SME
Utorok, 21. január, 2020 | Meniny má Vincent

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Načo sudcovský kódex, pýtal sa Harabin (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Veru.. Harabin má svoj kódex, ktorý mu umožňuje komunikovať s mafiánmi a odsudzovať nevinných.
 
Hodnoť

Ak si niekto myslí, že

Harabín sa pretransformoval zo sudcovskej pozície do pozície politika niekedy v tomto čase, veľmi sa mýli. harabín mal slovník a veľmi pravdepodobne aj charakter politika už veľmi dávno. V podstate od čias mečiarizmu. Jeho bozkávačky s predstaviteľmi režimu to iba potvrdzujú.
Viac to však potvrdzuje jeho slovník a najmä jeho postoje.
Byť sudcom je veľká vec. Sudca rozhoduje o mnohých veciach v živote nás - obyčajných smrteľníkov. Nie je to ľahké a je s tým spojená aj mimoriadna zodpovednosť. Preto zaráža, ak tou mizernou zodpovednosťou spoločnosti je menovanie pochybnej osoby za sudcu. To si sami na seba pletieme bič v tom, že za sudcu s plechovým ksichtom odsúhlasíme človeka ako napríklad Harabín? Myslíme si, že sa nám (slušným!) nemôže nič také stať, aby sme sa jedného d§a ocitli pre sudcom? Sudcom pokriveným, s ktorého inštaláciou sme súhlasili, pretože sme nemali čas, alebo nám to bolo jedno?
Keď sa na to pozerám takto, asi medzi tých slušných patríme neprávom. Alebo - plačeme na nesprávnom hrobe. Ako sa taký tvor mohol dostať na pozíciu sudcu? Asi nám to bolo ukradnuté a dnes to musíme riešiť. To "riešenie" ale čosi stojí. To nie je zadarmo. Zase to zaplatíme z našich vreciek.
Rozdiel? Niekto viac, niekto menej.
A načo je nám kódex? Harabín má na prvý pohľad pravdu. Ale iba na pohľad prvý. Slušnosť je síce v každom slušnom človeku a nepotrebuje na to písať kódex, ale sudcovský stav nie je iba o slušnosti. Je to formulácia zásad, ktorým sa nemá ten príslušný vzpriečiť. Teda musí prehltnúť aj situácie, keď vnútorne nesúhlasí. Lebo je to istý stavovský pohľad na vec a ten by mal byť jednotný, aj keď nie sme všetci rovnakí.
Toto Harabín nedokáže, ani keby chcel. On chápe iba zákon a hľadá cestičky, ako ho obísť. Zákon dodrží, ale zločinca prepustí, ak jeho kolega povedzme z nedbanlivosti zanedbá procedurálny moment. Namisto toho, aby sa snažil napraviť vec a napraviť omyl (povrchný, alebo nepovrchný, to je tu jedno), on toho zločinca prepustí. Neviem, či jeho mozog ďalej nesiaha, alebo to robí úmyselne. To naozaj neviem. Ale viem, že to nie je OK. Že nie je v pozícii človeka, ktorý je ochotný za niečo aj zodpovedať. On tú zodpovednosť prenáša na zákony. Dokonalé, či nedokonalé. Ale osobná zodpovednosť sudcu je pre neho nulová konštanta.
Preto ľudia jeho typu potrebujú kódexy. Aj v justícii. Pretože stále sme iba nedokonalé tvory.
 
Hodnoť

Na to si pamätám

Každý sudca si nesie etiku v sebe. Zábavné, keby sa tá vnútorná etika neprejavovala u niektorých jedincov rozhovormi so závadovou osobou, pre sudcu absolútne - mimo súdneho procesu - nežiadúcou
 
Hodnoť

 

Inak s tym etickym kodexom mal mozno ten Harabin (nechtiac samozrejme) aj pravdu. Vidime ako velmi sa ho ctihodni sudcovia drzia.

Sudcovsky stav a advokatska komora su skor ako nejake sekty. Minimalne to vidno ake mena z nich vypadavaju ako nominacie - na ustavnych sudcov, ministrov a podobne. A ich prva priorita je vzdy ochrana clenov svorky pred zlym svetom vonku.

A naproti tomu, ten podnikatel nebol pod ziadnym oficialnym etickym kodexom - a aj tak sa MK vyhol oblukom.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre