SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Matovič Rómov nehaní (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Ten Kollarov vyrok bol sice vulgarny a za hranou, ale na druhej strane pravda je tak, ze prikazy nutit 'bielych', aby davali svoje deti do skol s detmi z osady je mimoriadne hlupy a pokrytecky, pretoze sami navrhovatelia by svoje deti na taku skolu nikdy nezapisali.

Napr. v BA je skola v Poddunajskych Biskupiciach, kde je 80% Romov. A neviem o tom, ze by aktivisti bijuci sa za prava Romov tam posielali svoje deti v snahe zmiernit segregaciu. Je to preto, lebo oni o probleme radi rozpravaju, ked sa ich bytostne nedotyka. No sami osobne nie su ochotni urobit nic, aby segregaciu vlastnym pricinenim zmiernili - na ukor svojich vlastnych deti. To maju robi vzdy len ini.

A to je naozaj mimoriadne pokrytecke.
 
Hodnoť

 

Matúš má pravdu. Tridsať rokov sa tu "rómsky problém" prakticky nerieši. Keby sa ten rómsky problém riešil s podobným nasadením ako štát rieši podnikateľov - byrokracia, buzerácia, kontroly, pokuty za to, za ono, za všetko, pokladne také, onaké a ešte onakvejšie... tak by sme tu dnes rómsky problém nemuseli mať. A integrované rómske deti by sa na vyučovaní snažili aby sa vyrovnali deťom gadžov...

P.S. Černosi v USA sú potomkami otrokov. Aj po zrušení otroctva žili v biede, boli prenasledovaní, dlho a brutálne segregovaní. Dnes mnoho černochov reprezentuje USA v športe, sú vzdelaní, zastávajú vysoké posty... a nedávno si Američania zvolili černocha za prezidenta...
 

Ten príklad s USA trochu pokrivkáva.

Áno existovala pozitívna diskriminácia, ktorá vystriedala "násilnú" segregáciu. Nie som proti nej. Nech má prednosť vo výberovom konaní pri hľadaní zamestnania na miesto jadrového inžiniera či experta na IT Dezider, alebo Muhamad pred Janom. To píšem z vlastnej skúsenosti, keď známa Rómka s univerzitou darmo hľadala zamestnanie. Všade cítila odmietanie typu, to nám tu má šéfovať Cigaňa? Na vizáži sa tiež dá pracovať. V USA niet filmu, v ktorom by jedným z hlavných kladných hrdinov nebol ten Dezider alebo Muhamad. Ale teraz príde to veľké ale. Medzi bielym a čiernym nie sú mentálne rozdiely. A iba sa odstránila násilná odlúčenosť na rasovom základe.
Ale tí, ktorí sa napriek tomu "dobrovoľne" rozhodli žiť naďalej vo vlastnom mentálnom svete, sú v USA doteraz izolovaní v rezerváciách. Dostávajú svoje sociálne dávky, a slúžia aj ako turistická atrakcia. Dokonca si môžu privyrobiť na výrobe indiánskych čačiek. Škola, komunitné centrum, ambulancia je samozrejmosťou. A nikto netvrdí, že je to nedemokratické, však? Aj medzi nimi sa však nájde dosť takých, v tom existuje paralela s nami, ktorí sa vlastnou iniciatívou začlenili medzi čiernu a bielu väčšinu. A čo tu? Ako sú u nás izolovaní podobne mentálne založení v osadách? Ktorí v deň berouse musia byť riadení políciou aby sa pred poštou neudupali? Ktorí si menia to jedno rúško, čo dostali od starostu grátis, rad za radom? Ktorí žijú spolu s hlodavcami na smetisku, ktoré si sami vyprodukovali? Ktorí tak žijú dobrovoľne z vlastného rozhodnutia a presvedčenia. Presvedčenia typu, my máme nárok a práva, povinnosti sú pre gadžov.
Ako to hodlá niekto, bez rezervácií riešiť? Hádam výchovou? Veď máme povinné školské vzdelanie. Hádam separáciou detí od rodičov? Austrálska vláda sa po desaťročiach musela Aborigéncom, ktorých chcela scivilizovať, ospravedlňovať. Aj Kaníkovské móresy sa stiahli späť. Určite, spôsoby existujú, ale stali by sme sa terčom kritiky celého progresívneho európskeho košiara aj by sa muselo čeliť nepokojom. Možno aj po takej samozrejmej veci, že prídavky by platila sociálka len do dvoch potomkov. A potom už len progresívne daňové úľavy. Bolo by nutné opraviť rad zákonov, napríklad také, že keď niekto miestny vypracoval projekt na komunitné centrum, nedostal po prichmatnutí úradmi na realizáciu iba torzo došlej sumy. Tie vyhodené stovky miliónov len ukazujú tristný stav bačujúcich, na fondy pricucnutých neziskovkových parazitov, ktorí nič zmysluplné nevymysleli ani nespravili. Toto nie je krátky proces. A práve kvôli cigánskej mentalite typu, ži dnes kašli na zajtrajšok, ani nie je jasné, či sa k nejakému výsledku dá dopracovať. Tá zmena by musela prísť zvnútra tejto komunity a museli by ju presadzovať tí, ktorých považujú za vlastných, a pred ktorými majú rešpekt. A nie, nemyslím tým na úžerníkov.
 

Indiáni

To si priateľu riadne prehnal prirovnávajúc indianske rezervácie k romskym osadám a ich obyvateľov k neprispôsobivým. Mimochom, tí Indiáni sú pôvodní obyvatelia, ktorých imigranti vrazdením zdecimovali a okradli ich o vlastnú zem, takžr keby sa mali ieli s nimi férovo vyrovnať v trhových cenách tak všetci Indiáni by boli milionári. (Modli sa aby sme aj my neskončili v krsťanských rezerváciách!)
 

 

Ty by si dal svoje dieta ci vnuka na skolu, kde je 80% deti z osad ? Lebo ak ano, klobuk dolu. Ak nie, je to iba kaviarenska debata.
 

 

Ty by si vošiel do klietky s tigrami? To je podobná otázka akú si mi dal ty. V Oáze sibírskeho tigra v Kostolnej pri Dunaji chodia ošetrovatelia do klietok bez problémov. https://www.kamnavylety.sk/wp-... Lebo vedia ako na to a chcú tigrom pomáhať...

Keď niekto chce a vie ako na to, môže pomáhať aj Rómom. https://euractiv.sk/section/ek... Trebárs aj preto aby ich deti neboli segregované. O tom bol môj príspevok...
 

 

Cize ak to spravne chapem, tvoja odpoved je nie. Myslel som si...
 

 

Zle si ma pochopil. Keby tých 80% detí bolo z osady a boli by socializované, tak by som s tým problém nemal. Preto som ti dal ten príklad s tigrami...

P.S Mal som na základnej škole kamaráta, Róma. Mamu nepoznal, otec bol neznámy. Bol to normálny chlapec. Mojich rodičov kvôli môjmu kamarátstvu s tým chlapcom predvolali do školy. Lebo ja, chlapec z dobrej rodina a on Róm... Veľa sa od tej doby nezmenilo...
 

 

Ale stale si mi neodpovedal ci by si svoje dieta ci vnuca poslal do skoly kde je dnes 80% romskych deti z osad.

Ja som mal v triede tiez 1-2 Romov. Ale ja tu hovorim o triede, kde je dnes 80% Romov. Dal by si do takej skoly svoje dieta ?
 

 

Odpovedal som ti jasne. Keby tie deti boli socializované, tak nemám problém dať do tej triedy svojho vnuka.

P.S. Nehnevaj sa na mňa, ale tvoju otázku považujem za hlúpu a zavádzajúcu. Znova ti pripomeniem tie tigre (tiež si mi na túto moju otázku neodpovedal). Na to, aby mohli byť všetky rómske deti bez problémov integrované, treba aby štát na to vytvoril podmienky. Potom by bolo jedno, či je v triede 10 alebo 90% rómskych detí. Myslím si, že štát zatiaľ také podmienky nevytvoril. O tom sú moje príspevky. Keby podmienky štát vytvoril, tvoja otázka by bola nielen hlúpa ale aj rasistická...
 

to sú mi, prepáč,

za drísty.... "Keby podmienky štát vytvoril...." Vysvetli ako, a ja Ti potom odpíšem, ako a a prečo žiadne podmienky fungovať nebudú. (Tiež som chcel môjho jednorukého kamaráta silou mocou učiť v tenise obojručný bekend a vytvoril som mu na tréning za týmto účelom vhodné podmienky, no sa neujali....)
 

aj ty si štát si jeho súčasťou

prečo si tie deti nesocializoval?
 
Hodnoť

ale jeho minister zdravotnictva

už na ten vlak naskočil... „Minister Krajčí naznačil, ako chce vláda riešiť možné šírenie epidémie v rómskych osadách. Mohli by do nich prísť zdravotníci s mobilným kontajnerom a odobrať náhodných 50 vzoriek. Pokiaľ by ukázali, že sa v osade šíri epidémia, armáda by ju uzavrela do karantény a zásobovala ju vodou a jedlom.“

Armáda a izolované rómske osady môžu niekomu poskytnúť isté uspokojenie. Neexistuje však rozumný dôvod, pre ktorý by sa vláda mala rozhodnúť toto uspokojenie poskytnúť. S politikou démonizácie máme na Slovensku mnoho skúseností a vieme, že naháňať lacné politické body je „obľúbená“ politická disciplína.

https://dennikn.sk/blog/182291...
 

Myslím, že za danej situácie

ani iné rozumné riešenie nie je. Naopak, práve teraz by sme si mali uvedomiť, že kam sme sa dostali, keď roky neriešime tento problém Nám nemôže byť jedno, že tu tisíce ľudí žije na úrovni z pred 150 rokov. To je hanba. Tie decká z tých osád za čo môžu????
 

11 miliónové mesto

číňania izolovali a nebolo to z rasových dôvodov
 
Hodnoť

To ste všetci skutočne takí mladí?

Vy sa už nepamätáte na štátnu politiku za komunistov? Do každého vchodu paneláku s väčšinovým civilizovaným obyvateľstvom strčili do jedného bytu jednu rodinu ľudí, ktorí sami seba vtedy ešte nevolali ľudia (rómovia), ale cigáni. Cieľ bol civilizovať neprispôsobivú menšinu tým, že ich k civilizovanosti donúti spolužitie s (smiem povedať?) bielymi.
Výsledkom bol úpadok bielych. Tí, keď zistili, v akých pomeroch žijú, prestali tiež plniť svoje elementárne povinnosti s odôvodnením, že keď môžu oni, tak aj my.
Chvalabohu, že prišla revolúcia, Cigáni predali svoje zadarmo získané byty a odišli do osád. Bieli sa mohli vrátiť k svojim obvyklým hygienickým štandardom a na sídliskách prestal byť počuť vresk, lebo oni ani hovoriť civilizovane nedokázali.
Väčšinou s Vami súhlasím, starý otec, tentokrát sa, myslím, dobre mýlite.
V článku je sebakritika štátu, ktorý údajne nedokázal priviesť vodovodnú prípojku do osád. Obávam sa, že Matovič zabudol, že tu máme (chceme mať) právny štát. Čia je zem pod tými osadami? Aká prípojka na odcudzenej, zabratej, mojej zemi? Štát ide podporiť násilné zabratie cudzej zeme (teraz pre to vymysleli pojem že "squaterstvo")?
Nie, nik nemá problém s civilizovanou menšinou, pozitívne diskriminovaní Cigáni ňou ale odmietajú byť.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre