SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zákaz nedeľného predaja si zaslúži spoločenskú diskusiu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Hodnoť

 

Zatvorit obchody v nedelu je velmi spravna vec. A nie je to precedens, funguje to k spokojnosti v mnohich krajinach.
 

V mnoh-ý-ch krajinách

to funguje k spokojnost presne naopak :)
 

 

Ja som mal na mysli kultirne a vyspele krajiny.
 

 

Lebo je extremne kulturne a vyspele ked stat zasahuje do toho kedy moze mat sukromna firma otvorene.
 

 

Keď je to na základne konsenzu v spoločenskej diskusii, po ktorej volá autor článku, áno, je to kultúrne a vyspelé.
Nikomu...podčiarkujem...nikomu...neuškodí sa v jeden deň v týždni zastaviť. A ak sa na tomto dni dohodne celá spoločnosť a ak pri jeho voľbe zohľadní aj náboženské a kultúrne tradície, posilní ju to a posilní sa aj jej vzájomnosť a identita...na všetkých úrovniach.

Navyše si myslím, že súčasná Korona kríza a "stíšenie sveta" kvôli nej dostatočne ukazujú...že hnať sa ďalej tak, ako sme sa hnali predtým nie je cestou k dobrej budúcnosti našej ani našich detí a ani našej Zeme.

A...áno, všetkým nám je potrebné sa naučiť aj oddychovať....všimnúť si, čo všetko môže človek robiť pre seba a svojich blízkych aj bez kupovania a predávania.

Pekný deň, prajem.
 

Ako si predstavujes

“dohodnutie sa celej spolocnosti?” Ved sa len pozri na tuto diskusiu.
 

 

Pokiaľ ide o diskusiu si to predstavujem tak, že sa bude skutočne diskutovať a nie si iba vymieňať názory a že sa to nebude diať "na poslednú chvíľu" iba v parlamente, kde sa napokon pri podobných témach a otázkach zvrhne spomínaná výmena názorov častokrát na urážanie a demonštrovanie netolerantnosti a zákopových stanovísk. Pod spoločenskou diskusiou si predstavujem napríklad organizovanie tematických talkshow a diskusií v médiách, s významným podielom odborníkov v daných témach a potom zástupcov rôznych názorových a spoločenských prúdov. Veľký priestor je tu v elektronických médiách...jeho problém je, že veľa ľudí v skutočnosti nediskutuje a anonymita znižuje zodpovednosť mnohých prispievateľov za to, čím prispievajú. Ale aj tu sa dajú organizovať výborné diskusie.
Čo sa týka tej dohody...tak si to predstavujem tak, že z tej spoločenskej diskusie vypláva napokon nejaký väčšinový konsenzus...s ktorým už môžu pracovať aj politici. Už to nebude iba na nich....naopak, budú mať zodpovednosť realizovať tento konsenzus v praxi. Pod dohodou rozumiem konsenzus výraznej väčšiny spoločnosti.
 

co takto nechat to na ludi

a netreba o tom hlasovat a nutit ostatnych.
Nech kazdy v nedelu robi co mu srdce ziada, kto chce, nech ide do kostola, kto chce, nech predava, kto chce nech kupuju.

Naco buzerovat ostatnych kvoli svojmu presvedceniu?

Samozrejme sudruh Matovic o tomto referendum ani otazku vo svojom debilnicku nevenoval. Lebo je jasne ze vacsina ludi ziaden zakaz v nedelu nechce.
 

 

V prípade súkromníka, ktorý tam robí sám je to pravda. Ale zamestnanec sa rozhodnúť nemôže. Môže sa rozhodnúť či v tom odvetví chce teda pracovať. Nie všade je však veľký výber a dnes už je aj málo prác, kde sa cez výkend nepracuje. Mimochodom, keď má zamestnanec stále na výber, tak načo sú potom odbory, veď keď sa nepáči môže odísť.
 

 

Samozrejme ze sa moze rozhodnut. Moze sa so zamestnavatelom dohodnut ze on vikendy pracovat nebude, mozu tam byt namiesto neho brigadnici, alebo bude cez vikendy pracovat menej.

Odbory su socialisticky vymysel, aspon v tejto forme ako funguju na slovensku.
 

Zvieratko!

A načo si volíme vládu, keď nám chcú rozhodovať zvieratká.
 

 

v pohode, ale nech potom Matovic nebluzni so svojimi referendovymi otazkami, ktore nie su nicim inym ako jeho marketingovou kampanou.
 

 

Ty píšeš už o zákaze...článok je o nastolení diskusie.

Ak Tvoj názor extrapolujem do krajnosti, tak ideálnou spoločnosťou by bola taká, kde si každý môže robiť, čo chce. To by však už nebola ale žiadna spoločnosť...a prakticky by to nemohlo fungovať. Zo sociálnych väzieb sa "vykĺznuť" nedá a kto to robí, nakoniec sa sám izoluje a je problémom pre seba samého i pre okolie.
To, na čom sa spoločnosť dohodne jej dáva tvár a vytvára atmosféru v nej. Trošku to teraz preženiem...iba aby som zvýraznil, čo chcem naznačiť: "zhluk" egocentricky zameraných ľudí vo vleku konzumného spôsobu života nielenže nikdy nevytvorí spoločnosť, ale nebude môcť ani fungovať...v konečnom dôsledku by to skončilo katastrofou.

O buzerácii tu nemôže byť reč...výsledok spoločenskej diskusie a konsenzu nemôže byť chápaný ako buzerácia a bude od ľudí potrebovať iba ich rešpekt. Rozumný človek predsa je schopný rozumné a dohodnuté veci rešpektovať, nie?
 

 

no slamenych panakov konstruujes skutocne skvelych, len to potom nediskutujes so mnou ale so svojimi konstrukciami.

Kde si vydoloval z mojej komunikacie naznak toho ze kazdy si moze robit co chce? Prava a slobody jednotlivca koncia tam kde obmedzuju prava a slobody ostatnych a tam treba hladat balans.

Obchody v nedelu do takehoto rozumneho balansu nespadaju ani nahodou.

Podobnou, ale menej absurdnou extrapolaciou sa lahko dopracujes k zavretiu kostolov v nedelu - knazi tiez maju pravo byt so svojimi rodinami, resp. realizovat si tie potreby ktore chceme dopriat pracovnikom v obchodoch.
To iste x kategorii zamestnacov v sluzbach ktori pracuju v nedelu a zavrete obchody im nijako nepomozu.
 

 

Nuž...zdá sa, že si ešte nedozrel...prezentuješ názory ako vzpurné a nevychované dieťa.
S takým je diskusia ťažká. Veľa šťastia v živote.
 

 

Nuz, ty si namiesto vecnej diskusie prave "konstruktivne" pouzil ad hominem. A predtym si argumentoval slamenym panakom (extrapoloval si, takze to bola skor slamena matrioska :).

To prve je emocne nezrele, to druhe vypoveda o nevysokych intelektualnych schopnostiach, takze aj prognoza dozretia je bleda. Pekny vecer zelam :)
 

No

a nech sa ten, komu neuškodí sa zastaviť, kľudne a slobodne zastaví. A tí ostatní nech idú kľudne a slobodne do nákupného centra, alebo do obchodu. A obchodníci nech sa kľudne a slobodne rozhodnú, či budú mať otvorené v nedeľu. Alebo nech sa slobodne rozhodnú, že budú mať otvorené len v stredu ráno. A nech sa ľudia slobodne rozhodnú, či do jeho obchodu pôjdu, alebo vôbec do nejakého pôjdu. Nech za nikoho nerozhoduje štát. V demokratickej krajine štát nariadi súkromnej firme, že musí mať zatvorené. Otras, hnus.
 

Ty a tebe podobní

kritizujete a napádate aj to čo sa ešte vôbec nestalo. Zatial sú obchody v nedeľu zatvorené len kvôli epidémii, aby si mohli slabo platené predavačky supermarketoch aspoň v nedeľu trochu oddýchnuť. A treba aj dezinfikovať obchody, ktoré predávajú viac ako pred koronou. A ty tu ideš do vývrtky, lebo niaky Ritomský tu nastolil zatial neexistujúci problém. Ja by som v nedeľu nechal otvorené malé potraviny a pekárne, aby si mohli tí, čo nestihli cez týždeň nakúpiť. Mimochodom, vždy keď riešime problémy na Slovensku, chodievame pre príklady do Rakúska a tam sú obchody v Nedeľu zatvorené.
 

slabo dvojnasobne

platene. Asi si nezachytil ze v nedelu mas 100% priplatoch. To si nejedna predavacka/predavac rada tu sichtu aj zoberie.
 

 

Ako si predstavuješ demokratickú krajinu? Že každý si môže robiť, čo chce?

Tu nejde ani tak o rozhodovanie štátu...tu ide o kultúru života spoločnosti, ktorá v tom štáte žije.

A ja tomu nerozumiem tak, že diskutujeme o totálnom zákaze všetkého v jeden deň týždňa...to je predsa nezmysel.
 

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre