatelia a objavitelia. To náboženské okienko škoda komentovať, keďže je to čistý blábol.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Nie je to pre nich súbor politík, ktoré sa líšia od krajiny ku krajine a medzi jednotlivými vládami, ale skôr jednoduchý súhlas, že rozličné kultúry by mali spolunažívať."

ak tomu dobre rozumiem, multikulti je subor politik konkretnej krajiny?
cize nie slobodne spolunazivanie obyvatelov ale statom riadena politika ako zit?

este vacsia kravina nez sme sa obavali.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Autorka spravila celkom

dobrú analýzu, prečo multikulturalizmus nefunguje. Je to čaro nechceného. V snahe podporiť multikulti, ukázala, že je to pre ľudí cudzie z dôvodov, ktoré sú pre ľudí bazálnou platformou, viac ako materialna prosperita, veci ako viera, tradície, vlastenectvo, ktoré boli celé stáročia brané ako cnosti a preto ich máme v génoch sa nedajú iba ta vymazať a nahradiť novou ideológiou celoplanetárnej jednoty, prosperity a solidarity. Je to neprijateľné a ubíja to prirodzený naturel človeka. A preto to ĺudia berú ako utópiu, podobnú komunizmu,alebo socializmu s ľudskou tvárou. Dosť dobré sa mi zdajú aj argumenty diskutéra horí vlačik horí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Svet

multikulturny je a je to tak dobre.
Na jednej strane existuje krovak, na druhej strane eskimak a inde zase madar a ziju vedla seba na zemeguli.
Multikulturalista si mysli, ze" vedla seba" znamena nielen na zemeguli, ale aj na jednom kontinente, alebo homogenizujme dalej a vedla seba znamena v jednom state, v jednom meste, na jednej ulici, alebo dokonca v jednom panelaku, alebo dokonca v jednej rodine.
Cim ma byt, alebo je stupen homogenity vyssi, tym maju byt kultury vzajomne tolerantnejsie. Je to v reale takto ? Myslim,ze nie je.
Dokaze sociolog kvantifikovat stupen tolerancie kultur a porovnat to so ich vzdialenostou "vedla seba" ? To by som chcel vidiet.
Eskimak moze, alebo absolutne nemusi byt kompatibilny s pygmejom a predsa im
multikultira funguje uplne v pohode s barierou menom vzdialenost.
Dajte ich na jednu ulicu a bude to fungovat?
Dalsi pohlad je z aspektu : tolerovat tolerujuce,alebo tolerovat netolerujuce, alebo netoleravat netolerujuce.
Odpoved na to je : to prve je fungujuca multikulti spolocnost, to tretie je tiez fungujuca multikulti spolicnost,ale v inom meritku a to druhe sa nazyva sebevrazda.
Bezbrehy multikulturalizmus vobec nepredpoklada druhu alternativu, asi nepozna historiu, ani pritomnost, ale automaticky predpoklada nejaku rovnaku kvalitu vsetkych kultur a intoleranciu, ktoru prisudzuje len belochovi zvlast s V4 sa snazi liecit dovozom kultur, ktore maju intoleranciu zakotvenu zakonom.
Ked mam nieco tolerovat, tak musim najprv zit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pokúsim sa byť maximálne slušný

a tak len skonštatujem, že tento článok je len úbohou znôškou bludov.

Pokiaľ nás autorka chce viniť zo všetkých hriechov fašizmu, xenofóbie a rasizmu, tak ju pekne poprosím, aby mi vysvetlila, prečo nemáme nič napríklad voči Vietnamcom, ktorí u nás žijú v podstate už desaťročia. Integrovali sa, sú pracovití a snaživí a ich deti sa poväčšinou v školách učia lepšie ako naše.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

neuveritelne ze takito nazor dostane tolko priestoru,sme uz naozaj nedokaze prekvapit a teketo nazory sa snazi pretlacat k ludom,otazka je preco asi? pani pisatelka nema ani sajnu o dejinach europy,inak by takto splietat nemohla,od nepameti je tu suboj velmoci,kolonie atd kde mi slovaci,madari,cesi a poliaci sme ziadnu koloniu nikdy nemali,takze my sa mame podielat na utecencoch? to mysli vazne? a na koniec uz len domnievat sa ze moslimovia k nam idu sirit lasku a mier ha hsa ha nonsens co je toto za platok,nazorY ako ma tato teta patria na psychiatriu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

autorka tu multikulturalizmus

prezentuje ako západnú hodnotu, v skutočnosti západ ešte koncom 80-tych rokov, keď u nás padol komunizmus nejako prehnane multikultúrny nebol. Určite nie v dnešnom slova zmysle. Väčšina tých dnešných progresívnych hodnôt sa začali postupne presadzovať až od 90-tych rokov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A napríklad takto to vyzeralo

v Hamburgu, teda druhom najväčšom nemeckom meste, najväčšom nemeckom prístavnom meste a v tom čase najväčšom meste vo vtedajšom Západnom Nemecku ešte v 70-tych rokoch:
hhttps://www.youtube.com/watch?...
Žiadne multi-kulti. Po multi-kulti ani stopa. Nevidím tam prakticky žiadnych farebných, o moslimoch už ani nehovorím. Žiadne zahalené ženy, jediné ženy so šatkou na hlave boli staré Nemky na trhu. Vačšina žien na ulici oblečení v sukni alebo v šatách. Prakticky úplne homogénna spoločnosť, ktorá mala iné hodnoty než dnešná.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ach jaj,

az si to precita Merkelova, konecne pochopi, ako to myslela s tym svojim multikulturalizmus zlyhal.
Ku wir schaffen das, dalsiemu povestnemu vyroku sa genderova ideologicka dennika nevyjadri?
Alebo povedzme k tomuto?
https://www.gatestoneinstitute...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ideova linia kulturneho marxizmu

A SJW nepusti. Konecny ciel je rozklad zapadnych hodnot a zivota zvnutra a nahradenie homogennych populacii nehomogennou diskordantnou masou ktora sa bude lahsie ovladat novodobej laviciarskej globalistickej slachte...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mimochodom, tu *ramcovu* dohodu

OSN o migrantoch okrem V4 *hystericky+ odmietli aj take multikulti baaty ako USA a Australia. Asi aj tieto dve krajiny, zlozene z imigrantov zo všetkých kútov sveta su zapecnicko-zadubene a nerozumeju pozitivam *tranzicie*...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobre. Postoj povedzme Nemecka alebo Francuzska sa v tejto otazke dost lisi od nasho. Ale.. dam zakernu otazku: keby mali napr. Nemci moznost (cisto hypoteticku) zmenit svoju krajinu na taku, kde by bolo minimum migrantov (ako povedzme u nas), cize napr. vratili by sa v case do r. 1970, na zaklade doterajsich skusenosti s multikulti (schvalne nepisem, akych) urobili by to? Lebo vsetci vieme, ze Nemci maju uplne iny postoj ako my, lenze s takym mnozstvom pristahovalcov (z ktorych su niektori uz 3. generacia) ani iny postoj mat velmi nemozu, nakolko to by viedlo jedine k tomu, co tam mali v r. 1933-1945...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

kepplova ?

Zuzana Kepplová je od mája 2015 redaktorkou publicistiky a komentátorkou denníka SME. Vyštudovala dramaturgiu a scenáristiku na bratislavskej VŠMU v ročníku Dušana Dušeka a Jozefa Puškáša. Doktorandské štúdium absolvovala na katedre rodových štúdií na budapeštianskej CEU a katedre kulturológie na Stony Brook SUNY.

Cize - skola 0 bodov
Skusenosti z prace : 0 bodov


Verim, ze tento dennik zanikne aj s panom z piatej eveňju a potom aj pani Kepplova zisti, co je realita beznych ludi, ktorym chceme zavesit s imigrantami z bohviekial dalsi problem navyse, kedze ani netusime, ako vyriesime stale rastuci romsky problem..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Gender studies hahaha

Tak toto vysvetluje vsetko. Tieto odbory na americkych univerzitach su indoktrinacne centra pre neomarxizmus, feminizmus, identitarstvo a ine - izmy. Komunistom v CSSR pred 1989 sa mohlo iba snivat o takej urovni indoktrinacie na nasich univerzitach...
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre