SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Objektívny trest neexistuje (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Až doteraz

som si myslel, že prokurátor handluje o výške trestu pri dohode až po dohode/schválení sudcom.
 
Hodnoť

Spravodlivosť

Pre Andruškóa by to bolo možno spravodlivé, keby všetci ostatní dostali doživotie...
 

 

Nemali sa s ním dohodnúť až po vynesení rozsudkov pre ostatných?
Ako vie prokurátor, koľko dostanú na základe jeho svedectva?
 
Hodnoť

 

Podľa mňa - subjektívne - dostal dosť. On osobne nevraždil a podľa všetkého konal v určitej núdzi (dlh 20 tisíc).Možno sa tiež bál. To je vlastne jedno. Ale sú tu prípady, kedy vrah (traja zastrelení Romovia) dostal 9 rokov aj to striedavo v liečení a väzbe. (A poznáme , ako sa vedia psychické poruchy pekne prekrúcať podľa potreby"znalcami".) Takéto prípady sa ťažko porovnávajú. Preto je dôležité, aby sudcovia boli slobodní pri rozhodovaní a zvážili všetky argumenty za aj proti. Prikláňam sa k názoru vyššie, že nepoznajúc rozsudky pre hlavných aktérov ešte nevieme či veľa, či málo. Čo, ak sa prokurátorovi nepodarí nad všetky pochybnosti napr preukázať Kočnerovu vinu? (Tí dvaja, čo to prakticky vykonali sú jasní, tam niet čo pochybovať, veď sa aj priznali)
 
Hodnoť

 

Dosť dobre som nerozumel z akých dôvodov sa uvažuje o spravodlivom alebo nespravodlivom rozsudku, prípadne o spravodlivom alebo menej spravodlivom treste pre Andruskóa. V jeho prípade také hodnotenia nie sú vôbec namieste. Nejde o spravodlivosť alebo skrivodlivosť. Rozsudok, ktorým súd uložil trest odňatia slobody v trvaní 15 rokov je potrebné označiť len ako zákonný rozsudok. Rozsudok, ktorého vynesenie umožňuje, za istých podmienok, Trestný poriadok. Taký verdikt nemá nič spoločné so spravodlivosťou. Má asi len dve funkcie. Prvá, „odmeniť“ kajúceho sa zločinca, že významne prispel k usvedčeniu iných zločincov v jeho alebo aj inej trestnej veci; druhá, upozorniť zločincov, ich skupiny, že vždy sa medzi nimi môže nachádzať „slabé ohnivko“, ktoré povedie k ich doživotnému žaláru. Tak nech radšej zločiny nepáchajú.
Riadky od Petra sú trefné. Najmä o základnom pocite, ktorého intenzitu ani neviem popísať. Pre takých krutých ľudí, ktorí na objednávku vraždia nevinné deti, niet dostatočne prísneho trestu. Racionálne však uznávam, že ústupok zákona a skvelej, občiansky ozaj statočnej a morálne pevnej sudkyne bol do istej miery nevyhnutný. Vrátane komentára o spravodlivosti.
Ján Mazák
 

 

10 ci 15 r je len cislovka.
Na celom vcerajsom akte ma mrzi, ze sudkyna demonstrovala, ze slovo prokuratora, ktory dohodol vysku trestu (a obvineny nasledne rok spolupracuje) s andruszkom, je bezcenne.

Tento precedens bude vo vzduchu este dlho.
 

 

Prakticky dostala nasa justicia dalsiu ranu do doveryhodnosti.
 

ešte budú, po volbách onakvejšie súdy

a prípadných spolupracujúcich spolupáchateľov treba odradiť a mafiu ochrániť
 
Hodnoť

Ak sú traja robotníci v zadržiavacej

väzbe a súdruh Trnka nemá ani obojok, tak tam iba subjektívny pocit nestačí.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre