SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Progresívci kujú percentá, kým sú horúce (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 > >>

Hodnoť

Stale nevidim ziaden progres?

Moze mi niekto odporucit co ludia na PS vidia a preco to volia? Ostatne by som nechal odlezat.
 

 

Čo vnímam ja? Ťažko sa to opisuje, to vnímanie je mimo slov. Inak nastavených ľudí, bez masiek a hrania sa na niečo. Viacerí v SaS sú tiež podobní PS, v podstate aj Sulík, ale čosi im chýba. Živosť? Širší nadhľad? Chuť ísť do toho naplno a vyhrávať? Silná vízia, ktorou žijú? Vo voľbách v roku 2016 mala SaS podľa mňa jedinečnú šancu, ale premhrhali ju. A nevedia si priťahovať ľudí do tímu. Nie je mi známy nikto, kto by aspoň trochu viac žiaril životnou energiou - živosťou, múdrosťou (to je čosi iné vzdelanie) a priťahoval ľudí. SaS sú tím dobrých úradníkov, riešiteľov problémov, ale chýba im hviezda - obchodník, ktorý ich vie predať viac ľudom.
 

Vizia?

a aka?
 

 

Vízia? Úprimne nepamätám si víziu SaS, takže ju slabo komunikujú, ak vôbec majú. Od PS+Spolu viem tú, že skutočne Európske Slovensko -čo znamená napr. s úrovňou služieb od štátu na úrovni západu. A ostatné strany neviem. Sebavedomé Slovensko a podobné nepokladám za vízie.
Nedalo mi, prešiel som stránky SaS, PS, Spolu, Smeru, ĽSNS, KDH, OĽANO , SNS. Okrem PS, všetky majú buď príliš komplikovane napísané a nie hneď na hlavnej stránke o čo im ide. LSNS majú hneď hlavičke 'Odvahou proti systému ' Ale to mi nehovorí, čo získam ako občan.
 

Človek verí tomu

čomu CHCE veriť.
A potom všetko posudzuje podľa svojej preferencie.
 

 

Ano. No ešte je úroveň, kedy vnímaš ľudí podľa toho, čo sú zač vo vnútri. A to neskryjú. To každý "vyžaruje" v slovách, gestách, hlase, správaní, činoch. Len na to treba najprv vyčistiť svoje predsudky, obavy, hodnotenia - spoznať sám seba viac :) Napr. zdravo sebavedomý človek príde inému so slabým sebavedomým ako namyslený. Ak má niekto hrozný strach z migrantov, tak aj zmienka o ľudskosti a pomoci pre skutočných utečencov je nich vítanie migrantov a ohrozenie našej krajiny. Ale on o tom, že zen strach je prehnaný, nevie.
 

Neviem presne

čo mi týmto chceš vysvetliť ako odpoveď na môj krátky post.

Ja som ním chcel (jemne) naznačiť, že veríš Progresívnemu Slovensku, lebo CHCEŠ veriť. Tebe sa páči ich program a "vízia", Mikloš ho hodnotil ako veľmi všeobecný a nejasný, a nikto z diskutérov (do času, kým som tú diskusiu čítal) mu na to neprotirečil ...
:-))
 

 

Verím aj SaS a ako tak KDH :) PS - mňa skôr oslovili ľudia, preto som sa rozpísal.
 

Ja tých ľudí v Progresívnom Slovensku

až tak nepoznám, že by som im mohol dôverovať (ty možno áno); sú tu aj negatívne náznaky.
Čas zrejme ukáže.
 

 

Suhlasim ale tieto tanceky okolo Kisku a jeho este nevzniknutej strany ich v mojich ociach dost zhadzuju...
 

Progresívny Smer

Ja mam z nich dojem, akoby boli naspeedovani kazdy jeden. Prinajmensom si urcili, ze SLOVENSKO bude ich STARTUPOM a urobia DOSLOVA COKOLVEK, aby to dosiahli. Povazuju Slovensko za ZBERNU nadobu "uz ICH "zisku - penazi. SU podla mna horsi SMERu :-(
 

Ale nemáš ten pocit

podporený aj konkrétnymi a opakovateľne pozorovateľnými faktami, ak správne rozumiem.
Čo hovoria tvoje dojmy o tom lepšom Smere, či nebodaj kotlebovcoch?
 

jediné

PS má na hlavnej stránke merateľne formulované ciele ... len pri merateľných cieľoch je možné urobiť odpočet ich plnenia

Väčšina strán - (vrátane SaS) má program, ako zoznam činností, kde nie je jasné, čo nimi chcú dosiahnuť.
 

len taký príklad

bod programu .... dobrovoľná sterilizácia (opomeniem teraz rasistický komentár Sulíka k nej)

Čo sa ňou dosiahne? Plánovanie rodičovstva? Zníženie pôrodnosti? U koho? A čo ak sa tá pôrodnosť zníži - tak čo bude efektom? Menej chudobných? Lepšia životná úroveň tých sterilizovaných? Menej problémových detí? Alebo čo vlastne?
 

možno o trošku menej prenadšenia...

Neviem. či nás mnihých, zas až tak vierolomne osloví, že má nejaká partaj stanovené - merateľne naformulované ciele. :)
Predtým (po)dávali strany guláš, potom ponúkali - program, a dnes si stanovujú - ciele.
Všetko sú to však vo svojej podstate stále len - sľuby.
Okrem toho, nevidím žiaden "cieľ" v tom, že sa bude stále a do nemoty len opakovať, že Európa, Európa... Či progresivita. Európa tu už dávno je, ani z nej neutečieme. A progresívnosť? To je len prázdna floskula, podobne ako napríklad: zdravý rozum.
Za merateľný cieľ by som považoval, ak by si z "lídri" (?) ktorí sa už už vidia vládnuť tejto minikrajinke, dali cieľ napríklad, že preskočia 5 % v národných voľbách. To je totiž aj reálny cieľ - nielen ilúzie, prameniace zo včerajška či predvčerajška.
Takých strán ako najnovší "kohúti", sa totiž môže v priebehu pár mesiacov zrodiť ešte niekoľko! (a synergický efekt pani budúcej prezidentky pre bledo-modrých sa už opakovať nebude).
 

nadšenie?

nemám prečo byť nadšená ... zatiaľ

Každý program je v istom slova zmysle len prísľub.

To, že má PS sformulované merateľné ciele je fakt.
Cieľ: EUROPA EUROPA ... nemajú. Ani cieľ progresivita nemajú. To nie sú ciele. Toto sú ich ciele

1. Znížiť podiel dlhodobo nezamestnaných pod priemer EÚ.
2. Zlepšiť výsledky slovenských žiakov v PISA testoch na úroveň najlepších krajín v regióne.
3. V indexe kvality života OECD sa nachádzať v prvej pätnástke krajín.
4. Zvýšiť počet patentov zo Slovenska a účasť našich vedeckých tímov na medzinárodných vedeckých projektoch o 500%.
5. Znížiť počet predchádzateľných úmrtí minimálne na úroveň ČR a definovať minimálnu sieť zdravotnej starostlivosti.
6. Skrátiť čas potrebný na založenie obchodnej spoločnosti na Slovensku o 50%.
7. Zvýšiť dôveru vo fungovanie polície minimálne o polovicu.
8. Zlepšiť pozíciu Slovenska v rebríčkoch vnímania korupcie o minimálne 20 priečok.
9. Dosiahnuť, aby si minimálne dve tretiny rómskych detí (z toho polovica dievčat), ktoré sa narodia v osadách, podávali prihlášky na rovnaké stredné školy ako ich nerómski rovesníci z tej istej dediny či mesta.
10. Znížiť priemernú dĺžku súdnych sporov o polovicu.
11. Zvýšiť energetickú efektivitu nášho hospodárstva o minimálne 10 priečok v porovnaní s ostatnými členskými štátmi EÚ.
12. V indexe miery šťastia OSN (World Happiness Report) sa nachádzať v prvej 25-ke krajín.
13. V indexe dobrej krajiny (Good Country Index) sa nachádzať v prvej 25-ke krajín.

Reálnosť je overiteľná.
 

Čo takto

Rozdeliť Slovensko na obvody a voliť po obvodoch. Z funkčniť referendum. Miesto dani z dedičtva preukazať povod majetku. Ale toto PS nevonia. Miesto toho tliachaju ako urobia dobre.
 

tie ciele sú prevažne nereálne

Milá nyrra! :) Umožnili ste mi prečítať si (po prvý raz), program progresívcov. (Či vlastne: ciele.) Díkes! Prečítal som si ho teda dôkladne.
Myslím si, že tie ciele sú stanovené - prevažne NEREÁLNE.
Sú to - sľuby - zaobalené do akože "cieľov". (Ich cieľom je však iný cieľ - zapáčiť sa. Udrieť na tú správnu strunu. Hocako môžu byť prehnané - kto ich na konci skontroluje. Vystavíme azda sľubotechnom nejaký účet? :) Že ich už nabudúce nebudeme voliť? Aaále... to im tak už môže byť akurát tak jedno.)

Skusim len kratučké posúdenie tých niektorých "cieľov". (Divím sa inak pánovi Trubanovi, že si to ako podnikateľ viac neošetril. Hockto tu z nás si vie nadefinovať reálne, naplniteľné ciele, na to je spústa metodík, aj spätnej analýzy realizovateľnosti.) Možno sa pridajú aj ďalší, podobne ako Strom El, perfektne):

1. Slovensko nebude v % nezamestnanosti nikdy žiadnym eu lídrom (nie že tigrom, ani kocúrom). Môže sa len stať, že málo diverzifikované možnosti - napr. veľké automobilky si povedia, stačí, ste už priveľmi drahí, presúvame sa inde - spôsobia v okamihu (!) takú nezamestnanosť, že sa z nej nevysomárime. (Nezapočítal som zreteľne vysokú hypotekárnu zadĺženosť našich domácností - ak udrie do toho ešte aj voľajaká kríza.)
2. S kým sa máme porovnávať, žiaci v PISA testoch - s viedeňskými detičkami na značkových súkromných školách - alebo s tými na vidieku u nás vs. BA? Školstvo, to ke nepredstaviteľné posunúť, o nejaké dva kvalitatívne levely - za jediné volevné obdobie... Nemajú sa totiž, odkiaľ naň, vziať money...
3. Iné krajiny OECD, akože nás budú čakať? :) alebo čo. Sú krajiny už teraz bohaté, so zdrojmi, investíciami... Slovensko nemalo nikdy žiadne kolónie. (Skôr opačne...) Teda: nesplniteľné.
4. O 500 % zlepšiť či zefektívniť vedu? Možno tak... v najužšom silikónovom valley. :) Ale nie u nás... veď u nás sa skoro žiadna Svetová veda ani nedeje. Opäť: nieto, a ani nebude peňazí. Veda sa už bude robiť len v USA, Číne, možno ešte made in Japan alebo Germany... ale nie u nás. My budeme reálne len: servis. Čo bude mať bunky - fujàzd za lepším platom von!
5.,6.,7.,8. - však to by malo byť automaticky - načo ciiele?
9. Nerealizovateľné. Kto vôbec niečo také dokázal vymyslieť... Číry a ešte aj dosť prihlúply, priehľadný populizmus!
10. ako sa to reálne dá? :) Sudcovia sudkyne - dostanú ešte raz tak vyšší plat - a budú makať ako o preteky ako na Bežiacom Páse?
11. máme tu vari nejaké silné vetry, energo-vlnobitie mora, príliš veľa Slnka, či nejaké ešte nezachytené veľtoky na big priehrady? Sme predsa - absolútne energeticky závislá krajinka. Keď sa mu bude chcieť, hockto s nami raz-dva zakýve (aj vykýve...)
12. + 13. Šťastie nezávisí od politického velenia krajiny. Šťastní budú aj ďaleko ďaleko chudobnejší v Brazílii, aj v hocakom kúte Afriky. Slováci si o sebe dosť namýšľajú, že sú prajnými, štedrými, nie závistlivými a vždy nápomocnými. No, na zamyslenie... :) Ale: čo to vlastne je, tá "Dobrá krajina" ? (Že budeme poslúchať... alebo že prispejeme k nejakým stíhačkám... alebo že tu zrazu bude čisto, nebude sa kradnúť, alebo sa budeme na seba vzájomne zrazu všetci usmievať?)

Tak ma ten program "cieľov" unavil... že sa poberiem radšej spať.
 

OK

môžeme diskutovať o reálnosti cieľov a porovnávať ju s reálnosťou cieľov iných strán
Napr. úroveň naj krajín v PISA v regione (PS) s poprednými priečkami v PISA (SaS)

Ale je to posun v diskusii. Pretože zatiaľ všade najčastejšie čítam, že PS nemajú nič, nič o nevieme a podobne. Bez argumentov. Vyhlasovanie ich za ultralavičiarov (napriek tomu, že majú podobné vízie ako údajne pravičiarska SaS)

Inak nechce sa mi bod po bode, ale napríklad ÚROVEŇ ŠŤASTIA ... hovorí z teba NEZNALOSŤ .... tento index je meraný metodikou OSN a má presne stanovené parametre, ktoré zisťuje - napríklad príjem, dlžka života, ... momentálne je SR na 39. mieste - Češi na 21. mieste - na prvom mieste sú Fíni. Takže v preklade - máme sa dostať cca na úroveň Česka. nereálne?
 

len milej nyrre

Mila nyrra, trufol by som si tipnut, ze posobite v skolstve alebo sa on zaujimate, ak ste si povsimli v programe progresivcov PISA ci ine pribuzne ciele. :) Pisete kultivovane, zrejme ste vzdelana a rozhladena. No potom mozete (nie musite) byt aj primerane kriticka. Lebo s tymi PISA testami... no dobre, mozno este ich najrealnejsi ciel - avsak musi mu predchadzat kvantum inych nie ze cielov, ale krokov. (Najma vyriesit problem - odkial vzait na skolstvo dalsie peniaze?)
Tie ostatne "ciele" su ale nadmieru nadnesene - v realite Slovenska a v kratkodobom horizonte jedineho 4rocneho volebneho obdobia - prave preto nerealizovatelne. Nasa krajina okrem toho nikdy nebude (ako celok) druhym Svajciarskom alebo bohatym Bavorskom. (Aj ked taka Blava a okolie uz skoro podobnym statusom realne disponuju.)

O indexe miery stastia cosi viem. Ini ho pokladaju za prilis "subjektivny". Samozrejme ze clovek ma predpoklad byt "stastnym" najma ak - sa dobre narodi. vystuduje, ma zdravie. Alebo ho nieco bavi a naplna. No aj bohati Nori ci relativne bohati Fini mozu trpiet depresiami... A naopak. dietatko narodene do chudoby v Somalsku, sa moze citit "stastne", ak si zrazu najde nieco pod zub, nehladuje alebo ho pohladi mama, ktora zan dufa.
Inďex miery stastia je preto skor - relativnym porovnanim sa krajiny ako celku - s tymi najbohatsimi, ale aj tymi najchudobnejsimi.
Otazka pritom je, preco by sme sa aj my, uz teraz, nemohli povazovat za pomaly najstastnejsich ludi na Zemeguli - kedze mame skoro vsetko, panuje tu dlhodobo mier, zijeme v celkom prijemnom (aj klimaticky) a peknom prostredi. Preco by sme museli byt este viac a stale zas stastnejsi? :) (hedonizmus)
Good Country Index, ten este prilis nepoznam :) no dedukujem, ze ide o moderny vymysel (tych bohatsich) zaskatulkovat krajiny - medzi tie "dobre" - a ich "opak" (krajiny neposluchajuce?) Dobre a zle... da sa na to divat vzdy z prinajmenej dvoch uhlov pohladu. :) Good Country Index (ten svoj) mozu mat a akisto ho aj maju, aj taky Iran, Venezuela, ci Kuba - avsak nam by sa mohol zdat iny, len z toho co si precitame v novinach, na webe - lebo tam nezijeme. Aj tam su ludia svoji, a stastni - a ziadny GCI im k peknemu alebo lepsiemu zivotu treba nie je.
 

1 2 3 4 5 6 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre