SME
Piatok, 14. august, 2020 | Meniny má MojmírKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo môže Visegrád rebelovať (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

To, čo píšete, je drzé, my sme nechceli byť región Západu, sľubovali nám iba spoločný trh, uráža ma, že píšete o nás ako o "regióne", pritom sú to štyri suverénne štáty, ktoré môžu z únie aj vystúpiť, a áno, stredná európa, nie západná, nerobte z nás to, čo nie sme...
 
Hodnoť

Tliachanie piate cez deviate.

Transatlantické spojenectvo je jedna vec. Iste, zabezpečuje mier, ale je aj o geopolitickej stratégii.
Ale EÚ je niečo úplne iné. Vzniklo ako spoločenstvo založené na princípe voľného pohybu ľudí, tovarov a služieb medzi suverénnymi štátmi. Ale konkurenčné vzťahy zostali aj národné záujmy a priority.
Aby sa udržal rast, museli západné štáty expandovať a získavať nové trhy. Bez nich by skolabovali. Jedine preto nás aj iných prijali v zhruba päťročných cykloch. Ale nikdy nás nepovažovali za rovnocenných. K novým trhom lacná pracovná sila. Pohyb pracovnej sily preto dlhé roky neumožnili. Príkladom tohto elitárstva boli hlavne agrodotacie. A vyuzitie kapitálovej nedostatočnosti. Banky, reťazce, strategické podniky, všetko je v cudzích rukách. Sme montážnou dielňou a dovozcom potravín. Bez pridanej hodnoty. Aby sa to zakonzervovalo prišiel Lisabon so stratou práva veta.
Ďalším pokusom je federalizácia a znizovanie až zánik suverenity členov.
Všetko išlo ako po masle. Až do migračnej krízy. Kde sa súdruhovia prerátali. Lebo prestali dbať na mienku ako svojich, tak cudzích voličov. Vlak smerom k federalizácii sa dostal na slepú koľaj. Tak hľadajú čiernych Petrov. Našli ich, je to V4.
 
Hodnoť

Pod...

...politickým spochybnením západných noriem si máme predstaviť čo? Vyšegrad nepočúva politické príkazy z Paríža ,Bruselu? Niečo z minulosti:
Deník The Irish Times publikoval stanoviska mnoha evropských představitelů. Francie hodlá prosazovat zopakování irského referenda, tentokrát s možností status Irska v EU pozměnit, jestliže smlouvu opět neprosadí. Itálie ústy prezidenta Napolitana řekla, že „Země s evropskou vizí by měly pokračovat nadále a nechat stranou ty, kdo proces blokují.
https://ct24.ceskatelevize.cz/...
 
Hodnoť

Gulaš

Autor skúma východnú Európu. Vyzerá, že sa mu výskum nedarí. A tak je z toho celkom popletený.
A tak ten zmätok v hlave "hodil na papier". Pôsobí to ako guláš,
Ešte musí skúmať....
 


Najčítanejšie na SME Komentáre