SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nevyhráva najhlúpejší vtip o Gréte (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Táto klimatická zmena zrejme
zlomí vieru v Boha u mnohých.
Viliam66 2 bodka 0
Skor taki, co potrebuju v nieco verit, a Boh im nevonia, budu verit v klimaticku krizu. Inak, najskor bolo globalne oteplovanie. Potom sa ukazalo, ze to furt oteplovanie nie je, tak to zmenili na klimaticku zmenu. Potom sa ukazalo, ze ta je tu odjakziva, a tak mame zrazu klimaticku krizu. dokonca ju vyhlasuju aj prazske mestske casti (?!?), hoci sa nic podstatne nezmenilo...
pišta báči na tragáči
Klimatická zmena
však nie je otázka viery, je to neodškriepiteľný fakt. Spoľahlivo preukázaný jav. Jasné grafy a ich trendy. No je, žiaľ, veľa takých, pre ktorých fakty nič neznamenajú a ktorí tie grafy asi nikdy nevideli.
Viliam66 2 bodka 0
Vplyv ľudí na globálne otepľovanie
Je jasne a podrobne zdokumentovaný fakt. Veď keď si predstavíš to kvantum fosílnych palív, ktoré sa dennodenne spaľujú v elektrárnach, autách lietadlách a budovách po celom svete a zoberieš do úvahy že atmosféra je hrubá len prakticky zopár desiatok kilometrov, stačí ti obyčajná kalkulačka, aby si zistil, čo také spaľovanie s tou atmosférou urobí.
Viliam66 2 bodka 0
<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

 

Nie je.
Alebo daj dokaz.
100 000 krat viac energie dopadne kazdy rok na zem zo slnka oproti tomu co vyrobime.
Toto je fakt.
Cize ty tvrdis ze promile percenta meni klimu v stupnoch?
 

Lenže ty asi nikdy nečítal o tom

ako ten mechanizmus globálneho otepľovania funguje.

Problém nie je v tom, že človek vyrobí nejaké veľké teplo ale v tom, že stále väčšia percento tepla, ktorým Slnko ožaruje Zem, sa nevyžaruje späť do vesmíru ale zachytáva v atmosfére a postupne ju ohrieva.

Je to pdobný princíp ako fungovanie tranzistora: malý prúd do bázy reguluje veľký prúd medzi kolektorom a emitorom.

Na zníženie vyžarovania tepla do vesmíru o milióny megawattor ti stačí smena koncentrácie skleníkových plynov o zopár ppm.

Malá zmena koncentrácie sklenikových plynov spôsobí veľkú zmenu toku energie vyžadovanej zo zeme do Vesmíru. Je to ako keby si na svoj skleník namontoval izolačné dvojsklá.
 

Klimatická zmena

je neodškriepiteľný fakt už štyri a pol miliardy rokov od vzniku Zeme. S ľuďmi nemá nič spoločné.
 

 

Pista baci, slovne ste odmerali, ze je to coraz horsie. Tak sa ludom rozjasnuje, meni sa aj nazyk. Ak k tomu chcete data, tak si dajte ten nasa link, co ne vyssie...
 

 

...a upevni vieru v peniaze. Blizi sa kriza, do toho pride brexit, kto vie co vylezie z trumpa, mozno bude iran vo vojne, progresivni chcu eko dane od priemyslu co vsetko bude znamenat vacsie dane, mensie prijmy, prepustanie.
A zatial si nasi progresivci, pani caputova, simecka ci hojsik veselo lietaju po svete hore dole, pohybuju sa v klimatizovanych luxusnych budovach...ale na ostatnych budu ukazovat prstom a kazat o striedmosti, zodpovednosti.
Presne ako je nizsie pisane, tucny knaz kaze o striedmosti. A ako vzdy, odskacu si to siroke vrstvy obcanov a nie politici.
Toto je prava tvar progresivity.
 
Hodnoť

 

Ja cením že sa tomu venujete ale žiaden odborný článok (podaný stravitelnou formou) som tu necital. Žiadne argumenty alebo vyvratenie argumentov. (ja neviem trebárs argument že v minulosti bolo aj teplejšie, Grónsko - Greenland - zelená zem bolo zelené)
"informácie sú, stačí siahnuť"
Áno, ale na webe je množstvo informácií pre aj proti a človek bez špeciálneho vzdelania je stratený.

A ešte posledná vec. Je pekné že sa tomu venujeme ale nedávno som pozeral mapu znečistenia CO2 a Slovensko bolo úplne bledozelené. Najhoršie na tom bolo USA, India, Čína, Nemecko a dokonca aj Česko. Takže na nich bude záležať, nie na nás :)
 

 

Ale to, že bolo teplejšie v minulosti nie je žiaden problém. Ak by to celé stálo len natom ako je teraz teplo oproti minulosti a to by bolo všetko, to by podľa mňa väčšina ľudí preferovala takéto teplejšie počasie ako napríklad malú dobu ľadovú zo stredoveku.

Podobne nemám problém ísť 100km/h, a potom zabrzdiť na nulu s brzdnou dráhou 50m.

Problém by bol, keby som musel na tú nulu zabrzdiť na dráhe dlhej 2m. To by už pre mňa a moje vnútorné orgány bolo dosť problém.

A tento pomer som nezvolil náhodou, lebo klimatické zmeny nie sú počasie, to nie je niečo čo sa mení zo dňa na deň. Prírodné cykly s výnimkou prírodných katastrôf ako výbuch super sopiek alebo dopadu meteoritu neprebiehajú takouto rýchlosťou. Aj malé posunutie o 0,5 alebo 1 stupeň trvajú od 500-1000 rokov. Nie 20 rokov.

20 rokov je sakra málo.

Počas doby ľadovej pred 20 tisíc rokmi, keď sme v Európe 2km hrubú vrstvu ľadu, tak bola priemerná teplota len o 4,3 stupňa menej ako na konci 20. storočia. Potom behom 10 tisíc rokov sa to dostalo na teplotu ako počas konca 20. storočia. 5 tisíc rokov nato bolo dokonca o stupeň teplejšie ako na konci 20. storočia. 3,5 tisíca rokov nato to padlo opäť na úroveň konca 20. storočia. V stredoveku sme zase mali malú dobu ľadovú, kde to bolo o pol stupňa menej.

Boli časy, keď teplota bola aj o 14 stupňov vyššia, pred 500 miliónmi rokov. Toto je mierka na ktorej sa tieto veci menia. Ale nie do pyska dekády. My nemáme čo skákať o stupeň behom jednej generácie. Aspoň nie bez nejakej zjavnej príčiny. Žiadnu sopku, ktorá by zničila pol svetovej civilizácie tu nevidím. Rovnako žiaden meteorit. Solárna aktivita v tomto cykle je tiež slabšia ako v predchádzajúcich cykloch.

Takže otázka je celkom jednoduchá, čo v prírode nevykazovalo žiadnu aktivitu posledných niekoľko stotisíc rokov, ale potom zrýchlilo 5 násobne v 20. storočí, a následne zrýchlilo 25 násobne v 21.storočí. Ktorý iný prírodný jav, ktorý nemal vplyv po celý tento čas, sa zrazu prebudil v 20. storočí a následne akceleroval takmer kopírujúc vstup Číny do WTO a ich masívny nárast priemyselnej produkcie?
 

 

Odpoved je tiez celkom jednoducha - politicka snaha zapadnych krajin zabrzdit hospodarsky rast Ciny (krajin politicky nezavislych od Zapadu), aby nebola ohrozena ich pozicia globalneho lidra, ktoru si vynutili v 500 rokov trvajucom procese mocenskej kolonizacie planety. Slavne merania teploty najma v aglomeraciach davaju zrazu uplne novu perspektivu skokoveho vyvoja,... ci ani nie?
 

No len na to je jeden protiargument,

že súčasné otepľovanie začalo niekedy v polovici 19 storočia, kedy ešte ten vplyv človeka na klímu bol pomerne malý (v porovnaní napr. s 20. storočím - vtedy ešte "nebola" ropa, neboli autá, letadlá, ...). Takže otázka teda stojí tak - prečo polovica 19. storočia?

Čo sa týka Slnka - áno, solárna aktivita v jedenásť ročných cykloch, ak to dobre "evidujem", bola posledné roky nižšia (teda posledný cyklus bol slabší ako tie predchádzajúce). Ale - má Slnko iba 11-ročné cykly? Čo keď má aj iné, ďaleko dlhodobejšie cykly?
 

 

A ešte je aj kozmické žiarenie, to asi nikto nemeria,
 

 

Napisal si kopu nezmyslov. Precitaj si tento clanok:
https://www.konzervativnyweb.s...
Velmi pozorne si pozri graf, ktory pan Pokorny uviedol a snad si uvedomis, ze koncom 20-teho storocia sa nic vyznamne nedeje a oproti zmenam teploty pred 12000 rokmi sa teplota meni len malo. Hokejka je otocena uplne naopak, ako sa nam to pan Mann snazil vsugerovat.
 

 

Čo sa týka Grónska, názov bol použitý na nalákanie ľudí. V časoch Vikingov, bolo Grónsko rovnako zaľadnené ako teraz. Názov Grónska má asi rovnako výpovednú hodnotu ako Kórejská ľudovodemokratická republika, tá demokracia z nich vyslovene trčí.

Čo sa týka Slovenska. Tam máš pravdu. My sme na tom lepšie, lebo našťastie sme tu nemali ten druh zelených, čo sa nerozumejú matematike a radšej idú bojovať za lepší svet na základe pocitov, takže máme jadrovú energiu. A keďže 41% našej elektriny je z jadra a ďalších 23% z vody, tak sme jedným z tých štátov, kde máme aj šancu mať 100% elektriny bez fosílnych palív bez toho, aby nám skolabovala ekonomika. Nie jak pri Nemecku, kde si narúbali kopu solárnych panelov, a veterníkov, a takmer kvôli tomu kolabovala elektrická sieť v polke Európy, čo ich všetci naokolo museli istiť uhlím a jadrom. Tak teraz stavajú Nord stream II, lebo sa rozhodli byť „bezfosílni“, tak preto stavajú už druhý plynovod.

Čo však neznamená, že tu nemáme vlastné problémy. Tie sú síce spojené s globálnou klímou, ale mňa štvú úplne z iného dôvodu. Dotácie do ťažby uhlia. Štát doslova dáva viac peňazí v dotáciách, ako všetci baníci dokopy zarobia. Ako nepreháňam, keby hneď teraz baníci prestali pracovať, a každý jeden z nich dostával 1000 euro ako rentu, za nič. Tak sme stále ušetrili desiatky miliónov. To je tak ekonomický nezmysel, až to bolí. A to tam nerátam, koľké peniaze bude treba v zdravotníctve, na zdravotné následky ľudí čo pracujú v tých baniach.

A lesy, to je kategória sama o sebe. Človek môže mať klímu u prdele, ale to ako sa ťaží v našich lesoch, by malo štvať každého. Keby sme zato mali aspoň nejakú hodnotu. Ale väčšinou iba za minimálnu cenu. A škody sú väčšie ako ekonomický prínos.

Tieto dve veci, keby sme opravili. Tak sa môžeme vykašlať na všetky soláre, veterníky aj biomasu. Po dostavbe Mochoviec, ak to teda nerozkradnú už úplne a zostane tam aspoň niečo, by sme mali mať dostatočnú produkciu, aby sme nič z toho nepotrebovali.
 

 

Postoj Nemecka je mimoriadne kuriozny. Tretinu elektriny vyrabaju spalovanim uhlia a pretlacaju elektromobilitu :) Po mestach maju podla predstav genialnych Nemcov jazdit akoze ekologicke auta nakrmene elektinou z uhlia spaleneho niekde "pod kobercom", kde to nikto nevidi. Hlavne, ze sa vyhli jadru.

Emisie hranice nerespektuju, Europa sa moze aj dobrovolne samopopravit, nevytvori nad sebou bublinu cisteho vzduchu, ani za pomoci nemeckych uholnych elektrarni a palenim " biomasy", v preklade dreva. A ziadne sproste dane nebudu suplovat vysadene stromy.

Sme riesi celosvetovu klimu sposobom ciastkove kroky Europy to spasia a neriesi europske prostredie tym co by sa konkretne dalo urobit. Vo vysledku to pripomina stekot psa za plotom na auta uhanajuce po ulici. Dunco ma pocit, ze ich rozhana a auta ho maju uplne na salame.
 

:):):)

SME nič nerieši. SME informuje ;)
 

 

Daj si tam uvodzovky, ked ti chyba antena na rozlisenie expresivnych slov a mas to.
 

Je také ekologické porekadlo

Elektromobil má výfuk v elektrárni.
 
Hodnoť

Práve tí, ktorí vytvárajú povrchné

Propagacne hnutia a bohužiaľ využívajú napr. práve Gretu robia škodu inak veľmi správnej veci.
Ľudia su citliví na falošné výzvy a symboly. Ak cítia manipuláciu môžu odmietnuť inak správne úmysly.
 

 

Presne ja plne verim na zmenu klimy (Divne spojenie, kedze je to fakt a nie je comu verit/neverit). Ale tu Gretu nemozem ani vystat. Je to maskor a neviem preco by niekto kto tomu neveri, uveril tomu dievcatu.

Pchajuju ju vsade a pritom len opakuje co jej povedia. Kebz to bola nejaka vedkyna tak nic nepoviem.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Tiež sa mi nepáči tento typ spravodajstva, ktorý bol zrejmý napr. pri migracnej kríze, gender ideológii a teraz pri GW.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre