SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo kritizujem cirkev (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Roky sledujem podobné trendy.Niektorí radoví pešiaci rozdávajú vlastné srdcia, čas,zdravie , naproti tomu vrchnosť cirkvy podpisuje zmluvy o nájme lesov na 100 rokov,ako napr. s mafiánov Majským,predáva umelecké diela, lustre, neprehľadne prenajíma priestory.
Personálne ani nemá možnosť kvalitné spravovať svoje majetky. V citlivých spoločenských otázkach je buď pštrosom s hlavou v piesku,alebo sa mierne rozchádzajú s hlasom pápeža.Je to skôr pocit,ale nedokážu presvedčiť o opaku.
 
Hodnoť

Osobné zlyhania nemožno vysvetľovať

kritikou pravidiel.
Tiež nemožno tlačiť k tomu, aby bol každý človek samostatnou cirkvou.
Veď cirkev je spoločenstvo a to potrebuje pravidlá.
 
Hodnoť

 

Súhlasím s Vami. Vedenie katolíckej cirkvi na Slovensku sa zväčša stavia na zlú stranu, dokonca nerešpektujú ani pápeža. Hlavne im záleží na štátnych dotáciách za svojich členov, prenájme nehnuteľností o ktorých výške a počte nikto nevie, nezdanené príspevky od veriacich. Ak by im išlo skutočne o vieru a všeobecné dobro, tak by sa museli dávno dištancovať od fanatikov a falošných kresťanov ako sú farár Kuffa, vodca náckov alebo "sa mo zva ný nar cis".
 

Súhlas

Súčasné vedenie RKC má asi toľko spoločného s kresťanstvom a Bohom ako Fico so sociálnou demokraciou. Ich jediným bohom je mamon, zlaté teľa , nehovorím, že sa nenájdu výnimky ako Karol Moravčík či Marián Prachár, no ultrakonzervativizmus väčšiny členov KBS, cezaropapizmus spôsobený s prepáčením visením na štátnom cecku či kuffovský fašizoidný radikalizmus sú neklamným signálmi, že prinajmenšom časť RKC sa mení na radikálnu uzavretú sektu a výsledkom môže byť ešte nechutnejšia polarizácia spoločnosti, než akej sme svedkami teraz. Bohužiaľ odluku štátu od cirkvi má iba bezvýznamná strana Socialisti lúzra Chmelára. Pritom išlo o jednu z kľúčových požiadaviek Novembra 1989. Som presvedčený, že odluka by v konečnom dôsledku prospela všetkým zúčastneným stranám.
 

Ešteže tu máme

evanjelika Kotlebu. Ten nás všetkych spasí :)))
 

 

"prenájme nehnuteľností o ktorých výške a počte nikto nevie"
a) na slovensku mame kataster nehnutelnosti, tam je to vsetko uvedene
b) prijmy z prenajmu su zdanitelnymi prijmami cirkvi (vacsinou na urovni farnosti) a prislusny danovy subjekt ich uvadza v danovom priznani a plati dan.
 

Dane z nehnuteľností

platia? Len sa pýtam.
 

platia

ako sa hovori: 'vsetko je na webe'. Aj ked je pravda ze na tuto temu je tam vela informacneho sumu...

Oslobodene su iba budovy priamo sluziace na bohosluzobne ucely - teda hlavne kostoly...
 
Hodnoť

To je

síce fajn, konštruktívna kritika vždy pomôže (aj keď táto je prvoplánovo zjednodušujúca), ale to nedáva autorovi nárok na podporu neoboľševizmu.
Kritizovať môže aj inak ako člen strany marxových pohrobkov.
 
Hodnoť

Poznámka

Oddávať sa možno svojim záujmom. Zástupca cirkvi, či zástupca štátu je sobášiaci, teda on sobáši.
Po vykonaní tohto aktu, sa všetci môžu oddávať čomukoľvek.
 
Hodnoť

 

Diskusia ako pre negramotných. Keď chcete kritizovať Cirkev, naštudujte si jej históriu. A autorovi len toľko, venujte sa písaniu románov a telenoviel.
 
Hodnoť

Tou podprahovou informáciou

má byť, že lepší je Systém financovania "zdola" ?
 
Hodnoť

 

A to nie je nahodou ten av fararik, co podporil nasich termospoluobcanov a teraz je Progresivny Slovak? To sa vola propaganda! Ci?
 
Hodnoť

Netrúfol by som si hodnotit

Roky sledujem trendy ako si rôzni novinári, blogeri a ini prispievatelia trúfajú hodnotiť cirkvi takto z partesu,bez širšej znalostí komplexného prostredia . Ja som za viac rokov spoznal úplne nezávisle viac ako 300 kňazov,najmä rimkat, evanjelických, gr.kat.,niekoľkých pravoslávnych,husitskych,kalvinskych a iných... Boli to rôzni ľudia,zapálení,unavení, čudni ale aj arogantni či s pretvárkou. Ale zväčša to boli dobri ľudia,ktorí neskodili svojmu okoliu. Skôr pomáhali. Napriek tomu by som si nedovolil tvrdiť to,co autor tohto článku. A to sa vobec necítim nejako neznaly pomerov. Som vsak bežným radovým veriacim,ktorý si myslí,že nasi kňazi i hierarchivia su obrazom a odrazom veriacich i celej spolocnosti. Tak nechajme cirkvi priestor na prácu a nech ju hodnotia ti,ktorí ju k životu potrebujú. Ja ak nepotrebujem k životu niektoré formy občianskej vybavenosti,alebo niektoré pseudoumelecke,alebo pseudosportove združenia podporované rovnako z mojich daní, nehodnotim ich,lebo ich nepotrebujem k svojmu životu. Nebudem ich však kritizovať a tým kazit dojem tým, ktorí ich majú radi a potrebujú k svojmu životu. A nebudem ich ohovarat ani pred tými, ktorí o ne nejavia zaujem. A ak sa v SME občas pýtajú, že prečo mnoho veriacich voličov rána,tak nech sa pozrú občas komplexne na svoju prácu. Ak neustále kritizujú cirkev,ktorej fakt rozumejú len niektorí jej redaktori,tak nech sa necuduju, prečo kresťania hľadajú nejake obranné mechanizmy voči týmto atakom. Niekedy je láskavo slovo viac,ako sústavná kritika. Čo poviete?
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre