SME
Piatok, 14. august, 2020 | Meniny má MojmírKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Matovičove gesto Maďarom bolo fiasko (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

Spolupatričnosť...

...si treba pripomínať staré krivdy myslím, že pochovalo vstup do EU a schengenské dohody . Traumy je treba udržiavať politici by nemali témy. Je pravda že najväčšia menšina bola viac krát vo vláde dnes nemajú ani opozičného politika v parlamente . Chyba asi bude že niekto viac počúva Vikiho ako je zdravé. Memorandum mi pripomína istého Konráda z Karle Varle.
 

Autonomia nebude.

Medzi Slovakmi a Madarmi nie su v podstate ziadne vacsie problemy na nasom uzemi ale vasne vzdy rozduchavaju sovinisti z SMK, fanusikova DS a to je tak vsetko. Uz konecne pochopte ze ziadna autonomia nebude hoci na to pouzijete desiat roznych inych slov ci vyrazoc ako " madarske okolie " napriklad. Ak sa vam tunajsie nadprava malia tak chodte prec - nemate to daleko. SMK sa uz dlhsie Matovicovi pchalo vieme kam a teraz to chcelo naivne vyuzit to ze Igor sa chce kazdemu pacit ale preratali sa. Madari nikdy nemaju dost a skusaju kam az mozu zajst a zasli az MIMO PARLAMENT a to je najlepsie kde mozu byt - je aspon pokoj.
 

To ma za Zaborsku a Vasecku.

Tak trochu mu to prajem.
Nech vidi, ze fanatikom sa nema podavat ani jeden prst.
 

Pán Sólymos, mýlite sa, ak tvrdíte, že:

"... to (rozumej Trianon), čo Slováci interpretujú ako jubileum vzniku ich štátu..."

Ste úplne vedľa, pane! Slováci ani Česi si Trianon nikdy v tejto súvislosti nepripomínali, vlastne väčšina národa ani nevie, že nejaký Trianon vôbec bol. Už len preto, že Česko-Slovensko vzniklo 28. 10. 1918, nie 6. 4. 1920, ako sa tu niekoho (možno len sám seba) snažíte presvedčiť. Čiže žiadne "jubileum vzniku štátu" – tento dátum nepatrí na Slovensku ani k sviatkom, ani k pamätným dňom, vlastne vôbec si tento dátum žiadnym spôsobom nepripomíname, tak tu prosím Vás pekne, pán Sólymos, n e k l a m t e!

To, že Igor Matovič robí hlúpu a naivnú chybu, bolo mnohým jasné už pred stretnutím na hrade. Nuž ale čo chcel, to dostal: pľuvanec do ponúkanej dlane.

A že "strana Most-Híd je zárukou normálnych vzťahov"?

To čo ste – ako strana aj Vy osobne, pán Sólymos – predvádzali ostatné štyri roky ako spolupáchatelia Smeru a SNS, Vás spomedzi slušných politických subjektov jednoznačne vytesnilo, preto ste dnes tam kde ste (aj s Vašou "bratskou" SNS).
 

 

Československo vzniklo v 1918 ale prvé roky to bola nestabilná krajina ktorá ešte nemala jasne vytíčené hranice s maďarskom ani poľskom. Dokonca tu chvíľu fungovala komunistická Slovenská Republika rád ktorá bola riadená maďarskými komunistamo. Krásne vidím ako si nacionalisti či už maďarskí alebo slovenskí prekrúcajú históriu. Môže za to samozrejme nacionalistická propaganda ktorou každý štát od útleho detstva vymýva mozgy svojich otrokov. A z toho potom vzniká štokholmský syndróm. Keď niekto miĺuje svoju vlasť tak je to vpodstate idiot.
 

Kľud, 1660085 !

To Vaše "n e k l a m t e" je tak trochu jednoduché.

Práveže v týchto dňoch som čítal viacero článkov od súčasných, slovenských historikov. Zabudol som mená, ale pomerne bsažný článok som čítal v Plus 7 dní, videl som reláciu včera či predvčerom na STV 2 a dnes som cez SME počúval rozhovor (vyše 40 minút) s hisrorikom z Košíc, od ktorého vraj v týchto dňoch má vyjsť kniha - ak sa dobre pamätám - "Trianon - triumf alebo katastrofa".

Minimálne vo vedomí informácií z týchto článkov či rozhovoru pre mňa vyplýva dojem z Vášho príspevku, že je až príliš plytký.
 

 

Dovoľte mi s Vami nesúhlasiť – nemyslím si, že môj názor je plytký. Úlohou historikov je analyzovať a interpretovať dejinné udalosti, tak na slovenskej, ako aj na maďarskej strane. To však ešte neznamená, že tí slovenskí si Trianon pripomínajú ako "jubileum vzniku štátu", lebo je to jednoducho nezmysel alebo cielené klamstvo.
Aj ja som čítal nejaké rozhovory a príspevky na túto tému, a čo ma najviac zaujalo, je toto konštatovanie historika Š. Šutaja: "Na slovenskej strane sa Trianon nikdy nestal symbolom národného víťazstva, nestal sa predmetom komemorácie alebo celebrácie. Túto úlohu po dlhé obdobie zohrával vznik Československa." A tento názor zastáva, pokiaľ mám správne informácie, drvivá väčšina slovenských historikov.
Celý článok nájdete tu: https://vedanadosah.cvtisr.sk/...
Som už dosť starý na to, aby som si pamätal, že sme tento dátum nikdy neoslavovali, nikdy sme si ho nepripomínali, a už vôbec nie ako "jubileum vzniku štátu".

Netuším, o akej plytkosti teda píšete. A som dostatočne pokojný (nesprávne kľudný), môžem Vás ubezpečiť, 1Cozmopolita.
 

presne

to , ze nasi historici o tom napisu je normalne, a teraz, ked bola 100 rocnica a cakalo sa, ako to budu prezivat Madari detto. Ale nikdy sa to u nas nezvelicovalo, neoslavovalo atd..
 

 

Súhlasím s Vami, bolo to vecné a kultivované, bez zbytočných emócií.
 

Suhlas, 1660085

S tymto nazorom urcite suhlasim, pre vacsinu Slovakov je Trianon neznamy pojem. Nebyt steho vyrocia, tak sa nespomina vobec. Uhorsko patri do nasej historie, k comu sa na skodu veci prilis nehlasime. Rozparcelovanie Uhorska po 1000 rokov existencie bol dramaticky pocin. Pre Madarov nie je jednoduche zmierit sa s jeho zanikom, straty 2/3 uzemia a 2/3 obyvatelstva. Vidia veci inak ako my, pre nich to bola porazka, pre nas zachrana. To, co potrebujeme, je vzajomne porozumenie.
 

 

Plne s Vami súhlasím, pán kolega. Rozumne napísané, Za mňa K+.
 

 

Uzemie bolo madarske a stratili madarskych obcanov? Ani jedno nie je pravda
 

Kľud a pokoj 1660085

Odvolávam slovo "plytkosť" s tým, že z Vašej strany ide "nepochopenie". A dovolím si to tvrdiť napriek tomu, že možno ani s týmto nebudete súhlasiť.

Skúste si ten článok prečítať znovu. Pán Solymos ako čerstvý predseda Most-Hídu formuloval celý článok nie ako historik, ako politik. Neviem, či s tým budete súhlasiť, ale vnímam to ako vyjadrenia politika, medzi rečou poukazujúc na inú, "konkurenčnú" politickú stranu, na politickú neskúsenosť, na naivitu a dobromyseľnosť terajšieho predsedu vlády.

Ak máte dojem, že sa pán Solymos sa koncentroval svojím článkom na históriu, v ktorom Vás mimoriadne vyrušilo jeho tvrdenie, že dátum podpisu Trianonskej zmluvy vyjadril ako...

"Ide totiž o tému, ktorá dlhodobo rozdeľuje tieto národy, lebo to, čo Slováci interpretujú ako jubileum vzniku ich štátu, si Maďari pamätajú ako rozdrobenie ich krajiny a vytvorenie veľkopočetných maďarských menšín v okolitých krajinách. Je to ťažká téma aj pre tých, ktorí majú pochopenie pre jej senzitivitu."

Že je to ťažká téma, dokazuje to Vaša prvotná reakcia. Z Vášho príspevku mi najviac vadilo, že ste ho vyzvali ... n e k l a m t e ...

Solymos v tejto jedinej vete zhrnul možno nie dosť šikovne obdobie od konca I. svetovej vojny cez vznik ČSR dňa 28.10.1918 až po 06.04.1920. Ani ja už nepatrím medzi najmladších (narodil som sa ku koncu prvej polovice minulého storočia) a možno Vám čosi naznačuje aj môj nick.

Teda podľa môjho skromného názoru tou vetou Solymos neakcentoval dejinné udalosti spred 100 rokov, ale súčasnú politickú situáciu s nadpisom "Matovičovo gesto Maďarom bolo fiasko".

Samozrejme, mohol som sa pohrať, zväžiť vhodnejšie synonymum - napríklad miesto plytkosť povrchnosť, nie kľud ale pokoj, atď.

Takže pokoj, 1660085. O.k. ? To o.k. sa mi zdá byť rozumné, ak nemáte námietky.
 

 

Oni nevedia rozchodiť, že Solymos si dovolil napísať pravdu o Matovičovi.
 

 

bez trianonu by sme sa este par rokov potacali okolo vojnovehu stavu a vojnovych sarvatok! patris asi medzi tych, co len s tazkym srdcom musia priznavat, ce bez csr byziadne slovensko nebolo!
 

 

Ste na omyle, pane, ja si plne uvedomujem a rešpektujem, že bez vzniku ČSR by dnes nebola ani SR. To je historický fakt. Voči ČSR neprechovávam žiadne animozity, práve naopak.
 

172 1660085

Neviem prečo dejiny počítajú od Trianonu. Veď tu bola Veľkomoravská ríša, počas ktorej sa tu usadili hordy vyhnané z terajšej západnej Európy. A to teraz máme nariekať a robiť neplechu, len za to, že tu už nie je Veľkomoravsá ríša?
 

 

velkomoravska risa?

Z historickeho hladiska bezvyznamny statny utvar co neprezil 80 rokov. Tento uzemny celok bola iba provicia franskej rise a mimo slovenskeho dejepisu je uzemie Velkej Moravy v rokoch 800-900 vsade uvadzane ako jej sucast
 

Typicky slnieckar

Na vsetko nase ponadava ale na prostest za toho fetaka z Ameriky nema problem ist ze ? Nevravim ze VM bola nejaka vyznamna velkolepa risa,krajina ale za ten cas si bola schopna vytvorit vlastne nezavisle pismo z ktoreho sa neskor vyvinula Azbuka ktoru pouzivaju miliony ludi , starosloviencina bol jednym z prvych liturgickych jazykov ale viem ze teba take veci nezaujimaju, ty riesis ci Cyril a Metod neboli nahodou prihriati ze?
 

 

Maďari patria k na najväčším falšovateľom dejín .
Iste , zanechali veľkú stopu v histórii, akurát "nezvládli" svoju úlohu a z národa ktorý ohrozoval väčšinu Európy, vrátane germánskych kmeňov alebo rímskej ríše ostali plačkovia podunajskej nížiny, ktorí už 100 rokov plačú, že im ukradli zem.
Maďar bude tvrdiť, že Slováci sa "objavili niekedy v 15.storočí, keď mu povieš, že Pribinovo kniežactvo zaberalo oblasť okolo Balatonu, tak ti jednoducho neuverí, lebo od malička im vtĺkajú do hlavy maďarskú jedinečnosť . To, že staroslovienčina bola štvrtým uznaným jazykom, alebo že v Nitre bolo nemecké biskupstvo dávno pred tým ako Maďari prijali kresťanstvo jednoducho nepoznajú a neuznajú tak ako nemajú výraz pre Uhorsko . Kým nemaďarské národy presne rozlišovali Maďarsko od Uhorska, tak Maďar pije s materským mliekom názov Maďarské kráľovstvo. Každý Maďar mala pozná modlitbu: Verím v jedného Boha, verím v jednu vlasť a verím vo vzkriesenie Maďarska . Pre Maďarov je Slovensko len ukradnutý kus Maďarska . To je proste fakt. Tí rozumnejší sa téme vyhýbajú, tí "zatvrdnutí" zdieľajú na FB mapu Uhorska zahŕňajúcu Slovensko, Zakarpatrskú Ukrajinu, Sedmohradsko, Banát, Vojvodinu a Burgenland.
Nejaká rozumná diskusia s nimi je zatiaľ nemožná .
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre