Klimatická zmena nie je jediný problém, ktorý nás čaká.
koho straší,
ked väčšina čitateľov (súdiac podľa počtu diskutujúcich) nevie o čo ide ? hehje to hrôza...
ale čo USA..noi vôbec nehránia svoje inovatívne bohatstvo-hlavný je biznis..a potom
sa cuduju ze Hlavne spravy povazuju ucitelia v ankete za doverihodnejsie ako SMEno
Neviem co prislusny panko z CERNu myslel, ci nemozu fungovat ani teoreticky, alebo iba prakticky. Asi keby nemohli fungovat ani teoreticky, tak sa o nich nemusime ani bavit - tazke teoreticke hladisko asi nemyslel. Ide asi o prakticku realizaciu (stavbu) takeho typu pocitaca. 1A) ci su kvantove pocitace (KP) mozne prakticky (mysli sa daleko za hranicou kvantovej nadvlady a na realne pouzivanie), zazezi od nasej vedecko-technickej urovne. uvedomme si ako vyzerali auta so spalovacimi motormi pred 120 rokmi a ako dnes. s kvantovymi pocitacmi je to podobne. sme na zaciatku. aj nejaky 50 quibitovy KP sa stale moze vyvyjat: predlzovat cas kohernencie z mikrosekund na milisekundy, sekundy, minuty ... a aj v takom 50 quibitovom KP netvori vsetkych 50 quibitov jeden koherentny celok, ale iba akesi nezavisle viacere ostroceky koherencie o velkosti do cca 10 quibitov ... je co zlepsovat 1B) KP nepotrebuje quibity len na vypocty, ale aj na reziu, kontroly a ine redundantne quibity a pocet quibitov realne vyuzitelnych na vypocet moze byt pokojne 40% ci 50% zo vsetkych "osadenych" quibitov 2) ci su hrozbou? iste typy uloh by sme vedeli riesit nepredstavitelne rychlejsie. o nic viac a o nic menej. tam kde je to sposobi problem sa nasadia quantum-proof algoritmy alebo ucinia quantum-proof opatrenia (napr. niektore aspekty dnesnej kryptografie) co v konecnom dosledku moze mat vplyv na to ako bude svet vyzerat, ale rozhodne by som to nenazyval hrozba ci katastrofa ... tou neboli ani auta a lietadla ani kremikove deterministicke pocitace (clovek ma ale taku blbu vlastnost, ze najprv. vsetko vyuzije vo vojenskej sfere)nastrašte
Kvantové počítače dokážu zlomiť niektoré typy šifier(faktorizácia), ale iné nie (eliptické). Stačí ich nahradiť.Dobre som tomu poroumel?
To že sa úspešne rozvíja umelá inteligencia a kvantová elektronika, znamená pre ľudstvo katastrofu? Dokonca katastrofu rozsahom podobnú kríze vyvolanú globálnym otepľovaním? Tak to nerozumiem prečo. A viete že sa niekedy strašilo rýchlymi vlakmi? Že vraj, keď vlak pôjde viac ako 30km/h tak sa ľudia v nich udusia. Teraz niekto straší rýchlymi počítačmi. Inak množina prirodzených čísel je nekonečná, takže žiadny počítač nemôže byť tak rýchly aby sa nenašli dostatočne vysoké čísla pre dostatočne bezpečné šifry.