SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mlčme, ak veríme, že práva diktátora sú viac ako práva obyčajných ľudí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Ak chce skutočne medzinárodné spoločenstvo niekde zasiahnuť, asi by vhodnejší objekt na zásah ako Venezuela bol Jemen - kde už relatívne dlho a prakticky za nezáujmu svetových médií umierajú ľudia, hladujú celé oblasti a dospelo to tam k jednej z najhorších humanitárnych katastrof za posledné obdobie. Bez záujmu komentátorov a sveta... A krvavá vojna tam pokračuje. Aj v súčasnosti.
Oproti Jemenu je Venezuela s dvomi hádajúcimi sa o post prezidenta stále sto a jedno.

Je to podobné, ako dôvody na prvú vojnu v Zálive v čase keď v Rwande umierali milióny...
 

medzinarodne spolocenstvo

v Jemene uz davno zasahuje, Ze media o tom tak neinformuju a ty o tom nevies je druha vec.

Pocas prvej vojny v zalive (1991) neumierali v Rwande miliony. Ked umierali v Rwande miliony (1994), v zalive nebola vojna.
 

 

V Jemene medzinárodné spoločenstvo zasahuje možno v tvojom sne.
Pár humanitárnych pracovníkov, to je tak všetko.
 

 

UN sa tam angazuje asi tak ako v Syrii, Iraku, angazoval v byvalej Juhoslavii a pod. Ci ty co myslis medzinarodnym spolocenstvom? Aby si tam USA, Rusko a okolite staty Izrael, Iran, Saudi spravili z Jemenu sachovnicu a rozlozili sachovu partiu o vplyv ako v inych konfliktnych oblastiach?
 

 

UN v Jemene je pár humanitárnych pracovníkov so súhlasom vedenia krajiny.

Prečítaj si najprv článok , ku ktorému diskutuješ a ku ktorému bol môj prvý komentár. Ten článok nie je o pár humanitárnych pracovníkoch vo Venezuele so súhlasom venezuelskej vlády, ale o ... citujem "...prekonané frázy o suverenite štátu, vnútorných záležitostiach, do ktorých nemáme právo zasahovať. Máme nielen právo, ale ak zbytočne trpí toľko ľudí, máme aj morálnu povinnosť..."

No a ja som reagoval na článok, že Jemen je oveľa lepší kandidát na takéto nerešpektovanie suverenity, aj s ohľadom na rozsah humanitárnej katastrofy a utrpenia ľudí, v porovnaní s Venezuelou.

Ale tebe nejde o zmysluplnú diskusiu, ale len o dokázanie si... vlastne ani neviem čoho. Asi že sa dokážeš pomstiť za tú tvoju Eriku a spol .:)

PS: s tými letopočtami si mal pravdu.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

nepodstatná vec s tymi letopočtami, bol to len príklad. Kľudne to nahraď nejakou vojnou z 94 roku.

čiže k meritu veci len súhlas s tým , čo som napísal?
 

 

Ano, suhlasim s tebou, ze prva vojna v zalive aj ked umierali v Rwande miliony boli udalosti v tom istom letopocte
 
Hodnoť

Autor zjavne netuší, čo navrhuje

Riešiť Venezuelu vpádom oslobodeneckých vojsk, 1968 v Latinskej Amerike. Oslobodeneckou armádou USA. Treba doštudovať históriu USA po 2. svetovej vojne. Zopár pomôcok - Irán, Guatemala, Salvador, Nikaragua, Čile, Argentína, Indonézia, Vietnam, Kambodža. Novodobú snáď pozná sám počínajúc Irakom cez Líbyu. Afganistan, končiac Sýriou a Jemenom.
 

 

porovnavas s neporovnatelnym. cista demagogia.
 

Poprosím argumenty

Buď si neznalý histórie alebo Ťa už dostali brainwashingom. Alebo sa opýtam inak, Ty schvaľuješ odstránenie Mossadeka v Iráne v 1953 a inštaláciu šáha Pahlávího? Aj nahradenie Arbenza v Guatemale vojenskou juntou v 1954? Či odstránenie Allendeho v Čile a jeho nahradenie fašistickým režimom Pinocheta v 1973?

Nemáš argumenty, ale obviňuješ má z demagógie. Doštuduj alebo sa nevyjadruj!
 

 

v tych statoch bola taka situacia ako dnes vo venezuele? splietas a motas vsetko mozne dokopy. ak maduro nedokaze alebo presnejsie nechce riesit krizu vo svojom state, nema co robit na urade prezidenta. politici su tu pre ludi a nie naopak. stav vo venezuele robi vazne problemy aj okolitym statom, takze nemusi nastat situacia, kedy sa bude angazovat vojensky usa, kludne to moze byt niekto od susedov, tak ako v r.1978 vietnam vstupil do kambodze a zosadil cervenych khmerov.
 

No minimálne v Iráne áno

Hospodárske embargo na krajinu (vtedy sa to nevolalo sankcie), ekonomické záujmy USA, CIA v akcii (vo Venezuele možno cez USAID), otvorená podpora opozície. Venezuela 2019 sa v mnohých aspektoch podobá Iránu 1953.
Čo Ty hovoríš, je to, že ktokoľvek na základe vyhodnotenia situácie kdekoľvek vo svete rozhodne, kto má alebo nemá právo vykonávať mandát. Vlastne nabádaš na flagrantné porušovanie medzinárodného práva o hovoríš, že to je správne a spravodlivé. No to však existujú legálne nástroje a nie pokútne prevraty bez akejkoľvek legitimity.
Len by to chcelo dohodu, ktorú nikto nehľadá.
 
Hodnoť

Marxista?

Za toto by sa nemusel hanbiť ani Blaha. Tak ideologicky prejsť od genocídy vo Rwande k chudobe vo Venezuely. A pritom tak nekorektne.
A najsmutnejšie je, že autor bol v paralele celkom blízko pravdy. Nie, nešlo o etnické vyhlásenie. Islo o boj o pôdu, ktorú vo Rwande vlastnili najmä Tutsiovia. Áno, boli vzdelanejší, “prozapadnejsi”, fyzicky odlišní- bledší, vyšší. A najmä vlastníci pôdy. Hlad Rwandu zmenil a mocnosti tomu mohli predísť. Nepredišli.

Ako niekto už písal vyššie, sú závažnejšie problémy, ako ma Venezuela. Ale to sa autor asi nedozvedel ... Asi nepasuje do propagandy. Nabudúce objektívnejšie a nie tak okato.
 
Hodnoť

No ale Blaha povedal nie,

a Lajcak stiahol chvost a kamsi sa zdekoval.
 
Hodnoť

 

Iba malä poznámka: USA prestávajú kupovať eurôpske automobily resp.uvalia na nich vysoké clá a tým stratia konkurenciescolpnosť.všeobecne vzaté blíži sa kríza automobil.priemyslu.Slovensko ovládané úzkou skupinou kleptokratov a oligarchov za výdatnej pomocí štátnych mocenských orgánov sa čoskoro stane Detroitom Európy . Na juhu Slovenska sa pred kultúrnymi či športovými akciami hráva maďarská hymna(v rozpore so zákonom) Spoločnosť je morálne rozvrátená po každej stránke.Nefunguje zdravotníctvo,škosltvo ekonomika štátu je drancovaná zmanipulovanými tendrami,zahraničnú politiku robia proruskí agenti ( Danko , Blaha,Fico ) Ústavný systém je v ruinách ( nefunčný ÚS, a aj v prípade obsadenia, tak straníckymi aparátčikmi, ktorí v žiadnom prípade nebudú mať na zreteli dodržiavanie ústavných princípov ale iba ochranu svojich chlebodarcov) Prezidenr je dlhodobo "znepokojený" mafiänskym štátom,ale nič nepodnikne, čo by mohlo narušiť jeho rodinný život( každý piatok ísť do Popradu . Čo. Bude s nami priatelia, žeby Rwanda po slovensky alebo postavíme tomu hrádzu, možno 2020 tým, že si zvolíme inú konšteláciu nesystémových, možno občianskych politikov, ktorým bude aspoň trocha záležať na ľuďoch a nie iba na vlastnom prospechu
 


Najčítanejšie na SME Komentáre