SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako sa brániť pred digitálnym feudalizmom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Teoretizovanie bez zmyslu pre prax

Autorka si v článku kladie otázky o spôsobe, akým sieťové spoločnosti používajú svoju silu na trhu a ponúka aj návody či riešenia avšak iba s imaginárnym, málo konkrétnym nejasným podfarbením:

“Najväčšou výzvou našich čias je preto vytvoriť také prostredie, ktoré odmeňuje skutočné vytváranie hodnôt a trestá vyťahovanie hodnoty (value extraction).”

“Inovácie nie sú len o napredovaní, ale aj o smere tohto napredovania. Umelá inteligencia či iné technológie nie sú hrozbou len preto, že sa rýchlo vyvíjajú, ale pretože nemáme dohľad nad ich vývojom a využitím. Preto musíme jasne stanoviť kurz.”

„Zákonodarcovia by sa mali snažiť pochopiť, ako algoritmy prerozdeľujú hodnotu medzi používateľov, dodávateľov a samotnú platformu. Zatiaľ čo niektoré prerozdelenie môže odzrkadľovať skutočnú hospodársku súťaž, ostatné sú poháňané skôr extrakciou hodnoty než jej tvorbou.“

„Skôr než hovoriť o reguláciách by sme sa mali sústrediť na ambicióznejšie ciele ako ‘spoluvytváranie’ (co-creation). Vlády môžu a mali by tvarovať trhy, aby zabezpečili, že spoločne vytvárané hodnoty slúžia spoločným cieľom.“

Riešenia tohto druhu sú síce už konkrétnejšie, ak je však spomínané vytváranie hodnoty myslené iba takýmto spôsobom, tak jej teórie ostávajú v neistej všeobecnej sfére fantázie:

“Aby sa veci pohli želaným smerom, musíme porozmýšľať o správe dát, nových inštitúciách a experimentovať s alternatívnymi formami vlastníctva. Napríklad, dáta, ktoré sa generujú, keď využívame Google mapy alebo Citymapper – či akúkoľvek inú službu založenú na technológiách z daní poplatníkov – by mali byť radšej uplatnené na zlepšovanie mestskej dopravy či iných služieb a nemali by byť niekoho súkromným ziskom.”

Pýta sa tu viac konkrétnych príkladov na využitie a aplikáciu autorkiných objavov.
 
Hodnoť

Zuckerberg do basy?

„Facebook porušuje pravidlá po prvé tým, že je súčasne producentom, distribútorom aj správcom obsahu, po druhé tým, že je to monopol. V každej inej oblasti podnikania by proti takej spoločnosti zakročili.“ Vyhlásil to istý mediálny expert na prednáške v Bratislave. Podľa neho by nebolo ani od veci, keby Zuckerberga za toto zabásli.
http://targetnews.sk/clanky/it...
 


Najčítanejšie na SME Komentáre