SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Náboženská kontrarevolúcia Slovensko nenapraví (píše Michal Havran) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

Veď to, že iba teoreticky

vieme, ako sa máme správať, kedy máme ustúpiť, kedy je dobré mlčať a kedy musíme pomôcť, alebo niekoho povzbudiť.
Lenže v období, keď u nás ľudia, ktorí evidentne nevedia počítať ani do piatich, dostávajú tituly o ktorých ani nemajú páru, ako sa získavajú a o škole majú predstavu ako o štvrtej triede na základke, sa dá ťažko spoľahnúť na teoretické vedomosti.
Sme v pr----li.
Koniec, žiadna šanca.
Už dnes sa kopec iných opičiek na rôznych postoch teší, keď zavrú prvú zo všetkých, len preto, aby sa mohli vyvinúť na gorilu oni samy.
 
Hodnoť

 

Veľmi dobrá analýza súčastnsti.
 

hvrn sa moze upisat, len aky to

ma efekt? mohol by si polozit
takuto otazku a vstupit do politiky
ak sa nemylim, sceu byt europoslancom
tak preco nezcat v nr
sadlo by mu ministerstvo kultury
 

 

Mýliš sa. Nechcel byť europoslancom a ani nie je v politike, strane.
 
Hodnoť

Áno, presne tak

Asi ťažko môže kázať o morálke niekto, kto nie je schopný jednoznačne identifikovať a pomenovať zlo v tejto spoločnosti. Cirkev sa nikdy zásadne nedištancovala od vlády gaunerov, naopak v prezidentských voľbách otvorene podporovali Ficovho kandidáta Ševčoviča. Tým sa v podstate prihlásili k ochrane našich ľudí, vrátane Jankovskej s Kočnerom.
 
Hodnoť

 

inymi slovami ...kto môže nech odtialto uteka lebo tu nikdy nebude dobre !!! co je aj pravda
 
Hodnoť

Klasika.

"Odpoveď, prečo sme zlí, prečo konáme zlomyseľne, pomstychtivo, urazene aj keď netrpíme patológiami a dokážeme rozoznávať správne od zlého, dodnes neexistuje."

A ja že Havran je, oi, aj teológ. Tak asi nie je, ale prečo si to píše? Teológia má zlo a jeho príčiny zmáknuté už pár storočí.

"Indikátorom morálneho rozvratu celej generácie politikov a odvodených garantov zákonnosti sú preteky vo vystatovaní sa vlastnou zbožnosťou a vlastnými skutkami."

Nezmysel, indikátorom morálneho rozvratu je počet porušení morálky formulovanej napr. desatorom.
K zbožnosti sa hlásilo x zločincov, ale za to náboženstvá naozaj nemôžu. Presne z toho istého dôvodu nemôže demokracia za to, že Fico sa hlási k demokracii a ešte aj sociálnej.

"Z Kočnerovej generácie spupnosti, pomstychtivosti a patologickej nenávisti sa nedostaneme náboženskou kontrarevolúciou, pretože tá je namierená proti zle označeným cieľom."

Niečo mi ušlo? Niekto robí náboženskú kontrarevolúciu? Kto, kde, kedy?
O kontrarevolúcii som sa v slovníku dočítal toto:
kontrarevolúcia -ie ž. polit. úsilie zacielené proti výsledkom revolúcie;
kontrarevolúcia -ie ž. ‹l› politické úsilie zamerané proti predchádzajúcim revolučným zmenám, spravidla s cieľom obnoviť mocenské predrevolučné pomery;
kontrarevolúcia -ie pl. G -ií D -iám L -iách ž. ⟨lat.⟩ ▶ potlačenie síl, ktoré sa dostali, príp. sa pokúsili dostať k moci revolúciou; zvrátenie pomerov v krajine späť do stavu pred revolučnými zmenami:

Akú revolúciu má tá náboženská kontra zvrátiť? Kto je náboženský kontrarevolucionár? Myslím, že autor len tak halalbala používa kúl a 4 wáwy znejúce slová.

Nerozumiem prečo Havran nepopíše jednoduchú realitu:
Súčasný slovenský katolícky klér má inú hierachiu zla a jeho nebezpečenstva reprezentovaného mnohými na Slovensku verejne činnými ako majú liberáli, napr. Havran. Prejavuje sa to tým, že korupciu a zlodejstvo zdôrazňuje menej ako relativizáciu hodnôt spojenú s gender, rodovou a potratovou agendou.
Zjednodušením sa táto pozícia dá vysvetliť ľahko - pre klér je morálna a civilizačná škoda spôsobená korupčníkom menšia ako potratára.
Bez nároku na filozofovanie, obhájiteľná pozícia a to nielen z pozície kléru.
Na tom nezmení nič ani to, že klér zjavne podceňuje súčasnú úroveň korupcie. Osobne si myslím, že to je aj preto, lebo si myslí, že výmenou vlády sa v tomto smere nič nezmení.

Na Slovensku sa zlo v riadení vecí verejných neprejavilo tak silno preto, že je tu "náboženská kontrarevolúcia", ale preto, že je úspešne deštruovaná morálka relativizmom.
A ten relativizmus nehľadajte v náboženskej, ale liberálnej kontrarevolúcii. Tu je ten výraz na správnom mieste, tá má svoju revolúciu, ktorú chce zvrátiť. Jej vodca sa volá Ježiš Nazaretský, pán teológ.
 

 

Súčasný slovenský katolícky klér má inú hierachiu zla.U tejto vety by som skončil. a podotkol, že aj preto to na Slovensku vyzerá tak, ako vyzerá. Čo je v skratke to, čo chcel povedať pán Havran.
 

 

Akú mieru sebareflexie očakávať u hodnostárov cirkvi, ktorá už pred stáročiami relativizovala zlo predávaním odpustkov?
 
Hodnoť

Dobro a zlo

Autor má pravdu.
Len zabudol napísať, že to je výsledok neholúcie a 30 zabitých rokov!!!
Na rozdiel od 20 rokov takzvanej normalizácie, počas ktorej sa postavila infraštruktúra priemyslu, poľnohospodárstva, školstva a zdravotníctva.
 

To naozaj myslíš vážne?

20 rokov normalizácie a predtým ešte horších 20 rokov diktatúry proletariátu tu zanechalo hlboké raby vo všetkých oblastiach života s ktorými sa ani 30 rokov po revolúcii nevieme vysporiadať. Áno, došlo k industrializácii, ale nie vďaka komunistickej moci, ale napriek nej. Som presvedčený, že za iného režimu by k nej došlo tiež a oveľa citlivejšie. Však sa pozrime na veľmi podobnú krajinu, ktorou je susedné Rakúsko. To bolo prad a po vojne na našej úrovni (možno bolo dokonca chudobneješie), má podobné (dokonca aj oveľa ťažšie) prírodné podmienky. Na rozdiel od nás nezažilo komunistickú diktatúru. A kde je ono teraz a kde sme my. Tak tu prosím noblbujte ľudí, naleti alen tí, čo nepoznajú históriu a majú krátku pamäť.
 

 

Len poznámka, nemám pocit, že by tento režim robil niečo pre túto krajinu oveľa citlivejšie, keď napr. namiesto vedy dotuje cudzie fabriky, ktoré dovážajú ešte chudobnejší proletariát, aby nemuseli platiť našich robotníkov a pod. Dalo by sa asi veľa písať o citlivom prístupe tohoto režimu. Normalizácia bola svinstvo a toto je tiež.
 

Ktorý režim?

Dzurindové vlády sa snažili, a celkom správne, vyviesť krajinu z toho, kam ju dostal Mečiar a jeho divoká privatizácia "svojim" ľuďom. V mene toho bolo dobré aj nalákanie svetových výrobcov čohokoľvek na naše štátne dotácie, ale predovšetkým nizke platy relatívne vzdelanej pracovnej sily. Lenže potom prišlo 12 rokov Ficizmu, kde v omnoho lepších ekonomických časoch bolo treba prehodiť výhybku a budovať vzdelanostnú ekonomiku s vyššou pridanou hodnotou. To sa našťastie dialo, ale samovoľne, iniciatívou zdola a nie vďaka ale napriek Ficovým vládam. Tie ničím neprispeli k rozvoju vzdelanostnej ekonomiky, naopak kde mohli tam škodili a pokračovali v lukratívnom rozdávaní dotácií zahraničným koncernom, lebo si na tom pestovali svoj vlastný zlodejský biznis (napr špekulácie s pozemkami pod nové fabriky). A navyše pod zásterkou "sociálnosti" si pílili aj vlastný konár, kde postupným zvyšovaním minimálnej mzdy a rozličným povinným bonusom dokonale okresali výhodu tej lacnej pracovnej sily, takže investorov zaujímajú už len tie štátne podporné schémy a zrejme už dopredu rátajú s dovozom pracovníkov s chudobnejšieho okolia. Banda ekonomických analfabetov v Smere si totiž neuvedomuje, že mzda je rovnaká trhová veličina ako cena tovarov a direktívne zasahovanie do jej tvorby prináša viac problémov než úžitku. Firma, ktorá môže dať vyššie mzdy, lebo má dobrých zamestnancov a nechce ich stratiť, tak im ju dá, firma, ktorá si to nemôže dovoliť, tak ju nedá, radšej pár ľudí prepustí a zvyšok bude nútiť pracovať za nich.
No a s Normalizáciou a komunistickými procesmi 50. rokov - to predsa sa vôbec nedá porovnávať. Napriek sústavnému kriveniu trhu a trhovej ekonomiky najprv Mečiarom, potom Ficom, tu nepochybne stále trhová ekonomika je a presadzuje sa predovšetkým to, čo je perspektívne a rentabilné (samozrejme až na niektoré výnimky, prevážne "našich" firiem, ktoré vedia fungovať len v korupčnom prostredí, v konkurencii nie). Zatiaľ čo to, čo sa dialo po Februári 1948, nemalo s trhovou ekonomikou nič spoločného. Československo sa devalvovalo na výrobnú dieľňu Sovietskeho vojensko-priemyselného komplexu. Vyrábalo sa to, čo si priala Moskva a servílna KSČ. Ako viem, v nej boli samí hochštapleri, amatéri, ktorí nerozumeli ani ekonomike ani technike. Ekonomika pár desťročí ako-tak fungovala aj napriek ich rohodnutí od zeleného stola. Takže postavili obrovské zbrojárske fabriky V Martine, Detve, Snine, Dubnici a Považskej Bystrici (to boli asi jediné miesta s tradíciou) a servisné kolosy na výrobu surovín na Orave, v Žiari, v Košiciach a inde. Až na výnimky práve tieto fabriky po revolúcii v 1989. roku sa dostali do obrovských problémov. Príčinou bolo predovšetkým to, že nevznikli prirodzene, na základe vývoja trhu, ale na príkaz Moskvy, od zeleného stola.
 

Veľmi

presné.
V tejto súvislosti slosti stojí za to, aby si sem spravil aj analýzu volebného programu PS.
 

nechystam sa ich volit, ale

o zdravotnictve to maju lepsie ako SaS alebo Kiska...
 

Je

to možné, ale s mnou navrhovaným sa to nevylučuje.
 

Fíha,

to už mínuskujete aj keď niekto navrhne analýzu vášho programu?
Ale všetko je ako má byť, je to také neoboľševické.
 

Súhlas

Veľmi pekne a podľa mňa dobre opísané fakty. Možno by som pridal, že aj napriek tomu, že si skutočne vážim Havranove názory, ja by som do nášho , s výnimkou Dzurindových vlád - aj keď to veľa ľuďom nepasuje - nestaval náboženstvo do pozície, ktorá nám Slovákom určuje, alebo by mala, nejakú mieru slušnosti alebo morálky z desatora vyplívajucej.
Nie! Čo nám nedokáže dať rodina,/ o škole pomlčím /, to nám nedá žiadny kostol. zvláčť, keˇtam napriek Statistikam, chodi oveľa menej ľudí, ako sa hlási k tej alebo inej viere,
To my sme pokazení, potomkovia lúzy, ktorá rozobrala vybudované hodnoty I.ČSR, tej , ktorá aj nás Slovákov vytiahla na siedme miesto vyspelých Štátov sveta v 30tich rokoch.
Potom prišla Fašistická zberba, / tiež chodí do kostola _ boh im dvere nezavre, lebo ich miluje ako všetky svoje ovce / teraz je opäť ??IN " , hneˇza Ficosmerom. To to sa neda zlomiť na hodinách náboženstva, to sa dá zlomiť len doma, v rodinách, keď rodič ide príkladom, ako byť stále sám sebou a nevidierateľný. Áno, je to utopia, lebo, potom nemá na SUV Bavorák, Na drahé dovolenky, a na Tituly bez vlastnej Hlavy.
Túto morálku sme za roky od 1939 - resp. 1948 totálne stratili. Vtedajšia Elita bola buˇzabitá, alebo vypudená, ostali iba ich majetky - v rukách hnedej alebo červenej LÚZY.
A tento handycap, mám strach nikdy, my v momentálnom morálnom marazme nikdy nevyriesime.
Poznámka : Nemecko, po totálnej deštrukcii, dokázalo za 30 rokov po vojne vybudovať fungujúcu krajinu / 1972 Olympiáda,1974 WM vo futbale / - lebo peniaze z Marschalowho plánu použilo, kam boli určené,
My sme za 20 rokov z peňazí EU vytvorili ÚBOHÚ ale zato BOHATÚ pár tisícovú vrstvu bohatých. Tých, čo chodia sa klaňať bohu, lebo to ich pomýlená morálka káže, tých, žo vychovajú ďalšiu nemorálnu plevel..... mimochodom, už je medzi nami. Nabubraní, blbí, mladí synčekovia dcéry svojich Grázlov Otcov.
QUO VADIS SLOVENSKO ?
Bez zdravého súdnicta len k nicote. ŽIAĽ
Recept : Rozpustiť slovenské súdnictvo, / ale rýchlo - pár týždňov / Späť vybrať tých nenamočených, a keď bude málo na stave, akože bude, dajme šancu Svetu.
Prajem pekný vecer,
Jano Danko, vojak v zálohe
 

K+++

.
 
Hodnoť

 

To náboženstvo v Havranovej lamentácii na súčasný zlý stav spoločnosti a jeho neriešenie sa mi vidí v texte jednoducho nadužívané, nie sú to cirkvi, kto zavinil úpadok ani to nie sú cirkvi, kto má riešiť správanie politikov v sekulárnom štáte. A tej náboženskej kontrarevolúcii už nerozumiem vôbec - čo za ňu považuje a čo má ona zvrátiť?
 

1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre