SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Na život v bubline máme právo (píše Michal Havran) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

Znie to dobre aj na druhé prečítanie

taký starý (vlastne mladší) Havran
že ďakujem aj za moje bubliny
 

 

Súhlas.
...........
Vďaka pán Havran
 

Paradny

clanok. Radost citat.
 

 

Súhlasím,
aj keď mne to pochopiť trvalo trochu dlhšie.
Napriek tomu čítam Havrana rada a každý jeho komentár je dôvodom na zamyslenie.

Dnes o.i. ma priviedol k jednému učiteľskému vtipu, ktorý som tiež nepochopila na prvýkrát:

Sťažuje sa učiteľ kolegovi:
Mám hlúpych žiakov.
Vysvetlil som im tému jeden krát. Nepochopili.
Vysvetlil som im to druhýkrát. Nepochopili.
Vysvetlil som im to tretíkrát, pochopil som už aj ja, a oni stále nepochopili.
 
Hodnoť

Toto som naozaj nepochopil,

autor nabada alebo nenabada na vychdzanie z bublin?
 

 

Myslím, že má toho už plné zuby... A nechce už bojovať proti vymletym hlavam.
 

 

Hm, a pritom je to take jednoduche. Ako bojovat proti vymletym hlavam.
Pravdou, ale celou pravdou, nie tou selektivnou.

Za ten velky narast privrzencov extremizmu a konspiracnych medii moze podla mna v prvom rade mainstream. Nie ze by klamal, ale podsuva nam selektivnu pravdu (oficialne oznacovanu eufemizmom „politicka korektnost“).
No a toho sa potom chyta tzv. alternativa a uverejnuje tu druhu cast pravdy, ktora mainstreamu nehra do karat, pricom si tam uz potom konspirativci a extremisti mozu nabalit kopu nezmyslov. Takto to zial funguje …

Objasnim to napr. na teme ockovanie.
Ockovanie je podla mna velmi dobra a spravna vec. Ceskoslovensko v tom bolo z medzinarodneho hladiska priekopnikom. Urcite nemozeme komunisticku vladu v CSSR upodozrievat z toho, ze by ockovala kvoli tomu, aby protezovala farmaceuticke firmy. Cize tak ako sa ockovalo v CSSR to bolo podla mna spravne a v prospech verejneho zdravia.
Co vsak vtedy ak si dobre pamatam nebolo, su tie vseliake kombinovane hexavakciny a podobne.
A ak si v mainstreame budeme zatvarat oci pred tym, ze taketo vakciny mozu byt za narastom autizmu, tak samozrejme nahravame konspirativnej protistrane, ktora to otoci tak, ze vsetko ockovanie je zle …

No a potom je tu este druhy rozmer. Dobre ze pan Havran spomenul ten holocaust.
Ja nechapem a nikdy nepochopim, ako moze byt popieranie nejakeho historickeho faktu trestnym cinom. Ked budem tvrdit, ze neboli napoleonske vojny, ze tu neboli turecke vpady, tak budem za somara alebo cloveka neznaleho historie. A to iste plati pre akukolvek historicku udalost. Ale preboha toto nemoze byt trestny cin! To zase len nahrava extremistom.
 

 

Popieranie "nejakeho" historickeho faktu nie je trestnym cinom. Trestnym cinom je popieranie holokaustu. Ak ani intiutivne necitis, ze tak je to spravne, tak mas smolu ( a my ostatni asi tiez). Nechce sa mi vystupovat zo svojej bubliny a vysvetlovat. Nastuduj si, zamysli sa...Havran ma pravdu. Aj ked casto bojujem s tym werichovskym: "Nad ludskou hlupostou nezvitazis, ale musis s nou bojovat". Niekedy to je ale velmi tazke a unavne a casto aj beznadejne...
 

Nie

nie je to tak spravne.
V historii ludstva bolo vela tragickych udalosti, vyvrazdovania, genocid. Nie je mozne si vybrat jednu z nich a urobit ju zakonom chranenu.
Ako som uz napisal, kto popiera akukolvek historicku udalost, je hlupak, nevedomec, ale toto samo o sebe nemoze byt trestny cin.

A ked to trestny cin je, ma to len jediny efekt, ze to prave nahrava extremistom.
Pretoze takyto zakon ma odstrasujuci efekt hlavne na mainstream, ktory potom vramci "politickej korektnosti" uverejnuje len selektivne pravdy. A to je ako som uviedol hore, podla mna hlavnou pricinou narastu extremizmu.

Kde v mainstreame sa napriklad clovek dozvie tuto druhu cast pravdy?
Vid strana 9
http://www.kultura-fb.sk/new/o...
Citujem:

Keď začali byť Židia v roku1938 už vážne atakovaní v Európehitlerovským Nemeckom, zorgani-zovali títo sionistickí Židia v Európestretnutie za účelom vypracovaniaprojektu, „Ako ďalej“? Na stretnutívystúpil a hovoril aj Chajim Weiz-mann: „Palestína nemôže prijaťvšetkých európskych Židov. Chce-me, aby išli s nami iba tí najlepšímladí Židia. Chceme iba vzdelanýchŽidov, ktorí vstúpia do Palestíny a ich cieľom bude zvýšiť kultúru ži-dovského národa. Ostatní Židia budúmusieť zostať tam, kde sú a čeliťakémukoľvek osudu, ktorý ich čaká.Tieto milióny Židov sú iba prach nakolesách histórie a možno budúmusieť byť odfúknutí. Nechceme ichpustiť do Palestíny. Nechceme, abysa Tel Aviv stal ďalším podradnýmgetom.“ Inak povedané - nechajmeich zomrieť. Jediné, koho sionistichceli, boli vzdelaní a kultúrni ľudia.Nepotrebovali obyčajných Židov.Toto všetko uviedol o ChajimoviWeizmannovi známy newyorskýrabín Yisroel Dovid Weiss v marcialebo apríli v roku 2015.Zaujímavé poznatky o tejto prob-lematike sú v knihe Moshe Schön-felda (slovenský židovský rabín),ktorá vyšla v roku 1977 v NatureiKarta. Autor v nej opisuje zúfalévolanie o pomoc v listoch brati-slavského rabína Michaela DovWeissmandela od roku 1942 medzi-národným sionistickým organizá-ciám o finančnú pomoc,prostredníctvom ktorej by sa dal za-staviť odsun slovenských Židov do koncentračných táborov. No odžidovskej Rescue Committee dostaltakúto odpoveď: „Pamätajte si toto:všetci spojenci utrpeli veľa strát a akani my neponúkneme ľudské obete,ako môžeme získať právo sedieť pri konferenčnom stole, keď sa budúprepracovávať územné hranice? Pre-to je pochabé a nehanebné vymieňaťžidovské životy za peniaze!“Moshe Schönfeld vo svojej kniheešte poukázal na písomný kontakt v predmetnej veci medzi rabínmiWeissmandelom a Izákom Grünbau-mom (poľsko-izraelský politik),ktorý odpovedal: „Keď sa ma spýtal(Weissmandel), či by som nemoholdať peniaze z prostriedkov UnitedJewish Appeal na záchranu Židov v Európe, povedal som: „Nie, a opäťvravím nie! Musíme odolať vlne,ktorá odsúva sionistické aktivity akodruhoradé...“.

Proti hluposti a extremizmu musime bojovat pravdou, ale celou pravdou.
Selektivna pravda mainstreamu naopak extremizmu dava zivnu podu.
 

Neviem ani ja

Ale asi radí, aby sme boli v prvom rade spokojní.

A to je dobrá rada :-)
 

1. krok -

zakázať reklamačné konanie
 

 

Jeho kolega Schutz používa pojem "myšlienková diarrhea", na toto by sa to celkom hodilo.
 

 

Dôkaz, že diarea nemusí byť len dôsledkom črevnej chrípky.
Moje deti tomu v časoch štúdia hovorili ústna hnačka.
Len som nepochopila, či si tú diagnózu nepripísal Havranovi.
 
Hodnoť

Klasika,

Havran si zostrojí slamenného panáka a potom ho rituálne porazí s víťazoslávnym výrazom.
Samé výhovorky, už to ani na balenie báb nestačí.
 

Z coho sa

vyhovara?
 

Na

čo sa vyhovára?
Na všetkých mimo svojej bubliny.
Aby si zdôvodnil prečo je taký zúfalo zbytočný.
 

Moja otazka bola kratka,

a aj tak si ju nevedel ani precitat. Nepytal som sa na co, ale z coho. Skus znova alebo mlc.
 

Vyhovárať

sa môžeš len na niečo, toľko slovenčina.
To je časté - hlúpy, ale o to agresívnejší.
 

1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre