SME
Sobota, 11. júl, 2020 | Meniny má MilotaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Narazila Syriza aj Salvini (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

"Keď dohoda OSN o námornom práve hovorí, že kapitán má povinnosť zachraňovať životy, nemôže ho zastaviť taliansky zákon, ktorý zakazuje kotviť v talianskych prístavoch lodiam s utečencami."
Hej? pravny expert sa ozval? o ktoru cast zmienovaneho prava sa toto tvrdenie opiera?

clanok 98 v odseku 1 hovori:
Every State shall require the master of a ship flying its flag, in so far as he can do so without serious danger to the ship, the crew or the passengers:
(a) to render assistance to any person found at sea in danger of being lost;
(b) to proceed with all possible speed to the rescue of persons in distress, if informed of their need of assistance, in so far as such action may reasonably be expected of him;
(c) after a collision, to render assistance to the other ship, its crew and its passengers and, where possible, to inform the other ship of the name of his own ship, its port of registry and the nearest port at which it will call

kde presne sa tu pise o prave kapitana porusovat zakony suverennej krajiny?

odsek 2 hovori:
Every coastal State shall promote the establishment, operation and maintenance of an adequate and effective search and rescue service regarding safety on and over the sea and, where circumstances so require, by way of mutual regional arrangements cooperate with neighbouring States for this purpose

dokonca ani z tohto nevyplvyva pravo kapitana vplavat do pristavu bez povolenia.
a ani pravo kapitana vyberat si ktory stat je bezpecny a ktory nie. kapitan ma pravo (skor povinnost) odviezt ich do najblizsieho pristavu a nie rozhodovat ci je libya alebo tunisko bezpecne alebo nie.
 

jednoducha

vec treba zmenit zakon a lode rovno odvliact spat a Krcmarikovi nastahovat pred dom par utecencov
 

Nikde sa tam písať o tom nemusí

stačí čítať článok s porozumením: "Medzinárodné právo má totiž prednosť pred domácimi zákonmi"

Aj preto, pokiaľ si dobre pamätám, máme problém s Vatikánskou dohodou, ktorú svojho času uzavrel Mečiar.
 

 

Presne tak, treba citat s pochopenim. Ak sa v medzinarodnom zakone nepise nic o prave vplavat do pristavu napriek zakazu, tak kapitanka take pravo nemala.
V mnou uvedenom clanku sa pise iba o zachranovani na mori, nie o tom co sa.ma diat ked ich vytiahne na lod. Takze este raz, s porozumenim.
 

takže ak sa píše

že ich ma zachrániť a na palube zomierajú od hladu a/alebo chorôb a nevie im zabezpečiť adekvátnu starostlivosť/pomoc, tak sa má modliť a čakať na zázrak.
Tak sa číta s porozumením?
 

čisto teoreticky...

... ak je najbližším prístavom ten, kde je zákaz vplávať, čo potom? ( v tomto prípade podľa slov kapitánky to urobila naschval, za 17 dní ich mohla odviezť trebárs do bezpečia v Tunisku )
 
Hodnoť

tu máš, ty dohoda OSN...

Štrasburg 25. júna (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu oznámil, že nenariadi Taliansku prijať loď nemeckej charitatívnej organizácie nazvanú Sea-Watch 3, ktorá uviazla na mori s vyše 40 zachránenými migrantmi na palube. V utorok o tom informovala tlačová agentúra DPA.

Organizácia Sea-Watch sa obrátila na ESĽP s tým, aby zvrátil nariadenie Talianska zakazujúce lodi s migrantmi vojsť do talianskych vôd. Nariadenie vydal krajne pravicový minister vnútra Matteo Salvini.

Súd uviedol, že neexistujú "žiadne mimoriadne vážne a naliehavé dôvody na uplatnenie núdzových krokov", prostredníctvom ktorých by mohol požadovať od Talianska prijatie migrantov.

Rozhodnutie súdu je také aj preto, že Taliansko dovolilo vystúpiť na breh tým najbezbrannejším, najzraniteľnejším migrantom - jedenástim z celkového počtu 53. A tí, čo zostali na palube, podľa názoru súdu nepatria do "kategórií zraniteľných", vysvetlil ESĽP.
 
Hodnoť

 

Zdá sa že narazil autor.
 
Hodnoť

 

Tohto uja odkiaľ vyhrabali?
 
Hodnoť

 

Tsipras vytiahol krajinu z najhoršieho aspoň k nejakej normálnosti.
Upratoval neporiadok, ktorý nespôsobil a nakoniec Grécko mohlo opustiť záchranný program.
Mne to neznie ako zlyhanie.
 

 

ale tvrdil a sluboval ze nikto nic platit nebude a nebude sa ani setrit a ajhla ako to dopadlo - usporne opatrenia nastali - cize zlyhal ...
 

 

Faktom je, že jednu vec sľuboval vo voľbách a potom sa choval, ako piše vyššie uvedený. Grécko sa dostalo z najhoršieho. Dokonca rozpočet ma pokial sa pamätám vyrovnaný.
 

Na rozdiel od nás

Z toho vyplýva, že aj u nás treba spraviť poriadok s Ficom a jeho zlodejskou bandou.
 

 

O tom by bolo treba presvedčiť tých 20 - 30 % percent voličov, čo mu stále veria - je to neuveriteľné, aka je nízka vyhodnocovania schopnosť takmer tretiny národa a národnosti žijúcich na území Slovenska - Rusíni vedia o čom hovorím - stačí pozrieť mapu, kde sa to červená.
 
Hodnoť

Zdravý rozum a logika

Pokiaľ "dobroseri" v stredozemnom mori zachraňujú adrenalínových "argnonautov", čo sú schopní na typickom "nafukovacom korábe" doplávať ledva z pobrežných vôd Líbye, logika hovorí, že zachránených by mali záchranári vyložiť v blízkych prístavoch v Afrike (je najbližšie) resp. na Malte, ktorá je po ceste a nie ich trepať cca 500 km do Talianska. Takže rozhodnutie sudkyne je tiež len veľmi subjektívne a s tou prioritou odvozu do Európy to nie je asi celom kóšer. Pokiaľ si nejakí právni experti myslia niečo iné, mali by si zrejme pozrieť v školskom atlase mapu Stredozemného mora.

Takže "poradcovia" Salviniho nie sú celkom až tak mimo a aj s tým výkladom nadradenosti medzinárodnej legislatívy by som to v tomto prípade videl inak (ak je prioritou záchrana života, tak potom je samozrejme najmenšie riziko ich dopraviť na najbližšiu pevnú zem, čo keby sa náhodou "záchranárska" loď na ceste do Talianska potopila). No a pokiaľ je pani kapitánka taká bohatá, nech si zachránených nasťahuje k svojim rodičom domov do Nemecka.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre