SME
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Štát niekedy pripraví aj príjemné prekvapenie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Každá líška svoj chvost chváli

S nepísanými zákonmi tzv. vrelými odporúčaniami sú tu v strednej post-totalitnej Európe dosť nemilé skúsenosti, spomeniem len doktorantské milieu, kde sa kandidátom na titutily neodporúčalo diplomovky a rigorózky navzájom opisovať alebo zadávať ako zákazku firmám zaoberajúcimi sa ich produkciou.

Takéto zákony bez sankcií na spôsob poradní pre budúce mamičky fungujú možno v prvom období nadšenia, ale čoskoro sa tu objavujú aj vedľajšie nežiadúce účinky podobne ako pri istých farmaceutických liečivách.

Spomeniem iba jeden príklad z Nitrianskeho kraja, kde je majiteľ istej stavebnej firmy spriatelený a cez dlhodobé spoločné športové projekty v miestnom futbalovom klube spojený s primátorom mesta.

Konkurenčné stavebné firmy sa ani nedozvedia o možných zákazkách mesta, možu iba zdiaľky závistlivo pozorovať ako sa nikdy nedostanú k “zákazkám s nízkou hodnotou”, alebo im je hodená z bohatého stola hodená na zatvorenie úst iba mastná kosť.

Technická platforma a vrelé o dporúčanie zákonodarcu je síce chvályhodné, ale bez kontroly a sankcií za jeho nedodržiavanie asi nebude mať dlhodobú účinnosť.
 
Hodnoť

 

cela snaha dat do zakona o verejnom obstaravani vsetky poistky proti koluzii, pre rovnost zaobchadzania, pre transparentnost naraza na ochotu obstaravatelov aj dodavatelov ferovo sutazit. Rocne sa stretnem s priblizne 300 zakazkami od malych az po velke.

Problem c. 1 je absurdnost poziadavky, aby opis predmetu zakazky bol co najpodrobnejsi. To uplne zabija kreativitu dodavatelov a vyustuje do najnizsej ceny ako jedineho kriteria. Absurdne su poziadavky na ferovost kriterii, ich absolutnu objektivnost.

priklad: predmet zakazky je vybavenie triedy nabytkom. normalny postup by bol zverejnit vyzvu a povedat ze potrebujem nabytkom vybavit triedu pre 4. rocnik ZS a vybrat si to, co sa mi z ich navrhov najviac paci. Nenormalny sposob je definovat vsetky fyzicke parametre stolov, stoliciek a skrin, kobercov, krytov na topne telesa. Po prve, zabijete moznost vlastnej tvorby dodavatela. Po druhe - obmedzite trh, pretoze ked dodavatel vidi, ze nieco z pozadovaneho vybavenia nema, kasle na to.
To sa ale da dokazat len tak, ze obstaravatelov nebudeme povazovat za spinavych zlodejov a ze ich nechame volne si vybrat, aj podla ciastocne subjektivnych kriterii (napr. dizajn, bezpecnost, trvacnost, kreativita, funkcnost). ja som presvedceny o tom, ze verejne obstaravanie je EKONOMICKY koncept, nie SUTAZNY koncept. Kto chce sutazit bude, kto nechce, nebude a ziadny zakon ho nedonuti.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre