SME

Diskusia k článku: Kvantová revolúcia nie je za rohom, už prebieha

Klimatická zmena nie je jediný problém, ktorý nás čaká.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
15 príspevkov

  • Kolodorf
    Zaujimalo by ma ako to vlastne s kvantovymi pocitacmi realne vyzera. Ja sam som fyzik a o kvantovej mechanike nieco viem. Vcera som bol na veceri s velmi kompetentnym priatelom z SAV a ten trvdil, ze na nedavnej prednaske v CERN-e sa dozvedel, ze kvantove pocitace fungovat nemozu. Ak si to niekto dovoli povedat v CERN-e, neda sa to brat na lahku vahu. Ako to teda je? Pan Prokopcak by mohol poziadat o odborny nazor slovenskych kvantovych specialistov (napr. V. Buzek z Fyzikalneho Ustavu SAV). Su kvantove pocitace realne a ak ano, su naozaj hrozbou?
    • Pjetrode
      Prémium

      no

      Neviem co prislusny panko z CERNu myslel, ci nemozu fungovat ani teoreticky, alebo iba prakticky. Asi keby nemohli fungovat ani teoreticky, tak sa o nich nemusime ani bavit - tazke teoreticke hladisko asi nemyslel. Ide asi o prakticku realizaciu (stavbu) takeho typu pocitaca. 1A) ci su kvantove pocitace (KP) mozne prakticky (mysli sa daleko za hranicou kvantovej nadvlady a na realne pouzivanie), zazezi od nasej vedecko-technickej urovne. uvedomme si ako vyzerali auta so spalovacimi motormi pred 120 rokmi a ako dnes. s kvantovymi pocitacmi je to podobne. sme na zaciatku. aj nejaky 50 quibitovy KP sa stale moze vyvyjat: predlzovat cas kohernencie z mikrosekund na milisekundy, sekundy, minuty ... a aj v takom 50 quibitovom KP netvori vsetkych 50 quibitov jeden koherentny celok, ale iba akesi nezavisle viacere ostroceky koherencie o velkosti do cca 10 quibitov ... je co zlepsovat 1B) KP nepotrebuje quibity len na vypocty, ale aj na reziu, kontroly a ine redundantne quibity a pocet quibitov realne vyuzitelnych na vypocet moze byt pokojne 40% ci 50% zo vsetkych "osadenych" quibitov 2) ci su hrozbou? iste typy uloh by sme vedeli riesit nepredstavitelne rychlejsie. o nic viac a o nic menej. tam kde je to sposobi problem sa nasadia quantum-proof algoritmy alebo ucinia quantum-proof opatrenia (napr. niektore aspekty dnesnej kryptografie) co v konecnom dosledku moze mat vplyv na to ako bude svet vyzerat, ale rozhodne by som to nenazyval hrozba ci katastrofa ... tou neboli ani auta a lietadla ani kremikove deterministicke pocitace (clovek ma ale taku blbu vlastnost, ze najprv. vsetko vyuzije vo vojenskej sfere)
  • Tautolog

    Dobre som tomu poroumel?

    To že sa úspešne rozvíja umelá inteligencia a kvantová elektronika, znamená pre ľudstvo katastrofu? Dokonca katastrofu rozsahom podobnú kríze vyvolanú globálnym otepľovaním? Tak to nerozumiem prečo. A viete že sa niekedy strašilo rýchlymi vlakmi? Že vraj, keď vlak pôjde viac ako 30km/h tak sa ľudia v nich udusia. Teraz niekto straší rýchlymi počítačmi. Inak množina prirodzených čísel je nekonečná, takže žiadny počítač nemôže byť tak rýchly aby sa nenašli dostatočne vysoké čísla pre dostatočne bezpečné šifry.
    • Pumpava
      Samozrejme vyvoj technologii je super, ale katastrofou moze byt kvantova a vobec technologicka nadvlada svetoveho kopirovaca a zlodeja ciny (a ruska), ktorej neverim, ze to vyuzije len vo svoj prospech a ze "nezautoci" na zbytok sveta. Viac by som veril, ze USA to vyuzije pre svoj prospech, ale nas necha prezit. Dodnes si spominam, ako sme nemohli nakupovat najmodernejsie technologie z USA, ale nemal som pocit ohrozenia. Komunistom z ciny a ruska neverim ani nos medzi usami.

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 635
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 614
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 404
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 050
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 626
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 269
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 512