SME
Štvrtok, 23. január, 2020 | Meniny má Miloš

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Máte málo dlhov? Obráťte sa na Ivana Mikloša (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

neviem

sa zbaviť pocitu, že mikloša vyprovokovali k porovnaniu v denníku sme. preto napísal, čo napísal, a keďže si nemohol do sľubotechny progresívcov kopnúť, kopol si do sulíka. aj v titulku sa zázračne objavilo iba kopnutie do SaS. Ale to všetko je vrámci neplatenej kampane za PS/Spolu dovolené.
nuž, mne sa viac páči to, čo hovorí sulík, pretože eu nedodržiava nič, na čom sa dohodla
 

 

To, čo napísal Sulík, sa dá zhrnúť rýchlo, ľahko a zrozumiteľne - Sulík stále nerozumie nielen písanému textu, ale aj ekonomike rozumie na úrovni Excelu. Prečo?

Nuž preto, že Mikloš písal o tom, že problémom, kvôli ktorému dáva prípadná federalizácia dlhov význam, je to, že dnes sa z Eurozóny v podstate nedá vystúpiť. To znamená, že dlhy v podstate sú určitým spôsobom federalizované, len ten spôsob je taký, že tie dlhy je problém riešiť a tlačia sa ako snehová guľa.

A teraz kde excelovký rozmýšľajúci a texty zle čítajúci Sulík urobil chybu - Miklošov návrh bol o kombinácii - v mene pomoci Euru by nebolo úplne odveci tie dlhy federalizovať a vyriešiť, ale ZÁROVEŇ S TÝM upraviť zákony/zmluvy o EUROZÓNE tak, že ak by chceli štáty naďalej robiť dlhy, tak ich bude možné z Eurozóny "VYHODIŤ", aby už viac menu neohrozovali. Samozrejme, vyhodenie by sa dalo v zmluvách poriešiť aj bez toho, len Mikloš aj ten expert Spolu navrhli "poslednú šancu", lebo stále by nás to vyhodenie postihlo nepríjemne na hodnote eura.

Ale toto samozrejme Sulík nedokázal dočítať, lebo mu očervenela tvár už len pri prvej vete a potom napísal tieto hlúposti, ktoré mu rozbije každý priemerne sčítaný žiak základnej školy, ktorý rozumie textu a základom matematiky. Tak, ako mu v podstate domáci amatér 5x rozbil odvodové koliesko. Vlastne ani tej matematike nemusí rozumieť.

Po tomto by mal Sulík zaliezť niekde do ekonomickej nory a kajať sa. Ale samozrejme, to od neho nečakáme.

PS: nie som zástanca federalizácie, ale rovnako tak nie som zástanca populizmu Richarda Sulíka, zvlášť keď padá na úroveň žiaka základnej školy. Lebo takého "gazdu" za prípadného premiéra vôbec nechcem. Lebo boh nás chráň, ak by jeho vládnutie vyzeralo rovnako prvosignálovo (nedomyslene), ako jeho komentáre... To by sme najprv riešili niečo podľa toho, ako sa na nejakú pripomienku nahnevá, a až keď by dochladol, by sme riešili naozaj to, o čom bola pôvodná reč. Toto jeho detské samourážanie sa, keď zabudne aj čítať text, je pre mňa diskvalifikácia na premiéra, ktorý nás niekam posunie.

V mene Richardovych komentárov - Práci česť 8-|

PS2: očakávam "kopnutia" od priaznivcov SaS, ktorí tiež neporozumejú textu, ale uvidia len, že niekto nesúhlasil s Riškom...
 

Hm,

prečo by sa dodržiaval zákon o vyhodení, keď sa nedodržiava zákon o deficite? Zákon o automatickom vyhodení z eurozóny je tak naivná predstava, že to ani netreba nejako podrobne rozoberať. Jednoducho neprejde, stačí sa pozrieť na zoznam tých, ktorí dlhy majú.
Kto komu bránil vyhodiť Grécko z eurozóny pred rokmi? Stačilo odhlasovať.

Ak dlžníci presadia federalizáciu dlhov, Kotleba a jemu podobní neomylne vyhrajú voľby v polovici Európy.
A pozdrav zástancu socialistickej federalizácie dlhov (ako blahej pamäti Varšavskej zmluvy, keď dlhy boli spoločné a profity mala Moskva) "práci česť" ukazuje, ako veľmi nerozumieš, že socializmus je utópia neomylne generujúca nasledujúci prúser.

Systém "dlhy socializovať, zisky kapitalizovať" dovedený až na úroveň EÚ je fakt "sqelá" myšlienka.

O vzťahu takejto ekonomickej morálky svojho času Mikloš napísal toto:
https://web.archive.org/web/20...
 

 

Keď sa niet čoho chytiť, tak aspoň recesistického pozdravu :)
 

 

Práveže sa chytil hlavne tvojho nezmyslu o zákone o vyhodení. To je holý nezmysel, ale ak tomu veríš, tak ver.

To, čo píše Sulík je logické, to, čo píšeš ty (nedočítal, kajať sa do nory, očervenela mu tvár, padol na úroveň žiaka ZŠ) je detské a naivné. Skôr mi príde, že výrazy uvedené v zátvorke sa hodia na teba.
 

 

Nejde o to, ci niekto veri alebo neveri zakonu o vyhodeni.

Ide o to, ze Sulik ani nedocital Miklosov clanok alebo neporozumel jeho zaveru. Preto uplne suhlasim s tym, co napisal izero.
 

 

Ten navrh strany Spolu (a ostatnych laviciarov) znie: dlhy vsetkych krajin sa zaplatia spolocne (pre Slovensko to znamena skoro zdvojnasobenie dlhu na obcana) a zaroven vzniknu EU institucie, ktore ziskaju prava urcovat rozpocty (resp. schvalovat/neschvalovat) jednotlivych krajin. Kedze cez rozpocty urcujes, co sa v krajine bude diat, de facto to znamena vznik Spojenych Statov Europskych s nevolenou Bruselskou smotankou za riadiacimi stolmi. Tieto lavicove nazory umoznia lavicovym politikom, ktori uz minuli peniaze svojich danovych poplatnikov minat aj peniaze danovych poplatnikov z menej zadlzenych statov.
To je, ako keby v pripade nefungovania rozhadzovacnej politiky sa tato rozsirila aj na ostatnych, lebo to umozni jej dlhsie fungovanie (kym sa ten celok rozsype (bud na bankrot alebo volenie v casti EU rozhadzovacnych stran a v casti EU protirozhadzovacnych stran)).
 

 

Ak by sa EU transformovala na sposob USA, tak som za vsetkymi desiatimi.

A ak by to pomohlo eliminovat populistov, ktori veselo rozdavaju z nie svojho vrecka a tym zadlzuju buduce generacie, tak pridam aj prsty na nohach.

Neviem, preco si myslis, ze by to malo byt riadene "nevolenou Bruselskou smotankou za riadiacimi stolmi"

To aj USA riadi nevolena smotanka?
 

 

V Europe riadia nikym nevoleni politici. Preco si myslis, ze centralisticky sa bude rozdavat "potrebnym" menej, ako necentralisticky? V USA sa rozdava centralisticky viac, ako sa rozdavalo v 19. storoci necentralisticky. EU rozdava na skutocne ftakoviny este aj v porovnani so SMEROM. Preco by malo vzdialenie riadiaceho centra od volica znizovat zadlzovanie buducich generacii? Ja si myslim presny opak, ze to zadlzovanie zvysi (alebo zrychli tlaciarnicku EUR).
 

Si za všetkými desiatimi ?! Hmmm ...

A prečítal si si vôbec štvrtý a tretí odsek od konca Miklošovho článku ? Z ktorého jasne vyplýva, že Mikloš si sám možnosť takej federalizácie vôbec nevie predstaviť ?
 

Ale vie,

píše o "čiastočnej federalizácii" starých dlhov. Je úplne jedno akú mieru čiastočnosti si predstavuje, princíp ostáva.
A že si nevie predstaviť dnešnú EÚ, že by to politicky prešlo? Pche, veď o to sa dnes bojuje, aby sa EÚ stala federáciou s jedným ministrom financií.

Takže každý čitateľ rozumejúci písanému textu ľahko rozozná na koho stranu sa v spore Roháč - Sulík Mikloš pridal.
 

Ach jajajáj

tá tvoja posledná veta, mňam. To sa ti z akého písaného textu podarilo vyextrahovať, že neviem, na koho stranu sa Mikloš pridal ? To ako rozumieš písanému textu ty ?

Ja s mnohým čo publikuje Mikloš súhlasím, a so všeličím u Sulíka nesúhlasím; a viaceré iné Roháčove analýzy publikované v .týždni ma neraz zaujali. Ale zahmlievaním podstaty vraj "čiastočnou federalizáciou" Mikloš nijako neobíde fakt, že politická vôľa na nijakú, slovom NIJAKÚ federalizáciu nejestvuje.

A to, čo ty pokladáš za DNEŠNÝ boj o spoločného ministra financií EÚ (eurozóny), je len sníček. Mám už dosť rokov, obávam sa, že sa ho nedožijem ani keby som sa dožil stovky.
 

A

ty si skadiaľ vzal, že sa posledný odsek týkal teba?

Nejde o to či a kedy federácia bude a čo Mikloš obchádzal. Jadro sporu je vo federalizovaní dlhov a to Mikloš odporučil a ako to chce dosiahnuť sa ešte len dozvieme. Píše to v poslednej vete.

Takže trvám na tom, že tomu textu nerozumieš a navyše nie si schopný identifikovať jadro sporu, o ktorom sa tu diskutuje.
 

Ale, ale

veď sa nedorábaj - komuže si ten posledný odsek písal ?! S kým sa pokúšaš škriepiť ?

Trvaj, chlapče, trvaj, iba tým dokazuješ, že ty nerozumieš nič. Nevieš síce ako, nemáš žiadny argument, že ako, ale veríš, že Mikloš to dá. A iste veríš, že celá EÚ sa len trasie na to, ako to Mikloš všetko vyrieši. Už sa na to teším, ako Mikloš vynájde, ako všetkých tých populistov donúti dodržiavať pravidlá, čo on vymyslí ... keď nedodržujú UŽ DOHODNUTÉ.

Ale fandi sebe a Miklošovi ďalej. Aspoň na papieri to bude skvelé riešenie.
 

:)

Tak ty si iný prípad :).
Skús si prečítať moje príspevky, stačí v tejto diskusii.

A ak stále nič, je to fakt vážne. Ver mi, živím sa tým.
 

Ha-ha

rozveselil si ma.
Ak sa takto živíš, asi sa nahladuješ.
 

 

Bojovať o federaciu EU s jedným ministrom financií a zvoliť si nastroj federalizáciu dlhom sa mi nezdá príliš rozumné. Taketo veci sa presadzujú cestou menšieho odporu. A tento si zvolil cestu toho najväčšieho odporu. Ešte väčšieho ako primanie migrantov.


Nerobíte to rozumne , chlapi.
 

Ak už sa tu bavíme o dlhoch

Možno by bolo dobré poštudovať analýzy NBS o nepríjemne narastajúcej zadĺženosti Slovákov, aby sme si nerobili ilúzie, že dlhy majú len iní.
 

 

Ale pri federalizácii dlhov sa uvažuje o verejných dlhoch nie súkromných. To by len bolo iné tóčo keby niekto uvažoval o federalizovaní súkromných dlhov. To by sme sa všetci radi zbavili hypotéky.
 

Len každý priemerný

ekonóm vie , že verejný dlh a dlhy občanov navzájom úzko súvisia , lebo nadmieru zadlžený občan prestáva byť schopný splácať svoje dlhy a tiež platiť dane . A končí to poklesom domácej spotreby , lebo "predĺžený" občan nemá za čo nakupovať , lebo väčšinu svojich peňazí musí dať na splácanie dlhov. A tak "súkromné" dlhy občanov začnú generovať verejný dlh . Tak že ak si Sulík myslí , že jeho brožúrky zreformujú ekonomiku Eurozóny , držím mu palce . Len na to by potreboval aj politickú silu a tú nemá.
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre