SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Babiša ohrozuje Nečasov muž, ktorého môže vymeniť (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Čítal tento článok jazykový korektor?

Štylistická katastrofa :-( Asi ani autor to po sebe nečítal.
 

Cviceny STBak Bures

ukazuje ostatnym sukmenovcom nove rozmery demokracie v bolsevickom ruchu. Ziaden skutok sa nikdy nestal, nikdy neodstupim a po mne potopa. Cim vacsia, tym lepsia.
 
Hodnoť

ČR a Babiš majú veľký problém.

Už druhý deň Babiš verejne a stále dookola opakuje tú istú vetu, že európska komisia a jej audítori nebudú vykladať český zákon o konflikte záujmov, čím naznačuje najmä pre svojich voličov, že jeho vláda si nedá zo strany Bruselu nič diktovať a zároveň všetkých neznalých zákonov (vrátane redaktora Krčmárika) zavádza. Nie je preto pravdou tvrdenie, že „až Komisia musí vykladať český zákon o konflikte záujmov a dokazovať, že Babiš sa v skutočnosti nevzdal kontroly nad Agrofertom.“

Po prvé správu o konflikte záujmov Babiša vo vzťahu ku koncernu Agrofert, a.s. nevypracovala Európska komisia (EK) ale túto spracoval a EK predložil Európsky dvor audítorov (EDA) ako nezávislý externý audítor EÚ, ktorý okrem iného má právo kontrolovať jednotlivcov alebo organizácie, ktoré narábajú s prostriedkami EÚ.

Po druhé audítori EDA v správe predloženej prostredníctvom EK vláde ČR nevykladali „český“ zákon o konflikte záujmov ale vychádzali striktne z úniového práva z Nariadenia EÚ upravujúceho vzťahy a podmienky o konflikte záujmov, ktoré sa stalo po jeho prijatí automaticky právnou normou záväznou pre všetky členské krajiny EÚ (bez akéhokoľvek transponovania do vnútroštátnych predpisov členských štátov ako je to pri vydanej smernici). Z tohto dôvodu musí členský štát EÚ v prípade rozporov vlastnej vnútroštátnej právnej normy rešpektovať existenciu príslušného Nariadenia EÚ a podľa tejto automaticky postupovať. Z tohto dôvodu sa nikdy nemohol dostať do akéhokoľvek rozporu český zákon o konflikte záujmov s Nariadením EÚ a Babiš ako predseda vlády ČR bol zodpovedný za plnenie povinnosti predchádzať konfliktu záujmov a za riešenie situácie, ktoré môžu byť objektívne vnímané ako konflikt záujmov.

Konkrétne sa jedná o Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady 2018/1046 z 18. júla 2018 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie a najmä na jeho článok 61 o konflikte záujmov na platby z európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF), Nariadenie nadobudlo účinnosť 2.8.2018.

Po tretie Babiš nie je v konflikte záujmov len preto, že je konečným užívateľom výhod spoločnosti Agrofert a zároveň predsedom vlády ČR, ale je zároveň aj predsedom českej Rady pre európske štrukturálne a investičné fondy.
 
Hodnoť

 

Starý štbák staré nezabudol a nové sa nič nenaučil. Parazit, ktorý vysáva verejné financie a likviduje ľudské zdroje. Zločinec a klamá, ktorý je hanbou Česka a Slovenska.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre