SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pavol Demeš: Nežná revolúcia a panelákoví intelektuáli (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Ďalší

nebojácny a zaslúžilý disident. Toľko ich bolo, že ten režim zrútili.
 

 

... ale najväčšiu zásluhu na má aj tak ten vraj "zabitý študent Šmíd". To jasne hovorí o tom kto písal noty ..
 
Hodnoť

 

Ved ľudia vyšli na námestia i v roku 1968
Veľmi sa tu zapomína na to, že bez 40.US prezidenta p. Regana by nebola žiadna revolúcia 1989!!


Regan totiž dokázal politicky chytiť veľký Sovietsky zväz do ekonomickej pasce.
Ešte na stretnutí na Islande, Gorbačov žiadal odklad o 10 rokov pri medzinárodnom zbrojení.
Tam keby Regan súhlasil, Rusi by sa ekonomicky schopili.
Ziadna revolúcia, žiadna zmena režimu, len modernejšia forma - niečo ako dnešná Cína, iba toto chcel Gorbačov.

Lenže Regan už začal svoje kroky a to 3 krokmi:
a/ porážka veľke červenej armády v Afganistane
b/ pád ceny ropy
c/ nové súperenie v zbrojení

a/ porážka veľke červenej armády v Afganistane
ale nie americkými zbranami, tie nemohli afganci dostat, afganci používali ruské prepašované zbrane od Izrealu

b/ pád ceny ropy
veľký krach v roku 1987 na NY burze, spustil výpredaj na cene ropy a obrovský zdroj príjmu štátneho rozpočtu začal stáť menej a menej.
Ak sa pozrieme do štatistík ťažby ropy, tak denné objemy boli nad 10milionov barrelov denne, aby CCCP malo devízy a mohli ich spáliť na projekt, ktorý Reganova administratíva nazvala Hviezdne vojny.

c/ nové súperenie v zbrojení - projekt Hviezdne vojny.
Rusi skočili na to, a mínali až 40% HDP na armádu.
a tým sa riadne efektívne vyčerpávali z devíz

Nízka cena ropy, stratové investície = veľké hospodárske problémy CCCP

Revolúcia nebola preto, že by rusi nemali naftu do svojich tankov, ked tu boli.

viac aj tu:
http://www.historickarevue.com...
 

Veľmi správne

a bez USA, by sme sa nikdy nedostali do "boľševického" raja.
USA nás surovo predali boľševikom v rámci svojho strategického plánu a špinavého obchodu Lend-Lease a nasledovných dohôd na Jalte.
Tak isto sa vykašlali na Maďarov r. 1956, ako aj na nás r. 1968.
Takže vrelá vďaka od boľševických spojencov!
 

 

Kedy sme my bojovali za Ameriku? Keď už tak veľmi chceme, aby Amerika bojovala za nás... Podľa mňa by ale bolo lepšie, keby každý bojoval za seba. Ale to Česko(Slovensko) nikdy neurobilo, ani r.1939, ani r.1968, ani r.1989.
Kašleme sami na seba, ale na vine sú samozrejme USA, lebo sa nás vykašlali.
 

Reagoval som iba na tvrdenie,

že "bez Reagana by nebola žiadna novembrová revolúcia".
USA, tak isto, ako Sovietsky zväz bojovali a bojujú len a len za svoje záujmy. Tak som to aj konštatoval vo svojom príspevku.
Prosím ťa over si fakty a potom vynášaj súdy.
Asi nám vysvetlíš, ako by si poradil vláde ČSR po tom ako dňa 10. septembra 1938 Spojené kráľovstvo a Francúzsko (formálne ešte stále spojenec Česko-Slovenska v pakte Malej Dohody) predostreli česko-slovenskej vláde požiadavky vo forme ultimáta, že odstúpi územie Sudet, v ktorých žije viac ako 50% Nemcov, (buď im Česko-Slovensko vyhovie a bude pod ochranou západných mocností, alebo západné mocnosti nechajú Česko-Slovensko napospas Nemecku).
V predvečer invázie vojsk Varšavskej zmluvy, 20. augusta 1968, červenou linkou, informoval Brežnev prezidenta Johnsona o chystanej invázii do ČSSR. Prezident USA vydal rozkaz americkým jednotkám dislokovaných na východnom pohraničí NSR - ČSSR, aby sa stiahli 60 - 120 km do vnútrozemia, aby sa znížilo riziko náhodného stretu. Potom si Johnson vybral dvojtýždňovú dovolenku a odcestoval na svoju farmu.
 

 

akože čo má REGAN spoločné s rokom 1939?

píšem o 40.tom USA prezidentovi REGANOVI !!!! nepíšem o USA !!!
ked týmto malým rozdielom nerozumie inteligentný človek, čo môžeme čakať od voliča SMERU???
.... táto republika potom nemá budúcnosť.
Regan bol ten, kto rozohral hru, v ktorej by ste sa mu dnes vysmiali - HVIEZDNE VOJNY. A pritom bez tejto ILUZIE, by nebola žiadna revolúcia.

Rusi mali veľa nafty do tankov.
 

Je

Tiez dokazane, ze Rusi pocas 2 sv.v. stratili tolko mladych ludi, ktori im potom v 80.rokoch chybali aby viedli stat a mali "splodit" dalsiu generaciu, takze im chybal aj ludsky potencial pre vedecky a ekonomickly rozvoj...
 

Doma, v rámci boja, voči

triednemu nepriateľovi, boľševici vyvraždili viac ľudí, ako padlo vo vojne.
 

 

boľševici vraždili inteligenciu, takže ten agrument o "toľko mladých" je otázny.
jednoducho sa to dá dokázať cez príklad skúšky na VS:

máme 20% výborných študentov, ktorých cieľ je červený diplom. Potom 60% dobrý a zvyšok podpriemerných. A teraz príde profesor a povie, že známky bude dávať podľa priemeru každému.

výborný si povedia, načo sa učiť ked bude priemer,
priemerny si povedia, že výborný sa učia dobre a načo sa toľko učiť, ked bude priemer
a podpriemerný si povedia, že aké "múdre" rozhodnutie spravil profesor a neučia sa vôbec
a výsledok bude jasný: priemer sa znížil.

ak sa to niekoľkokrát zopakuje, máme tu podpriemerných ľudí aj efektívnosť.

ale najviac poslušní budú vždy ti podpriemerní.
 

Je

jasné, ze v "triednom boji" takisto vyhladili poriadne mnozstvo ludí, ktorí mohli byt schopnými vedcami, konstruktérmi atd. na vsetkých úrovniach v povojnovom období... Naviac na front sa posielali hlavne mladí ( predsa len najpodstatnejsia cast ludí zahynula vo vojne - na bojisku alebo pri vyhladzovaní obyvatelstva okupantmi ), takze 20-25 rokov po vojne tá generácia chýbala a ani nesplodila dost dalsiu generáciiu pre 80-90 roky... Je to jednoducho statistika...

Asi sa zle pochopil moj príspevok, nie je to obhajoba Rusov, v ktorých myslení ludský zivot neznamená nic, kedze je ich naviac relatívne vela, práve naopak... To bol aj jeden z dovodov preco Nemcom odolali a nakoniec aj porazili...
 

 

Rusi nikdy nemali núdzu o ľudí, ktorí by viedli ich štát. Spomeniem iba námatkou tých, čo si pamätám: Stalin, Chruščov, Brežnev, Černenko, Andropov, Gorbačov, Jelcin, Putin. A boli aj ďalší záujemcovia: Berija, Janajev. Takže ľudský potenciál tam bol.
 

Rec

bola o mladých ludoch, ktorí v období po vojne sa mohli zapojit do ekonomického zivota vo vsetkých oblastiach a úrovniach.

Moj príspevok vobec neobhajuje Rusov, skor ich politiku, naopak len dokazuje ako dokázu mrhat tým co majú a zivot vlastného vlastného obyvatelstva mali na háku, lebo ich je relatívne vela.
 
Hodnoť

 

Také bytové stretnutia za socíku bývali zaujímavé. Raz som sa ocitla aj v tomto byte myslím, sedeli sme v obývačke na zemi a debatovali vtedy o knižke pána Lisického, ak sa nemýlim.
 
Hodnoť

 

No a z obývačkového intelektuála a tichého disidenta sa po čase stal žoldnier (nájomný vojak) transatlantických záujmov nielen na Slovensku, sivá eminencia nášho politického NGO sektora a spoluorganizátor a dodávateľ know-how majdanových prevratov v krajinách záujmu strýčka Sama. Gratulujem!
 

 

Vidíš a aj táto zmyslená identita je stále lepšia, než byť reálnym trollom kgbákov, aktívne nás ťahajúcich späť pod ruský patronát.
 

otázka

Ešte by tento disident (aj Edvard Beneš bol taký gaučový revolucionár, ktorý sa zakaždým zdekoval a prišiel robiť politiku až po pominutí nebezpečenstva) mal ozrejmiť, kde sa tak dobre skamarátil s istým puncovaným vedeckým komunistom, potom pracovníkom ústavu marxizmu-leninizmu a nakoniec agentom zahraničnej rozviedky zločinnej komunistickej tajnej služby, ktorého v roku 1991 priviedol do "slovenskej" zahraničnej politiky a z ktorého sa stala sivá eminencia "slovenskej" diplomacie a politických porevratov. A dokonca tohto eštebáka každým cólom potreboval aj v kancelárii Mižu Kováčovie. Ktovie, čím mu bol z minulosti zaviazaný.
 
Hodnoť

z tichého disidenta sa po čase stal....

Čital som niekde že:
„Stretávali sme sa v malých skupinkách na pláži. Dokonca sme aj spali na piesku v malých chatkách. Bolo to skvelé,“ objasňuje Pavol Demeš. Potom už hurá na barikády. Organizovať Majdany!
Pravda – pred kamerami CNN. Treba dodať ‒ na samotnej revolúcii sa už títo šampióni slobody väčšinou nezúčastňujú. Rozdali tričká, zástavky, propagačné materiály, zabezpečili doláre či eurá, z ktorých sa platia aj demonštranti, aj ostreľovači – a presunuli sa do iného štátu, kde treba robiť „demokraciu“. Čo sa deje potom, s tým už nemajú zvyčajne nič spoločné.....
Asi tu ide o zámenu osôb.
 
Hodnoť

Filozofické esá

Mňa by zaujímalo odkiaľ mali ten Bratislavský byt.Či mali na neho hypotéku alebo to bol štátny byt v ktorom organizovali protištátne stretnutia.Tiež by ma zaujímalo kde tie filozofické esá študovali a koľko zaplatili za štúdium.V neposlednom rade by ma zaujímalo či už vtedy tieto mozgové kapacity vedeli že po revolúcii sa dostanú k moci trestanci,vrahovia a vydierači a rozkradnú tento štát do haliera.Podľa mňa to takéto kapacity museli vedieť dopredu a ak vedeli tak potom si boli istý že aj im sa ujde lukratívne miesto.
 

Mastná blaha osobne?

"Protištátny" bol v prvom rade a predovšetkým februárový prevrat (a následná "menová reforma"), pri ktorých vaši syfilitickí predchodcovia tie hodnoty, ktoré následne ako almužny dávkovali (poslušnému) plebsu v ohrádke, zhabali. V normálnej krajine by mal ten byt (ako vyštudovaný biomed. vedec a pedagóg) veľmi pravdepodobne normálne kúpený/prenajatý.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre