SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Veľká noc ako sviatky sadizmu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Výborne vystihnuté a vtipne napísané, jedna z mála tunajších autoriek kvôli ktorým sa oplatí predĺžiť predplatné.
8877123
<< < 1 2 3 4 5 > >>

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

Nepochopenie

Vôbec by ma neprekvapovalo, že by autorka nemala žiadneho kupaca. Pôvodný význam zvyku je priniesť zdravie dievcatam a oslavit jar. Zaroven navstevy chlapcov umoznili ich spoznanie rodinam dievcat. Je to stale na dievcatach, ako to prebehne. Autorka sa to snažila popísať svojsky, ale vôbec nechápe o čom tento zvyk je.
 

 

Pochopil by som, keby ľudia, ktorí sa cítia veľmi tradične, symbolicky frkli pár kvapiek vody a zľahka šľahli dákou haluzou. Aj napríklad pri krstoch sme prešli od kúpania k troche vody na čelo. Slovensky "pravé" polievanie je ale vedrom vody a bitie korbáčom.

A neviem ako u vás, ale ja myslím, že k cudzým ľuďom sa už veľmi nechodí. Kedysi proste trebalo zámienky, aby sa chlapci vôbec mohli k dievčatám dostať, dnes už je spoločnosť ale trochu iná, preto mi to celé nedáva zmysel.
 

 

Kedysi to možno tak bolo, veľká noc sa týkala mládencov a mladých dievčat. Dnes ale musím povinne kupit čokolády a nachystať peniaze všetkým deťom- chlapcom z rodiny, lebo sa to patrí. Povedala som im ok, ak chcete tradície vy ma oblejete a ja vám dám každému maľované vajce. Alebo bez tradícii (v podstate také výpalné) - vy ma nebudete oblievat a ja vám dám čoko a €. Hľadajte čo si vybrali. Ak to ale niektoré ženy baví (najskôr matky chlapcov), tak ok, veď nech di slávia koľko len chcú. Mňa štve tá povinnosť...že patrí sa to...
P.S. fakt si niekto myslí že budem zdravá celý rok ak ma niekto obleje vodou???
 

nemusíš

je to o našej neasertívnosti, že nevieme odmietnuť veci, ktoré nám prekážajú ....

Prečo by si mala kupovať čokolády a dávať peniaze všetkým chlapcom z rodiny?
Treba sa dopredu dohodnúť s rodičmi, že tieto zvyky sa ti nepáčia a že kľudne tým malým chlapcom niečo podaruješ pri inej príležitosti - rovnako ako malým dievčatkám.

Problém nie sú tie zvyky - ale neschopnosť povedať si, čo chcem a čo nechcem .... a vedieť to povedať tak, aby to nikoho neurazilo.
 

No

a je po tradiciach, vybrali si evri
 

Dobrá správa,

aj ja si myslím, že autorka nevie, o čo ide. Veľká noc a Vianoce stmeľujú rodiny. Je to príležitosť na stretnutie. Sprievodné zvyky, šibanie, kúpanie...ide o to, kto má akú odvahu. Minulý rok, naši mladí, vytiahli každú dámu, a bolo celé vedro. Ony sa vlastne na to každá tešili...Pletenie korbáčov, tiež dobrá činnosť, ako si precvičiť prsty a spomenúť si na remeslo. Na záver je možné korbáč zasadiť a tešiť sa, ako zaujímavo rastie. Dívate sa na ohybné prúty vŕby a máte pocit, že aj do vás vniká jarná miazga. Upečené jahňa a poklady viníc, je to skrátka oslava života, nového a žiadostivého. Je to oslava znovuzrodenia, posolstva nádeje a zmŕtvychvstania. Ježiša, už nemusíme druhýkrát ukrižovať. Stačilo!
 
Hodnoť

 

Otočené čudo
 
Hodnoť

Chúďa Matia

Matia je veľmi nešťastný ( nešťastná) človek ( osoba).
 
Hodnoť

 

som si myslel,ze ty sa ozves:-)
 
Hodnoť

 

Dve veci... clanok resp komentar je vyplodom istym sposobom (ked to jemne poviem) zvlastnej mysle...nechcem napisat rovno ze chorej...
Druha vec ze nepochopim ze toto sa zverejnuje v dennkku ktory si hovori mienkotvorny.. clanok na urovni 8 rocnika ZS..
 
Hodnoť

Vždy

keď nejakú grandióznu múdrosť napíše táto osoba s fialovými perami, spomeniem si na dávny javorový list Petra Breinera, v ktorom si robí srandu z politickej korektnosti v Kanade.
S nadsádzkou popisuje, že najväčšiu šancu uspieť v tendri na miesto v štátnej správe má jednonohý Eskimák, ktorý neovláda žiadny štátny jazyk a má k dispozícii tlmočníka. Najviac bodov totiž dostane za svoje hendikepy.

Analogicky svetovo už asi funguje aj Sme, pretože z článkov "autorky" vyplýva, že asi dostala možnosť publikovať pre svoj progresívny vzťah k inakosti, nech už si pod tým pojmom predstavíte čokoľvek.
Lebo múdrosť, vtip, postreh či závažné informácie to nie sú.
V prípade popisu Veľkonočných zvykov skôr zúfalá impotencia v chápaní súvislostí.
Ten latex spojiť s Veľkou nocou je navyše aj grandiózny príklad nevkusu.
 

presne

a vyššie píšem, že tým sa škodí hlavne tým "iným" ľuďom ... pozitívna diskriminácia v nniektorých oblastiach ich zbavuje rovnoprávnosti viac ako ich inakosť - ešte im berie možnosť reálne zhodnotiť svoje možnosti a schopnosti, na základe ktorých by sme si ich určite vážili viac
 

keby

Matia zostala pri hudbe, ktorej zrejme rozumie - aspoň má v nej vybudovanú určitú pozíciu ako dídžejka .... urobila by pre seba aj ostatných "iných" viac ako takýmito prostoduchými článkami so sebaklamom, že tým pomáha ľuďom v podobnej situácii

Nepomáha. Naopak.
 

 

Cat woman s maľovanými vajcami? Ale to je krásny bizár :-)
 

 

Ako sa maluju vajcia na modro?? Korbacom...
 
Hodnoť

 

Už to zrušte. Nedá sa to pozerať ani čítať.
 
Hodnoť

 

Nech si kazdy olieva a sibe koho chce. Teda pokial s tym ta dotycna osoba suhlasi. Nemal by tu byt nejaky uzus, ze je to nieco co by mala zena strpiet aj ked v pripade ze je jej to neprijemne. A rovnako ani nieco, co sa automaticky ocakava od chlapa, aby nebol za "podivina".

Ja sa uz desatrocie odpracem pocasej sviatkov niekam do hor, jednak aby som sa vyhol prezieraniu a jednak aby som sa vyhol tymto tradiciam. Paci sa mi, ked vidim ze ich nejaky folklorny subor udrziava, ale nie to, ak sa to ocakava odo mna.
 
Hodnoť

 

Zásadná otázka či veľkonočné zvyky sú barbarské alebo nie.
Tá otázka ostáva bez ohľadu na článok a kto ho píše.
.....................
Podľa mňa sú barbarské a od detstva veľkonočný pondelok neznášam.
Striasajú ma aj pondelkové spravodajstvá, na každej TV stanici, ako sú olievané dievky vedrami a korbáčované. Neubudne z nich, je to pravda, ale je to predvádzanie hrubého násilia.
.....................
Skutočne sa dá pochopiť, prečo sme povedali istambulskému dohovoru NIE
Sme primitívny národ a milujeme násilie....
 

<< < 1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre