SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Tlčú ich viac, pretože sa ich boja (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

?

Zaujímavá je aj skutočnosť, že autor tohto paškvilu sa šikovne vyhol jednej štatistike, ktorá by paradoxne mohla mnohé zodpovedať. Akou časťou sa na celkovej kriminalite podieľa tých 13 percent afroameričanov žijúcich v USA. A teda či ten strach z nich je len predsudkom alebo životnou skúsenosťou...
 

Nuž analogicky na Slovensku

Keby boli odsúdení všetci bieli zlodeji v oblekoch a viazankách, ktorí kradnú "v súlade so zákonom", napríklad privatizéri alebo štátni manažéri, ktorí si sami sebe v "súlade so zákonom", udeľujú nehorázne odmeny, či zlaté padáky, určite by bolo vo väzeniach viac bielych, ako čiernych. Lenže to sú ctihodní občania a zlodeji bicyklov sú gangstri.
 

 

To si vystihol. A že je kriminalita vysoká u ľudí žijúcich v generačnej chudobe, nie je také prekvapujúce.
 

 

ked budu nadalej slnieckarske elity vydavat taketo paskviliy ako tento a vcera podobny od domaceho autora, robia tymto bratislavskej kaviarni (do ktorej sa radim) medvediu sluzbu.

britskemu/britskej redaktorovi/ke, dam poznatok zo slovenska, ked budu romovia u nas agresivni prejdeme na druhu stranu cesty nie preto ze mame pamat z otrokarstva ale podla toho ci je pravdepodobnost problemu alebo nie. A podla statistik kriminality cernochov je omnoho vacsia pravdepodobnost ze bude problem ako keby bol biely. Ludia nepotrebuju otrokarsku pamat, je to len evolucna vyhoda vyhybat sa zbytocnym problemom.
 
Hodnoť

 

Je vtipne, ak britsky komentator kritizuje otroctvo v USA, ktore tam zaviedli prave Briti. Mimochodom v Britanii bolo otroctvo zakazane az v roku 1843, teda cca 20 rokov pred USA.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Moslimski otrokari unasali a predavali do otroctva cernochov uz od stredoveku a predavali ich az do Vychodnej Azie. A pokial ide o Europanov predanych do otroctva v Severnej Afrike, novsie vyskumy odhaduju, ze ich v 16. - 18. storoci bolo asi 1,25 miliona.
 

nie tak celkom

otrokov "nelovili" moslimskí (arabskí) otrokári,ale samotní afričania z iných kmeňov alebo etník.Tí ich potom predali arabským otrokárom,ktorí ich potom predávali ďalej,či už u seba v arbských krajinách,alebo inde.Mimochodom je zaujímvé že v amerikách,karibiku,UK atď dnes žijú pomerne veľké komunity potomkov čiernych otrokov ale v arabských krajinách mimo afriky nie.Alebo vie niekto o 30% černošskej menšine v Saudskej Arábii alebo Katare?
 
Hodnoť

 

"Strach bielych zrodený z viny ich predkov danej storočiami otroctva."

Koľko percent občanov USA má bielych predkov, ktorí tam žili pred zrušením otroctva (1865) alebo ešte lepšie: koľko percent má v rodokmeni otrokárov?

Celkom isto to nebudú tieto skupiny obyvateľov:
-domorodé obyvateľstvo (Indiáni)
-hispánci
-aziati
-potomkovia tých, ktorí sa do USA prisťahovali po zrušení otroctva, najmä na začiatku 20. storočia (Íri, Taliani, ...aj mnoho Slovákov) -oni uzatvárali manželstvá medzi sebou.

Každý rok sa do USA legálne presťahuje milión ľudí, za 50 rokov je to 50 miliónov ľudí (+niekoľko miliónov tam narodených potomkov) v 320 miliónovej krajine.

Nerozumiem prečo by mal cítiť nejakú vinu za otroctvo 40 ročný biely policajt, keď už jeho prapradedo sa narodil po zrušení otroctva.
A ak navyše veľká časť jeho predkov (možno aj všetci) v časoch otroctva v USA ani nežila. Len preto, lebo je biely? To by sa za otroctvo v USA mali cítiť vinní aj Slováci.
 
Hodnoť

 

Alebo sa nebudeme hrat s percentami, aby to vyhovovalo narativu. V 2019 americka policia zabila 9 neozbrojenych cernochov a 19 neozbrojenych belochov. A ked si statistiku obratime americky policajt ma 18.5x vacsiu sancu byt zabity cernochom, ako neozbrojeny cernoch policajtom. Vzhladom na to, ze zo 4 policajtov su dvaja nebieli nevedel by som s istotou povedat, ci sa jedna rasizmus, alebo totalne zlyhanie jednotlivca, za ktore si zasluzi adekvatny trest.
 

keď už montuješ tú štatistiku

tak na 9 neozbrojených černochov by polícia mala zabiť 56 neozbrojených belochov (12 % vs. 75 % obyvateľov)
 

 

Nadmierne vrazdenie cernochov policajtmi je hlavny dovod tychto riots. Je devat pripadov hodnych nicenia stoviek malych businessov vlastenych minoritami, zatial 6 dalsich mrtvych? V Chicagu ich len cez vikend bolo zabitych 24.
 

 

Príčina nepokojov je prudký rast nezamestnanosti.
Policajná vražda to bola len iskra, ktorá to odpalila.
 
Hodnoť

 

dve otazky:

to, ze je rocne zabite nadproporcne percento afroamericanov automaticky neznamena ze je zabite podproporcne percento inych ras. mozno je zabite aj nadproporcne percento bielych a vsetko to vykompenzuju napr. aziati.. cize, uviedol by som kompletnu statistiku ak uz robim taketo silne zavery.

statistika z opacneho uhla pohladu: kolko policajtov zomrie v sluzbe po rukami ktorych ras? to by mohlo dotvorit celkovy obraz viac ako white guilt.

bez ohladu na odpovede, ten policajt je vrah. ale to by nam nemalo zatemnit mysel, kedze takych je v us 1000 rocne.
 
Hodnoť

Nie tak celkom

"Samozrejme, týka sa to aj používania brutality zo strany polície. Priemerne zabijú americkí policajti ročne tisíc civilistov, na porovnanie v Británii sú to dve obete ročne.

Treba povedať aj B - ročne zomrie v službe cez 150 policajtov. Toto číslo je v porovnaní so západnými krajinami ako Nemecko cca 100 krát vyššie. Takže áno, americká polícia je na naše pomery omnoho brutálnejšia. Ale rovnako sú aj americký kriminálnici. Nuž, toto možno v NYT a podobných médiách nerozoberajú.

Druhá otázka je aj to - prečo sa to v USA vyvinulo tak ako to je. Nuž, v Amerike majú zvlášnty systém, kedy Sheriffovia, prokurátori a v niektorých prípadoch aj sudcovia sú volení populáciou. A populácia si často vyžaduje drakonické opatrenia na základe medializovaných škandálov. Je verejným tajomstvom, že slušní černosi žijúci v getách, kde operovali násilné gangy predávajúce crack si mnohokrát sami navolili policaných šéfov, prokurátorov a sudcov s tvrdým prístupom.

Ďalšia vec je to, že podobnú situáciu sme už videli predtým. Po zabití černocha Freddyho Greya v Baltimore a lokálnych protestoch a vandalizme sa polícia stiahla. Proste si povedali, že nebudú riskovať konfrontáciu s nebezpečnou populáciou. Výsledok bol obrovský nárast násilnej kriminakity a kriminality celkovo. Baltimore zažil najväčší počet vrážd za 30 rokov s priemerom jedna denne - v meste veľkosti Bratislavy. Čo väčšinou nasleduje je však omnoho horšie ako "len" kriminalita. Slušní ľudia nechcú žit v meste s prestrelkami na ulici a posielať svoje deti do školy, kde de facto vládnu adolescentní členovia gangov. Nasleduje "white flight", kolaps ekonomiky a rast kriminality v katastrofickej špirále. Mnohé americké mestá toto už videli.

Treťou nepovednou vecou je, že celé toto vedie k balkanizácii štátu. Bohatí - prevažne belosi - často bývajú v uzavretých komuniktách. Napríklad Beverly Hills v Los Angeles má vlastnú políciu namiesto Los Angeles Police Department. Týmto ľuďom z vyššej streden triedy sa ľahko vypisuje o otroctve, bielej vine apod. Pre nich to je interná hra - progressivizmus singnalizuje uvedomelosť a slúži na zvýšenie statusu v prestížnych pozíciách a zamestnaniach. Takéto rituáli sa robia ľahko ak máte súkromnú políciu, deti posielate do súkromných škôl a univerzít aby ste z nich vytvorili filmové hviezdy ktoré pri preberaní Oskara zaderú pár hlášok o sociálnej spravodlivosti len aby sa vrátili do svojích múrom obohnaných haciend.

Taktiež, tú celú stať o otroctve som sa rozhodoval ignorovať. Možno okrem jednej veci. Slovo Slav - teda Slovan v angličtine má ekvivalent v latinslom "sclavus" a gréckeho/byzantského "Sklábos" čo bolo ich slovo pre nové kmene na severe Byzantskej ríše v 6. storočí. V priebehu stredoveku sa toto označenie slovanov stalo eventuéelne základom pre anglické slovo "slave" - teda otrok. Slovania sa stalo tak významným "zdrojom" otrokov, že meno pre slovanov "sclavus" nahradilo latinské slovo pre otrok "servus".

Asi by sme mali vytvoriť nové hnutie pre rovnoprávnosť slovanov a od Západu, Grécka a Turecka žiadať reparácie za to, čo našim predkom v stredoveku vyviedli.
 

Zaujímavé,

že niekto vie o pôvode slova Slovan. Nezabudnite ale povedať, že to boli kmeňoví náčelníci z územia slávnej Veľkej Moravy, ktorí za každý zločin uplatňovali lukratívny trest - predaj do otroctva do Byzantskej ríše. Rovnako ako kmeňoví náčelníci z Madagaskaru, rovníkovej Afriky o hodne storočí neskôr.
 

 

Otroctvo bolo súčasťou civilizácie odnepamäti. Rimania zotročovali Germánov a Keltov. Mnohé etniká zotročovali nepriateľské kmene z rovnakého etnika pre službu alebo otrokov - veľa civilizácii zotročovalo dlžníkov. Vikingovia a neskôr Normani zotročovali Anglov a Sasov. Ak by hocikto pátral po svojom rodokmeni nájde predkov medzi otrokmi aj otrokármi.

Obchod s otrokmi v novoveku bol vo forme slávneho trojuholníka. Portugalci vozili zbrane a iné tovari do svojich obchodných enkláv v západnej afrike a vymieňali ich za otrokov - ktorých tieto kmene v západnej Afrike odchytávali vo vnútrozemí práve za pomoci európskych zbraní. Otroci sa potom viezli do ameriky výmenou za takzvané "cash" plodiny (na rozdiel od potravinových plodín) ako cukor, káva alebo bavlna. A tieto potom viezli naspäť do Európy, predali so ziskom a za časť nakúpili nové zbrane a tovary na ďalšiu obchodnú cestu do Afriky.

Druhý faktor je tiež to, prečo sa tento obchod rozvinul. Obrovský problém bol ten, že z Afriky sa do strednej a južnej ameriky zavliekli tropické choroby ako žltá zimnica, alebo malária. Tieto choroby absolútne decimovali bielych osadníkov v tropických oblastiach Ameriky. Na toto exustujú príklady z Haiti - ktoré bolo v 18. storočí hlavným exportérom cukru. Haiti malo v tomto období väčšiu ekonomickú silu ako všetky severoamerické kolónie dokopy. Existujú dokumenty o lodiach zo západu, ktoré priplávali do prístavu počas epidémie žltej zimnice. A celé posádky - hovoríme o desiatkach ľudí - zomreli v priebehu dní a týždňov a lode potom boli predané v dražbe. Keď v roku 1801 Napoleon vyslal expedíciu 20,000 vojakov aby obnovili kontrolu nad ostrovom počas Haitskej revolúcie, a o rok neskôr vyslal posilu ďalších 20,000 vojakov tak sa do Francúzska vrátilo iba 3,000 vojakov a námorníkov. Choroby skosila cez 50,000 vojakov, námorníkov a civilných pracovníkov. Napoleon to vo svojich memoároch nazval svojim najväčším omylom - pred inváziou do Ruska a Inváziou Španielska. Banoval, že nevyužil lokálnu populáciu na radikalizáciu a inváziu konkurenčných koloniálnych mocností. Je dôvod, prečo Francúzsko vybudovalo trestanecké kolónie vo Francúzskej Guaiane. Exil do Guaiany bol v podstate rozsudok smrti.

Populácia zo subsaharskej Afriky, ktorá žila s tropickými chorobami od nepamäti - mala lepšiu imunitu a boli lepšie prispôsobení na život v Amerických trópoch. Toto bolo ich prekliatie a hlavný dôvod prečo sa neskôr vyvinul barbarský systém čierneho otroctva. Španieli napríklad skúšali využiť čiernu otrockú prácu v Mexických strieborných baniach - ale toto im nefungovalo. Čierni otroci neboli prispôsobení na presun a prácu v hornatých oblastiach Mexika. Nakoniec sa v týchto regiónoch Mexika vyvinul ekonomický systém štandardnej práce za mzdu ktorá prinášala lepšie ekonomické benefity ako otrocká práca.

Samozrejme, nechcem obraňovať eventuálny barbarský systém otroctva a rasizmu, ktorý sa za stáročia vyvinul v oboch Amerikách - hlavne v strednej a južnej Amerike, kde sa exportovalo cez 80% čiernych otrokov. Príčinou však - aspoň na začiatku - nebol rasizmus ale chladný ekonomický kalkul. Európa túžila po luxusných tovaroch a ľudia pochybnej morálnej hodnoty ju poskytovali.

A deje sa to dodnes. Veľa ľudí určite hneď napadne obchod so "ženským mäsom". Ale sú aj iné príklady. Napríklad horemenované holywoodske hviezdy a zlatá americká mládež má plné ústa nespravodlivosti otroctva. A pritom sú najväčší odberatelia moderných "cash" plodín. Ako napríklad kokaín. Alebo iný príklad - prečítajte si niečo o obchodovaní s vanilkou na Madagaskare a otrockej práce.
 
Hodnoť

 

...."No dilema je zbytočná. Dôležitý údaj je tento: dvaapolkrát viac neozbrojených obetí je medzi čiernymi."

v preklade: Vyberiem si len ten fakt co sa mi hodi....
 


Najčítanejšie na SME Komentáre