SME
Štvrtok, 9. apríl, 2020 | Meniny má Milena

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Iba medzi Slováčikmi majú svine a šmejdi šancu vládnuť (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 > >>

Hodnoť

Áno, my sme Slováci, ak chcete

aj Slováčikovia, ale sme to my, na našom území a v našom štáte. Máme svoju mentalitu, svoju históriu, a tiež i dobré i niektoré menej dobré vlastnosti. Sme tu a sme tu doma. Ja osobne by som z našej histórii neškrtol nič. Ani v Uhorsku, ani v prvej ČSR, ani v ďalších útvaroch v ktorých sme boli. Vždy sme to vykrikovali v náš prospech. Postupne sme sa zbavili každého zloprajníka, náfuku a vychytralca. Teraz sme tu , máme svoj štáte a nieje najhorší. Postupne sme sa zbavili Mečiara, Dzurindu, Radičovej a zbavíme sa aj Fica. To sme my, Slováčikovia a všimol som si, že celkom radi tu s nami žijú aj Poliačikovia Maďarkovia, Čecháčci, Cigánici a aj Židáčikovia, sme radi, aj keď proti nám intrigujú a vypisujú nezmysli.
 

 

To by bolo vsetko v poriadku, keby sme sa konecne vedeli ako narod posunut do 21.storocia a nesnival o navrate do nejakych bajnych casov minulych, kde bola akoze nejaka idylka.. nikdy nebola, raj sme nikdy nemali a preto sme ho nemali ako a kedy stratit a cim skor prestaneme o nom snivat ale zacneme zit tu a teraz, tym nam bude vsetkym lepsie. Sme siroty bez rodicov, a musime sa s tym naucit zit.
 

No pri všetkej úcte, ja sa ako sirota

Necítim sa sirotou, ani ako osoba ani ako Slovák.Máme svoju históriu, svojich predkov a teraz, v dejinách už druhý krát aj svoj štát. A Uhorsko bolo tiež naším štátom a v priebehu tisícročia, viacnárodné Uhorsko vytvorilo jeden fantastický monolit národnosti, zložený zo Slovákov, Maďarov, Poliakov,Nemcov, Chorvatov a tak trocha z Čechov aj Srbov. Nie ďalších, alebo len mizivo, ktorí nejak zásadnejšie netvorili základnú populáciu na území dnešného Slovenska. A naši predkovia nám zanechali zvyky, mentalitu, tradície mix genofondu a charakteru národov, ktoré som spomenul vyššie. A to je fantastické. Sme svojskí, jedineční a mne osobne sa tu veľmi príjemne žije, práve preto, lebo poznám ľudí okolo seba, ich dobré i menej dobré vlastnosti ich nuansy, túžby i spôsob života. Dokonca sme aj tolerantní, v rannom stredoveku sa sem natlačili aj rôzne etniká a do dnešného dňa tu existujú. Takže donekonečna si sypať popol na hlavu vôbec nieje na mieste. To skôr tí, čo tu vypisujú nenávistné články proti Slováčikom by sa mali zamyslieť, prečo práve ich etniká v minulosti dopadli tak, ako dopadli.
 

 

Ano to co pisete je spravne. Ziadny cistokrvny Slovak neexistuje, tak neviem, preco tu cast naroda o navrate k niecomu takemu bluzni. Navyse ked ako pisete, a ja s tym suhlasim, sa nam teraz a tu zije tak dobre. Ale je pravda, ze pred Sturom nie je ziadna velka historicka osoba, ktoreho by sme mohli oznacit za “Slovaka” alebo za nejakeho “otca naroda”.. a Stur ani Stefanik nimi nie su. Historicky nie sme pevne ukoreneni, pred prichodom Hunov sa obyvatelstvo zijuce na tomto uzemi tiez neda nazvat Slovakmi, vykrystalizovali sme sa prave tym mixovanim za Uhorska a potom od konca 19.storocia a castokrat to bola vedoma volba na ciu stranu sa pridat v roznych situaciach, z coho mali ludia vacsi prospech.. a prospecharstvo mame dodnes v krvi ;-)
 

Už iba v krátkosti

Na našom dnešnom území a v podstate v celej Európe dochádzalo k sťahovaniu národov, ktoré boli zložené z bezpočet kmeňov a po rozpade Rímskej ríše toto množstvo kmeňov nonstop migrovali a válčilo medzi sebou. Takže celá Európa je jeden veľký mix. Trochu menej sa to dotklo ostrovanov a škandinávcov. Pred príchodom prvých Húnov/ Atila/ okolo4. storočia tu už boli germánske, aj slovanské kmene a jedným zo slovanských boli aj naši predkovia, starí Slováci, ktorí žili na určitom území a mali aj svoju reč. A to je vpodstate tá naša bazálne podstata, obohatená o vplyv iných kmeňov. Germánskych, turkických, ktoré sem prišli ešte v dvoch vlnách, / Avari/ a nakoniec okolo 8. storočia Arpádovci, akože novodobí Maďari, ktorí za vlády sv.Štefana Uhorského jednak ovládli karpatskú kotlinu, ale aj prijali zvyky tu žijúcich germánskych a slovanských kmeňov a tiež i náboženstvo, kresťanstvo čo bolo aj základok novodobých dejín maďarov, ale aj ďalších kmeňov v tomto priestore, ktoré sv. Štefan zjednotil v 1000 ročnej Uhorskej ríši. My Slováci sme boli súčasťou. Pokazil to gróf Aponyi s filozofiou jedného maďarského národa v 19 . storočí. My Slováci, síce zmixovaní, sme sa postavili na odpor a po prvej svetovej sme sa dotiahli s Čechmi. No Češi so svojou mentalitou a vychytralosťou nás skoro ovládli a tak sme sa ich v 1938 zbavili. Mali sme prvý samostatný štát a ten fungoval a dobre. Teraz dajme bokom situáciu a vojnu, a pozrime sa nato, ako sme si my Slováci dokázali poradiť. Sme malý národ, nediktujeme podmienky, ale chceme žiť a existovať a to sa podarilo. A darí sa to aj teraz. A das ist ales.
 

 

Áno, existujeme a žijeme - ale to už nestačí. Teraz ide už o to, že ako - a tom to celé je. Chceme žiť ako si myslíme, že sme žili v 19.storočí? Alebo chceme žiť, ako sme žili vo fašistickom samostatnom štáte? Alebo chceme žiť ako vyspelá humanistická liberálna demokracia, kde platia ľudské práva, právo a spravodlivosť a morálka (nie tá kresťansko-katolícka morálka, ale humanistická morálka). Len žiť a existovať a prežívať už nestačí.
 

Ale my nielenže žijeme

a existujeme, ale aj napredujeme a získavame Sebavedomie a vážnosť aj vo vzťahu k sebe samým aj vo vzťahu k ostatnému svetu. Vidieť to na každom kroku. Aj materiálne aj duchovne. Začnem svojou rodinou, všetkým mojim deťom sa podarilo vyštudovaťVŠ, jedna dokonca po jednej škole tu ďalšiu v USA, vnuci tiež, ešte sú aj úspešní v športe, a takto to vidím u ďalších tisícov , študujú, cestujú a sú úspešní, doma aj v zahraničí. Toto je tiež realita a pravda a nielen to, že je tu všetko zle. Nieje. To, že súčasná vládna garnitúra/ mnohí z nich/ sú korupčníci a aj minulé boli, včetne Dzurindovej a Radičovej, neznamená, že my ako národ sme zlí. Nie sme. Sme svojskí a to je dobre. A ešte k tomu humanizmu. Ja to vnímam inak ako Vy. Humanizmus, sú jasné pravidlá a nemá nič spoločné s liberálnou demokraciou. Liberálna demokracia je paškvil, karikatúra ozajstnej demokracie. Demokracia je bez prívlastkov. Zhubné dôsledky “liberálnej” demokracie dnes vidíme v mnohých západných štátoch, obzvlášť škandinávskych, kde táto ich demokracia smeruje k diktatúre. Podobne ako pri komunistoch. Som rád, že u nás má zatiaľ navrch demokracia, bez prívlastkov. A som rád, že trend extrémistických ultraliberálov sa aj v iných štátoch západnej Európy zastavil a postupne prehráva, či už v UK, Taliansku, Francúzku, aj v Holandsku. Chvála Bohu u nás, v Maďarsku , Polsku aj na Balkáne, ešte stále prevláda zdravý rozum. To zdravé, z čias Uhorska, Ora et Labora, v našich končinách ešte žije a pre mňa osobne je to veľmi príjemné zistenie.
 

 

Prosím pošlite mi nejaké linky na naštudovanie rozdielov medzi "liberálnou demokraciou" a "demokraciou", resp.aké iné "druhy" demokracií, lebo to nejako neviem nájsť. A to, že u nás sú aj úspešné príbehy neznamená, že neúspešné príbehy neexistujú, alebo že si pred nimi máme zakrývať oči, alebo sa tváriť, že keď mne je dobre, tak vlastne je to všetko dobré, a nech mi nikto nekazí môj dobrý pocit z môjho života - lebo to sú presne tí "Slováčikovia", ktorí si povedia, mne je dobre, a iné ma nezaujíma, a tak chcem aby to ostalo, nech mi nikto nenarúša moje pokojné vody.. a potom to tu tak vyzerá, lebo dôchodcom pridajú, a celí šťastní budú voliť Fica, a povedia si, ja som si splnil povinnosť, a teraz chcem, čo si zaslúžim, a iné ma nezaujíma.. a to je tá katastrofa..
 
Hodnoť

Ďakujem.

Len ako z toho von ?
 
Hodnoť

Havrane Havrane

Kuffu si už naštval, teraz si naštval Harbinivcov dankovcovficovcov a kotlebovcov, ktorí sa v tom texte našli...
ale mňa si potešil
 
Hodnoť

 

Michal, vďaka za excelentný článok. Kruto pravdivý. Zdravím Vás a želám všetko dobré. Vždy sa teším na vaše články. Katka
 
Hodnoť

 

pekny clanok, vystihol podstatu naroda. Pojem Slovacik si v tomto zmysle navzdy zapamatam. Len mi este chyba zensky ekvivalent - ak Slovaci a Slovenky (https://en.wikipedia.org/wiki/...), tak Slovacikovia a Slovencanky?
 

Ak Slovacik,

tak Slovacicka..Nezda sa mi to zlozite..Plavcik-plavcicka..Pilcik-pilcicka..
 
Hodnoť

 

Tento pán, pišúci pre svine a vypľúvajúci z úst smradľavé pomije, nezabudne pri žiadnej príležitosti zdôrazniť, že je, počúvajte dobre a sadnite si, TEOLÓG!!!
 

 

S tými pomijami si sa trochu pomílil,Slováčik,skús zo seba vyžmíkať niečo rozumnejšie.Nie si náhodou z Bitče?
 

 

Môžem sa pomýliť aj x-krát, a pri jeho mene bude stále svietiť "TEOLÓG."
 
Hodnoť

Za mňa

dobre Michal.
 
Hodnoť

 

skvele
ma pravdu
amoralnost tohto naroda je nadpriemerna
 
Hodnoť

no,

dnes je v diskusii typická vzorka slovenského národa.Nepáči sa nám na opozičných politikoch,že sa nevedia dohodnúť a sami nie sme o nič lepší. Dnešná diskusia je len o tvrdošijnom zastávaní a presadzovaní vlastnej pravdy,útočení a invektívach na oponentov.Uráža nás,keď niekto napíše pravdu o našej malosti a vzápätí tú malosť potvrdzujeme svojími diskusnými reakciami.
 
Hodnoť

Priama otázka

Kde je tá spomínana Zámockého chata? Google ju nenašiel.
Inak myslím si že rovnaký výraz použil nedávno v relácii o Rainerovej chate v diskusii s Petrasom. Keď už je raz neomylný, tak by si mal aspoň zistiť fakty.
 

<< < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre