SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Grécko je ukážka, ako bude vyzerať náš svet (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Ťažko sa s týmto žije

Obyčajný človek sa v podstate môže iba permanentne báť alebo sa na to vykašľať. Môže si zlepšiť pocit že prestane jest maso piť mlieko separovať menej jazdiť menej kupovať dovozové veci nelietat ale robiť to bude počítam tak 5-10% ľudí. Dalších 20% si zadováži zbrane. Ostatní sa budú prizerať. Toto zvráti len zázračný vedecky objav - zjednotenie krajín a vlád a chamtivých politikov je nereálny. Že bude zle všetci už vedia - aj ti čo to popierajú. Otázka čo s tým ? Či si užiť hudbu na potapajucom sa titanicu alebo skákať do deravych člnov alebo rovno do vody.
 

 

Výborná myšlienka. Táto situácia, v ktorej sa nachádza ľudstvo môže byť vynikajúcou zámienkou pre vznik totalitnej svetovlády, o ktorej mnohí konšpirátori snívajú.

Aj Rimania si volili v čase ohrozenia diktátora, ktorý mal udržať v tých časoch disciplínu a zabezpečiť prežitie civilizácie.
 
Hodnoť

 

tieto alarmisticke blaboty uz prestavaju byt vtipne.

mily pan autor, pozrite si historicke rekonstrukcie urovni CO2 v atmosfere.
a skuste spocitat kolko krat uz bola zem za tym vasim "bodom zlomu".
 

 

koľkokrát už boli oceány zamorené plastmi, pôda chémiou, vzduch splodinami, dažďové (a iné) lesy vyrúbané, rieky znečistené a zregulované ad absurdum?

synergia tohto všetkého je desivá.
 

V Taliansku dnes krúpy ako pomaranče

To tam býva každý štvrtok už 500 rokov

Ale autor nechápe ani kysličník no fuj
 

 

milé číslo s skús si zistiť koľko bolo ľudí na zemi pred 500 rokmi, koľko pred 100 a koľko je teraz a len uplne okrajové číslo, skús si zistiť koľko bolo klimatizácii na zemi pred 500 rokmi a koľko je na celom svete teraz....
 

 

Klimatizácia asi priamo nezvyšuje produkciu tepla človekom, iba presúva teplo inam, napr. z auta mimo auto, či z domu na ulicu.
Až pohonná jednotka klimatizácie svojim chodom vyrába teplo, respektíve potrebuje na svoj chod elektrickú energiu, ktorú získava z fosílnych palív, je tam tvorba CO2, aj tepla, ale keby sa jednalo aj o čistý zdroj energie, tak v prenosovej sústave pre potreby klimatizácie bude prúdiť viac energie, teda napr. transformátor v prenosovej sústave sa bude viac zohrievať.
 

 

už len taký detail, či v tom bode zlomu už bolo na planéte ľudstvo...
 

 

Tu je zakladne nepochopenie nasledkov. Planeta tu bude. Aj zivot na nej bude. Ci to ale prezije ludstvo to je otazka. A ak ano v akej kvalite a kvantite? Ak nam extremne burky budu splachovat mesta kazdy rok, asi nebudeme v stave ich neustale budovat... Naposledy boli vyssie hladiny co2 za dinosaurov. Poslednych 60 mil. rokov su pod 300 ppm3 okrem poslednych rokov.
 

A ?

To, že v histórii bolo v atmosfére aj viac CO2 ako je teraz predsa nikto nepopiera a sú aj celkom dobre popísané príčiny. Naposledy tak bolo tuším pred 800 000 rokmi. Vysvetli mi však prosím, ako to vyvracia teóriu, že to terajšie otepľovanie spôsobuje CO2 vypúšťané do atmosféry ľuďmi.
 
Hodnoť

alebo aj nie

však ...
 
Hodnoť

 

A kvôli Grécku padla aj Radičovej vláda. No proste samá katastrofa.
 
Hodnoť

Niet za čo ...

Naše deti a deti našich detí nebudú naše popieranie klimatickej krízy vôbec riešiť. Budú riešiť svoju "katastrofickú realitu" a ešte katastrofickejšiu budúcnosť detí ich detí. Budú žiť svoju dobu rovnako bezohľadne, ba možno ešte viac, ako my tú našu. Rodičia našich rodičov len s počudovaním sledovali kam ten svet speje, ale ani v najhorších snoch si nevedeli predstaviť dnešnú realitu. A tak aj my len môžeme tušiť len to, že budúcnosť bude "krutá", ale ako veľmi?
Bodom zlomu nebude podľa môjho názoru množstvo oxidu uhličitého v atmosfére ale preľudnenie planéty. Preľudnenie na takú mieru, pri ktorej "už sa nebude dať nič rozumné robiť". Množstvo oxidu uhličitého v atmosfére je len sekundárnym prejavom činnosti "nájomníkov Zeme". Raz ju "vybývajú" a to množstvo oxidu uhličitého bude len jedným z veľkej kopy problémov pred ktorou sa ľudstvo ocitne. Bude len väčšia ako tá naša.
 

re Alter Kaker

Tiež si myslím, že množstvo CO2 je iba dôsledkom premnoženia druhu Homo sapiens v rámci ekosystému Zeme, ale hlavne jeho deštruktívnej činnosti vzhľadom naň (odlesňovanie, odvodňovanie, intenzívne poľnohospodárstvo, ...)
Ale takéto články majú aj svoj menej zrejmý cieľ. Šíriť strach a pripraviť pôdu na zavedenie uhlíkovo neutrálnej ekonomiky. Problémom je, že táto bude energeticky oveľa menej efektívna ako uhlíková, takže energie budú vzácnejšie a drahšie. Niekto takisto bude musieť zabezpečiť návratnosť "ekoinvestícií", ktoré sa budú zavádzať a vynucovať zákonmi (napr zákaz dieselov, povinne energeticky pasívne domy,...), takže túto vynútenú spotrebu zaplatí spotrebiteľ a daňový poplatník. Dôsledkom bude väčšia relatívna chudoba, ktorá vzrastie najmä vo vyspelých štátoch, čo bude ich populácie dosť ťažko niesť. takže aby sa predišlo masívnym politickým, ale hlavne ekonomickým otrasom, manipulovať s ľuďmi sa začína už teraz.
 

 

No neviem. Vo Francuzku chceli zaviesť vyššie dane na fosílne palivá a skoro ich žlté vesty vypálili. Tá mediálna masáž by museli byt teda riadne masívna.
 

 

Vo Francúzsku je situácia poriadne komplikovaná, tie dane boli iba rozbuškou. Tam údajne je život tých, ktorí sa živia prácou, či drobnejším podnikaním, stále ťažší, až nemožný.

A Macron blahobyt horných desaťtisíc chce zabezpečiť z daní pracujúcich. V mojom okruhu známych žije párik, muž Francúz, žena Slovenka, desaťročia žijúca vo Francúzsku. Doslova emigrovali k nám z Francúzska.
Muž už je penzionovaný dopravný pilot, ešte aj tú francúzsku penziu má zdanenú. Žena, vyučená strojárka, inžinierka, ešte podniká, dohadzuje menším slovenským podnikom zaujímavé zákazky, vie vysnoriť, kto vonku potrebuje nejaké špeciálne malosériové súčiastky, vie na to vyrobiť technické výkresy, a podľa toho to Slováci v hladových dolinách vyrobia a majú za to slušný peniaz.
Teda ten párik nepatrí do kategórie hlupákov, ktorí bez pomoci štátu nevedia vyžiť. Ale údajne vonku ich štát stále viac ekonomicky znemožňuje. Ak vidia Macrona v TV, tak pľujú na obrazovku, trasú sa od zlosti a tvrdia, keby boli tam zostali, boli by každý víkend na ulici.
Ja som tam v živote nebol, napokon ako turista, čo by som asi tam za pár dní zistil? Asi nič, ale že sa tam údajne výrazne prehlbujú sociálne rozdiely, nuž a ich tradičným národným športom sú aj takéto demonštrácie, kde si takto presadzujú svoje záujmy, ak už to inak nejde...
 

Nebude masívna...

...ale dlhodobá. Macron to urobil amatérsky. Príliš skoro a príliš brutálne.
 

Ešte dodám...

...bude to emotívna kampaň. Začala autistickým dievčatkom, ktoré chodí poza školu. Veď kto vy sa postavil proti postihnutému dieťaťu? Pokračuje formou detí a mamičiek na námestiach. Prídu srdcervúce zábery postihnutých suchom. Dokola sa sa budú rozmazávať búrky a povodne. Plazivé šírenie strachu a bezmocnosti.
 

 

Zle sa na to pozeras. Nase relativne bohatstvo stoji presne na tom, ze energeticky plundrujeme zem. Vytvarame ekologicky dlh, lebo kazdy chce chodit autom, kazdy letecky na dovolenku atd. Skratka mame nadspotrebu, za ktoru neplatime realne naklady. To nie je o manipulacii ludi. To je o tom, ze niekto sa skratka k tomu postavil celom a hovori aka je pravda. Ano, ak mame zit neutralne, aby tu mohli zit aj nase deti, tak skratka sa budeme musiet uskromnit. Napriklad aj tym ze do prace budeme chodit na bicykloch.
Taky priklad za vsetky. Preco by napriklad Brazilia nemala vysekat cely prales? A pestovat tam plodiny. Aj oni chcu byt bohati. Co z toho maju, ze su “plucami zelegule”. Platime im za to? Nie. Ale pritom mame zaujem aby prales zachovali.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre