SME
Streda, 27. máj, 2020 | Meniny má IvetaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Keď sa kreslia červené čiary (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Jakubko, ste inteligentný mladý muž, ktorý akceptuje v tomto smere realitu, kedže vie, že ju nemožno zmeniť, na rozdiel od bigotných farárov (aj niektorých evanjelických) ktorí z inakosti robia strašiaka, proti ktorému treba bojovať, čo je nezmysel. Ale s týmito zdravými názormi medzi nimi asi dlho nevydržíte, v čo dúfam.
 
Hodnoť

Áno, začleniť osoby rovnakého pohlavia

do (aj formálnych) vzťahov je konzervatívne riešenie, ktoré prispieva k stabilizácii celej spoločnosti.

Myslím, že nezhoda však spočíva v historicky podmienej tabuizácii homosexuality ("o tom sa nehovorí, nanajvýš šepká") v kombinácii so zmesou opovrhnutia a výsmechu. A vzhľadom na to, že sme stále ešte pozostatkovo kresťanská krajina, navyše myšlienkovo veľmi uzavretá, pre uskutočnenie niečoho takého radikálneho ako je pripustiť fakt, že aj homosexuáli sú ľudia ako my a majú svoje potreby, bude potrebná mravenčia práca skôr upokojujúceho charakteru, než rozumové vysvetľovanie faktu, že časť spoločnosti niečo získa a tá väčšinová nič nestratí.

A na tomto poli by mohli pomôcť aj kňazi, ktorí by vysvetľovali, že áno, síce sa v biblii píše, že homosexuálov treba trestať hrdelným trestom, ale že to bola iba chyba pri prepise, podobne ako keď boh pripúšťal bitie otrokov do bezvedomia, či vysvetľoval, že žena je menejcenná od muža.

Kňazi, buďte chlapi!
 
Hodnoť

 

Súložníci mužov nebudú dedičmi božieho královstva. Tak, nech je im trochu dobre aspoň tu na zemi.
 

nie si boh

aby si rozhodoval o tejto veci

pachas tazky hriech, skor sa obavam o teba.
 

 

Boh má veľa možnosti ako proti mne zasiahnuť..., nechám to na neho. On je Pán.
 

Neber meno

Rytmusovo nadarmo.
 
Hodnoť

 

Pán Pavlús vo svojom komentári zrejme narážal na už “zľudovelé” problémy homopárov ohľadom prístupu k zdravotnej dokumentácii, úpravy majetkových vzťahov po uzavretí u nás zatiaľ nelegálnych zväzkov (asi najčastejšie uvádzaných ako registrované partnerstvo), dedenia, atď. Problém vidím v tom, že homopáry nie sú jedinou takouto menšinou (zato sú menšinou mediálne najhlučnejšou). Ak by sa takéto požiadavky u nás uzákonili (čoho nie som osobne fanúšikom), môžu sa ozvať heteropáry, žijúce spolu “nadivoko” (bez sobáša), ktorých je podľa mňa viac ako homopárov, či iné osoby osoby žijúce v spoločnej domácnosti (život je pestrý, kombinácí je dosť). Prečo potom uprednostňovať len jednu vybranú menšinu? Len preto, že je ju najviac počuť? A navyše, skúsenosti z iných (aj susedných) krajín hovoria o tom, že ak raz priehrada povolí, voda časom zmetie všetko. Sobášmi (registrovaným partnerstvom) to začína, pokračuje to adopciami detí, akceptovaním nových rodov/pohlaví, hradením zmeny pohlavia či umelého oplodnenia lesieb z prostriedkov verejného zdravotného poistenia, úpravou učebných osnov na ZŠ, SŠ v otázkach etiky, náuky o spoločnosti, atď. Ďakujem, neprosím.
 

Argumentačný faul ako vyšitý :-)

Šikmá plocha ako z veľkej knihy. Navyše s vymyslenými zástupnými problémami. Alebo prezraďte, stretávate sa s mnohými heterosexuálnymi pármi, ktoré volajú po zavedení registrovaného partnerstva, alebo im len homoloby bráni v prístupe do médií?

Neuviedli ste jediný dôvod, prečo by sa registrované partnerstvá nemali zaviesť. Rozumiete, argumentácia, že ak A, tak neodvratne B a potom C je síce mediálne chytľavá (a že vás je v médiách počuť!), ale logicky nesprávna. O akomkoľvek novom zákone sa predsa diskutuje od podlahy a nie je tam žiadna kauzálna väzba.

A čo je najhoršie, opäť ste tak príznačne hrdinsky neuviedli jediný dôvod, prečo by registrované partnerstvá nemali byť schválené. "Viem, ale nepoviem!".

Čiže navrhujem: bavme sa o registrovaných partnerstvách. Tie boli obsahom článku.
 

 

Češi hovoria: Kdo lže ten krade, kdo krade ,muže i zabit. Kdo lže je vrah...

Svet sa vyvíja. A ľudia tiež. Pozri sa aké bolo postavenie žien v 19 storočí. Odkedy mali volebné právo.
A dnes?
Taktiež budeme akceptovať, že lesbičky a gayovia existujú, že majú mať rovnaké práva ako my heterosexuáli.
 
Hodnoť

 

Albert2: mýlite sa. Skúsenosti z ČR hovoria jasne: homolobby sa dušovala, že im ide len o sobáše. Dnes tam už riešia adopcie detí homopármi čo je o level inde, alebo? Ďalej, na webe som zachytil viacero tvrdení konzervatívne ladených právnikov, že majetkové veci si homosexuálne a lesbické páry vedia vyriešiť už dnes v rámci platnej legislatívy. Stačí spísať nejaké dohody u notára. To je bežný úkon pre kohokoľvek. Ak však niekto bude protestovať, že heteropáry k notárovi chodiť nemusia, tak k tomu len toľko, že heterosexuálna rodina vzhľadom na jej prokreatívnu a výchovnú funkciu je základnou bunkou spoločnosti a ako taká požíva legislatívnu ochranu. Pardon, homopáry túto funkciu neplnia. Rovnako ako slepý nemôže šoférovať autobus.
 

Zaujímavé

To, že v Čechách sa niečo deje, znamená, že na Slovensku sa NESMIE vyjsť v ústrety značnej časti populácie? To ako uvažujete? Státisíce Slovákov dostanú príležitosť zjednodušiť si život. Snáď uznáte, že jediným úkonom sa im skvalitní život vo viacerých oblastiach, nie?

A ako súvisia deti s trvalými zväzkami? Manželstvo je sociálny konštrukt. Aký obsah mu dáme, taký bude mať. A nejde o nemennú inštitúciu. Po tísícročia išlo o to, aby tí dva vôbec prežili. Deti boli sociálne poistenie na starobu. Ale vďaka obrovskému nárastu bohatstva sme niekde úplne inde. Napríklad iba pred niekoľkými generáciami sa prišlo s predstavou, že budúci manželia by sa mali mať radi a nejde len o spájanie majetkov. A svet sa nezrútil. Tak ako sa nezrútil, keď narástol počet rozvodov z nuly na takmer polovicu. a takisto sa nezrúti, keď sa budú brať homosexuáli. Celý svet sa mení, manželstvá nie sú výnimkou.

Cieľom každej spoločnosti by mala byť jej stabilita. Na jednej strane počúvame, akú hrozbu predstavuje promiskuita, pričom z toho istého tábora zaznieva: "Trvalé zväzky? NIKDY!" :-)

Znakom silnej spoločnosti je schopnosť viesť dialóg. Treba sa rozprávať a nie robiť červené čiary a tabuizovať si témy. Mňa by napríklad zaujímalo, či si pri adopciách niekedy kladiete otázku, čo je najlepšie pre dieťa? Chápete, nie pre vás, ktorý si ho nikdy domov nevezmete. Ale pre to dieťa, ktoré nechcené citovo chradne v domove detí. Čo to o vás hovorí?

Odporúčam vystúpiť z bubliny "Mne sa to nepáči! Síce neviem prečo, ale nepáči!" a pomôcť blížnemu svojmu. Nebude vás to nič stáť a budeme žiť v zdravšej a slobodnejšej spoločnosti. Odkiaľ beriem tú istotu? Z faktu, že krajiny, ktoré sú v tomto oveľa ďalej, nedošlo k žiadnemu rozvratu ani manželstiev, ani spoločnosti.
 

Alibistické argumenty

Robiť sociálne výskumy na tých najzraniteľnejších nie je fér a škaredo sa nám to môže v budúcnosti zrátať, aby sme neskončili ako staroveký Gréci a Rimania. Dieťa patrí k mužovi a žene ktorí ho splodia a nie k mužovi a mužovi alebo žene a žene, ktorí ho nedokážu splodiť. To je zákon prírody a my ho nemáme čo obchádzať. Ak chcú dediť alebo nazerať do záznamov, tak existuje predsa zavet a splnomocnenie.
 

Svoj nadpis ste zvolili správne :-)

Samozrejme, že sa čokoľvek a kedykoľvek môže vypomstiť. Aj nečinnosť, keď sme už pritom. Ale to je taká múdrosť ako z koláčika šťastia. Čo to znamená? Rozmeňte to na drobné. Pretože riadiť sa strachom z neznámeho nie je najlepším návodom pre život.

Vy "zákon prírody". Príroda je plná príkladov adopcie, keď rodičia nie sú prítomní. Čím vyspelejšie a empatickejšie zvieratá, tým je to bežnejšie. Iste, dvaja jedinci rovnakého pohlavia potomka nesplodia. A predsa žijeme vo svete, kedy sú bez rodičov tisíce detí. A zároveň existujú rodiny, kde dvaja homosexuálni partneri spoločne vychovávajú potomkov. Hovorím o realite, skutočnom stave aj na Slovensku. Zdá sa vám správne, že žijú v neistote, že ak jeden z partnerov zomrie, druhý rodič nebude mať nárok pokračovať vo výchove detí? Šup s nimi do decáku?

Keď už hovoríte o sociálnych výskumoch, tak sa oprite o to, čo už vieme z dlhodobých štúdií. Deti z detských domovov sú na tom podstatne horšie ako deti z prajných prostredí, ktoré im umožnia vytvoriť si pevné puto, naviazať sa na konkrétneho človeka. Čiže sme v situácii, kedy vieme, že stav je nevyhovujúci, ale podľa vás sa nemáme snažiť znižovať utrpenie detí, pretože sa "niečo" môže stať.

Ten prístup sa mi zdá úplne neľudský. Chýba mi v ňom cit a snaha konať dobro.
 

 

a to prečo? Kto to povedal že dieťa patrí len mužovi a žene?
 

Prirodzenosť nadovšetko

Lebo je prirodzené že dieťa sa dá splodiť len spojením muža a ženy a nie muža a muža alebo ženy a ženy. Môžete sa tváriť ako chcete moderne a pokrokovo ale toto vždy platilo a platiť bude. Už keď je niekto homosexual, tak to má predurčené, kade sa bude jeho život uberať a musí sa s tým zrovnať a nie sa dožadovať stále niečoho navyše, lebo je nespokojný v podstate sám so sebou. Berme to ako fakt a nešpekulujte stále okolo toho, vybral si cestu, tak nech ňou kráča.
 

 

Ja sa nebavim kto dieťa splodil. To je nakoniec to najjednoduchšie. Ja sa bavím o tom kto dieťa môže vychovávať. Stará mama a starý otec, dve staré mamy, dve ženy, alebo dvaja muži, ktorí žijú v manželskom zväzku. Všetci sú rodina.
Aký s tým máš problém?
 

 

Ok, súhlasím s tebou, tak keď je to také jednoduché, tak nech tento deviantný sexuálny konštrukt v podobe zväzku paru rovnakého pohlavia skúsi splodiť dieťa, a potom nech si ho vychováva. Proti homosexuálom nič nemám, nech si žijú svoj život, no nemôžu dostať postavenie v spoločnosti také isté ako klasická rodina, ktorá tvorí základnú bunku spoločnosti, lebo tak to nastavila príroda a nemá z Yale o tom ďalej polemizovať. Nech si žijú svoj život, ale žiadne právne zväzky, žiadne možnosti adopcie detí. Treba zmeniť iné veci v state a nebude potreba detských domovov a nebude ťa trápiť niečo “neľudské”...
 

Ale isteže môžu dostať

rovnaké postavenie ako klasická rodina. A časom ho aj dostanú. Je to jednosmerka a ak nedôjde ku katklyzme z iných dôvodov, kresťanské obmedzenia to nezastavia. Bolo by však pre všetkých lepšie, keby k tomu došlo zmierlivo, na základe rozumnej debaty a s tonami vysvetľovania a upokojovania. S vami je to však ťažké, keď si neuvedomujete, že tak ako existuje "homosexuálne cítenie" :-), tak existuje aj katolícke cítenie. To jedno sa týka zúženého výberu životných partnerov a to druhé zúženej možnosti rozmýšľať.
Neviem, či si to uvedomujete, ale ani vy sám si nedokážete stanoviť kritérium, na základe ktorého by ste chceli homosexuálom zakázať adopcie. Pretože tá vaša "prirodzenosť" je nezmysel, ktorý denne porušíte tisíckrát. Od spomínanej zapnutej žiarovky v noci po asistovanú reprodukciu pri bežných pároch. Spoločnosť, paradoxne, vždy žije podľa toho, čo je prirodzené. Podľa toho, čo je úmerné jej stupňu rozvoja. Takže si môžete povedať ako americkí Amiši, že prirodzené je to, ako sa žilo v roku 1800 n.l. a dôsledne to doržiavať, jazdiť na drožkách a nosiť klobúky a šatky cez hlavy. Ale väčšina ľudí tak žiť očivodne nechce. Snažia sa žiť čo najlepšie bez toho, aby skôr pomáhali, než ubližovali druhým. Skúste sa zaradiť do prvého tábora. Prestup je bezplatný, aj keď si vyžaduje nemalé sebaspytovanie. Držím palce na ceste k láske.
 

 

Pekne slova bez obsahu. Hranice vždy boli a vždy budú a toto je cez čiaru. Konečne už pochopte že dvaja muži alebo ženy nie sú rodina a nikdy nebudú, lebo sú to rovnaké pohlavia a nedokážu sa vzájomne naplniť ako muž so ženou. Čítal som nedávno práve tu na sne článok od homosexuálov, že ich vzťah nefunguje a fungovať nikdy nemôže a ak tak len krátkodobo, lebo jeden druhého nedokážu naplniť, tak ako to dokáže muž so ženou a z tohto princípu som proti a vždy proti budem. Je to slnieckarska ľúbivá téma ako migranti.
 

Podľa toho, ako píšete, ste

už nie práve najmladší (nemyslím podľa tej nenávisti k homosexuálom ale skôr podľa štýlu). A predsa si myslím, že ešte za vášho života sa dočkáte prvých homosexuálnych sobášov na Slovensku. A sám uvidíte, že sa nič nestane. Tak ako sa nič nestalo nikde inde na svete, keď sa to prijalo.

A vy sa s tým buď zmierite, alebo slovami jedného popredného vatikánskeho kňaza: "Niektorí než by mali rozmýšľať, radšej žijú a potom zomrú aj so svojimi hlúpymi názormi." :-)

(odporúčam dokument Religulous, tam to zaznieva)
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre