SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

November 1989: čo bolo dobre, čo zle a čo vlastne oslavovať (píše Ivan Mikloš) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

 

Výstižne, súhlasím s napísaným. Dokonca aj s tým Mečiarom a 90-tými rokmi, pretože už roky hovorím, že za tento neštandardný vývoj demokracie a právneho štátu si môžeme sami tým, že sme "zdeformovaní" socialistickým experimentom. Pol storočia sme neboli zvyknutí rozhodovať sami za seba.
 
Hodnoť

Áno, Ivan Mikloš má pravdu.

My tu zďaleka nemáme zažité a upevnené tie neformálne pravidlá, a preto ani tie formálne pravidlá definované zákonmi, ďaleka nefungujú. Jeden príklad za všetkých, ktorý je obecne známy: Ako je možné, že prefláknutý podvodník a zlodej, ako je Jozef Marhula alias Majský, ktorý verejne, o.i. aj známymi nahrávkami podložene, rozkradol nebankovku BMG, okradol tisíce naivných vkladateľov o milióny, sa úspešne už X rokov vyhýba obštrukciami súdnemu konaniu? Ako funguje zákon? A to pritom verejne provokuje svet pofajčievaním na uliciach. Ivan Mikloš dokresľuje tento marazmus faktom, že tento národ nie je od roku 1992 schopný pochopiť a prehliadnuť podvody a volebnú korupciu, ktorou sa k výslniu moci a nedotknuteľosti dostávali a dostávajú k moci tie najhoršie postkomunistické kreatúry - Mečiar a Fico. Vo svojej prevažnej väčšine nemá tento národ záujem a schopnosti vnímať tieto skutočnosti, a preto ten svet vyzerá tak ako vyzerá. V súčasnosti nám už tento národ začína nasúvať druhú vrstvu zločincov - "antisystémové" monštrá typu Kotleba a Harabín. V kontexte ich stúpajúcich preferencií a neklesajúcich preferencií bolševických kádrov okolo Smeru a hlupákov zo SNS, je na mieste byť hlbokým pesimistom a pomaly začať riešiť kam sa upratať, aby človek nebol obeťou naturálnej hlúposti a neschopnosti prostého ľudu vziať zodpovednosť do vlastných rúk.
 

 

To slovné spojenie " kam sa upratať ", sa mi páči. Pripomína mi príhodu zo školenia CO (civilná obrana) počas socíku, na ktorom sa školiteľ pýta: - čo robiť keď sirény ohlásia atomový útok ? Istý kolega, veľký vtipkár, hovorí : vezmem si postelné prestieradlo a nenápadne, aby nevznikla panika, sa vyberiem smerom k cintorínu. Pre nás, ktorí sme v roku 1989 boli 40 + roční a mysleli sme, že ideály Nežnej sú na dosah, začína byť - obrazne povedané - odpoveť oného vtipkára takmer reálnym východiskom. Je to ako s tou diaľnicou BA - KE. Tešil som sa, že aj keď nebudem musieť, ale raz si tú diaľnicu, len tak z pasie, autom prebehnem. Dnes, keď mi čochvíľa kvôli nejakej diagnóze vezmú šoferák, sa postupne tej radosti vzdávam.
 

Máš pravdu.

Tá diaľnica je iba takým jedným, hoci markantným a hádam aj pre prostého voliča HZDS, Smeru a SNS jasným príkladom dôsledkov toho, keď ľud volí tak ako volil - zlodejov, skorumpovancov a neschopákov. Keď dnes čítam, ako ešte aj na zakonzervovaní toho nešťastného tunela Višňové, čo stavala Dúha, sa nejaký chytrák z diaľničnej spoločnosti nabalil, je mi až zle. keď vidím opustené celé úseky rozostavanej trasy, do neba kričiace betónové pilóty nikdy nepostavenej estakády, chytá sa ma zlosť. Pritom verím tomu, že keby hlúpy ľud bol volil normálne strany a nie týchto nenažratých bolševických synkov, bol by si už dnes mohol skočiť do tých Košíc z Bratislavy za niečo vyše 3,5 hodiny. Ale nie - teraz idú voliť Kotleby, lebo "im to ukážu!" Bože môj...
 

 

Amen.
 

Amen je predčasné

Prvého marca bude amen,keď zistíme že túto demokraciu karpatského typu musíme vo vlastnom záujme opustiť a zdekovať sa do slušnejšieho sveta.
 

 

Presne tak, 29.feb. bude zlomový deň a až do výsledku volieb odkladam akékoľvek investície v tejto krajine zlodejov a podvodníkov.
 

 

Otázka je, či nebolo aj nevhodne stavať ju cez tie hory a kľudne mohla ísť južným Slovenskom.
 

 

Samozrejme, že z pohľadu prepojenia BA s KE bola táto voľba najmenej vhodná, bohužiaľ slovenský nacionalizmus prevážil - " predsa nebudeme stavať diaľnicu pre Maďarov ". A okrem toho elektorát HZDS to boli Kysuce, Orava a vôbec sever Slovenska. Ako argument sa im pritom pravdaže hodilo to, že diaľnicu potrebuje priemysel sústredený práve v tom regióne. V dôsledku toho Východ dodnes zápasí s nedostatkom pracovných príležitostí a arogantný boľševik Fico si ešte dovolí poznámku, že na Východe nič nie je.
 

 

Viem, že to myslíš dobre, ale mýliš sa. HZDS s tým až tak veľa spoločného nemá, diaľničný severný ťah je naplánovaný niekedy od sedemdesiatych rokov minulého storočia.
 

 

To, že severný ťah bol naplánovaný v 70 rokoch je pravda ale jeho realizácia skončila na desaťročia pri Trnave a Nitre. Po revolúcii bolo možné všetko prehodnotiť a pokračovať, od Nitry ďalej no z vyššie uvedených dôvodov sa tak nestalo. Času bolo i neskôr keď už boli známe negatíva pôvodného plánu lenže nebola na to politická vôľa.Tá bola na iné veci, napr. ratovať zlodeja Širokého odpustiť mu 100 mil. dlžobu a dať mu prostredníctvom reštrukturalizácie možnosť kradnúť naďalej. A pod.
 

 

Ťahať hlavný diaľničný ťah juhom namiesto serveru je nezmysel. Sever bol a je a bude významnejší z každého hľadiska. Ty vychádzaš z nesprávnej predstavy, že diaľnica má slúžiť na spojenie BA z KE. To je cieľom, ale účelom je OBSLÚŽIŤ čo najväčšie a najvýznamnejšie územie. Nehovorím, že na juh treba zabudnúť, veď ani nie je zabudnutý, ale je z pohľadu dopravy a obslužnosti územia druhoradý. Je tam plánovaná rýchlostná cesta, aj keď podľa môjho názoru by stačila cesta I. triedy (podľa intenzity dopravy hoci aj štvorprúdová) s obchvatmi obcí.
 

 

Je to o tom, že kto chce psa biť, palicu si nájde. Môžeš obhajovať zmysel severného ťahu - veď nie je problém, že ho stavajú od r.1972 t.j. 47 rokov a ešte ho najmenej, ak im to dobre pôjde, budú stavať ďaľších 10 rokov. Problém je v tom, že za tú dobu mohla byť úroveň juhu a východu niekde úplne inde, oni to úmyselne ignorovali a budú to ignorovať úmyselne i potom keď sa im jedného dňa severný ťah dokončiť podarí. Južný ťah mohol byť hotový za podstatne kratšiu dobu pričom nezmyslom je práve to, že by sa jednalo len na spojenie BA - KE, bez ohľadu na všestranný vplyv a osoh tohto spojenia.
 

 

Neviem z čoho vychadzaš pri tvrdení, že juhom by to už bolo hotové? Na Slovensku? :) Juhom sú zdanlivo priaznivejšie geologické pomery. Je to však len čiastočne pravda. Pozri sa na mapu a porovnaj mestá na severe s juhom a ešte jednu vec netreba opomenúť, Tatry. Nemám veľmi dôvod obhajovať sever, keďže sám žijem na juhu (Kosice), ale treba sa na to pozerať objektívne. Sever bol a je rozvinutejší ako juh, prevaha priemyslu sa nachádza tam, sú tam Tatry, ktoré sú pre nás významné z hľadiska cestovného ruchu. Prečo myslíš, že niekto úmyselne ignoruje zaostávanie juhu nechápem. To akože bolo treba trestať sever systémom, že vy ste už dosť rozvinutí, preto diaľnicu postavíme na juhu?
 
Hodnoť

 

Tato spolocnost je obciansky v plienkach.a politikom.sa ju navyse podarilo rozostvat.tu sa nevoli za nieco ale proti niekomu. A skolstvo stagnuje cize sa utopime vo vlastnej hluposti.uz sa to prejavuje naplno
 

 

Voľby sú fajn aj úplný ***** z dediny sa môže dostať cez politickú nomináciu za ministra a riadiť rezort na toto by sme mali byt oveľa prísnejší, jednoducho každá funkcia vyžaduje skúsenosť, odbornosť a vzdelanie a len strácame čas keď tam nominujeme neschopných a hlúpych ľudí.
 

 

Odbornost a skusenost o tej sa ani nebavme.to je snad uplny zaklad.co je problem je moralka slusnost poctivosta charakter.odbornik skuseny ak je bezcharakterny karierista narobi vo funkcii oveka vacsie skody ako hlupak neschopny. Problem je ze tato spolocnost je lahostajna a nevytvara ziaden tlak na to aby to tu vyzeralo inak
Kde je ta slusna mlciaca vacsina!?ak niekto mlci pri bezpravi nie je slusny
 

 

Ani nie, pretože toho hlupáka zase riadi obyčajne iná osoba - tak si to porovnaj čo by bolo horšie.
 

 

Potom to vyjde narovnako.aj tak len poslucha prikazy
 

1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre